Bintavimo būdai ir principai

Elastiniai bintai medicinoje taikomi pakankamai seniai, šį metodą itin mėgsta sportininkai. Dažniausiai elastiniai bintai naudojami norint sutvirtinant pažeistą vietą po traumos ir esant kraujo iš venų nutekėjimo sutrikimams. Apie bintavimo būdus, principus ir perspėjimus dėl saugumo kalbamės su šeimos gydytoja Evelina Nevardauskaite-RUDZIKIENE, MPVC šeimos klinikos vadove.
 

Kada reikalingas bintavimas?


„Įvykus sąnario traumai, kai nėra kaulų lūžių ar raiščių plyšimų ir gipsiniam įtvarui uždėti indikacijų nėra, atliekamas sąnario išorinis sutvirtinimas elastiniu bintu. Dažniausiai esant čiurnų, kelių, riešų pažeidimams. Bintuojama dieną, kai yra didžiausiais fizinis aktyvumas. Nakčiai bintą galima nuimti. Elastinį bintą galima pakeisti specialiu įtvaru“, – sakė gydytoja.
Kompresinė terapija svarbi po operacijų, ypač plastinių, pavyzdžiui, riebalų nusiurbimo. Įvykus šonkaulių sumušimui, o taip pat ir lūžiui, krūtinės ląstai sutvirtinti atliekama imobilizacija elastiniu bintu. Taip pat sąnarius bintuoja sportininkai prieš atsakingas varžybas, kad išvengtų traumų.
Bene dažniausiai elastinis bintas reikalingas, kai vargina varikozės ir lėtinio kojų venų nepakankamumo sukeliami kojų patinimai.
 

Bintavimas stabdo venų plėtimąsi


Kojos – labiausiai nutolusi nuo širdies kūno dalis, todėl, kad kraujas pakiltų iki širdies, reikalingas spaudimas, o, kad negrįžtų atgal, venose esantys vožtuvai leidžia jam tekėti tik viena kryptimi. Jei vožtuvas pažeistas ar nevisavertis, yra išsiplėtusi kraujagyslės sienelė, tai susidaro sąlygos kraujui grįžti atgal, kauptis, o sienelei – dar labiau plėstis.
Varikozė gali išryškėti nėštumo metu. „Nėštumo metu gali išsikreipti kraujo krešumas, o, esant išsiplėtusioms venoms, labai padidėja krešulio susidarymo tikimybė. Todėl gimdymo metu labai svarbu (ar po įvairių operacijų) apsisaugoti nuo trobų susidarymo. Tam puikiai tinka kompresinė terapija“, – sakė gydytoja E. Nevardauskaitė Rudzikienė.


Skiriama kompresinė terapija elastiniais bintais arba kompresinėmis kojinėmis. Suspaudžiami čiurnos, blauzdos audiniai, suspaudžiamos paviršinės venos, padidinamas išorinis slėgis, todėl audinių skystis grąžinamas į giliąsias venas ir nuteka į centrinę kraujotaką.
 

Kaip pasirinkti elastinį bintą?


„Esant įvairių priežasčių venų nepakankamumui, taip pat po operacijos yra taikoma kompresinė terapija skirtingo tamprumo (išsitempia 25, 50, 75, 100 proc.) elastiniais bintais. Dabar dažniau naudojami mažo tamprumo bintai. Jie patogesni, plonesni, ligonis gali laisvai judėti”, – aiškino gydytoja.
Tvarstoma vyniojant binto juostelę, binto plotis pasirenkamas individualiai. Smulkiosios kūno dalys tvarstomos siaurais bintais, o didesnės – platesniais. Bendra svarbi taisyklė: tvarstyti pradedama nuo plonesnės kūno dalies storesnės link.
Bintą reikėtų laikyti iki 12 val. ar trumpiau. Per stipriai užspaudus ar per ilgai laikant užbintavus, sutrinka audinių mikrocirkuliacija, audinių aprūpinimas deguonimi ir gali pradėti vystytis išeminiai pakitimai.
 

Didžiulį bintų asortimentą siūlo „Lauma medical“


Elastinius bintus galima pavadinti latvių firmos „Lauma medical“ vizitine kortele. Būtent jie buvo pirmoji įmonės produkcija. Dabar gaminamas klasikinis 8 cm elastinis tvarstis, 10 ir 12 cm (nuo 0,6 iki 5 metrų ilgio kiekvienas) tvarsčiai, kurie papildyti kabliukais–fiksatoriais. Dėl jų tvarstį naudoti paprasta ir patogu. Galima įsigyti „Laumos“ elastinį medicininį tvarstį alkūnei ir kelio tvarstį bei elastinį sąnario čiurnos tvarstį (2 dydžiai: S/M ir L/XL).
„Lauma medical“ gaminiai puikiai prisitaiko prie kūno linijų, yra labai elastingi (net 170 proc.), išsaugo savo savybes net ir po daugybės plovimų; taip pat išskirtinumu galima vadinti tai, kad elastiniai bintai kerpami, dėl to jie neišsileidžia ir neišyra.
„Laumos medical“ elastiniai tvarsčiai sudaryti iš 100 procentų natūralių medžiagų, jo pagrindą sudaro medvilnė. Ypatinga technologija sugalvota taip, kad medvilninis pluoštas visiškai padengia lateksinį siūlą, kuris įeina į elastinių tvarsčių sudėtį. Tai leidžia apsaugoti odą nuo tiesioginio kontakto su lateksu.
 

Kaip reikia bintuoti?


Esant venų nepakankamumui, elastinis bintuojama esant mažiausiam kojų sutinimui, t.y. rytais, po nakties miego arba dieną pagulėjus. Bintuojama neišlipus iš lovos. Bintuoti pradedama būtinai nuo pėdos pirštų pagrindo, sukant apvijas bei dalinai dengiant jas viena ant kitos. Didžiausias suspaudimas turi būti apie čiurną, o, kylant aukštyn blauzda, – mažėti. Taip bintuojama aukštyn iki pakinklio. Baigti bintuot virš kelio yra mažiau veiksminga, be to, bintas smunka žemyn.
Naudojant bintus galima padidinti lokalią kompresiją, tuo tikslu naudojami įvairaus dydžio ir formų įklotai. Spaudžiama konkrečioje vietoje, pvz., blauzdos apatiniame ir vidiniame paviršiuje. Toks būdas tinka, kai reikia užspausti perforuojančias arba opą drenuojančias venas.
 

Pažeisti sąnariai bintuojami pagal pagrindinius tvarstymo principus


Žiedinis (cirkuliarus) tvarstis – tai paprasčiausias tvarstis, vyniojamas aplink. Paimamas laisvasis binto galas, pirma vija kiek prilaikoma, kitos vijos vyniojamos viena ant kitos. Kiekviena nauja vija visiškai uždengia prieš tai buvusią. Vyniojama tvirtai, bet nestandžiai. Dažnai šiuo būdu tvarstomi nedideli rankos ar kojos pažeidimai.
Spiralinis tvarstis. Pradedama vynioti kaip žiedinis tvarstis, tada keičiama vijų kryptis – ji tampa įstriža. Vijos tarsi spirale kyla aukštyn. Kiekviena aukštesnė vija dengia bent 1/3 (dažniausiai ½-3/4) žemiau esančios vijos. Šis tvarstis tinka pirštams, rankoms, krūtinei, pilvui, blauzdoms tvarstyti. Svarbiausia, kad tvarstis atliktų savo funkciją, nenuslystų, bet ir neveržtų.
Dar vienas būdas – tvarstis pradedamas vynioti taip, kaip spiralinis, tačiau aukščiausio taško viduryje bintas lenkiamas į priešingą pusę, ir vijų kryptis iš įstrižinės į viršų pasikeičia į įstrižinę žemyn. Toks tvarstis atkartoja eglutės ar varpos formą. Visuomet pradedama tvarstyti nuo siauriausios kūno vietos.
Aštuoniukės formos (kryžminis) tvarstis. Vijų vyniojimo kryptis tarsi atkartoja skaičių „8“, vijų elementų kryptis įstriža. Vijos persidengia iš dalies, vyniojimo kryptis nuolat keičiasi. Toks tvarstis tinka keliams, alkūnėms, kulkšnims, riešams, čiurnoms. Subintavus šiuo būdu, išlieka sąnario funkcija. Toks tvarstis gali būti naudojamas ir imobilizuojant.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai