Koks dantų šepetėlis geriausias?

Dantų šepetėlis – kasdieninės higienos reikmuo. Vienos JAV informacijos agentūros atliktos apklausos duomenimis, amerikiečiai dantų šepetėlį įtraukė į septynių reikalingiausių žmogui daiktų sąrašą...
 

Šiuo metu galima įsigyti labai įvairių dantų šepetėlių. Vieni moderniausių – elektriniai, juos naudojant nereikia ranka atlikti valymo judesių – juos atlieka šepetėlyje įmontuotas mažutis varikliukas ir energijos šaltinis.
Odontologijos specialistams pateikėme keturis klausimus:
1. Ar pagal paciento dantų būklę galima pasakyti, kokiu šepetėliu – įprastiniu ar elektriniu – valomi dantys?
2. Kokiems žmonėms rekomenduotinas elektrinis dantų šepetėlis? Kodėl?
3. Koks šepetėlis rekomenduotinas vaikams?
4. Dažniausiai specialistai pataria naudoti šepetėlį minkštais šereliais. O kam skirti šepetėliai kietais bei vidutinio kietumo šereliais?
Odontologijos klinikos „Vis Vitalis“ gy­dy­to­ja odontologė Aida IVAŠKEVIČIENĖ:
1. Vienodai gerai galima išsivalyti dantis tiek paprastu, tiek elektriniu šepetėliu. Elektrinio šepetėlio privalumas – jis pats atlieka sukamuosius judesius, kuriuos pacientai ne visada atlieka taisyklingai (klaida – valyti horizontaliais judesiais). Elektriniai šepetėliai yra gaminami ir keičiamomis galvutėmis, natūraliais ir sintetiniais šereliais. Pakeisti susidėvėjusią galvutę reikia laiku – kai šereliai palinksta, primena šluotelę.
2. Elektrinis šepetėlis gali būti priemonė, paskatinanti labiau pasirūpinti burnos higiena. Valant tokiu šepetėliu, reikia mažiau pastangų. Todėl kartais sakoma, kad jis sukurtas tinginiukams...
3. Vaikams įdomu naudotis kitokiu, įmantresniu šepetėliu. Tačiau mokyti valytis dantukus vaiką reikia pradėti paprastu šepetėliu, kad išmoktų atlikti taisyklingus judesius ir įgytų reikiamų įgūdžių. Tik jų turint, kaip paskatinimą ar paįvairinimą, vaikui galima nupirkti ir elektrinį šepetėlį. Paprastai ir suaugusieji juos kaitalioja, o didžioji dauguma pacientų dantis valosi įprastiniais šepetėliais.
4. Vidutinio kietumo ar kietais šereliais šepetėlius gali naudoti žmonės, kurių dantenos sveikos. Vyresnio amžiaus žmonėms, kurių dantenos paprastai būna jautresnės, ar jauniems žmonėms, kuriems būna uždegimai ar dantys yra jautrūs, ypač kaklelių srityse (vadinamieji pleištiniai defektai), reikėtų naudoti minkštų šerelių šepetėlius. Jie nedirgina emalio ir pakankami gerai pašalina apnašas. Reikia tik laiku juos pakeisti, kai pakinta šereliai (pakrypsta ar pakinta spalva), ir valytis dantis kruopščiai ir taisyklingais – sukamaisiais – judesiais.
Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų studijų centro lektorė burnos higienistė Lina SUTKEVIČIENĖ:
1. Pleištiniai defektai dantų – dažniausiai iltinių, kaplių, o kartais – ir ant pirmųjų krūminių – kaklelių srityje rodo, kad valoma netaisyklingai elektriniu šepetėliu ar kietu paprastu, neelektriniu, šepetėliu arba ilgai naudotos daug abrazyvinių medžiagų turinčios pastos ar dantys šveisti soda ir druska – pasitaiko ir tokių atvejų.


2. Elektrinis šepetėlis neturi ypatingų privalumų. Lygiai tą patį rezultatą gauname valydami dantis įprastu šepetėliu. Elektrinis šepetėlis rekomenduotinas žmonėms su negalia. Jis tinkamas bet kuriam žmogui, tačiau – ne nuolatinei dantų priežiūrai. Po kurio laiko, pavyzdžiui, galvutei susidėvėjus, reikia padaryti 2–3 mėn. pertrauką. Elektriniu šepetėliu, kurio galvutė maža, išvalomos ir sunkiau prieinamos vietos. Elektrinis šepetėlis netinka, jei yra protezuotų dantų, metalo keramikos ar metalo vainikėliai, vadinamieji tilteliai. Dėl vibracijos per ilgą laiką jie gali „atšokti“.
3. Vaiką pratinant ir norint sudominti galima naudoti ir elektrinį šepetėlį. Tačiau vaikui tinkamiausias įprastinis šepetėlis maža galvute – kartais vaikai naudoja didelius, suaugusiesiems skirtus šepetėlius, dėl to valymo kokybė blogesnė.
4. Kieti šepetėliai skirti išimamųjų protezų priežiūrai. Kieti šepetėliai gali pažeisti dantenas. Pastaruoju metu manoma, kad ir išimamuosius protezus geriau valyti vidutinio kietumo šepetėliu.
Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų studijų centro lektorius gydytojas odontologas Paulius STUČINSKAS:
1. Jei ant dantų matyti apnašos, vadinasi, pacientas dantų nevalo, valo netaisyklingai arba naudoja susidėvėjusį šepetėlį. Tiek paprastu, tiek elektriniu šepetėliu galima puikiai valyti dantis, o tai, ar rezultatai bus geri, priklauso nuo paciento įgūdžių, tinkamos dantų valymo metodikos bei laiko, skiriamo šiai procedūrai.
2. Galima sakyti, kad elektrinis šepetėlis yra amerikietiškojo, arba patogaus, gyvenimo būdo pasekmė. Tačiau toks šepetėlis patogus neįgaliems žmonėms. Manau, kad visiems kitiems tinkamesni paprasti šepetėliai, nepamirštant, kad dantų valymo judesiai šepetėliu turi būti šluojamieji, sukamieji ir juos atlikti reikia pakankamai aktyviai 2–3 min.
3. Vaiką svarbu išmokyti naudotis įprastiniu šepetėliu bei taisyklingų burnos valymo judesių. Vaikui iki 6–7 metų išsivalyti dantukus turi padėti tėvai ar kiti vyresnieji. Šepetėlio galvutė turi būti maža, dantų pasta – su mažesniu nei suaugusiesiems fluoro kiekiu. Tokios ir yra specialios vaikams skirtos dantų priežiūros priemonės. Kartais, kai vaiką reikia sudominti ir motyvuoti nuo mažens rūpintis dantukų sveikumu, gali būti panaudojamas ir elektrinis šepetėlis.
4. Šepetėliu minkštais šereliais ne visuomet pakankamai gerai nuvalomos dantų apnašos. Todėl reikėtų turėti ir antrą šepetėlį kietais arba pusiau kietais šereliais ir jį panaudoti kelis kartus per savaitę. Tačiau, jeigu dantenos ir dantys jautrūs, kietas šepetėlis netinka.
 

Moksleiviai „pamiršta“ išsivalyti dantis


Kauno medicinos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad reguliariai – du kartus per dieną ir dažniau – šepetėliu ir pasta dantis valosi tik 39,7 proc. apklaustų moksleivių. 5,5 proc. moksleivių nurodė, kad dantis valosi rečiau nei vieną kartą per savaitę, o kai kurie – niekada. Kaime gyvenantys moksleiviai dantis valosi rečiau nei gyvenantys mieste.
Tik 4,5 proc. moksleivių nurodė, kad reguliariai, beveik kiekvieną dieną, naudojasi higieniniu siūlu dantims valyti, o per 60 proc. apklaustųjų teigė, kad šios dantų higienos priemonės nenaudoja niekada.
Tyrimo duomenimis, 55,9 proc. moksleivių valant dantis kraujuoja dantenos. Šis simptomas – tai vienas pirmųjų dantenų ligų požymis.
Dantenos dažniau kraujuoja moksleiviams, kurie nereguliariai valo dantis, nenaudoja higieninių siūlų ir skalavimo priemonių, mažai valgo vaisių ir daržovių. Tyrimo metu nustatyta, kad moksleiviai per mažai valgo vaisių ir daržovių: 30,1 proc. apklaustųjų tik kartą per savaitę ir rečiau valgo vaisių ir 21 proc. – daržovių.
 

SŽ informuoja


Apie nemokamą dantų protezavimą
Dantų protezavimo išlaidos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų yra apmokamos tik: senatvės pensininkams, tam tikrų kategorijų neįgaliesiems, vaikams iki 18-kos metų, taip pat asmenims, neturintiems dantų ir negalintiems kramtyti dėl retos sunkios ligos.
Šie asmenys gali pateikti prašymus sveikatos priežiūros įstaigai, teikiančiai dantų protezavimo paslaugas. Gydymo įstaiga patikrina, ar gyventojas tikrai yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu ir ar turi teisę gauti dantų protezavimo paslaugas nemokamai. Neturinčių tokios teisės asmenų prašymai nepriimami. Gyventojų prašymai registruojami ir pateikiami ligonių kasai, kuri pagal prašymų pateikimo datą juos įtraukia į šių paslaugų laukiančių savivaldybės gyventojų sąrašą. Pastarasis yra tęstinis ir sudaromas atsižvelgiant į vienintelį kriterijų – prašymo užpildymo datą.
Teritorinės ligonių kasos gyventojams, kurie laukia eilėje dantų protezavimo, siunčia kelis pranešimus. Pirmajame pranešime yra informuojama apie gyventojo eilės numerį, o antrame – apie galimybę gauti dantų protezavimo paslaugas. Jei gavote pranešimą, kuriame yra nurodytas jūsų numeris sąraše, tai nei registruotis medicinos įstaigoje, nei vykti į ligonių kasą jums dar nereikia. Tik tuomet, kai ateis jūsų eilė protezuoti dantis, ligonių kasa išsiųs dar vieną pranešimą bei gydymo įstaigų, kuriose galite pasinaudoti šia paslauga, sąrašą. Tada per vieną mėnesį nuo pranešimo išsiuntimo dienos jūs galėsite kreiptis į kurią vieną iš nurodytų gydymo įstaigų.
Nepamirškite su savimi turėti ir ankščiau gautąjį pirmąjį pranešimą (jį būtina išsaugoti)!
Veronika PEČKIENĖ, Kauno teritorinės ligonių kasos vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai