Būdama sveika, moteris žydi

Kiekviena moteris, sirgusi makšties infekcijų sukeltomis ligomis, žino, kiek nepatogumų jos sukelia. Jomis sergant dėl gausių išskyrų niežti ir skauda, dėl deginimo pojūčio sunku šlapintis, todėl visai nėra nuotaikos, nesinori niekur eiti. Net karščiausią vasaros dieną, kai visi eina maudytis, ji to daryti negali. Dažnai ir lytinių santykių tenka atsisakyti dėl to, kad jie gali būti skausmingi. Visa tai yra patyrusios dauguma moterų, juk, kaip teigia statistika, net apie 75 proc. jų bent kartą gyvenime serga makšties infekcijų sukeltomis ligomis, apie 40-čiai proc. jos kartojasi. Nėštumo metu tikimybė susirgti makšties infekcijomis apie 30 proc. didesnė, o liga gali pasibaigti net kūdikio praradimu.
 

Visoms, kurios norėtų viso to išvengti, naudinga paskaityti šį straipsnį.
Netgi jei ir nesergate, ši informacija turi būti Jums aktuali, nes niekada negalite būti tikra dėl to, kad nebūsite viena iš tų 75 proc. susirgusiųjų.
Jame aptarsime šiuos aspektus:
- papasakosime apie moterų gyvenimo tarpsnius, kurių metu būtina griežta priežiūra ir reikia imtis papildomų priemonių, norint išvengti komplikacijų;
- pateiksime makšties infekcijų profilaktikos ir gydymo rekomendacijas.
 

 

Pavojingiausi gyvenimo tarpsniai


Yra keletas moters gyvenimo tarpsnių, kai padidėja rizika susirgti makšties infekcijomis, todėl būtina jų profilaktika, esant reikalui, – tinkamas gydymas. Apie tai kiek vėliau galėsite paskaityti skyriuose „Makšties infekcijų profilaktika“ ir „Makšties infekcijų gydymas“. O pradžioje – išsamiau apie minėtuosius didesnės rizikos laikotarpius.
 

Nusilpęs organizmas


Kai mūsų organizmas nusilpęs, natūralios organizmo apsaugos priemonės nepakankamai sugeba kovoti su patogeniniais mikroorganizmais. Tokiu atveju iš karto rekomenduojama imtis profilaktinių priemonių. Realybė tokia, kad moterys dažnai makšties infekcijų simptomus pastebi per vėlai ir tuomet jau reikia gydyti.
 

Nėštumas


Moterims nėštumo metu apie 30 proc. padidėja tikimybė susirgti makšties infekcijomis. Nereikėtų pamiršti, kad bet kokia užsitęsusi infekcija veikia normalų nėštumo vystymąsi ir gali sukelti neigiamų pasekmių. Todėl nėštumo metu makšties infekcijų profilaktika dar svarbesnė nei įprastai (nėštumo metu vystosi kūdikio organai). Gydymas nėštumo metu skiriamas, kai yra makšties infekcijų simptomų ir įvertinus žalą vaisiui ir naudą pacientei.
 

Menopauzė


Menopauzės laikotarpiu, kai vyksta lytinių takų gleivinės pokyčiai, ji išsausėja, suplonėja. Dėl to ne tik gali atsirasti nemalonių pojūčių, bet atsiranda palankios sąlygos makšties infekcijai.
Pastebima, kad, atėjus menopauzei, moterys skiria mažiau laiko sau ir nekreipia dėmesio į kai kurias problemas, pvz., makšties sausumą. Pastaroji problema išsprendžiama naudojant specialiai tam skirtas priemones.
Vyresnėms moterims pasireiškia ne tik makšties infekcijos, bet ir kitos ligos. Tokiu atveju labai svarbu tinkamas vaistų pasirinkimas – būtina įvertinti jų sisteminį šalutinį poveikį.
 

Cukrinis diabetas


Makšties kandidozė neretai būna cukrinio diabeto „palydovė“. Tai puikiai turėtų žinoti sergančiosios šia lėtine liga. Ir ne veltui gydytojai ginekologai, diagnozavę makšties infekcijas, pataria moteriai pasitikrinti pas endokrinologus, ar neserga cukriniu diabetu.
Dėl hormoninių pokyčių, susijusių su šia liga, pakinta moters išskyros, jose pagausėja gliukogeno, o tai palanki terpė candida ir kitiems mikroorganizmas ir bakterijoms. Todėl būtina griežta makšties infekcijų profilaktika.
 

Geriamųjų kontraceptikų vartojimas


Moterys planuoja motinystę, tačiau geriamieji kontraceptikai, kurių sudėtyje yra daugiau estrogenų, gali aktyvinti sveikoje makštyje esančių grybelių dauginimąsi ir skatinti makšties uždegimą. Moteris, planuodama savo gyvenimą, nesusimąsto, kad įsigis naujų problemų vartodama kontraceptikus. Susirgus makšties infekcijomis, būtina nutraukti kontraceptikų vartojimą. O kad nesusirgtumėte – būtina profilaktika.
 

Chemoterapija


Dėl išnaikintų sveikųjų ląstelių po chemoterapijos visas organizmas nusilpsta ir tampa neatsparus infekcijoms. Tai, kaip minėta, sudaro sąlygas pasireikšti ir makšties infekcijai.
Beje, atsiranda tikimybė ne tik makšties infekcijų, bet ir, pavyzdžiui, sepsio. Svarbu makšties infekcijų profilaktika arba laiku paskirtas gydymas.
 

Apie partnerio įtaką ligai


Dažnai manoma, kad makšties infekcijos gali būti perduodamos lytiniu būdu, tačiau tai nėra visai teisinga. Nors moterys, kurių lytiniai partneriai yra infekcijos nešiotojai, serga dažniau, bet daugeliui moterų ligos pradžia su lytiniais santykiais nesusijusi. Vis dėlto, jei moteriai infekcija kartojasi, būtina gydyti ir partnerį. Apie 20 proc. įtakos ligos atsinaujinimui turi parteris, o moterys dažnai kaltina tik save. Ne tik moterys turi rūpintis savimi, bet ir vyrai.
 

Pagrindiniai makšties infekcijos požymiai


• Labai vargina išorinių lytinių organų niežėjimas, perštėjimas, skausmas, deginimo pojūtis, kuris sustiprėja šilumoje.
• Pasikeičia makšties išskyrų kiekis, kvapas ir pobūdis.
• Juntamas skausmas šlapinantis.
• Lytiniai organai parausta, patinsta.
• Lytiniai santykiai gali tapti skausmingi.
• Išorinių lytinių organų paviršiuje gali atsirasti pažeidimų.
 

Makšties infekcijų profilaktika


Moters gyvenime būna daug svarbių etapų (kontraceptikų vartojimas, nėštumas, nusilpęs imunitetas), kai padidėja tikimybė susirgti makšties infekcijomis.
Visais tais atvejais, norint jų išvengti, reikia naudoti profilaktines priemones. Viena tokių –
Ecocillin (Lactobacillus plantarum P 17630) vaginalinės kapsulės. Jos normalizuoja pažeistą mikroflorą, sukuria barjerą ir neleidžia vystytis patogeniniams mikroorganizmams.
Šio preparato veiklioji medžiaga –Lactobacillus plantarum P 17630 štamas. Jis pasižymi stipriomis kolonizacinėmis ir adhezinėmis savybėmis, todėl sugeba apsaugoti makšties gleivinę, stipriai konkuruoja su patogeniniais mikroorganizmais.
Ovulėse esantis aliejus sutepa ir minkština gleivinę, taip padeda sumažinti makšties sausumą.
Lactobacillus plantarum P 17630 štamas yra išsaugotas mikroorganizmų banke (mikrobiologijos laboratorijoje Belgijoje). Taip užtikrinama, kad patentuoto produkto savybės, patvirtintos tyrimų metu, bus išsaugomos nuolat.
Labai svarbu, kad ši veiklioji medžiaga yra gyvybinga ir gali daugintis esant skirtingoms pH reikšmėms, nes, esant makšties infekcijoms, pH gali kisti nuo šarminės iki rūgštinės.
 

Lactobacillus plantarum P 17630 savybės:


• Stiprios adhezinės savybės
• Tolygiai pasiskirstydamos po makšties gleivinę bei išskirdamos bakteriocinus, sukuria bioplėvelę.
• Konkuruoja su jau esamais patogeninis mikroorganizmais.
• Gyvybingos ir gali daugintis esant skirtingoms pH reikšmėms.
• Gamina organinę (pieno) rūgštį.
• Neutralizuoja toksinus.
Esant makšties infekcijoms, pH reikšmės gali kisti nuo šarminės iki rūgštinės.
 

Ecocillin vartojimas makšties infekcijų profilaktikai


Norint išvengti makšties infekcijų, pakanka vienos ovulės per savaitę . Šią priemonę būtina vartoti makšties infekcijų profilaktikai ypač tuomet, jei priklausote vienai iš aptartų grupių (esate nėščia, sergate cukriniu diabetu ir pan.).
Norint išvengti ligos atsinaujinimo, būtina normalizuoti makšties mikroflorą. Vartoti po vieną kapsulę, 6 dienas.
Jei jus vargina makšties sausumas, rekomenduojama reguliariai vartoti po vieną kapsulę per savaitę. Šios vaginalinės kapsulės tinka menopauzės laikotarpiu esant makšties sausumui todėl, kad ovulėje esantis aliejus sutepa ir minkština gleivinę, taip padeda sumažinti makšties sausumą.
 

Medikamentinis makšties infekcijų gydymas. Tarptautinės rekomendacijos.


Preparatai, skirti makšties infekcijoms gydyti, turi pasižymėti tokiomis savybėmis:
• Turi greitai pašalinti nepageidaujamus poveikius – niežulį ir skausmą (Svarbu simptomus pašalinti greitai, nes, greitai išnykus šiems požymiams, moteris vėl jaučia gyvenimo komfortą ir grįžta į normalų socialinį gyvenimą).
• Būti saugūs (kuo mažesnis nepageidaujamas sisteminis šalutinis poveikis kitiems organams).
• Būti efektyvūs ir pasižymėti trumpu gydymo laiku. (Efektyvumas priklauso nuo vaisto dozės, bet ne nuo gydymo trukmės. Pasirinkdama vaistą moteris pasirenka ir gydymo trukmę.)
• Pasižymėti plačiu veikimo spektru.
Paprastai gydymą rekomenduojama pradėti nuo azolo grupės vietinio vartojimo preparatų. Makšties infekcijos gali būti gydomos 2 būdais: vietinio poveikio vaistais (į makštį) ir sisteminio poveikio tabletėmis (pro burną).
 

Vietinis gydymas


Gydytojas makšties infekcijai gydyti gali paskirti visiems šiems reikalavimams atitinkančio fentikonazolio. Tai plataus poveikio preparatas nuo grybelio (vaistinėse parduodamas Lomexin pavadinimu), kuris vartojamas ovulių arba kremo pavidalu.
• Šis preparatas šalina ligos simptomus per 12 valandų.
• Yra gerai toleruojamas.
• Gydymas fentikonazoliu yra saugus, nes vaistas ne tik gydo, bet ir apsaugo gleivinę nuo pažeidimų. Tai mažina pakartotinės infekcijos galimybę .Gydant juo moterys geriau laikosi gydytojo nurodymų, nes gydymo kursas trumpas, tad jos tiesiog per anksti nenutraukia preparato vartojimo.
• Gydymo kursas trumpas.
Gydymas – individualus, priklauso nuo pacientės amžiaus. Paprastai ovulę po 200 mg reikia vartoti 3 dienas iš eilės, o jei ovulė 600 mg, – tik 1 kartą.
Sisteminio gydymo vaistais reikia vengti. Tik pavieniais atvejais, gydytojui rekomendavus, galima gydyti geriamaisiais vaistais. Gydymas geriamaisiais vaistais, jei pacientė pastoja, gali pakenkti nėštumui. Makšties infekcijas rekomenduojama gydyti vietiniais preparatais –vietiniu plataus veikimo spektro azolo grupės preparatu, kuris yra saugus ir veiksmingas. Jis, net ir pastojus, nepakenks vaisiui.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai