Pirmoji medicinos pagalba (PP) - tai visuma įvairių, visiems prieinamų priemonių ir veiksmų, kuriais siekiama sugrąžinti ar palaikyti nukentėjusio žmogaus gyvybines funkcijas iki suteikiant kvalifikuotą medicinos pagalbą. PP teikiama įvykio vietoje, kol atvyksta gydytojas arba nukentėjęs asmuo nugabenamas į ligoninę.
Situacijos bei nukentėjusiojo būklės įvertinimas
Gali būti vienas nukentėjusysis, pvz., susmunka gatve einantis žmogus, ežere skęsta plaukikas, arba keli nukentėję asmenys, pvz., autoįvykio metu gali susižaloti keli vienu automobiliu važiavę žmonės, gaisro metu gali iškart apdegti keli žmonės, apvirtus valčiai skęsti keli žvejai ir t.t.
Įvertinę situaciją, turime vertinti visų nukentėjusiųjų būklę, kad išsiaiškintume, kam pirmam ir kokią pagalbą suteikti. Vertindami nukentėjusiojo būklę:
1. Žiūrėkite!
Galima pastebėti neįprastą žmogaus padėtį, šlitinėjančią eiseną (šlitinėja ne tik girti, bet ir galvos traumas patyrę ar blogai besijaučiantys asmenys), krauju suteptus drabužius, žaizdas, pamėlusį ar išblyškusi veidą ir kt.
Svarbiausia yra ryžtis prieiti, užkalbinti, o jei reikia - ir padėti. Tai padaryti dažnai būna labai sunku, nes žmogus gali būti girtas, purvinas, apsivėmęs, kruvinas - estetiškai labai nepatrauklus, tačiau jam padėti yra mūsų pareiga.
2. Kalbinkite!
Jei pastebite nukentėjusį asmenį, pabandykite išsiaiškinti, kaip jis jaučiasi, užduokite paprastą klausimą: “Ar jūs gerai jaučiatės?”, be to, galima sužinoti, kas jam nutiko. Kartu vertiname sąmonės būklę: jei žmogus neatsako, tai jis gali būti praradęs sąmonę, pvz., patyrus galvos traumą, insultą, daug nukraujavus ir kt., arba tiesiog giliai miega.
3. Lieskite!
ko, reikia jam įžnybti į skruostus ar į kaklą, - taip galime pažadinti giliai įmigusį ar girtą žmogų. Be to, liesdami vertiname odos temperatūrą, jei veido ar kūno oda drabužių pridengtose vietose šalta, tai žmogus gali būti sušalęs (pvz., jei jis ilgai miegojo gatvėje ar šaltoje aplinkoje).
Jei žmogus nereaguoja į žnaibymą ir neatsibunda, reikia tikrinti pulsą, atspindintį širdies veiklą, bei kvėpavimą. Pulsą tikriname uždėję du pirštus vienoje kaklo pusėje, į šoną nuo gerklų ("Adomo obuolio") ir švelniai paspaudžiame, paprastai čia pajuntame miego arterijos pulsaciją (norma 60-80 k./min.) Pastaba: negaiškite laiko čiuopdami rankų ar kitų kūno vietų arterijas, nes dažnai sunkios būklės nukentėjusiesiems jų pulsavimas neužčiuopiamas, nors širdis ir susitraukinėja! Be to, nespauskite vienu metu miego arterijų iš abiejų gerklų pusių, nes jose yra daug nervinių receptorių, kurie susiję su širdies veikla, o stipriai spustelėjus gali sustoti nesveiko žmogaus širdis.
Kvėpavimą tikriname stebėdami krūtinės judesius arba pridėję ausį prie nukentėjusio nosies galime išgirsti iškvepiamos oro srovės garsą ar pajusti jos šilumą.
Jei žmogus nekvėpuoja ir (arba) nėra pulso, būtina gaivinti (žr. kt. straipsnius).
Nukentėjusio asmens išgabenimas iš pavojingos vietos
Jei aplinka kelia grėsmę nukentėjusiojo arba gelbėtojo gyvybei, pvz., praradęs sąmonę žmogus yra degančiame automobilyje ar name, guli važiuojamojoje gatvės dalyje, skęsta ar šąla gatvėje, esant žemai aplinkos temperatūrai, tai jį nedelsiant reikia išnešti iš nepalankios jo gyvybei bei sveikatai aplinkos į saugesnę vietą.
Negalima eiti į pavojingą (degantį namą, cheminėmis medžiagomis ar dūmais užterštą patalpą ir pan.) aplinką neturint jus pačius apsaugančių priemonių.
Pastaba: elkitės labai atsargiai ir švelniai, nes nešdami (transportuodami) nukentėjusįjį galite jį sužaloti! Ypač saugokite kaklą, nes lūžus stuburui net menkiausias kaklo judesys gali sužaloti nugaros smegenis ir žmogų gali paralyžiuoti, arba jis net gali mirti. Dažniausiai stuburo kaklinė dalis pažeidžiama autoįvykių metu bei neriant į vandenį, galva atsitrenkus į dugną. Tokiu atveju reikia imobilizuoti kaklą (žr. kt. straipsnius).
Pašalinkite visus įvykio ar pirmos pagalbos teikimo vietoje esančius pavojingus, galinčius nukentėjusįjį ar pagalbą teikiantįjį sužaloti, daiktus, pvz., surinkite stiklo šukes, automobilio detalių nuolaužas nuo kelio, išjunkite veikiančius mechanizmus, pvz., stakles, automobilio variklį ir pan. Be to, ant kelio pastatykite apie autoįvykį įspėjantį ženklą.
Specialūs veiksmai
Įvertinus nukentėjusiojo būklę, reikia suteikti pirmąją medicinos pagalbą, pvz., klinikinės mirties atveju - gaivinti, užspringus - padaužyti į nugarą ar taikyti Heimlicho metodą, jei yra žaizda - stabdyti kraujavimą, ją sutvarstyti, lūžus kaulams - imobilizuoti galūnę, apsinuodijus - plauti skrandį ir t.t. (žr. kt. straipsnius).
Jei nukentėję yra keli, tai PP pirmiau turime suteikti labiausiai nukentėjusiems, sunkiausios būklės asmenims, t.y. tiems, kurių gyvybei iškilusi didžiausia grėsmė: sutrikusi sąmonė, kvėpavimas, silpstanti širdies veikla, labai intensyvus kraujavimas. Tokio žmogaus pulsas būna dažnas, sunkiai apčiuopiamas, kvėpavimas dažnas, įkvėpimai negilūs. Mažiau nukentėję asmenys būna sąmoningi, dažnai garsiai rėkia, šaukiasi pagalbos. Suteikdami PP sunkiau nukentėjusiems, kitiems galite patarti ką daryti, pvz., jei kraujuoja žaizda, liepkite užspausti žaizdos kraštus, jei galūnė nelūžusi, ją pakelti į viršų ir pan. Suteikę PP sunkiausiai nukentėjusiems, nedelsdami padėkite kitiems.
Nukentėjusiojo padėtis
Teikiant PP, nukentėjusiajam turi būti suteikta tam tikra padėtis, kuri apsaugo žmogų nuo įvairių komplikacijų, pvz., jei paguldysime nukentėjusįjį ant šono, jis neuždus užspringęs vėmalais ar iš nosies bėgančiu krauju. (5 pav.) Be to, teisinga padėtis apsaugo ir nuo papildomų pažeidimų, pvz., sustabdę kraujavimą, žmogų turime paguldyti arba pasodinti ant žemės taip, kad jis, net ir netekęs sąmonės, nenuvirstų. Be to, nukentėjusiuosius reikia užkloti drabužiais ar užtiesalu, kad jie nesušaltų (ypač greitai sušąla žmonės be sąmonės). Jei nukentėjusiojo drabužiai šlapi, reikėtų perrengti, be abejo, jei tai nesukels pavojaus žmogaus gyvybei, pvz., negalima rengti ir judinti žmogaus, kuriam įtariama stuburo trauma.
Taisyklė: be sąmonės esantį ar jos netenkantį žmogų reikia guldyti ant šono.
Trinkančių gyvybinių funkcijų kontrolė
Gyvybines funkcijas tikrinkite vertindami nukentėjusiojo būklę po transportavimo ir (arba), jei įmanoma, jo metu. Be to, būtina jas visą laiką kontroliuoti ir laukiant GMP ekipažo. Nukentėjusiojo organizmas intensyviai kovoja su jį pažeidusiu faktoriumi bei jo sukeltais pakitimais: mobilizuojami visi organizmo apsauginiai mechanizmai, pasireiškia stresas. Išsekus organizmo apsauginių mechanizmų rezervams, trinka gyvybinės funkcijos: išnyksta sąmonė, krenta arterinis kraujo spaudimas, sustoja širdies veikla bei kvėpavimas, ištinka mirtis. Laiku pastebėjus gyvybinių funkcijų sutrikimą bei pritaikius specialius PP veiksmus bei priemones, galima užkirsti kelią jų sukeliamoms komplikacijoms.
Pirmoji psichologinė pagalba
Prisiminkite, kad jau jūsų buvimas šalia (prisistatykite nukentėjusiajam, paimkite jį už rankos, paklauskite vardo) nukentėjusiojo, jo skundų bei nuogąstavimų išklausymas bei jūsų atliekamų pirmosios pagalbos veiksmų tikslingumo paaiškinimas ramina nukentėjusiuosius, didina jų pasitikėjimą jumis. Stenkitės elgtis ramiai, nepulkite į paniką, nes panika yra ,,užkrečiama”. Nukentėjusiesiems negalima meluoti, tačiau sakydami teisybę nedetalizuokite psichiką traumuoti galinčių aplinkybių. Jokiu būdu nekaltinkite nukentėjusiojo. Paminėkite, kad pagalba jau atvyksta, o jos laukdami bendraukite su nukentėjusiuoju.
Greitosios medicinos pagalbos (GMP) kvietimas
Suteikus PP būtina iškviesti GMP, kurios brigada suteiks kvalifikuotą medicinos pagalbą. Kviečiant GMP reikia žinoti:
Kur įvyko nelaimė. Nurodomas tikslus adresas. Jei įvyko kelyje, tai nurodyti kelio kryptį bei kilometrą, pvz., autostrados Kaunas-Vilnius 25-ame kilometre, jei prie ežero ar upės, tai prie kokio, kuriame krante ir kokiu keliu reikia privažiuoti.
Kas įvyko ir kokie pagrindiniai pažeidimai. Pvz., žmogus nukrito lipdamas laiptais, kraujuojanti žaizda kaktoje, lūžusi dešinė koja.
Kam įvyko nelaimė ir kiek nukentėjo asmenų. Pvz., 70 metų vyrui ir t.t. Nurodžius nukentėjusiųjų skaičių, GMP stotis sužino, kiek ir kokių brigadų reikia išsiųsti į įvykio vietą.
Reikia išsiųsti ką nors pasitikti GMP ekipažą, ypač jei nelaimė įvyko nuošalioje, sunkiai randamoje vietoje, pvz., nusiųskite žmogų prie pagrindinio kelio atšakos, vedančios prie žvejybos vietos ar stovyklavietės, kur įvyko nelaimė. Reikia GMP ekipažą pasitikti ir prie daugiabučių namų, ypač kur yra daug laiptinių...
Jei įvykio vietoje yra keletas žmonių, tai vienas iš jų, paprastai tas, kuris nesutrinka ar yra labiau patyręs, imasi vadovauti PP teikimui, t.y. jis paskiria kiekvienam konkrečią užduotį. Vienas žmogus pradeda vadovauti ir taip paskirsto užduotis: jis pats ir dar du žmonės suteikia PP nukentėjusiesiems, vienas žmogus bėga skambinti ir kviesti GMP bei policiją, dar vienas žmogus apsaugo įvykio vietą, t.y. pastato avarinį ženklą, nurenka nuo kelio pavojingas nuolaužas. Visi aukščiau išvardinti PP etapai vyksta vienu metu, todėl sutaupoma laiko, pagerėja nukentėjusio asmens gyvenimo bei sveikimo prognozė.
Neretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauNervinė įtampa arba stresas – kasdienis šiandienos palydovas. Vis daugiau žmonių skundžiasi dirgliosios žarnos sindromu, o stresas šio sveikatos sutrikimo atveju vaidina labai svarbų vaidmenį. Ar žinote, kokie procesai organizme vyksta nervinės įtampos metu ir kaip ilgalaikis stresas veikia virškinimo sistemą? ...
Skaityti daugiauApsunkusios, ištinusios ir pavargusios kojos gali griauti laimingą kasdienybę. Todėl pateikiame Jums 10 patarimų, padėsiančių džiaugtis lengvesnėmis kojomis. ...
Skaityti daugiau