Kaip elgtis nudegus namie?

Lietuvoje kiekvienais metais nudega daugiau kaip 8000 žmonių. Tiktai keliems šimtams iš jų prireikia pagalbos ligoninėse. Dažniausiai nudegimai būna buitiniai, nedidelio ploto (t.y. neviršijantys 2 proc. kūno ploto arba, paprasčiau sakant, ne didesni negu du žmogus delnai), ir žmonės juos gydosi namuose patys. Kiekvienas nudegimo žaizdą stengiasi išgydyti kiek galima greičiau ir gydo tuo, ką turi, ir taip, kaip supranta. Tačiau ne visada tai daroma teisingai, o tada rezultatas gali būti priešingas. Apie tai, kaip reikia gydyti buitinius nudegimus, papasakojo Kauno medicinos universiteto klinikų Plastinės chirurgijos ir nudegimų skyriaus vadovas dr. Rytis RIMDEIKA.
 

Buityje nudegama įvairiausiais būdais: užsipylus karšto skysčio – vandens, kavos, arbatos, gyvulių ėdalo, neretai karštais garais, kartais – prisilietus prie įkaitinto daikto. Šeimininkės dažniausiai prisiliečia prie karšto virdulio ar lygintuvo, vyrai – prie automobilio dujų išmetimo vamzdžio, įkaitusių metalinių pirties konstrukcijų. Rečiau nudegama cheminėmis medžiagomis.
Bet kuriuo atveju pirmoji pagalba vienoda: nudegusią vietą pirmiausia rekomenduojama apie 15–20 minučių šaldyti šaltu vandeniu – pakišti po tekančiu iš krano arba pamerkti upės, ežero, šulinio vandenyje. Svarbiausia iškart naudoti tai, ką turime po ranka. Žiemą nereikėtų ieškoti sniego arba ledų – tam sugaištamas laikas, o šaldyti reikia iškart. Šaldyti reikia tol, kol praeina skausmas, tik ne ilgiau kaip pusę valandos, nes audiniai gali ir nušalti.
Palaikius žaizdą po vandeniu, ją reikia apvynioti švariu arba steriliu tvarsčiu. Tinka marliniai tvarsčiai – jie yra nebrangūs ir paprastai naudojami.
Idealu, jei prieš tvarstydami nudegusią vietą patepsime geliu, kuris skatintų žaizdos gijimą ir neleistų žaizdai plėstis į gylį.


Dažnai pirmoji pagalba nudegus teikiama netinkamai – naudojamos tam netinkamos priemonės:
• spiritas,
• pantenolio putos,
• įvairūs riebūs kremai,
• parankinės priemonės – šaltalankio ar paprastas aliejai, druska.
Nė viena iš jų nėra skirta pirmajai pagalbai nudegus. Nudegusią odą tepant aliejumi ar riebalais, sudaromos sąlygos nudegimui skverbtis gilyn ir pažeisti gilesnius odos sluoksnius. Naudojant netinkamas priemones, žaizda išdžiovinama, audiniai gali būti chemiškai nudeginti. Neretas toksinis poveikis, alerginės reakcijos.
Įprotis naudoti išvardintąsias priemones, matyt, susiformavo dėl nepakankamo informacijos suvokimo. Anksčiau šitos priemonės, kai nebuvo kitų, buvo naudojamos tada, kai žaizda baigia gyti, bet jokiu būdu ne teikiant pirmąją pagalbą. Minėtosiomis priemonėmis galima užteršti žaizdą, paskatinti nudegusios vietos pūliavimą, uždegimo išsivystymą.
Tad labai svarbu nudegimo žaizdas tinkamai gydyti.
Priemonė, tinkama nudegimo žaizdoms prižiūrėti, turi:
• palaikyti fiziologines sąlygas žaizdai gyti (drėgmę, optimalią temperatūrą),
• saugoti nuo infekcijos,
• nesukelti alergijos ir nedirginti, nelipti, būti patogi naudoti,
• malšinti skausmą.
Visus šiuos reikalavimus atitinka šiuolaikiniai specialūs tepalai žaizdoms gydyti. Ir vienas iš tokių yra gelis Curiosin (cinko hialuronatas).
Curiosin priklauso naujos kartos ne taip seniai atsiradusioms priemonėms, kurios padeda odai atsinaujinti: jų sudėtyje yra natūralių odos komponentų, ir, kai preparatas užtepamas ant žaizdos, organizmas panaudoja jo sudedamąsias dalis pažeistai odai atkurti.
Daugelis kitų modernių žaizdų gijimą skatinančių priemonių gali būti naudojamos tik prižiūrint medicinos personalui. Curiosin gelis yra priemonė, skirta namų vaistinėlei.
Kauno medicinos universiteto Plastinės chirurgijos ir nudegimų skyriuje ir Konsultacinėje poliklinikoje Curiosin geliu prieš sutvarstant buvo tepamos nudegimus patyrusių ligonių, kuriems dėl nudegimų nereikėjo odos persodinimo operacijų, žaizdos. Pastebėta, kad šiems ligoniams žaizdos sugijo maždaug trečdaliu greičiau negu kitos, geliu negydomos žaizdos. Tai vidutinis skaičius, nes žaizdų gijimo greitis labai individualus ir priklauso nuo daugelio veiksnių: nudegimo gylio ir ploto, nuo gretutinių ligų, nuo to, kuri vieta nudegusi. Pastebėta ir daugiau teigiamų gelio poveikių: tepant juo, greičiau praeina skausmas, mažiau ir rečiau reikia tvarstyti žaizdas, randas, kuris atsiranda užgijus žaizdai, būna mažiau pastebimas. Be to, gelį naudoti labai nesudėtinga, jis greitai susigeria, netepa odos ir rūbų, nekelia alergijos, neleidžia prie žaizdos prilipti ant viršaus vyniojamam apsauginiam tvarsčiui.
Nudegimo žaizdas, kaip ir kitas, rekomenduojama tvarstyti kartą per dieną, užtepant maždaug 1–2 mm gelio sluoksnį. Tepama medine mentele ar marlės gabaliuku. Ant viršaus vyniojamas apsauginis tvarstis. Jis skirtas nudegusiai žaizdai apsaugoti nuo mechaninių traumų, kad prie žaizdos nepriliptų drabužiai, patalynė, kad ji nebūtų užteršta iš išorės.
Jei nudegimas labai paviršinis ir nudegimo žaizdos nėra, tik paraudimas, rekomenduojama užtepti Curiosin gelio. Bintu apvynioti nebūtina.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai