Ar žinote, kad ydinga laikysena gali išprovokuoti arba paskatinti:
· nugaros ir krūtinės skausmus,
· nuovargį ir silpnumą,
· sąnarių skausmus,
· virškinimo sutrikimus,
· širdies ir kraujotakos sistemų sutrikimus,
· galvos ir kaklo skausmus,
· kvėpavimo sutrikimus,
· imuninės sistemos susilpnėjimą,
· nutukimą ir daugybę kitų sveikatos sutrikimų.
Didžiausia bėda yra ta, kad mes nė nesuvokiame, kiek nemalonumų mums kelia ydinga laikysena.
Taisyklinga laikysena – ir žmogaus estetinė vertybė, ji buvo svarbi visais laikais. Ne veltui sakoma, žmogus sutinkamas pagal išvaizdą, o palydimas pagal protą. Nuo laikysenos priklauso mūsų sveikata, savijauta ir išvaizda. Kai laikysena taisyklinga, žmogus jaučiasi žvaliau, laisviau, labiau savimi pasitiki.
Visi žinome, kad vaikščioti reikia tiesiai, nesikūprinti, taisyklingai sėdėti ir gulėti, tačiau kokia yra ta taisyklinga laikysena, dažnai nė nesusimąstome.
Kiekvienam, kas norės pasitikrinti ir pataisyti savo laikyseną, apsaugoti stuburą, padės žemiau pateikti patarimai. Be abejo, geriausiai įvertinti esamą padėtį ir patarti gali tik patyręs specialistas, tačiau pirmą žingsnį turime žengti mes patys.
Žinoma, pakeisti per dešimtmečius susiformavusią laikyseną nėra taip paprasta, teks nugalėti senus ir netikusius įpročius, tačiau tikslas vertas pastangų. Jei įprasime taisyklingai gulėti, sėdėti, nešti daiktus ir stovėti, mūsų kūnas tikrai atsidėkos, geriau jausimės, tapsime gražesni ir laimingesni.
· Pasitempkite, įsivaizduokite, kad per stuburą eina styga iki pat galvos viršaus (pakaušio) ir tą stygą nematoma ranka kelia į viršų, galvos viršumi stenkitės pasiekti lubas.
· Smakras turi būti lygiagretus grindims.
· Ausys viena linija su pečiais, galva neturi būti iškišta į priekį, atgal ar į šonus.
· Pečiai atlošti atgal ir į apačią, viename aukštyje.
· Pilvas įtrauktas ir šiek tiek suspausti sėdmenys (klubų nereikia išriesti nei pirmyn, nei atgal).
· Keliai turi būti vos vos sulenkti, nesurakinti.
· Pėdos pečių plotyje, vienodai paskirstant kūno svorį abiem kojoms.
Kadangi žmogus yra dinamiška būtybė, ilgai stovint viena poza greitai pavargsta skeleto raumenys. Šito išvengti galite taip:
· Ilgiau stovėdami, kūno svorio centrą perkelkite nuo kulnų ant pirštų ir atvirkščiai.
· Vieną koją užkelkite ant nedidelio paaukštinimo, bėgant laikui, jas kaitaliokite.
· Stenkitės kas 20–30 min. atlikti raumenų tempimo ir atpalaidavimo pratimus.
· Jei tenka ilgai stovėti, pasinaudokite atrama.
Taisyklingai žmogus turi stovėti laisvai, neįsitempęs, tačiau jei per ilgą laiką susiformavo ydingi įpročiai, pradžioje neišvengsime nedidelės įtampos ir diskomforto. Atminkite, persistenti taip pat neverta, pratinkitės po truputį.
Visą dieną išsėdėti tiesiai labai sunku. Tūkstančius metų evoliucijos žmogus pratinosi ne sėdėti biure prie stalo ir kompiuterio, o judėti. Taigi nėra nieko stebėtino, jei po darbo dienos jaučiamės pavargę ar kamuoja nugaros skausmai. Būtina reguliariai daryti pertraukėles ir šiek tiek pajudėti.
Kaip sėdėti?
· Sėdima vieta turi būti patogi
· Stalas bei kėdės sėdynė tinkamo aukščio, kėdės atrama tokia, kad atitiktų natūralius nugaros išlinkimus, sėdimoji dalis ne per plati.
· Sėdėti tiesiai, pečius šiek tiek atmetus atgal.
· Sėdmenys turi siekti kėdės atlošą.
· Kūno svoris turi vienodai tekti abiem klubams.
· Kojos turi siekti žemę, pėdomis remtis visu plotu.
· Keliai turi būti viename aukštyje su klubais ar šiek tiek aukščiau, esant reikalui, kojas galima užsikelti ant specialaus pakojo.
· Rankos turi ilsėtis ant kėdės atramų arba stalo, pečiai atpalaiduoti.
· Jei kėdės atlošas nelabai tinkamas, naudokite pagalvėlę nugaros apačiai paremti.
Papildomos rekomendacijos
· Jei sėdėti tenka ilgai, kas 20–30 min. atsistokite, pajudėkite, atlikite nedidelę mankštą.
· Nesulenkite kojų po kėde, taip užspausite kojų venas ir stabdysite kraujotaką.
· Jokiu būdu sėdėdami nekelkite kojos ant kojos, nors iš šalies tai gal ir atrodo gražiau, tačiau tokiu būdu iškreipiate ir žalojate savo stuburą, taip pat užspaudžiate vienos ar kitos kojos venas ir ilgainiui galite sulaukti kojų venų išsiplėtimo.
Jei ydinga laikysena jau susiformavusi, ją tikrai verta taisyti, tai ne vien išorinis defektas. Bloga laikysena trukdo normaliai vidaus organų veiklai, vėliau atsiranda nuolatiniai nugaros skausmai, dažnai kankina nuovargis, yra trikdoma širdies ir kvėpavimo sistemų veikla.
Žinoma, jei per daugelį metų įpratote prie ydingos laikysenos, susiformavusius įpročius pakeisti prireiks ir laiko, ir pastangų, tačiau, jei nenuleisite rankų, rezultatai džiugins visą likusį gyvenimą.
Nenustebkite, jei, išsitiesus ar taisyklingai sėdint, iš pradžių gali būti nepatogu ar net skaudėti raumenis, – jei nugaros raumenys yra silpni ir metų metus netreniruoti, tikrai kurį laiką jausite diskomfortą.
Jei norite priprasti prie taisyklingos laikysenos, tačiau nuolat pamirštate išsitiesti, pasinaudokite atminties inkaro metodika, susikurkite sau naudingas asociacijas:
Susigalvokite daiktą ar vaizdą kurį dažnai matote, tai gali būti, pavyzdžiui, durys, žmonės ar bet kas kitas. Keletą minučių mintyse gyvai įsivaizduokite save stovintį tarpduryje ir gražiai pasitempusį arba išsitiesusį ir pasitempusį, kai esate šalia kito žmogaus ir kalbate su juo.
Jei viską teisingai atliksite, kiekvieną kartą, kai eisite pro duris arba sutiksite kitą žmogų, prisiminsite, kad turite pasitempti.
Jei taip neatsitinka, pakartokite pratimą, pasitelkę daugiau vaizduotės ir ilgesnį laiką.
Jei atlikdami šiuos patarimus pajusite stipresnius skausmus ar kitus nemalonius pojūčius, būtinai kreipkitės patarimo į gydytoją, galbūt ką nors darote neteisingai arba apie save primena stuburo defektas ar įsisenėjusi liga.
Prižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauGausus prakaitavimas, atrodo, vargina daugelį. Ir ne tik karštą vasarą, kaip būtų galima tikėtis. Ir dabar sulaukiame nerimastingų skaitytojų klausimų – kodėl aš taip gausiai prakaituoju? gal tai kokios nors ligos požymis? kaip sumažinti prakaitavimą? kokia turėtų būti kasdieninė higiena? kokias kosmetikos priemones pasirinkti? Norėdami atsakyti į visus šiuos ir panašius klausimus, kalbėjome su Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja Daiva STANIENE ir Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja endokrinologe Lina RADZEVIČIENE. ...
Skaityti daugiauDidysis keliautojas kapitonas Kukas arbatmedį pirmą kartą pastebėjo 1770 metais, kai išsilaipinęs Botaniko paplūdimyje iš jo kvapnių lapelių išvirė arbatos savo jūreiviams. Pastarieji, išvarginti ilgos kelionės bei ligų, išgėrę arbatos, pajuto, kad sveikata labai pagerėjo. Botanikas J.Bankas tyrė šio augalo gydomąsias savybes. O 1920 metais Australijos chemikas dr. Penfordas, atlikęs klinikinius tyrimus su žmonėmis, įrodė unikalias arbatmedžio aliejaus profilaktines bei gydomąsias savybes. 1930 m. Australijoje arbatmedis pradėtas vartoti klinikinėje praktikoje kaip antiseptinė priemonė. 1937 m. buvo aprašyta nemažai ligų, kurios sėkmingai gydomos arbatmedžio aliejumi....
Skaityti daugiauMūsų šalyje iš šimto tūkstančio gyventojų net 9 proc. nustatomas augimo hormono trūkumas. Kas daro įtaką vaiko augimui? Koks ūgis yra normalus? Kada mažas ūgis informuoja apie ligos priežastį? Daugiau nei trisdešimt metų šiai problemai - žmogaus augimo hormono ištyrimui, gamybai, gydymo metodams paskyrė Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto Vaikų endokrinologijos laboratorijos vadovė, profesorė, habilituota daktarė Danutė Lašienė ir Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto bei Respublikinio endokrinologijos centro direktorius, Hormonologijos laboratorijos vadovas, profesorius, habilituotas daktaras Liudvikas Lašas. Tad žodis specialistams. ...
Skaityti daugiauĮsipjovėte, patekote į avariją, susižeidėte krisdami, nusideginote ar esate po operacijos – dažniausiai visais šiais atvejais apie traumą primena ne tik atmintyje išlikusi nelaimė, bet ir likęs randas. Ant kūno jis ne visada matomas, slepiame po drabužiais, ant veido jis pastebimas kasdien ir yra didelė kosmetinė problema. Ką daryti? Kaip panaikinti ar bent kiek sumažinti šį odos darinį? Tam yra keletas būdų. ...
Skaityti daugiauArtėjant vasarai, paplūdimių sezonui, prisiminkime, kaip galime šalinti nepageidaujamus plaukelius bikinio srityje namuose. O gal verčiau apsilankyti kosmetikos salone? Kodėl vis populiarėja depiliacija karštu vašku? Kaip apsaugoti odą nuo paraudimo ir sudirginimo po procedūros? Apie tai kalbamės su Grožio instituto “Femina Bona” kosmetike Gerda Gedžiūte....
Skaityti daugiauVaikui reikia išrauti pieninius danukus tam, kad jų netyčia neprarytų. Suaugusiam kartais tenka pašalinti nuolatinius. Kodėl? Kaip atliekama ši atsakinga procedūra? Šiais ir kitais klausimais apie dantų traukimą konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. ...
Skaityti daugiauNosis – centrinė veido figūra. Jos neįmanoma paslėpti kaip akių (akiniais ar „šešėliais“) ar taisyti kontūrus kaip lūpų (dažais). Kartu nosis yra veido bruožas, kuriuo vienas asmuo skiriasi nuo kito. Pastebėta, kad nosies forma dažnai atspindi netgi žmogaus charakterio bruožus. Taip, pvz., sangviniko, choleriko, flegmatiko ir melancholiko veidas, ypač nosis kartais labai skiriasi .Šiuolaikinė kompiuterinė technologija leidžia nosį modeliuoti. Į Cezario veidą „implantavus“ naują nosį – mažą ir riestą – nejučiomis kilo klausimas, ar tokio veido karvedys galėtų patraukti paskui save minią narsių kovotojų (ir Kleopatrą). Minėtos aplinkybės sudaro pagrindą kiekvienam individui kritiškai vertinti savo nosį ir prisiminti apie plastinės chirurgijos galimybes, nes kosmetologinės priemonės čia mažai gelbsti. ...
Skaityti daugiauKo gero, nei vienas žmogus prieš svarbų susitikimą ar pasimatymą nevalgys česnako. Nuomonę apie žmogų formuoti gali ne tik jo išvaizda, kalbėjimo manieros, bet ir kvapas. Nemalonus iš burnos sklindantis kvapas nepatogiai jaustis priverčia ne tik pašnekovą – „savininkui“ tai gali tapti netgi bendravimo nesklandumų priežastimi. ...
Skaityti daugiaukodĖl plinkama? vyrų plikimo priežastys jau nėra paslaptis. tyrimai parodė, kad ...
Skaityti daugiauAuskarai įvairiose kūno vietose – mados klausimas. Vienu metu jie tampa itin populiarūs, vėliau populiarumas kiek apslopsta ir vėlei laukia naujos bangos. Pasirinkimo galimybės, kur galima verti auskarus, kur kas platesnės nei mūsų močiučių jaunystėje. Šiandien neapsiribojama vien ausimis, nosimi, antakiais, bamba ir t.t.. Sąrašą, kur auskarų vėrimo meistrai ir gerbėjai gali sugalvoti vertis auskarus, be galo ilgas, verčiau sakyti – kur tik fantazija leidžia....
Skaityti daugiauSutrikimas, kai be priežasties nuolat gausiai prakaituojama, vadinamas hiperhidroze. Jis vargina apie 3 proc. pasaulio gyventojų. Dažniausiai prakaituoja veidas, pažastys arba pėdos. Apie gausų prakaitavimą kalbamės su Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja dermatovenerologe Gabija TIJŪNELIENE. ...
Skaityti daugiauKodėl atsiranda strijos? Kaip išvengti šių randus primenančių odos pakitimų? Kokie naujausi strijų gydymo metodai nėštumo metu? Apie tai kalbamės su Sabonio sporto klubo grožio salono kosmetologe Jolanta Babravičiene ir 2-osios Kauno klinikinės ligoninės dermatovenerologe Daiva Staniene....
Skaityti daugiauDaugelis suaugusių žmonių, ypač moterų, skundžiasi kojų tinimu. Kojos vakare po didesnio krūvio gali tinti net visai sveikiems žmonėms, ypač jei karštas oras, nepatogūs batai. Tačiau bet kokie didesni kasdieniniai kojų patinimai yra nenormalus reiškinys, todėl būtina kreiptis į gydytoją, kad nustatytų priežastį ir imtų gydyti. Laiku pasitelkus tinkamas profilaktikos priemones, nemalonių kojų tinimų galima išvengti....
Skaityti daugiauVasarą dažniau apsinuoginame, todėl daugiau dėmesio skiriame kūno priežiūrai, taip pat nepageidaujamų plaukelių pažastų, kojų, bikinio zonoje šalinimui. Apie depiliacijos būdo pasirinkimo kriterijus ir tinkamą atlikimo techniką kalbamės su kosmetike Gerda GEDŽIŪTE....
Skaityti daugiauŽiemą mūsų kojos buvo saugiai „paslėptos“ batuose, ir nemalonų jų kvapą jausdavo tik namiškiai, kai nusiaudavote po darbo dienos. Vasarą kojos atviruose batuose skleidžia kvapą. Nemalonus kvapas atsiranda dėl to, kad kojos prakaituoja. ...
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę