Vaikų traumos

Atostogos... Vaikai bėgioja garažų stogais, krykštauja ežero vandenyje, karstosi medžių šakomis, landžioja po tankius brūzgynus... Žiūrėk, pasimaišė aštri šaka, metalo drožlė ar stiklo šukė ir... Ką daryti, kad traumų vasarą būtų kuo mažiau? Ar mokame suteikti pirmąją pagalbą skausmą kenčiančiam vaikui? Apie tai kalbamės su VŠĮ Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės vaikų ortopede-traumatologe Veronika Juodiene.
 

Judrius vaikus neretai persekioja įvairūs nubrozdinimai, sumušimai, žaizdos, mėlynės. Kai smalsumas verčia viską pamatyti, visur suspėti, o atsargumo jausmo dar nėra, susižeisti labai lengva: kenčia keliukai, alkūnės, blauzdos, čiurnos, galva...
Žaizdos būna įvairios - paviršinės, kirstinės-pjautinės (stiklu, peiliu, kirvuku), muštos (į stalo kampą, akmenį), plėštos (į metalinę tvorą, šaką), kąstinės (šuo, katė). Beje, įkandus nežinomai katei, šuniui, galima užsikrėsti pasiutlige, kąstinės žaizdos dažnai pūliuoja. O pavojingiausia yra durtinė žaizda, nes mikrobų patenka giliai į vidų, o kraujo nutekėjimo nėra.
 

Sumušimai


Tai dažniausiai pasitaikanti trauma, kurios priežastis gali būti smūgis kumščiu, lazda, akmeniu ar krintant. Sumušimui būdingas minkštųjų audinių sužalojimas ir kraujagyslių plyšimas bei kraujo išsiliejimas į aplinkinius audinius - kraujosruva. Šviežios kraujosruvos (mėlynės) būna purpurinės, melsvos, o senesnės - žalios, geltonos spalvos. Sumušimai neretai pasitaiko žaidžiant futbolą, krepšinį ar kitus judrius žaidimus. Sumušus ar patempus raiščius, reikia pakelti nukentėjusią galūnę jos nejudinti. Pirmoji pagalba - šaltis. Ledo gabalėlius įdėkite į polietileninį maišelį ir uždėkite ant sumuštos vietos. Laikykite 15-20 minučių, tada nuimkite, palaukite 10-15 minučių, kol priplūs kraujas, ir dėkite vėl 20 minučių, tada nuimkite. Tai darykite pakaitomis pirmąsias 2 valandas po traumos. Jei po ranka neturite ledo, padės šalto vandens ar šaltinio srovėje suvilgytas rankšluostis. Arba teks ieškoti ledų kiosko...Ši procedūra tinka ir esant čiurnos raiščių patempimui bei plyšimui. Jei skausmas nurimsta po kelių valandų, ir vaikas sau toliau žaidžia, vadinasi, rimtesnių pakitimų nėra. Belieka sumuštą vietą ryte ir vakare tepti tepalu su heparinu. Darykite tai ne ilgiau nei savaitę.
Tačiau, jei užgavus skausmas nerimsta, reikėtų kreiptis į gydytoją.


 

Svetimkūniai


Neretai susižeidus pro odą į minkštuosius audinius patenka įvairių svetimkūnių: medžio atplaišų, stiklo šukių (ypač vasarą paplūdimyje ar vandenyje), adatų, smulkių vinių, stambesnių akmenėlių, metalo drožlių, žvejybos kabliukų. Vaikai jaučia skausmą, dūrimą. Medžio atplaišas („pašinus“), adatas ar kitus matomus svetimkūnius galima pašalinti pincetu ar pirštais, kai svetimkūniai yra negiliai ir galima suimti už galiuko. Po to reikia dezinfekuoti ir uždėti sterilų tvarstį. Kai svetimkūniai stambūs geriau jų netraukti, o vežti vaiką į gydymo įstaigą. Vasarą gydytojams dažnai tenka šalinti minkštuose audiniuose įstrigusią metalo drožlę, stiklo šukę, akmenėlį ar žvejo meškerės kabliuką. Mažieji žvejai, užuot pakabinę žuvį, pakabina save ar draugą...
 

Sumušta galva


Tėveliai, būkite atidūs, jei vaikas susimušė galvą. Visada reikėtų žinoti, kaip tai atsitiko: į kur trenkėsi, iš kokio aukščio krito, kaip krito ir pan. Po nelaimingo atsitikimo atidžiai sekite mažylio būklę. Jei pasikeitė įprastas elgesys, jei pykina, vemia, yra mieguistas, reikia nedelsiant vežti į ligoninę, nes gali būti smegenų sutrenkimas. Galima kreiptis ir į traumatologą, bendrosios praktikos gydytoją ar neurologą.
Kaip išvengti traumų:
• Priminkite vaikams, kad būtų atsargūs namuose, kieme, gatvėje, paplūdimyje.
• Svarbu, kad vaikai avėtų patogią sportinę avalynę kietu užkulniu, nelakstytų, nelaipiotų avėdami šlepetes.
• Naudotų apsaugines priemones važinėdami riedučiais.
• Važiuodami dviračiu užsidėtų šalmą.
• Žaidimams rinktųsi minkštesnę dangą (smėlį, žolę), o ne kietą betoninę.
• Nežinomuose vietose nelakstytų ir nesimaudytų basi.
• Įvykus traumai, būtina kreiptis į gydytoją.
 

Kaip suteikti pirmąją pagalbą esant paviršinei žaizdai?


• Apnuoginkite sužeistą vietą (atsargiai nuimkite drabužius).
• Nuplaukite dezinfekuojamuoju peroksido, furacilino, revanolio ar silpnu kalio hipermanganato tirpalu.
• Patepkite žaizdos kraštus jodu.
• Paviršinius nubrozdinimus galima patepti 1 proc. briliantine žaluma.
• Uždėkite sausą sterilų tvarstį.
Bet kokiu atveju, jei pakyla temperatūra, savijauta bloga, vaikas yra sudirgęs, mieguistas, netenka apetito, duokite paracetamolio (pagal amžių) ir kreipkitės į gydytoją.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai