Saugokimės tiesioginių saulės spindulių

Šiemet kaip niekad pavasaris nelepino gausiais saulės spinduliais, todėl nenuostabu, kad vos saulei užkaitinus taip ir traukia į gamtą, sodą, paplūdimį. Kokia bus ši vasara, sunku prognozuoti, bet visada pravartu prisiminti medikų patarimus, kaip elgtis karštą vasaros dieną. Pavojingiausios pasekmės, kurias gali sukelti saulės spinduliai, yra perkaitimas ir saulės smūgis.
 

Perkaitimo požymiai atsiranda staiga


Perkaitimas – tai organizmo būklė, dėl kurios sutrinka kūno temperatūros reguliacija ir pakyla kūno temperatūra. Karštą vasaros dieną dirbant nevėdinamoje patalpoje (pvz., šiltnamyje) gausiau prakaituojama, organizmas netenka gyvybinėms funkcijoms svarbių skysčių ir druskų, todėl žmogų gali ištikti šilumos smūgis. Perkaitimo požymiai atsiranda staiga: pradeda kamuoti galvos svaigimas, mieguistumas ir skausmai, pykinimas, vėmimas, žiovulys, sutrinka pusiausvyra, kalba tampa nerišli. Jei gerokai pakyla kūno temperatūra ir tokia būklė užsitęsia, žmogus netenka sąmonės ir gali mirti. Karščiai pavojingiausi kūdikiams ir vaikams iki 4 metų, senyviems žmonėms, ypač vyresniems nei 75 metų, taip pat asmenims, sergantiems
širdies kraujagyslių, psichikos ligomis, turintiems antsvorio, negaluojantiems skydliaukės sutrikimais bei vartojantiems tam tikrus vaistus.


 

Kuo pavojingas saulės smūgis?


Saulės smūgis – tai galvos smegenų pažeidimas dėl tiesioginio saulės spindulių poveikio nepridengtai galvos odai. Saulės spindulių spektras yra platus, todėl šie spinduliai gali įšildyti ne tik galvos paviršių, bet ir giliau esančius audinius. Būnant ilgą laiką saulėje, įkaista galvos smegenų dangalų kraujo indai, jie plečiasi, pakyla galvos smegenų temperatūra, todėl skauda galvą, pradeda spengti ausyse, pykinti, žmogus ima vemti, pasidaro apatiškas, jį išpila šaltas prakaitas, jis netenka sąmonės. Jei žmogui nesuteikiama pagalba, jis gali mirti nuo smegenų paburkimo (edemos). Dažnai saulės smūgis ir perkaitimas ištinka kartu.
 

Ką daryti, kol atvyks gydytojas?


Kaip minėjome, dažnai saulės smūgis ir perkaitimas ištinka kartu, todėl būtina taikyti kompleksines pirmosios pagalbos priemones. Nukentėjusį reikia skubiai išnešti iš karštos aplinkos, pavėsyje ar vėsioje vietoje patogiai paguldyti ant šono, o kojas šiek tiek pakelti. Jei žmogus perkaito, bet turi sąmonę, jam reikia gerti daug skysčių – mineralizuoto ar paprasto geriamojo vandens. Jei perkaista lengvai, padės šiltas dušas, apsitrynimas rankšluosčiu, suvilgytu vėsiame vandenyje, ramybės būsena. Sunkesniu atveju, kol atvyks gydytojas, nukentėjusysis guldomas vėsioje vietoje, jo veidas vilgomas šaltu vandeniu, o ant stambiųjų kraujagyslių dedamas šaltas kompresas. Patyręs saulės smūgį žmogus turi būti nuvestas į pavėsį. Jeigu jis
turi sąmonę, reikia jį paguldyti truputi pakelta galva arba pasodinti. Būtina dėti šaltus kompresus ant kaktos, vėduoti. Pasiūlyti šaltesnio gėrimo, o jeigu žmogų pykina, duoti atsigerti ko nors rūgštaus. Jei nukentėjusysis
be sąmonės, reikia jį guldyti ant šono, vėduoti ir niekuo negirdyti. Būtina kviesti gydytoją arba vežti į gydymo įstaigą.
 

Kaip išvengti perkaitimo ir saulės smūgio?


Karštą vasaros dieną tiesiog būtina daugiau nei įprastai vartoti skysčių. Troškulį geriausiai malšina mineralinis ir paprastas geriamasis vanduo. Skysčių reikia gerti po truputį, ištisą dieną. Patartina daugiau valgyti skystų produktų, lengviau pasisavinamų lieso pieno produktų, vartoti daugiau vaisių ir daržovių. Kylant kūno temperatūrai, organizmas stengiasi išspinduliuoti šiluminės energijos perteklių, todėl karštą dieną nereikėtų vilkėti šiltai; geriausiai tiks šviesūs medvilniniai, nesintetiniai drabužiai. Būnant saulėkaitoje reikia nepamiršti galvos apdangalo.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai