Tinkamai pasiruošus, ir traumos ne tokios baisios

Vasara suteikia gausybę galimybių aktyviai pailsėti su visa šeima. Išvykos į gamtą, kopimas į kalnus, važinėjimas dviračiais - veikla, kuria gali užsiimti iš karto visa šeima: ir tėveliai, ir vaikai, ir seneliai. Besiruošiant aktyviam poilsiui, būtina pagalvoti ir apie galimas traumas bei kaip įmanoma geriau joms pasiruošti.
 

Visiems kaulų lūžių, išnirimo, patempimo atvejams būdingi panašūs simptomai: skausmas, tinimas, deformacija.

Įvykus traumai, jos vietoje rekomenduojama dėti šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu (šaltis sumažina tinimą bei apmalšina skausmą) ir skubiai kreiptis į gydymo įstaigą.

Svarbiausias pirmosios pagalbos tikslas lūžus kaulams - imobilizuoti pažeistą vietą, t.y. įtverti, kad nejudėtų lūžgaliai. Svarbu, kad galūnė nejudėtų, nesilankstytų jos sąnariai aukščiau ir žemiau lūžio vietos. Pavyzdžiui, lūžus dilbio kaulams, reikia įtverti galūnę taip, kad nejudėtų riešas ir alkūnė. Negalima patiems taisyti ar tiesinti iškrypusios galūnės (sąnario), tempti ar sukti. Galūnę reikia įtverti tokioje padėtyje, kurioje ji yra patyrus traumą.

Galūnių įtvarams iki šiol buvo rekomenduojama naudoti bet kokius po ranka esančius plokščius, siaurus daiktus: lenteles, liniuotes, surištas medžių šakeles, kartoną, standžiai susuktus laikraščius ar žurnalus. Jie turi būti apvyniojami vata ar minkšta medžiaga, kad nespaustų, ir pritvirtinami prie sužeistos kūno dalies tvarsčiu, virvele, skarele. Įtvaro negalima dėti ant žaizdos!Šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti patogesnį sprendimo būdą, tokį, kad, ištikus traumai, jums nereikėtų rankioti šakų įtvarui pasigaminti. Vykstant į išvykas, vaistinėlėje pravartu turėti polimerinio gipsinio binto. Toks bintas laikomas vakuuminėje pakuotėje ir iš pirmo žvilgsnio labai panašus į įprastą bintą: toks pat lengvas ir elastingas, todėl juo lengva ir paprasta subintuoti pažeistą sąnarį ar lūžio vietą. Tačiau jį verta naudoti, nes, veikiant drėgmei, bintas polimerizuojasi ir greitai virsta sustingusiu gipsu, todėl suteikia galimybę išvengti lūžgalių poslinkio pavojaus. Specialiai sudrėkinus bintą, jis sustingsta maždaug per 5 minutes, tačiau gamtoje ne visuomet yra galimybė sudrėkinti bintą. Neverta nusiminti, nes polimerinis bintas sustingsta ir nuo aplinkoje esančios drėgmės, tai trunka maždaug 20 minučių. Taigi po 20 minučių nukentėjusysis turės įtvarą, kuris bus 3-4 kartus lengvesnis ir plonesnis, bet toks pat tvirtas, kaip ir įprasto gipso. Ypatinga tinklinė polimerinio binto struktūra leidžia odai kvėpuoti, o prakaituojanti vieta nešunta. Gipsinė imobilizacija labai palengvina sužeistojo transportavimą. Svarbu tai, kad tokį gipsą gali užsidėti net ir pats nukentėjusysis įvykio vietoje. Ypač svarbu, kad polimerinis bintas puikiai praleidžia rentgeno spindulius, tai reiškia, kad darant pažeistos vietos rentgeno nuotrauką šio binto nereikia nuimti.

Tai ne tik pirmosios pagalbos priemonė, polimerinį gipsinį tvarstį kaip alternatyvą gipsui gali pasirinkti ir gydytojas.

Beje, atostogos neturėtų būti labai liūdnos, nes su tokiu gipsu galima net maudytis: polimerinis gipsas netirpsta vandenyje, o ryškios spalvos pakelia ligonio ūpą. Įprastas gipsas labai greitai susitepa, todėl neretai atrodo neestetiškai. Kaip minėjau, polimerinis gipsinis bintas sudrėkęs netirpsta ir nekeičia savybių, todėl visus nešvarumus lengvai pašalinsite paprasčiausiai jį išvalę drėgna kempine. Dirbtinio gipso galima nekeisti net 4-6 mėnesius (žinoma, jei tokio ilgo gydymo reikalauja patirta trauma).

Klauskite savo gydytojo ir teiraukitės vaistinėse.

Išsamesnė informacija nemokama
tel. linija (8 ~ 800) 28 899
UAB „Oriola Vilnius”

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai