Gyvenimas be dantų skausmo

Žinios, įgūdžiai ir nuolatinė asmeninė bei profesionalioji burnos higiena – gyvenimo be dantų skausmo prielaida.
 

Sveiki dantukai – sveiki nuolatiniai dantys


Buvo manyta, kad vaikų pieninių dantų nereikia kaip nors ypatingai prižiūrėti ar taisyti. Tačiau tai klaidinga nuomonė. Reikia žinoti: jeigu yra sugedusių pieninių dantų, tai yra nemažai rizikos, kad ir nuolatiniai dantys bus nesveiki, daug lengviau pažeidžiami. Vaiką reikia saugoti nuo dantų skausmo, nes gydymas gali būti labai sudėtingas (vaikas bijo, patiria daug streso, o, kol dantukai gydomi, negali visaverčiai maitintis). Labai sugedę dantys gali būti ir funkcinių kramtomojo aparato sutrikimų priežastis. Be to, negydyti dantys gali sukelti sistemines organizmo ligas (sąnarių, inkstų, širdies ir kraujagyslių), mažinti organizmo atsparumą. Negydyti pieniniai dantys, kaip ir nuolatiniai, yra infekcijos židiniai organizme, jie gali būti netaisyklingo sąkandžio priežastis.
Dantų higiena ypač svarbi profilaktikai. Sugedusių dantų ert-mėse esančias apnašas ar maisto likučius sunku išvalyti. Kai burnos ertmėje nuolat yra bakterijų, burnos higiena nėra veiksminga. Dantų apnašose esančios bakterijos gamina kietuosius danties audinius ardančias rūgštis.
Prarasti pieninius dantis anksčiau nei jie patys natūraliai iškris yra pavojinga, nes jie tarsi rengia vietas žandikaulyje nuolatiniams dantims.
Vaikas profilaktinei priežiūrai pas odontologą turi patekti išdygus pirmajam dantukui, o vėliau – du kartus per metus.
Trejų metų vaiko dantis galima padengti fluoro laku arba želė. Išdygus krūminiams dantukams, jų vagelės gali būti padengiamos silantais.


 

Ne tik dantų pasta


Kokia pasta geriausiai tiks konkrečiu atveju, gali patarti odontologas arba dantų higienistas, įvertinęs dantų ir burnos ertmės būklę. Lietuvos vakarinėje dalyje gyvenančių žmonių dantys labiausiai pažeisti fluorozės, nes didelė fluoro koncentracija geriamajame vandenyje. Todėl šio regiono gyventojams geriau naudoti dantų pastą be fluoro.
Visiškai pašalinti apnašas dantų šepetėliu ir pasta neįmanoma. Reikia naudoti ir higieninius tarpdančių siūlus. Jais dantis reikia valyti kartą per dieną, prieš valant šepetėliu. Kiekvienas tarpdantis bei danties paviršius valomas judesiu aukštyn–žemyn 4–5 kartus.
Net ir kai, atrodytų, nėra būtinumo, periodiškai (kas 6 mėn.) reikia lankytis ne tik pas gydytoją odontologą, bet ir pas burnos higienistą. Profesionali burnos higiena padės išvengti nemalonaus burnos kvapo bei apydančio audinių ligų (periodontito, gingivito).
Žmogaus dantims naudingas kietesnis maistas. Tarp valgymų naudinga pakramtyti kietų produktų: džiūvėsių, riešutų, morką, obuolį, apdžiūvusios duonos, kas gali – svogūno ar česnako skiltelę. Tai aktualu ir suaugusiems žmonėms, ir vaikams. Kietas maistas padeda dantims natūraliai apsivalyti.
 

„Skauda dantį!“


Dantų skausmą žmogus jaučia dėl karieso (ėduonies, lot. caries dentis – puvėsis) arba išsivysčius periodonto ligoms. Karieso komplikacijos – nervo uždegimas (pulpitas) ir parodontitas.
Skausmas – tai atsakomoji organizmo reakcija į pažeidimą. Skausmo malšinimas vaistais tėra trumpalaikė išeitis. Būtina šalinti ligos priežastį.
Gydant kariesą, skausmas įveikiamas palyginti greitai – pakaks vieno ar kelių vizitų pas odontologą.
Didžiausias dantų skausmas yra pulpito, t.y. danties nervo uždegimo, metu. Pagrindinis jo požymis – labai stiprus skausmas naktį (šis skausmas neretai prilyginamas gimdymo skausmams). Įmanoma prakentėti uždegimą, kol jis nuslops, bet tai ypač pavojinga. Vėliau gali susidaryti pūliniai prie danties šaknų. Tada reikės chirurginės intervencijos.
 

Ar reikia protezuoti?


Jeigu maistas nėra gerai sukramtomas, gali sutrikti maisto virškinimas ir pasisavinimas. Antra, netekus danties, aplinkiniai dantys pradeda svirti į atsiradusios ertmės vietą. Netekus dantų, kinta ir veido išraiška: netekus krūminių dantų, įdumba skruostai (nes pažemėja sąkandis), kai nėra priekinių dantų, „sukrenta“ lūpos, ir žmogus atrodo senesnis. Dėl apatinio žandikaulio-smilkinkaulio sąnario deformacijos sutrinka kalba, imama švepluoti. Labai svarbu nedelsti ir kreiptis į odontologą ortopedą, kad pritaikytų dantų protezą. Šiuolaikiniai dantų protezai savo fizinėmis, mechaninėmis bei estetinėmis savybėmis beveik prilygsta natūraliems dantims.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

lina stonkute
2010-01-01 16:52
mano dantys nera balti ar galite man pasiulyti gera dantu pasta. jei galite skambinkite arba rasykite siuo numeriu:860788592
lina
2010-01-01 16:43
mano dantys baveik sveiki. tik kadangi as juos retai valau nes pamirstu tai jie man nera balti... ar galite man pasiulyti kokia gera dantu pasta? prasau pasiulik man labai gera dantu pasta ir gali mpasiulyti siuo numeriu: 868376195 cia mano nr.
renata
2008-05-02 14:07
mano mergaitei 10 metu ir jos priekiniai nuolatyniai dantukai jau sugede,viskas prasidejo nuo2 metuku tada pieniniai buvo sugede ,bet stomotologai sake kad isdiks nuolatyniai ir viskas bus gerai.Visa laime kad ji drasi mergaite ir nuo 3 metuku lankomes pas stomatologus be problemu.
Alma
2007-03-02 12:00
Sveiki,
Esam beveik 3 metuku ir jau nebeturim priekiniu virsutiniu 4 dantuku. Sako, kad tai buteliuko kariesas, nes saknyt4s likusios. Kaip galima pdeti, kad nuolatiniai dantukai isdyktu sveiki? Arba kad likusios saknytes neskaudetu?
Aciu lauksiu atsakymo.
emilija
2006-10-22 10:38
labai geri patarimai ar galit pasakyti dar geresniū pasiūlimu
dj.rala
2006-10-20 12:36
man reikia rasinio apie dantis gal galit ka patarti????????????????=]
mokine
2006-10-16 20:08
liux, man padejo padaryt projekta apie dantis ;]p
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai