Šiandieninės veido bei žandikaulių chirurgijos galimybės

Kauno medicinos universiteto (KMU) Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos vadovas, Odontologijos fakulteto dekanas profesorius Ričardas Kubilius pasakoja apie savo specialybę – veido ir žandikaulių chirurgiją, naujas technologijas ir linki pacientams būti apdairiems.
 

Kokia medicinos sritis yra veido ir žandikaulių chirurgija?


Veido ir žandikaulių chirurgija yra dviejų mokslo krypčių – medicinos ir odontologijos disciplina. Veido ir žandikaulių chirurgai gydo burnos ertmės organų, veido, kaklo ligas, apsigimimus, sužalojimus. Šioms ligoms dažnai būtinas kompleksinis gydymas, o operacija šiame procese yra svarbiausia ir veiksmingiausia.
Veido ir žandikaulių chirurgija glaudžiai siejasi su kitomis odontologijos disciplinomis: ortodontija, dantų ir žandikaulių ortopedija, vaikų odontologija, endodontija ir kt., nes taiko bendrus diagnostikos ir gydymo metodus, taip pat jos siejasi anatominiu-topografiniu požiūriu, fiziologinės burnos ertmės organų, dantų, veido srities audinių betarpišku ryšiu bei tarpusavyje susijusiais ir besivystančiais patologiniais procesais.
Yra šios pagrindinės veido ir žandikaulių chirurgijos šakos: veido ir žandikaulių uždegimai, traumos, onkologija, veido ir žandikaulių atnaujinamoji chirurgija, įgimtų ar įgytų veido ir žandikaulių deformacijų bei anomalijų chirurginis gydymas, dantų implantacija, neurostomatologija.
Lietuvoje, be mūsų klinikos, veido ir žandikaulių chirurgijos skyriai yra Vilniaus „Žalgirio“ ligoninėje bei Klaipėdos ligoninėje. Malonu, kad kolegos klaipėdiečiai savo profesinį kelią pradėjo bei įgijo patirties KMU Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikoje.
 

Kas yra veido ir žandikaulių chirurgų pacientai? Dėl kokių ligų, būklių bei sveikatos sutrikimų kreipiamasi?


Kiekvienais metais mūsų stacionare gydoma apie 2 tūkst. ligonių. Maždaug trečdalis jų patenka dėl patirtų veido traumų. Dažniausiai tai yra įvairūs veido kaulų lūžiai: apatinio ir viršutinio žandikaulių, skruostikaulio kūno ir lanko lūžiai, įvairūs minkštųjų audinių sužalojimai. Sporto traumos sudaro apie 0,3 proc. visų traumų, tačiau vadinamųjų kontaktinių sporto šakų atstovams jos palyginti nėra dažnos, o daug dažnesnės, pavyzdžiui, krepšininkams.
Dažnai tenka padėti sergantiesiems veido ir žandikaulių uždegimais. Veido ir žandikaulių srities uždegimų pradžia – negydyti ar blogai išgydyti dantys, dėl ko susiformuoja veido bei žandikaulių pūliniai ir pūlynai, išsivysto žandikaulių osteomielitai.
Nemažai pacientų kreipiasi dėl veido skausmų. Jiems padeda veido ir žandikaulių chirurgai, kurie specializuojasi neurostomatologijos srityje.
Per pastaruosius trejus metus labai padaugėjo gerybinių ir piktybinių navikų žandikaulių, lūpų ir burnos dugno srityse. Jeigu prieš 10 metų dėl piktybinių navikų gydydavome 3–5 pacientus per metus, tai dabar – iki 70.
Kita mūsų veiklos sritis – ortognatinė chirurgija. Tai pagalba žmonėms, kurių žandikauliai yra netaisyklingi, didesni ar mažesni nei įprasta. Su tuo susijusios problemos dėl netaisyklingo sąkandžio (nepakankamai gerai sukramtomas maistas, kalbos defektai). Tokiais atvejais gali būti atliekamos rekonstruojamosios žandikaulių mažinimo ar didinimo operacijos.
Mūsų klinika yra vienintelė Lietuvoje, kur atliekamos apatinio žandikaulio smilkininio sąnario operacijos dėl konservatyviai neišgydomos sąnario patologijos.


 

Kaip šios srities specialistų darbą keičia naujos technologijos?


Veiksminga pagalba labai susijusi su galimybėmis taikyti naujus diagnostikos ir gydymo metodus. Vienas iš pavyzdžių: dar neseniai operuojant lūžusius žandikaulius lūžgaliai buvo surišami specialia viela, o šiuo metu, kaip ir visame pasaulyje, osteosintezei naudojame specialias plokšteles.
Malonu, kad mūsų klinika viena pirmųjų Europoje įsigijo specialų endoskopą. Su šiuo prietaisu galima įvertinti audinių, ertmių pokyčius ir kt. – tai, ko nematyti „plika akimi“. Chirurgų darbas, įsigijus šį prietaisą, tapo daug kokybiškesnis. Endoskopo taikymo galimybės yra didžiulės.
Veido ir žandikaulių srities, kaip ir kitų sričių, chirurgų darbas labai priklauso ir nuo kasdien naudojamų instrumentų kokybės bei galimybių juos atnaujinti, todėl šiandien mums yra svarbiau, kad įrankiai ir instrumentai, būtini kasdieniniam darbui, atitiktų šiuolaikinius reikalavimus ir nekiltų jokių biurokratinių kliūčių juos įsigyjant.
Aukštos kokybės medicinos paslaugas vis dėlto lemia finansiniai ištekliai. Gydytojai pasirengę dirbti kvalifikuotai, bet, nepakankamai skiriant lėšų, taip dirbti negali.
 

Nors dauguma Jūsų pacientų atvyksta su specialistų siuntimais, ką būtų galima patarti, kad vizitų į Veido ir žandikaulių chirurgijos kliniką jie galėtų išvengti?


Kaip ir bendrosios praktikos odontologai, mes patariame tinkamai prižiūrėti dantis ir burnos ertmę, per metus vieną kartą pasitikrinti profilaktiškai, – net ir tuomet, kai, paciento nuomone, nėra reikalo. Deja, daugelis mūsų pacientų yra kantrūs ir nekreipia dėmesio, pavyzdžiui, į įvairias opas ar opeles ant lūpų ar burnos gleivinėje. Vėliau gali paaiškėti, kad tai – vėžys. Dažnai pacientai kreipiasi, kai navikas išplinta, pradeda skaudėti. Tuomet gydymas yra sudėtingas arba mažai veiksmingas. Nors ir mažas spuogelis, opelė, išauga ant veido ar burnos ertmėje turėtų būti skubus signalas bei raginimas konsultuotis su veido ir žandikaulių chirurgu, burnos chirurgu, odontologu. Susiformavęs darinys gali būti rimtos ligos ar infekcijos pasekmė.
 

Kokios galimos komplikacijos jų negydant?


Organizmas – vientisa sistema. Infekcija, esanti danties šaknies viršūnės srityje, "mažomis" porcijomis išsiskiria į kraują ir išplinta visame organizme. Dėl nuolatinės intoksikacijos gali sutrikti širdies, inkstų, kepenų, sąnarių veikla, išsivystyti minėtų organų reumatinės ligos. Susiformavus pūliniams, pūliai iš veido ir žandikaulių srities gali patekti į tarpuplautį, galvos smegenis, tapti tromboembolinių (krešulių susiformavimo kraujagyslėse) komplikacijų priežastimi. Tai labai grėsmingos būklės. Veido srities pūlinių chirurginis gydymas vykdomas tik stacionare, nes ir mažo pūlinuko turinys labai greitai gali patekti į galvos smegenis ir turėti sunkių pasekmių. Ypač pavojinga spaudyti ar kitaip patiems „gydyti“ pūlinukus ar kt. darinius, atsiradusius viršutinėje lūpoje ir viduriniame veido trečdalyje, nes ši sritis tiesiogiai siejasi su galvos smegenimis.
Tėvai turėtų periodiškai apžiūrėti ir stebėti, ar vaikų burnytėse, veidukuose neatsirado patologinių pokyčių (dėmių, išaugų), ir laiku kreiptis į specialistus. Bet koks pakitimas burnoje turi kelti nerimą dėl galimos ligos. Linkiu būti sveikiems!

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Raimondas
2014-03-02 09:51
Sveiki. Na priimamojo personalas gan šiurkštus.mane atvežė greitoji su luzusiu zandikauliu, tai prasedejau gal pora val kaujuotas kol persviete ir padare tyrimus ir paguldė ipalata. Visa kita gerai seseles malonios paslaugios(happy)
tina
2010-09-11 13:08
laba diena, turiu problema del zandikaulio, labai nusivyliau KAK daktaru Borisenko.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai