Fiziologiniu požiūriu šlapimas yra ne kas kita, kaip tik nebereikalingų organizmui medžiagų produktas (tirpalas), kurį reikia pašalinti.
Žmogaus organizmas turi keletą mechanizmų, šalinančių žalingus medžiagų apykaitos produktus – pro kepenis su tulžimi į žarnyną, dalis vandens, druskų, šlapalo yra pašalinama su prakaitu. Tačiau svarbiausia yra šlapimo išskyrimo sistema.
Šlapimas pasigamina inkstuose ir iš jų pro šlapimtakius
išteka į šlapimo pūslę, laikiną talpyklą, o paskui pro šlaplę pašalinamas iš organizmo.
Organizme nuolat vykstant medžiagų apykaitai, susidaro įvairių skilimo produktų. Skylant baltymams per eilę cheminių reakcijų pasigamina galutinis jų skilimo produktas šlapalas, kuris šalinamas pro inkstus. Pro inkstus taip pat išsiskiria vaistai, kitos nuodingos medžiagos. Visos šios medžiagos su krauju atnešamos į inkstus.
Šlapimo gamyba visą parą vyksta inksto nefrone. Nefrono kamuolėlį (glomerulą) sudaro kraujo kapiliarų rezginys. Pro šiuos kapiliarus filtruojasi vanduo, mineralinės medžiagos, taip pat mažesni organiniai junginiai (šlapalas, gliukozė). Taip susidaro vadinamasis pirminis šlapimas, kuriame būna ir naudingų organizmui medžiagų. Per parą pro inkstus prateka apie 1200–1800 l kraujo, iš jo išfiltruojama apie 120–180 l pirminio šlapimo. Šis tirpalas patenka į inkstų kanalėlius. Šiuose kanalėliuose vyksta pirminio šlapimo reabsorbcija – tai yra apie 99 proc. jo grąžinama atgal į kraują.
Galų gale pasigamina antrinis šlapimas, kurio per parą išsiskiria tik 1,2–1,8 litro. Inkstų kanalėliuose atgal įsiurbiamas vanduo, gliukozė, dalis mineralinių medžiagų, vitaminai, o nereikalingi produktai pašalinami. Antrinis šlapimas inkstų surenkamaisiais kanalėliais suteka į inksto geldelę ir šlapimtakiais nuolat teka į šlapimo pūslę.
Pagrindinė šlapimo funkcija – leisti iš organizmo pašalinti tirpius, vidaus organuose ar ląstelėse neskaidomus junginius, kuriuos iš organizmo sugeba išskirti tik inkstai.
Taigi pamažu ir išsiaiškinome pagrindinę šlapimo funkciją ir sudėtį ir neradome, kas tikrai patvirtintų jo gydomąsias savybes.
Med. dr. Mindaugas Jievaltas: „Žvelgiant į istoriją, urinoterapija kažkada buvo pritaikoma vieno ar kito negalavimo atveju liaudies medicinoje. Praktinė, modernioji medicina jokia moksline literatūra negali pagrįsti tokio gydymo metodo. Gydytojo praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai pacientai bandė savarankiškai gydytis šlapimu, tačiau vėliau vis tiek neišsivertė be medikų pagalbos“.
P. Eugenija, vaistininkė, paklausta apie urinoterapiją nustemba, kad dar yra besidominčių tokiu gydymo būdu. Jos manymu, tokio gydymo „mada“ jau praėjo. Taip, anksčiau nemažai žmonių bandė gydytis šlapimu, vieni jį gėrė, norėdami išvalyti organizmą, kiti naudojo viso kūno apsitrynimams, o kai kurie ir veidui prausti, esą tada dingsta visi spuogai ir pigmentinės dėmės. Pati p. Eugenija teigia tikrai negalėtų gydytis net ir menkiausių negalavimų tokiu būdu, tačiau kitų žmonių pasirinkimą vertina tolerantiškai, jei tinka – tegu ir vartoja.
Priešingai nei kolegė, vaistininkė p. Monika teigia, kad urinoterapija yra natūralus, efektyvus ir pigus gydymo būdas. Apie gydymą šlapimu ji sužinojo iš netradiciniais gydymo metodais gydančios moters ir, pasinaudojusi jos patarimu, išgarinto šlapimo kompresiukais gydė save ir savo šeimos narius. Paklausta apie rezultatus, – p. Monika nusišypso, juk matot, esu sveika: „pasitempusi koją, ant jos dėjau šlapimo kompresus, iš pradžių ir pati abejojau rezultatu, bet patemptą koją nustojo skaudėti, atleido tinimą“.
Slaugytoja p. Margarita iškart pareiškė tvirtą savo nuomonę: „Net jei tai būtų paskutinis gydymo būdas, vargu ar galėčiau jį išbandyti“. Gerti savo šlapimą, kai pasaulyje tiek įvairiausių vaistų ir kitų natūralių priemonių, jos manymu, tikrai nėra reikalo. „O jei tą šlapimą reiktų vartoti kompresų forma?“, – paklausėme. „Tokiu atveju, vietoj šlapimo puikiai tiktų ir paprastos valgomosios druskos kompresiukas“, – teigė mūsų pašnekovė.
P. Laima, dirbanti pardavėja, apie gydymą šlapimu yra girdėjusi iš savo mamos, kuri tokiu būdu gydėsi kojos traumą. Kiek prisimena, drobinį audeklą reikėjo sušlapinti šiltu šlapimu ir juo apvynioti skaudamą vietą. Ar šis gydymo būdas padėjo, ar ne, p. Laima teigia neprisimenanti, nes tuo metu buvo dar maža.
Gydymas šlapimu, arba kitaip urinoterapija, pasaulyje žinoma jau tūkstančius metų. Toks gydymo būdas buvo naudojamas senovės Indijoje ir kitose pasaulio šalyse, gydant daugelį ligų. Pvz., indų jogai jau daugiau kaip 5000 metų geria savo pačių šlapimą ir tiki, kad tokia šlapimo terapija gali išgydyti visas be išimties ligas – net aklumą ir AIDS.
Anksčiau kai kuriose Europos šalyse, XX amžiaus pirmojoje pusėje ir Lietuvoje, kai dar nebuvo gydoma antibiotikais, karščiuojančiam ligoniui dažnai duodavo išgerti vaiko šlapimo, taip pat šlapimu buvo gydomas plaučių uždegimas. Labai populiaru buvo šlapimo kompresais gydyti įvairias traumas – sumušimus, patempimus bei tokiu būdu malšinti sąnarių skausmus.
Nors iš visų netradicinių terapijų gydymas šlapimu tikriausiai yra vienas neįprasčiausių ir jo veiksmingumu sunkiausia patikėti, tačiau... Žmonių, išbandžiusių šį gydymo būdą, pasakojimai apie stebuklingus išgijimus vartojant šlapimą mažina skepticizmą – galbūt tikrai šlapimas naudingas, o jį gerti netgi … sveika.
Yra atliktą medicininių tyrimų, kurie parodė, jog daugelis kraujo elementų, rastų šlapime, turi medicininę vertę, o sugrąžintas atgal į kūną (geriamas) šlapimas stiprina kūno imuninę sistemą ir stimuliuoja gydymą bei sveikimą.
Dar 1975 m. daktaras A.H.Fry išleido knygą, kurioje išvardijo šlapime rastas medžiagas. Tai askorbo, amino, folio, glutamino, pantotenino rūgštys, bikarbonatas, biotinas, dopaminas, epinefrinas, gliukozė, glicinas, jodas, cinkas, geležis, magnis, kalcis, melatoninas, nitrogenas, ornitinas, fosforas, proteinai, riboflavinas, tirozinas, šlapalas, vitaminas B6, B12 ir kt.
Šlapimas gydo sklerozę, kolitą, vilkligę, odos tuberkuliozę, vėžį, hepatitą, psoriazę, egzemą, diabetą, herpesą, alergijas.
Šlapimas veiksmingai gydo gripą, kaulų lūžius, dantų skausmą, gyvūnų ir bičių įkandimus, astmą, širdies ligas, nudegimus, plaučių uždegimą, sarkomą, imunines, limfos ligas, podagrą, papilomos virusą, lumbagą, gastritą, dėmėtąją šiltinę, vidurių užkietėjimą, reumatizmą, kojų grybelį, geltligę, stabligę.
Kai kurie šlapimo komponentai naudojami vaistų gamyboje. Mediciniškai įrodytos puikios šlapalo drėkinamosios savybės, todėl jo dedama į brangiausius kremus ir losjonus.
Šlapimą surinkti į švarų indą. Šlapimas turi būti švarus, privaloma laikytis higienos.
Šlapimą ir distiliuotą vandenį (santykiu 5 ml vandens ir 1 lašas šviežio šlapimo) supilti į indą. Indą uždaryti ir paplakti 50 kartų. Po to šį mišinį įpilti į kitą indą santykiu 1 lašas mišinio – 5 ml distiliuoto vandens. Jį taip pat paplakti 50 kartų.
Tada šį mišinį sumaišyti su 80–90 laipsnių degtine santykiu 1 mišinio lašas 5 ml degtinės. Degtinė šį mišinį tarsi užkonservuoja, ir jis jau paruoštas vartoti.
Kas valandą lašinti po liežuviu 3 lašus mišinio. Vartoti tol, kol būklė pagerės. Pradžioje ligos simptomai gali paaštrėti, tačiau greitai turėtų nurimti. Kai gijimas progresuoja, intervalai tarp gydymo, t.y. šlapimo mišinio vartojimo, didinami.
Po 3 dienų gydymą baigti ir vėl atnaujinti, jei liga pasikartoja.
Šlapimą galima gerti natūralų, nevirtą ir neatskiestą vandeniu.
Pirmąją vartojimo dieną gerti 1–5 lašus rytinio šlapimo ryte, antrąją dieną 5–10 lašus ryte, trečiąją dieną 5–10 lašų ryte ir tiek pat vakare.
Patys stebėkite savo organizmo reakciją į šią terapiją ir suprasite, ar reikia didinti, ar mažinti šlapimo kiekį.
Šiuolaikinė homeopatija įgauna vis didesnį populiarumą, nes daug pacientų stengiasi atsigręžti į natūralesnius gydymo būdus, turinčius mažiau nepageidaujamų poveikių. Pateikiame 7 įdomybes apie homeopatiją, kurias verta žinoti kiekvienam, tačiau tikėti šiuo alternatyviu gydymo metodu ar ne – jau tik Jūsų pasirinkimas. ...
Skaityti daugiauPušų eterinis aliejus gaminamas iš visžalių spygliuočių. Pagrindinis ir dažniausiai naudojamas eterinio aliejaus gavybos būdas – distiliavimas vandens garais. Pušų eteriniame aliejuje gausu šių biologiškai aktyvių medžiagų: pineno, kareno, limoneno, kamfeno, mirceno, terpineno, bornilacetato, borneolio ir kt. ...
Skaityti daugiauromantiniai santykiai gali būti žmonių gyvenimą išpildantis ir praturtinantis...
Skaityti daugiauLengvesnis virškinimas – lengvesni Jūs. Kai virškinimas veikia sklandžiai, pilvas plokščias ir skrandyje nejuntamas sunkumo jausmas, tuomet galite džiaugtis geresne savijauta, būti darbingesni ir, tuo pačiu, laimingesni. Pristatome Jums 3 itin naudingus maisto produktus, kurių turėtumėte valgyti dažniau, kad galėtumėte jaustis lengviau. Tai kiviai, papajos ir linų sėmenys. Pakalbėkime apie šiuos virškinimui naudingus maisto produktus šiek tiek plačiau....
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauOžkų pienas – nuo seno vertinamas maisto produktas, kuris, kaip manoma, yra ne tik maistingas, bet ir turi gydomųjų galių. Kuo naudingas ožkų pienas ir kodėl verta bent vieną kartą per savaitę pasimėgauti ožkų pieno sūriu?...
Skaityti daugiauKai kasdienybė tokia įtempta ir diena veją dieną, o darbas veja darbą, žmogus pasijunta įsitempęs ir pavargęs. Labai svarbu tą įtampą vis „nukratyti“, kad stresas nesikauptų organizme. Pristatome keletą paprastų ir greitų atsipalaidavimo technikų, kurios padės lengviau pasiekti harmoniją ir jaustis geriau. ...
Skaityti daugiauNosies plovimo nauda įrodyta moksliniais tyrimais. Kuo gali būti plaunama nosis? Kokia nosies plovimo nauda? Apie tai sužinosite šiame straipsnyje, kuriame nosies higienos nauda aptarta trumpai ir aiškiai. ...
Skaityti daugiauMes pirmiausiai rekomenduojame elgtis taip, kad persivalgymo tiesiog pavyktų išvengti. Galite išmėginti šiuos paprastus, tačiau veiksmingus patarimus: ...
Skaityti daugiauKuo daugiau sužinoma apie kosulio produktyvumą, pobūdį , dažnį, trukmę, tuo lengviau jį gydyti. Nėra vieno vaisto, tinkamo visiems kosulio tipams gydyti, todėl labai svarbu išsiaiškinti kuo daugiau informacijos apie patį kosulį. Ši taisyklė galioja ir gydytojo kabinete, ir vaistinėje, ir net gydantis savarankiškai namuose. ...
Skaityti daugiauMigrenos priepuolis priverčia ieškoti kuo skubesnės pagalbos, nes galvos skausmas gali atrodyti tiesiog nepakeliamas. Pateikiame Jums natūralių pagalbos būdų, kurie, tikime, padės greičiau ir vėl jaustis gerai ir (arba) padės suretinti šių gyvenimo kokybę menkinančių pojūčių pasireiškimą. ...
Skaityti daugiauPaprastasis raudonėlis (Origanum vulgare) – notrelinių (Lamiaceae) šeimai priklausanti augalų rūšis. Tai daugiametis augalas, galintis užaugti iki 40-80 cm aukščio. Paprastasis raudonėlis yra žolinis augalas, kuris turi statų stiebą. Jis dažniausiai žydi rausvos, baltos, purpurinės ar violetinės spalvos žiedynais, kurie tvirtinasi prie viršuje išsišakojančio stiebo. Lapai išsidėstę priešiškai, pritvirtinti prie kotelių, nusmailėjusia viršūne, 3-5 cm ilgio. Paprastasis raudonėlis subrandina mažus vaisius – iki 1 mm ilgio riešutėlius. ...
Skaityti daugiauPateikiame 10 priežasčių, kodėl namuose, kuriuose yra vaikų, turėtų būti ir kaladėlių bei konstruktorių. Pasirodo, tai puiki investicija ne tik į fizinį, bet ir į emocinį vaiko tobulėjimą. ...
Skaityti daugiauAr teko girdėti, kad naudingos ne tik tikrosios saulėgrąžos sėklos? Gali būti panaudojamos ir kitos šio augalo dalys, pavyzdžiui, džiovinti žiedlapiai. Pakalbėkime apie tikrąją saulėgrąžą šiek tiek plačiau – kaip ji gali pasitarnauti ir grožiui, ir sveikatai? Kaip jų užsiauginti patiems? ...
Skaityti daugiauSloga trukdo dirbti, mokytis ir miegoti? Kodėl vieni ja serga dažniau, o kiti – rečiau? Kada dėl jos būtina rimčiau susirūpinti? Kokios natūralios slogos gydymo priemonės? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus pateikti žemiau. ...
Skaityti daugiauVėstant orams vis dažniau domimasi, kokiais būdais galima sustiprinti imunitetą ir veiksmingiau apsisaugoti nuo įvairių peršalimo ligų, gripo ir COVID-19 koronavirusinės infekcijos. Svarbu pabrėžti – imuniteto stiprinimas ir organizmo grūdinimas yra ilgalaikiai procesai. Per savaitę to padaryti nepavyks – tai tiesiog turi tapti gyvenimo būdu. ...
Skaityti daugiauO ne – vaikas ir vėl karščiuoja? Kartais pamirštame viską, ką apie tai žinojome. Štai Jums trumpa atmintinė, kokias natūralias ir medikamentines karščiavimo mažinimo priemones galime išmėginti. Taip pat labai svarbu žinoti, į kokias situacijas reikia reaguoti greičiau ir būtinai nedelsiant kreiptis į gydytoją. ...
Skaityti daugiauMiško kvapas – tai kažkas stebuklingo, ar ne? Daugeliui jis tikrai labai patinka, nes primena tikrąją žmogaus prigimtį, be to, jis atgaivina, ramina, atpalaiduoja. Taigi kuo ypatingas gaiviu vasaros mišku kvepiantis paprastosios pušies eterinis aliejus? Kaip jį naudoti? ...
Skaityti daugiauStatistika rodo, kad per karantiną žmonės kur kas intensyviau ieškojo, kaip praskaidrinti kasdienybę. Vienas populiariausių būdų – įsigyti augintinį, kuriuo galėtų džiaugtis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Panašu, kad daugiausiai žmonės rinkosi šuniukus – pastaruoju metu namuose auginamų šunų itin padaugėjo. Ir tikrai ne be reikalo – pateikiame net 5 priežastis, kodėl tikrai verta auginti šunį ar net keletą jų. ...
Skaityti daugiauTas levandų kvapas... Kas galėtų jam prilygti? Tikroji levanda paskutiniu metu populiari ne tik Viduržemio jūros regione, bet ir visame pasaulyje. Vis daugiau levandų ūkių atsiranda ir Lietuvoje. Pirmosios levandos į Lietuvą atkeliavo dar 20 amžiaus pradžioje, kai jos pradėtos auginti Kauno botanikos sode. Kuo ypatingas ir naudingas šis kvapnus ir išvaizdus augalas? ...
Skaityti daugiauKaip manote, kodėl pietuose žmonės laimingesni nei šiaurėje? Viena iš priežasčių gali būti ta, kad pietuose gyvenantiems žmonėms daug rečiau trūksta vitamino D – riebaluose tirpios medžiagos, kuri padeda palaikyti ne tik normalią kaulų, dantų ir raumenų būklę, tačiau reikšmingai prisideda prie stipraus imuniteto, geros nuotaikos palaikymo, atsparumo stresui ir blogoms emocijoms. Kam dažniausiai trūksta vitamino D? Koks vienas svarbiausių vitamino D šaltinių? Ką valgyti, kad papildytume vitamino D atsargas? ...
Skaityti daugiauŠių dienų aplinka sausina ne tik odą ir akių junginę, bet ir nosies gleivinę. Nosies gleivinės džiūvimas ir nemalonus sausumo jausmas kamuoja sergant įvairiomis nosies ligomis. Dažnai nosies sausumas ir dirginimas praneša apie prasidedančią ūminę slogą (tai yra nuo kelių dienų iki kelių parų trunkanti pirmoji slogos stadija) arba atsiranda tuomet, kai nosies gleivinę veikia netinkami aplinkos faktoriai. Nosies gleivinės sausumas gali atsirasti ir dėl tam tikrų vartojamų vaistinių preparatų arba būti vienas iš lėtinės infekcinės arba neinfekcinės kilmės slogos simptomų. ...
Skaityti daugiauLinų sėmenys savyje kaupia dideles galias – ne be reikalo senovėje linas laikytas šventu augalu. Šiandien linų sėmenys vadinami supermaistu. Jų galima rasti ir vaistinėse, ir sveiko maisto krautuvėlėse, ir eiliniuose prekybos centruose. Taigi pristatome 10 įdomybių apie naudinguosius linų sėmenis – kodėl jais taip vertinga papildyti mitybą, kuri kai kuriais atvejais itin skurdi? ...
Skaityti daugiauLydytas sviestas, dar vadinamas Ghi arba Ghee sviestu arba skystuoju auksu, paskutiniu metu muša populiarumo rekordus. Jį itin pamėgo sveikos mitybos šalininkai, mat ant šio sviesto keptas maistas kur kas vertingesnis ir gardesnis. Šiam sviestui būdingas labai malonus skonis ir kvapas, primenantis pienišką riešutų aromatą. Teigiama, kad jis kur kas naudingesnis sveikatai nei paprastas sviestas. Šaunu ir tai, kad jis ilgiau išlieka tinkamas vartoti, be to, „pakelia“ kur kas aukštesnę kaitinimo temperatūrą (priešingai nei paprastas sviestas ar skysti saulėgrąžų ir rapsų aliejai, kurie dažniausiai naudojami kepimui), todėl kepimo metu nesusidaro nuodingos medžiagos, o pats maistas įgauna labai malonų aromatą ir poskonį. ...
Skaityti daugiauGalimybė ir vėl pasimėgauti beržų sula - viena iš priežasčių, kodėl tiek daug žmonių laukia pavasario. Beržų suloje gausu naudingų medžiagų – ji vertinga ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Tad kodėl ta sula taip liaupsinama? Pakalbėkime apie šį pavasario šauklį plačiau ir atminkime, kad suloje išvirta kava daug skanesnė. ...
Skaityti daugiau