Akiniai nuo saulės būtini kiekvienam

Besilepindami saulės voniomis, nepamirškite pasirūpinti ir savo akių sveikata – prieš atostogas vertėtų įsigyti kokybiškus akinius nuo saulės. Ką reikėtų žinoti juos renkantis, pasakoja Optometrijos centro akių ligų gydytoja Jolanta BENDORIENĖ.
 

Kodėl reikia akinių nuo saulės?


Ultravioletiniai spinduliai (UV) sudaro 5 proc. mus pasiekiančios saulės šviesos (10 proc. –UVB ir 90 proc. – UVA). Žemės atmosfera labai svarbi apsaugant organizmą nuo žalingiausių UV spindulių – saulės UVC visiškai sugeriamas atmosferos ozono sluoksnyje. Nuo 1980 m ozono sluoksnis atmosferoje kasmet suplonėja 3 proc. Ozono sluoksnio sumažėjimas 1 proc. biologinį UV spindulių poveikį žmogui padidina 1,3 proc.
Nykstant ozono sluoksniui, dramatiškai išaugo UV kiekis, pasiekiantis mus (bangos ilgis iki 325 nm). Tai rodo, kad reikia dar labiau rūpintis apsauga nuo saulės spindulių. Tam tikros dozės ultravioletinių spindulių žmogui būtinos, bet dideli kiekiai kenkia.

 

Ar visi be išimties vasarą turėtų nešioti akinius nuo saulės?


Nebūtinai. Jeigu daug laiko praleidžiate kambaryje arba esate pavėsyje, tada akiniai nėra būtini. Bet jeigu saulėtą dieną vaikštote be jų, tai akies fotopigmentai išsenka, ir vakare regėjimas susilpnėja (nors vėliau vėl atsinaujina).
Kartais be akinių nuo saulės išsiversti itin sunku, pvz., vairuojant automobilį, nes dėl ryškios saulės šviesos vairuotojas gali apakti ir sukelti avariją. Dėl to vairuotojams itin svarbu turėti kokybiškus akinius.
Dabar akiniai nuo saulės daugiau nešiojami dėl mados, ypač jaunimo. Bet tai yra gerai, nes, norėdami būti gražūs, jaunuoliai tuo pat metu apsaugo ir savo akis, tik svarbu, kad jie būtų su UV filtrais.


 

Kokių akinių nuo saulės būna?


Jų būna paprastų, fotochrominių ir su dioptrijomis.
Paprasti gali būti įvairių spalvų – juodi, rudi, mėlyni, raudoni ir kt. Kiekvienas renkasi pagal skonį ir madą.
Fotochrominiai (dar populiariai vadinami chameleoniniais) ypatingi tuo, jog keičia spalvą pagal apšvietimą: lauke, intensyviai šviečiant saulei, jie patamsėja, o būnant patalpoje – pašviesėja, taigi nereikia dvejų akinių. Tačiau tokių akinių nepatariu rinktis jaunimui, nes akinių stiklai turi rusvą atspalvį, kuris sendina jauną veidą – atrodo nelabai gražiai.
Tuo tarpu akiniai nuo saulės su dioptrijomis yra puikus sprendimas silpniau matantiems, nes nereikia jaudintis, jog, nusiėmę įprastus akinius, su akiniais nuo saulės nieko nematysite. Be to, juos galima nešioti nors ir visą dieną – akims tai nekenkia.
 

Kaip žinoti, ar tikrai akiniai geri bei saugūs?


Tam geriausia pirkti optikos salonuose. Čia gausite naudingų patarimų, galėsite pasikonsultuoti su akių gydytoju dėl specialių akinių (pvz., su dioptrijomis). Akiniai nuo saulės optikos parduotuvėse yra sertifikuojami, taigi galite būti tikri, jog įsigijote kokybišką produktą.
Pirkdami akinius, ant etiketės ar akinių kojelių paieškokite užrašo, informuojančio, kiek procentų UV spindulių jie sulaiko. Kokybiški akiniai turėtų būti su užrašu UV apsauga 100 proc. Toks užrašas nurodo, jog spinduliai, kurių bangos ilgis iki 380 nm (toks UV bangos ilgis) nepraeina pro lęšius ir į akis nepatenka.
Informacijoje turi būti nurodyta, iki kokio bangos ilgio ir kokią dalį tų spindulių stiklas sulaiko. Jeigu randate, pvz., užrašą „UV apsauga 100 proc. 300 nm”, vadinasi, akiniai nėra saugūs akims.
 

Kaip gali pakenkti UV spinduliai?


Audiniams jie turi dvejopą poveikį: fotocheminį ir terminį. UVC ir UVB labiau lemia fotocheminius pažeidimus, o UV A – ir šilumos.
Ultravioletiniai spinduliai absorbuojami ląstelėse ir suardo baltymų, nukleininių rūgščių jungtis, dėl to keičiasi molekulių struktūra. Veikiant šviesai, gali susidaryti laisvieji radikalai, kurie taip pat trikdo ląstelių normalią biochemiją.

UV B iki 295 nm sugeriami ragenoje, o iki 320 nm – lęšiuke, UV per 305 nm – tinklainėje. Taigi UVB skatina kataraktos vystymąsi, o UVA – tinklainės pažeidimus. Kataraktos vystymuisi svarbūs trys procesai: lęšiuko skaidulų fotooksidacija, lęšiuko membranos lipidų fotooksidacija ir lęšiuko epitelio DNR pažeidimas. Visi drauge jie sutrikdo normalią medžiagų apykaitą, ir lęšiukas drumstėja. Pastebima, kad katarakta serga vis jaunesni žmonės.
Po kataraktos operacijos žmonės tampa dar jautresni UV spinduliams, nes nebėra lęšiuko, kaip natūralaus apsauginio barjero nuo UV spindulių.
Tyrimai įrodė, kad UV spinduliai pažeidžia rageną, sukelia, kataraktą, tinklainės degeneraciją, sukelia kai kurių kitų pakitimų akyse.
Keletas patarimų, kaip sumažinti UV pavojų:
nebūti saulėje tarp 1014 val., kai saulės aktyvumas didžiausias; vengti vietų, kuriose UV spinduliavimas didesnis nei įprastai dėl atspindėjimo: paplūdimio, didelių vandens šaltinių, sniego, kalnų. Įdomu, kad paplūdimyje skėtis nuo saulės surenka UV, atspindimą nuo smėlio, ir tik dar labiau padidina UV dozę.
 

Ar tikrai būtina pirkti tik labai brangius akinius?


Nebūtinai. Aišku, kaina priklauso ir nuo gamintojo. Pvz., jeigu norite firminių Gucci, Dolce & Gabana ar kt. garsių vardų akinių, mokėsite kur kas daugiau. Tačiau optikos salonuose galima nusipirkti ir labai pigių, tačiau kokybiškų akinių, pvz., įvairių akcijų metu (kur akinių kainos prasideda nuo 10 Lt).
Daugelis taip pat klausia, kokius akinių lęšius geriau rinktis – stiklinius ar plastikinius. Aš visada patariu rinktis plastikinius, jie, yra daug lengvesni ir patogesni.
 

Kokius akinius geriau pirkti – šviesius, vidutinio tamsumo ar labai tamsius?


Akinių lęšis turi kontroliuoti šviesos kiekį, patenkantį į akis, ir užtikrinti gerą matymą saulėtu metu. Taigi į akį šviesos turi patekti nei per daug, nei per mažai. Apšvietimas saulėtą dieną gali siekti net 70000 cd/m2, bet vidutiniškai yra apie 9000 cd/m2. Apšvietimo skirtumų atsiranda dėl skirtingų atspindėjimo sąlygų įvairiose vietose.
 

Apšvietimas įvairiomis sąlygomis


Saulėtas dangus: 40 000–70 000 cd/m2
Greitkelis saulėtą dieną: 30 000 cd/m2
Paplūdimys: 6000–15 000 cd/m2
Medžio šešėlis: 300–1400 cd/m2
Geras matymas: 350–2000 cd/m2
Apšvietimas geram matymui: 350 cd/m2
Kad būtų gerai matyti, turi būti apie 1400 cd/m2 – toks yra medžio šešėlyje. Tam tinka lęšiai praleidžiantys 10–25 proc. šviesos, tai yra lęšiai tamsinti 75–90 proc. Senesniems žmonėms šviesos reikia 5 proc. daugiau, nes jų vyzdžiai fiziologiškai siauresni. Taigi jų lęšių tamsinimas turi būti apie 70 proc. Kai tamsinimas daugiau nei 90 proc., matymas jau gali blogėti.
Labai tamsus filtras netinka vairuojant. Vairuoti naktį galima tik iki 20 proc. užtamsintais akiniais. Tamsesni akiniai blogina naktinio matymo kokybę ir kontrastą. Ypač tai svarbu nešiojantiems fotochrominius akinius mineraline danga, nes stipresni nei +2.0D ar -3.0D lęšiai naktį jau gali būti tamsesni nei 20 proc..
Kartais natūraliomis sąlygomis ultravioletinių spindulių dozė yra didesnė dėl atspindžių. Tada žmogų pasiekia ne tik UV spinduliai, krentantys iš viršaus, bet ir atspindėti nuo smėlio, vandens, kelio, sniego. Ypač tas pavojus padidėja saulėkaitoje, paplūdimyje, kalnuose, pajūryje. Smėlis papildomai atspindi ir padidina UV dozę 10 proc., vanduo 20 proc., sniegas 80 proc.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

dainius
2010-03-30 23:48
esu 45 metu vairuotojas ir nuolat reikia nesioti akinius sesuo dirba akiu daktare, tai patare nusipirkti akinius su fotochrominiais lesiais jie siaip nera pigus, bet OPTIO optikoje radau su 35% nuolaida http://www.optio.lt/index.php?id=919 tai isejo uz normalia kaina.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai