„Įvykus sąnario traumai, kai nėra kaulų lūžių ar raiščių plyšimų ir gipsiniam įtvarui uždėti indikacijų nėra, atliekamas sąnario išorinis sutvirtinimas elastiniu bintu. Dažniausiai esant čiurnų, kelių, riešų pažeidimams. Bintuojama dieną, kai yra didžiausiais fizinis aktyvumas. Nakčiai bintą galima nuimti. Elastinį bintą galima pakeisti specialiu įtvaru“, – sakė gydytoja.
Kompresinė terapija svarbi po operacijų, ypač plastinių, pavyzdžiui, riebalų nusiurbimo. Įvykus šonkaulių sumušimui, o taip pat ir lūžiui, krūtinės ląstai sutvirtinti atliekama imobilizacija elastiniu bintu. Taip pat sąnarius bintuoja sportininkai prieš atsakingas varžybas, kad išvengtų traumų.
Bene dažniausiai elastinis bintas reikalingas, kai vargina varikozės ir lėtinio kojų venų nepakankamumo sukeliami kojų patinimai.
Kojos – labiausiai nutolusi nuo širdies kūno dalis, todėl, kad kraujas pakiltų iki širdies, reikalingas spaudimas, o, kad negrįžtų atgal, venose esantys vožtuvai leidžia jam tekėti tik viena kryptimi. Jei vožtuvas pažeistas ar nevisavertis, yra išsiplėtusi kraujagyslės sienelė, tai susidaro sąlygos kraujui grįžti atgal, kauptis, o sienelei – dar labiau plėstis.
Varikozė gali išryškėti nėštumo metu. „Nėštumo metu gali išsikreipti kraujo krešumas, o, esant išsiplėtusioms venoms, labai padidėja krešulio susidarymo tikimybė. Todėl gimdymo metu labai svarbu (ar po įvairių operacijų) apsisaugoti nuo trobų susidarymo. Tam puikiai tinka kompresinė terapija“, – sakė gydytoja E. Nevardauskaitė Rudzikienė.
Skiriama kompresinė terapija elastiniais bintais arba kompresinėmis kojinėmis. Suspaudžiami čiurnos, blauzdos audiniai, suspaudžiamos paviršinės venos, padidinamas išorinis slėgis, todėl audinių skystis grąžinamas į giliąsias venas ir nuteka į centrinę kraujotaką.
„Esant įvairių priežasčių venų nepakankamumui, taip pat po operacijos yra taikoma kompresinė terapija skirtingo tamprumo (išsitempia 25, 50, 75, 100 proc.) elastiniais bintais. Dabar dažniau naudojami mažo tamprumo bintai. Jie patogesni, plonesni, ligonis gali laisvai judėti”, – aiškino gydytoja.
Tvarstoma vyniojant binto juostelę, binto plotis pasirenkamas individualiai. Smulkiosios kūno dalys tvarstomos siaurais bintais, o didesnės – platesniais. Bendra svarbi taisyklė: tvarstyti pradedama nuo plonesnės kūno dalies storesnės link.
Bintą reikėtų laikyti iki 12 val. ar trumpiau. Per stipriai užspaudus ar per ilgai laikant užbintavus, sutrinka audinių mikrocirkuliacija, audinių aprūpinimas deguonimi ir gali pradėti vystytis išeminiai pakitimai.
Elastinius bintus galima pavadinti latvių firmos „Lauma medical“ vizitine kortele. Būtent jie buvo pirmoji įmonės produkcija. Dabar gaminamas klasikinis 8 cm elastinis tvarstis, 10 ir 12 cm (nuo 0,6 iki 5 metrų ilgio kiekvienas) tvarsčiai, kurie papildyti kabliukais–fiksatoriais. Dėl jų tvarstį naudoti paprasta ir patogu. Galima įsigyti „Laumos“ elastinį medicininį tvarstį alkūnei ir kelio tvarstį bei elastinį sąnario čiurnos tvarstį (2 dydžiai: S/M ir L/XL).
„Lauma medical“ gaminiai puikiai prisitaiko prie kūno linijų, yra labai elastingi (net 170 proc.), išsaugo savo savybes net ir po daugybės plovimų; taip pat išskirtinumu galima vadinti tai, kad elastiniai bintai kerpami, dėl to jie neišsileidžia ir neišyra.
„Laumos medical“ elastiniai tvarsčiai sudaryti iš 100 procentų natūralių medžiagų, jo pagrindą sudaro medvilnė. Ypatinga technologija sugalvota taip, kad medvilninis pluoštas visiškai padengia lateksinį siūlą, kuris įeina į elastinių tvarsčių sudėtį. Tai leidžia apsaugoti odą nuo tiesioginio kontakto su lateksu.
Esant venų nepakankamumui, elastinis bintuojama esant mažiausiam kojų sutinimui, t.y. rytais, po nakties miego arba dieną pagulėjus. Bintuojama neišlipus iš lovos. Bintuoti pradedama būtinai nuo pėdos pirštų pagrindo, sukant apvijas bei dalinai dengiant jas viena ant kitos. Didžiausias suspaudimas turi būti apie čiurną, o, kylant aukštyn blauzda, – mažėti. Taip bintuojama aukštyn iki pakinklio. Baigti bintuot virš kelio yra mažiau veiksminga, be to, bintas smunka žemyn.
Naudojant bintus galima padidinti lokalią kompresiją, tuo tikslu naudojami įvairaus dydžio ir formų įklotai. Spaudžiama konkrečioje vietoje, pvz., blauzdos apatiniame ir vidiniame paviršiuje. Toks būdas tinka, kai reikia užspausti perforuojančias arba opą drenuojančias venas.
Žiedinis (cirkuliarus) tvarstis – tai paprasčiausias tvarstis, vyniojamas aplink. Paimamas laisvasis binto galas, pirma vija kiek prilaikoma, kitos vijos vyniojamos viena ant kitos. Kiekviena nauja vija visiškai uždengia prieš tai buvusią. Vyniojama tvirtai, bet nestandžiai. Dažnai šiuo būdu tvarstomi nedideli rankos ar kojos pažeidimai.
Spiralinis tvarstis. Pradedama vynioti kaip žiedinis tvarstis, tada keičiama vijų kryptis – ji tampa įstriža. Vijos tarsi spirale kyla aukštyn. Kiekviena aukštesnė vija dengia bent 1/3 (dažniausiai ½-3/4) žemiau esančios vijos. Šis tvarstis tinka pirštams, rankoms, krūtinei, pilvui, blauzdoms tvarstyti. Svarbiausia, kad tvarstis atliktų savo funkciją, nenuslystų, bet ir neveržtų.
Dar vienas būdas – tvarstis pradedamas vynioti taip, kaip spiralinis, tačiau aukščiausio taško viduryje bintas lenkiamas į priešingą pusę, ir vijų kryptis iš įstrižinės į viršų pasikeičia į įstrižinę žemyn. Toks tvarstis atkartoja eglutės ar varpos formą. Visuomet pradedama tvarstyti nuo siauriausios kūno vietos.
Aštuoniukės formos (kryžminis) tvarstis. Vijų vyniojimo kryptis tarsi atkartoja skaičių „8“, vijų elementų kryptis įstriža. Vijos persidengia iš dalies, vyniojimo kryptis nuolat keičiasi. Toks tvarstis tinka keliams, alkūnėms, kulkšnims, riešams, čiurnoms. Subintavus šiuo būdu, išlieka sąnario funkcija. Toks tvarstis gali būti naudojamas ir imobilizuojant.
Neretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauNervinė įtampa arba stresas – kasdienis šiandienos palydovas. Vis daugiau žmonių skundžiasi dirgliosios žarnos sindromu, o stresas šio sveikatos sutrikimo atveju vaidina labai svarbų vaidmenį. Ar žinote, kokie procesai organizme vyksta nervinės įtampos metu ir kaip ilgalaikis stresas veikia virškinimo sistemą? ...
Skaityti daugiauApsunkusios, ištinusios ir pavargusios kojos gali griauti laimingą kasdienybę. Todėl pateikiame Jums 10 patarimų, padėsiančių džiaugtis lengvesnėmis kojomis. ...
Skaityti daugiau