Dauguma mūsų šalies gyventojų (apie 70 proc.) yra šviesiaplaukiai mėlynakiai (I ir II odos tipo). Rizika susirgti melanoma ir kitais piktybiniais odos navikais jiems yra didesnė nei kitų odos tipų asmenims.
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daugėja sergančiųjų melanoma - ypač piktybiniu odos vėžiu. Jis greitai išplinta. Susergama palyginti jauname amžiuje. 2002 m. Lietuvoje užregistruotas 201 naujas šios ligos atvejis. Tai dvigubai daugiau nei prieš dešimtmetį. 2002 m. bendras Lietuvos gyventojų sergamumas odos vėžiu - 5,8 atvejai/100 tūkst. gyventojų. Moterys serga beveik du kartus dažniau nei vyrai: 7,2 atvejai/100 tūkst. moterų; 4,2 atvejai/100 tūkst. vyrų.
Specialistai atkreipia dėmesį, kad Baltijos šalyse tenka gydyti palyginti išplitusius piktybinius odos navikus. Tai rodo esant ankstyvosios diagnostikos spragų. Išsivysčiusiose šalyse 70 proc. melanomos atvejų išaiškinama ankstyvos stadijos, t.y. kai patologinio židinio gylis yra mažesnis nei vienas milimetras. Tokiais atvejais naviko išplitimo į sritinius limfmazgius ir vidaus organus rizika yra nedidelė. Navikas visiškai išgydomas radikaliai operuojant. Jeigu melanoma invazyvi, gilesnė nei 1 mm ar metastazavusi (išplitusi) į sritinius limfmazgius ir vidaus organus, išgyvenamumo prognozė yra bloga.
Nors melanoma sergama rečiau nei kitais palyginti dažnai paplitusiais piktybiniais odos navikais (bazalioma bei plokščialąsteline karcinoma), melanoma yra itin piktybiška liga. Pagal išvaizdą ir piktybiškumą odos vėžys vadinamas “šviesiuoju ” ar “juoduoju”.
Bazalioma bei plokščialąstelinė karcinoma yra apie dešimt kartų dažniau nei melanoma paplitę navikai. Bazalioma formuojasi sveikoje odoje kaip odos spalvos plokštelė ar mazgelis (“šviesusis” navikas). Jis greitai auga, infiltruoja ir “sugriauna” aplinkinius sveikus audinius, o ilgainiui išopėja, pasidengia sausu šašu, tačiau nemetastazuoja. Kita “šviesiojo” vėžio forma - plokščialąstelinis vėžys. Jis formuojasi iš ikinavikinių ligų: saulės sukeltų keratozių (rausvų pleiskanojančių dėmelių ar plokštelių), lėtinių opų, balkšvų lūpų raudonio židinių (leukoplakijų). Šis navikas auga lėtai, greitai išopėja ir metastazuoja į sritinius limfmazgius. Abu “šviesieji” navikai formuojasi saulei atvirose kūno vietose - ant veido, plaštakų, sprando, plaukuotoje galvos dalyje. Šiais vėžio tipais labiau serga vyresnio amžiaus žmonės, kurie daug dirbo laukuose ar mėgo degintis.
Melanoma dažniausiai būna tamsiai rudos, juodos ar pilkos spalvos, todėl vadinama “juoduoju” vėžiu. Apie 30 proc. atvejų auglys formuojasi iš pakitusių (vienas iš požymių - nelygūs apgamo kraštai) ir didėjančių įgytų ar įgimtų (dažniau) pigmentinių apgamų. Įgimti pigmentiniai apgamai - tai apgamai, su kuriais gimstama arba kurie susiformuoja pirmaisiais gyvenimo metais.
Melanomos išsivysto stipraus protarpinio saulės poveikio vietose. Moterims “juodasis” vėžys formuojasi dažniau ant kojų, vyrams - liemens srityje.
Rizika susirgti melanoma didėja sulaukus 18 metų, o sergamumo “pikas” - amžius apie 60 metų. Ilgėjant gyvenimo trukmei, yra daugiau galimybių susirgti šia liga. Jaunesniems žmonėms, mėgstantiems keliones į saulėtuosius kraštus, rizika taip pat didesnė (ligą skatina ultravioletiniai saulės spinduliai). Pats didžiausiais sergamumas užregistruotas Norvegijoje (iš Europos šalių), nes šios šalies gyventojai dažnai atostogauja prie Viduržemio jūros. Be to, skandinavai mėgsta soliariumų procedūras. Reikia pastebėti, kad Lietuvoje soliariumų paslaugų kontrolės nėra. Apklausų duomenimis, Lietuvoje 17 proc. paauglių merginų lankosi soliariumuose.
Didžiausias sergamumas piktybiniais odos navikais, tarp jų ir melanoma, yra Australijoje. Tačiau itin aktyvaus apsaugos nuo saulės priemonių propagavimo dėka susirgimų odos vėžiu skaičius Australijoje stabilizuotas.
Nereikia ir negalima šalinti visų pigmentinių apgamų - tik tuos, kurie kinta ar yra traumuojamoje vietoje, pavyzdžiui, pažastyje. Dideli (nuo 3 centimetrų skersmens dydžio) įgimti apgamai šalinami chirurgiškai. Tai būtina atlikti kuo anksčiau, dar kūdikystėje. Šios operacijos atliekamos Kauno medicinos universiteto klinikose.
Suaugusiesiems dėl kosmetinių pigmentinių apgamų šalinimo dera kreiptis į privačias chirurgijos profilio klinikas, kur dirba patyrę specialistai. Lazeriu galima šalinti tik kosmetiškai trukdančius, šviesius, mažai pigmento turinčius apgamus ir papilomas, gerybinius paviršinius odos navikus. Gydymas lazeriu ar kitais destrukciniais gydymo būdais (elektra, skystu azotu) užkerta kelią atlikti visavertį histologinį pašalinto darinio ištyrimą.
Abejotinas ir neleistinas privačių kosmetologijos centrų darbas, jeigu chirurginiu būdu pašalintas navikas neištiriamas histologiškai.
Šiuolaikinei ankstyvosios melanomos diagnostikai bei pakitusių pigmentinių apgamų, iš kurių neretai formuojasi melanoma, stebėsenai taikomi neinvaziniai tyrimai. Tai dermatoskopija bei naviko gylio matavimas ultragarsu.
Dažnai melanoma pradeda vystytis pigmentiniuose apgamuose. Tokiais atvejais pakinta apgamų spalva ir dydis, jų kraštai pasidaro nelygūs. Kai kurie žmonės turi daug apgamų, ir jie metų metais nekinta. Tokių apgamų nereikia šalinti. Moterys, kaip minėta, turi labiau atkreipti dėmesį, ar nekinta apgamai ant kojų, o vyrai - liemens srityje. Iš pradžių tokius pokyčius galima įvertinti neinvaziniu tyrimo metodu - dermatoskopija. KMUK videodermatoskopu stebima nemažai pacientų. Du kartus per metus jie atvyksta pasitikrinti. Duomenys apie apgamų būklę saugomi elektroninėse vaizdo duomenų bazėse. Taip objektyviai įvertinami apgamų pokyčiai, jei prireikia, apgamai laiku šalinami.
Kokybiška onkologinių ligų diagnostika neįmanoma be modernių imunohistocheminių bei šiuolaikinių radiologinių technologijų. Jos taikomos KMUK, Valstybiniame patologijos centre bei VUL Santariškių klinikos Onkologijos institute. Neseniai KMUK įsigijo ankstyvosios odos ir krūties vėžio diagnostikos bei gydymo prietaisą - radiometrą. Atlikus vadinamojo sarginio limfmazgio biopsiją, galima anksti nustatyti ir melanomos mikrometastazes - naujus piktybinio naviko židinius limfmazgiuose, kai tiriant neinvaziniais metodais jų nematyti.
Ankstyvos stadijos melanoma ir kiti piktybiniai odos navikai sėkmingai gydomi chirurginiu būdu. Po invazinės melanomos operacijos skiriamas papildomas pagalbinis gydymas interferonu alfa. Aptikus melanomos metastazių vidaus organuose, taikoma paliatyvioji chemoterapija. Reikia pažymėti, kad šiandien pagrindinis visų piktybinių odos navikų tipų gydymo būdas yra chirurginis. Radioterpija (gydymas rentgeno spinduliais) netaikoma dėl dažnesnių ligos atkryčių ir pospindulinių komplikacijų (lieka ilgai negyjančių opų, spindulių pažeista oda išplonėja ir pasidengia kapiliarais). Tokias atvejais labai sunku įvertinti, ar pacientas visiškai pasveiko, ar nėra ligos atkryčio.
Per metus Lietuvoje vidutiniškai būna 1700 saulės aktyvumo valandų (Australijoje - per 3 tūkst.). Jaunos mamos rūpinasi mažylių rachito profilaktika ir neretai mano, kad kūdikius reikia kuo ilgiau laikyti saulės atokaitoje. Tai klaidinga nuomonė. Vaikams iki trejų metų saulė gali ir pakenkti. Maži vaikai labiausiai pažeidžiami, nes melanino (odos pigmentino - barjero nuo saulės spindulių skvarbos) sintezė jų organizme dar nėra pakankama. Vokiečių specialistai saulės “vonias” kūdikiams rekomenduoja kas antrą dieną po 20 min. Pakanka tiek laiko pabūti nepridengtu veiduku ir rankomis, ir sukaupiamas pakankamas vitamino D kiekis rachito profilaktikai.
Mūsų tyrimai ir praktika rodo, kad vaikai dažniau nei suaugusieji stipriai nudega nuo saulės. Be to, Lietuvoje vaikai, ypač paaugliai, palyginti su kitų išsivysčiusių šalių bendraamžiais, rečiau naudoja apsaugos nuo saulės priemones. 60 proc. apklaustų moksleivių nurodė, kad jokių apsaugos nuo saulės priemonių nenaudoja.
Pastebima, kad berniukams ant ausų ir sprando (sritys, kurių paprastai nepridengia kepurytės) atsiranda daugiau pigmentinių dėmių ir apgamų nei mergaitėms, nes jos nešioja didesnius galvos apdangalus - skareles ir skrybėlaites, ar turi ilgesnius plaukus.
Vidudienį (12-15 val.), kai saulės spindulių intensyvumas yra didžiausias, nerekomenduojama būti paplūdimyje. Jei saulės poveikio negalima išvengti naudojant paprastas priedangos priemones (skėtis nuo saulės, lengvi kūną dengiantys rūbai arba vidudienio praleidimas namuose), reikia naudoti apsaugos nuo saulės kremus. Jie padeda įdegti tolygiau, išvengiama nudegimų. Teptis šiuo kremu reikia 0,5 val. iki einant į paplūdimį. Kas 2 val. reikia pasitepti iš naujo. Tokios yra PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) rekomendacijos. Jos ypač svarbios vaikams bei mėlynakiams ir šviesiaplaukiams, šviesios odos (I ir II tipo) suaugusiems žmonėms. Kremų nuo saulės dera įsigyti vaistinėje. Patogu naudoti nenusiplaunančius kremus su liposomomis. Jos tolygiai pasiskirsto odos paviršiuje. Optimalus apsaugos nuo saulės filtro (nurodomas ant pakuotės) dydis suaugusiesiems yra 15, vaikams - 25 ir daugiau. Dera atkreipti dėmesį į ultravioletinių spindulių indeksą (UV), nurodomą žiniasklaidoje drauge su orų prognoze. Kuo šis indeksas didesnis, tuo atsakingiau turime pagalvoti, kaip išvengti žalingo saulės poveikio bei apsaugoti vaikus.
reguliari sveikatos patikra leidžia anksti aptikti galimas ligas ir sutrikimus....
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiau