Nemalonūs žiemos siurprizai – traumos

Šių metų žiema su jos atšilimais ir staigiais atšalimais pridarė mūsų žmonėms nemažai rūpesčių. Čiuožyklomis virtę šaligatviai, be to, dar ir padengti vandeniu, apledėję laiptai, nebarstyti keliai – visa tai smarkiai padidino traumų riziką. Tarp dažniausių žiemos traumų – čiurnos patempimai, kaulų lūžiai, išnirimai, galvos sumušimai, riešo ir alkūnės sužalojimai. Kaip apsisaugoti ir ką daryti susižeidus? Konsultuoja Raseinių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjas gydytojas ortopedas traumatologas Gediminas Galubauskas.
 

Vyresniems žmonėms didesnė traumų rizika


Ypač didelę riziką susižeisti turi vyresnio amžiaus žmonės, o griuvimai – viena dažniausių jų susižalojimo priežasčių. JAV duomenimis, griuvimai sudaro 3/4 visų nelaimingų atsitikimų tarp vyresnio amžiaus žmonių. Raseinių ligoninėje, iš dešimties traumuotų pacientų, septyneri – vyresnio amžiaus.
Kaip žinoma, vyresnio amžiaus žmonės dažnai griūva ne vien dėl slidžių kelių, bet ir dėl sutrikusios galvos smegenų kraujotakos ir vestibuliarinio aparato. Nustatyta, kad dažniausiai jie susižaloja atlikdami įprastus darbus, pakeliui į namus ar namuose, t.y. daugelis griuvimų pasitaiko užsiimant kasdienine veikla. O kadangi vyresniame amžiuje kaulai neretai būna pažeisti osteoporozės, net ir nedidelė trauma gali sukelti labai rimtas pasekmės – stuburo slankstelių, šlaunikaulio kaklo, dubens kaulų lūžius.
Taigi griūdami vienaip ar kitaip susižeidžia 22-60 proc. vyresnio amžiaus žmonių. Jie patiria odos nubrozdinimus, sumušimus, kurie vėliau virsta mėlynėmis, sausgyslių patempimus, sunkesnes traumas – įvairius išnirimus, lūžius.

 

Kada kreiptis į gydytoją


Net ir nusprendus gydytis patiems, visada rekomenduojama įsiklausyti į organizmo siunčiamus signalus. Jei po 1–2 dienų skausmas, patinimas, uždegimo požymiai nepraeina ar net stiprėja, – į gydytoją kreiptis būtina.
Kaip sau padėti, jeigu sužalojimas nestiprus? Visų pirma, per pirmąsias 24 valandas sumuštą vietą rekomenduojama šaldyti, nes šaltis veiksmingai mažina patinimą, skausmą ir uždegimą. Kad patinimas sumažėtų, sužalota vieta gali būti suspaudžiama elastiniu tvarsčiu. Šildymo procedūros rekomenduojamos 3–4 parą po traumos. Skausmas – visų sužalojimų palydovas, ir jo kentėti ne valia.
 

Kaip tinkamai malšinti skausmą?


Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – vieni plačiausiai pasaulyje vartojamų vaistų skausmui ir uždegimui pažaboti. Kita vertus, visi žinome, kad, be teigiamų savybių, šie preparatai neretai sukelia ir nepageidaujamų reakcijų. Tradiciniai NVNU veikia taip, kad, mažėjant uždegimo simptomams ir skausmui, mažėja skrandžio ir žarnyno apsauga. Todėl jie gana dažnai kelia virškinamojo trakto komplikacijas. Tad reikia mokėti elgtis su šiais vaistais, kad nepadarytume daugiau bėdos negu naudos.
NVNU dažniausiai skiriami ūminiu ligos periodu, be abejo, prieš tai būtina įvertinti, ar nėra kontraindikacijų, t.y. ar pacientas neserga virškinamojo trakto, inkstų ar kitomis ligomis.
Vienų NVNU galima skirti tik trumpą laiką, 5–7 dienas. Tačiau jeigu skausmas nepraeina ir vaistų būtina vartoti ilgiau, turėtume pereiti prie selektyvesnių nesteroidinių preparatų, kurių jau galėtume skirti keletą savaičių. Vienas iš tokių yra meloksikamas (vaistinėse parduodamas, pavyzdžiui, pavadinimu Movalis).
Kaip žinoma, ir nepatyrus traumų skausmas gana dažnai kamuoja pagyvenusius žmones. Net 40 proc. pacientų, vyresnių kaip 65 metų, nuolat vartoja vaistus nuo sąnarių skausmo. Jie skiriami ir gydant reumatoidinį artritą, osteoartrozę, taip pat ir kitas kaulų ir raumenų ligas.
Meloksikamas priklauso naujai NVNU grupei (selektyvieji ciklooksigenazės (COX-2) inhibitoriai arba koksibai), kuri buvo sukurta siekiant saugiau ir veiksmingiau gydyti uždegimus, malšinti skausmą ir patinimą.
Apibendrinant būtina pabrėžti, kad meloksikamas šiuo metu yra pagrįstai laikomas vienu geriausių naujųjų NVNU, nes veiksmingai malšina skausmą ir uždegimą, gerokai rečiau sukelia nepageidaujamų poveikių virškinamajam traktui, inkstams, kraujo krešėjimo sistemai ir neturi neigiamo poveikio sąnarių kremzlei.
****
Patarimai vyresnio amžiaus žmonėms
Kaip išvengti griuvimų?

• nedaryti staigių judesių (namie taip pat),
• atsargiai eiti, kai slidu arba apskritai niekur neiti, esant blogiems keliams, tiesiog atidėti visus savo reikalus,
• avėti tinkamą neslidžiu padu avalyne.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai