Kodėl būtini apsauginiai kremai nuo saulės?

Nors daug rašoma, kad, aktyvėjant saulės spinduliams, būtini apsauginiai kremai nuo saulės, vis dar nemažai žmonių jų nenaudoja arba naudoja netinkamai ir nepakankamai. Dėl to oda nudega, greičiau sensta, didėja tikimybė susirgti odos vėžiu. Kaip pasirinkti ir naudoti odos apsaugos priemones, kalbamės su KMUK odos ir venerinių ligų klinikos gydytoja Daiva SAMULĖNIENE.
 

Šokoladinis įdegis – tai ne gera sveikata


Deja, visuomenėje vis dar įprasta gražų ar net šokoladinį kūno įdegį sieti ne tik su patrauklia išvaizda, bet ir su gera sveikata. Bet ar tikrai taip yra? Įdegio grožis nusiplauna po kelių mėnesių, o negailestingai spindulių paveikta oda sensta, storėja, raukšlėjasi. Veikiant kaitriems saulės spinduliams, kinta kolageninės ir elastinės skaidulos, oda sausėja, praranda elastingumą, anksčiau atsiranda raukšlių, įvairių odos kraujagyslių pakitimų, suragėjimų, sutrinka pigmentacija. UV spinduliai provokuoja ir odos auglių atsiradimą. Didžiausias pavojus yra tas, kad neigiami odos pokyčiai vystosi nepastebimai ir nebeišnyksta. Tyrimai įrodė, kad net apie 80 proc. saulės sukeltų odos pažeidimų atsiranda iki 18 metų, o jų padariniai išryškėja po 20-ties ar net 30 - ties metų. Odos vėžys dažniau išsivysto tiems, kurie vaikystėje buvo nusvilę saulėje iki pūslių.
Ypač nerekomenduojama kaitintis saulėje vyresnio amžiaus žmonėms, nėščioms moterims, sergantiesiems lėtinėmis plaučių, kepenų, inkstų, onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, taip pat esant ūminėms odos alergijoms ir pūlinei infekcijai.
 

Kada reikėtų pradėti naudoti apsauginius kremus nuo saulės?


Jei nesergate odos ligomis, kurios padidina jautrumą saulės spinduliams, apsauga nuo saulės reikėtų pradėti rūpintis ankstyvą pavasarį ir tęsti iki rudens pradžios.
Sergant kai kuriomis odos ligomis, pvz., raudonaisiais spuogais, raudonąja vilklige, esant išsiplėtusiems veido odos kapiliarams, pigmentinėms dėmėms, gausiems ar pakitusiems apgamams, padidėjusiam jautrumui saulės spinduliams, kremus su apsauginiais nuo saulės filtrais reikėtų naudoti ištisus metus.
 

Kiek laiko galima būti saulėje išsitepus kremais?


Apsaugos nuo saulės produktai gali turėti cheminius ir/ar fizinius UV filtrus, veikiančius kaip apsauginis skydas. Fiziniai filtrai UVA ir UVB spindulius atspindi, cheminiai juos absorbuoja.


Apsaugos nuo saulės faktorius SPF (angl. Sun protection factor) parodo, kiek jūs galite būti saulėje, nenukentėdami nuo UVB spindulių. Deginimosi trukmė priklauso nuo odos tipo. Pavyzdžiui, jei esate II odos tipo, pasitepę priemone, kurios SPF 15, galėsite saugiai išbūti saulėje 150 min. Po to reikia pasitepti vėl. Jei stipriai prakaituojate, kremu tepkitės dažniau. Dermatologai rekomenduoja apsauginiais kremais pasitepti 30 min. prieš išeinant į atvirą saulę. Tepti reikėtų kruopščiai, nes antraip galima stipriai nudegti nepateptą odos vietą ar įdegti netolygiai.
Apsaugines priemones nuo saulės tinkamai vartojant nuo vaikystės, galimybė susirgti odos vėžiu sumažėja net 70 proc.
Būtina įsidėmėti, kad odos ištepimas apsauginiu kremu dar nereiškia, kad ultravioletiniai spinduliai jos visiškai nepasiekia. Dalis spindulių prasiskverbia ir pro kremus su apsauginiu filtru nuo saulės, ir pro drabužius, todėl piktnaudžiauti saulės voniomis bet kuriuo atveju nereikėtų. Labiausiai saugotis saulės spindulių reiktų ilgai būnant paplūdimyje ar didesnę dienos dalį praleidžiant lauke, ypač vidurdienį - nuo 10 iki 16 valandos.
 

Kokie žmonės turėtų būti itin atsargūs?


Ypač jautri saulės spinduliams kūdikių ir vaikų odelė. Jiems skirti specialūs UVA ir UVB spindulius blokuojantys apsauginiai kremai su dideliu SPF (daugiau kaip 15). Mažiesiems negalima būti saulėje vidurdienį, būtina būti su kepure ir marškinėliais.
Suaugusiųjų žmonių paprastai saulei jautresnė yra sausa, linkusi į alergiją oda. Jautrumą saulei padidina ir kai kurie medikamentai: kai kurie antibiotikai, kontracepciniai, vaistažolių, dervų preparatai ir kt.
Saulės poveikį stiprina ir kvepalai, spiritiniai losjonai, todėl vasarą jų reikėtų vengti, ypač atostogaujant kalnuose, prie ežero ar pajūryje.
Odą saulei taip pat įjautrina kai kurie augalai.
 

Ar apsauginiai kremai visada veiksmingi? Kuriuos patartumėte pasirinkti?


Kosmetikos gamintojai siūlo gana platų apsauginių kremų nuo saulės asortimentą. Apsaugines priemones nuo saulės patartina pirkti vaistinėse.
Prieš renkantis kremą reikėtų atsižvelgti į savo odos tipą. Pavyzdžiui, jei esate šviesios baltos odos, pirmuosius saulės spindulius pasitikite išsitepę kūną ir veidą kremu su didesne apsauga (SPF 15-20-25), kiek įpratę prie saulės spindulių, apsauginį faktorių mažinkite (iki SPF 8-10-12).
Taip pat svarbu, kur jūs deginsitės - Lietuvoje ar, tarkim, Ispanijoje. Pietų šalyse saulės aktyvumas kaip žinoma, yra didesnis, todėl ir reikėtų rinktis kremą su didesniu apsauginiu filtru (SPF 30 ar 35).
Jautriai, linkusiai į alergiją odai apsaugoti patartina rinktis apsaugos nuo saulės priemones, kurios yra be kvapiųjų medžiagų ir pritaikytos odai drėkinti bei minkštinti. Emolientai su UVA/UVB filtru ne tik suteikia patikimą apsaugą nuo saulės, bet kartu ją maloniai drėkina bei maitina. Tokie yra patobulintos ”Eucerin“ produktų nuo saulės linijos ”Spirig“, “Vichy”, ”Sebamed“ preparatai ir daugelis kitų priemonių. “Eucerin” naujiena - produktai su UV filtrais, t.y. apsauga ir nuo UVA, ir nuo UVB spindulių. Naujosios priemonės dabar dar veiksmingesnės. Šį naują sprendimą “Beiersdorf” tyrimų laboratorija sukūrė išskirtinai serijai “Eucerin Sun”, ir dabar jis naudojamas visuose “Eucerin Sun” produktuose jautriai odai.
Sausai odai labiau tinka apsauginiai kremai ir tepalai, riebesnei odai - losjonai. Svarbiausia pasirinkti tinkamą SPF ir nenaudoti pasenusio kremo.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai