Pasaulyje

Neišnešioti kūdikiai – opi problema


Neišnešiotų kūdikių gimimas – didesnė problema, nei manyta iki šiol. Pasaulyje priskaičiuojama apie 15 milijonų priešlaikinių gimdymų kasmet, t.y. daugiau nei 1 iš 10 gimdymų. Apie 1,1 milijono gimusiųjų miršta kūdikystėje, dalis išgyvenusiųjų visą gyvenimą lieka neįgalūs. Dažnesnė ši problema mažiau išsivysčiusiems kraštams, bet net ir JAV apie pusę milijono kūdikių kasmet gimsta per anksti. Visame pasaulyje gimimas prieš laiką yra ne tik pirmaujanti naujagimių mirties priežastis, bet antra pagal dažnį vaikų iki 5-erių metų mirties priežastis.
Yra keletas veiksnių, kurie padidina priešlaikinio gimdymo riziką, tarp jų tokie, kaip diabetas, aukštas kraujo spaudimas, infekcijos ir rūkymas. Mažas nėščiosios svoris ar antsvoris, tarpai tarp nėštumų mažesni nei dvejų metai, taip pat mažesnis nei 17 metų arba didesnis nei 40 metų nėščiosios amžius, daugiavaisis nėštumas. Todėl gydytojai skatinami tinkamai pasirūpinti nėščiųjų priežiūra, ypač tų, kurioms yra minėtų rizikos veiksnių.

 

Žmogaus evoliuciją pagreitino mėsos vartojimas


Švedų tyrėjai nustatė, kad visų rūšių jaunikliai nustoja žįsti, kai jų smegenys pasiekia tam tikrą išsivystymo lygį. Mėsėdžiai, daugiau kaip 20 proc. energijos gaunantys iš mėsos (tarp jų ir žmonės), šį lygį pasiekia anksčiau negu žolėdžiai ar mišrios mitybos gyvūnai. Taigi, švedų mokslininkų nuomone, prie kurios jie priėjo palyginę 67 žinduolių rūšis, yra tiesioginis ryšys tarp polinkio vartoti mėsą ir ankstesnio atjunkymo. Pagerėjus mitybai, sutrumpėjo kūdikių žindymo etapas, o kartu – ir pertrauka tarp gimdymų. Taigi, kaip rašoma portale „EurekAlert!", mėsos valgymas galėjo prisidėti prie žmonių paplitimo Žemėje.
 

Kodėl ilsintis laikas prabėga greičiau


Ne vienas pasibaigus atostogoms pasakys, kad dienos prabėgo tarsi akimirka. Bet grįžus prie kasdieninės veiklos staiga pradeda atrodyti, kad iš tiesų atostogos truko visą amžinybę, rašoma telegraph.co.uk.
Psichologų nuomone, vadinamąjį atostogų laiko paradoksą nulemia tai, kad smegenys laiko tėkmę atostogų ir darbo metu vertina skirtingai. Kaip teigia psichologė ir BBC laidų vedėja Claudia Hammond, kai užsiimame kokia nors įdomia ir nauja veikla, pavyzdžiui, atostogaujame, atrodo, kad laikas bėga greičiau nei kai nuobodžiaujame ar nerimaujame. Tačiau mūsų laiko suvokimas yra grindžiamas tuo, kiek naujų prisiminimų susikuria vertinamo laikotarpio metu. Paprastai per dvi savaites susiformuoja nuo šešių iki devynių naujų prisiminimų, tačiau atostogų metu toks pats atsiminimų kiekis susilaupia per dieną, nes viskas, kuo užsiimame, yra nauja, o tai reiškia, kad panaršę savo prisiminimus manysime, kad jos truko kur kas ilgiau nei iš tikrųjų.
Taigi žmonės, besiskundžiantys, kad metai per greitai skrieja pro šalį, jų tėkmę gali sulėtinti kuo turiningiau praleisdami savaitgalius ir pakeisdami kasdienę rutiną, tvirtina psichologė.
Vyrai ir moterys į stresą reaguoja skirtingai
Neseniai atliktas amerikiečių mokslininkų tyrimas patvirtino, kad vyrai ir moterys į stresą reaguoja skirtingai. Aiškindamiesi, kokios galvos smegenų sritys aktyvuojasi stresinės situacijos metu, tyrėjai nustatė, kad streso metu vyrams labiausiai aktyvuojasi frontalinė žievė, atsakinga už „kovos“ reakciją, todėl stresinėje situacijoje dažnas vyras pirmiausia renkasi agresyvius elgesio būdus. O moterų smegenyse labiausiai aktyvuojama limbinė sistema, kuri atsakinga už emocijas. Šios sistemos aktyvavimas taip pat lemia švelnesnius elgesio būdus.
Be abejo, reikia pripažinti, kad kai kurie vyrai į stresą reaguoja labai emocionaliai, o kai kurios moterys linkusios elgtis vyriškai, tačiau bendrų principų suvokimas leidžia geriau suvokti, kodėl vyrai ir moterys skirtingai reaguoja į stresą. Reiktų turėti omenyje dar ir tai, kad moterų smegenyse pokyčiai dėl stresinės situacijos išlieka ilgiau, o tai reiškia, kad jos ir streso poveikį jaučia ilgiau.
Tačiau net ir galvos smegenis galima „išmokyti“, vadinasi, sąmoningai kontroliuodami savo elgesį, mokomės reaguoti ir elgtis taip, kaip norime.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai