Kraujospūdžio matavimas namuose

Vaistinėse, specialiose parduotuvėse ir didžiuosiuose prekybos centruose yra parduodami įvairūs kraujo spaudimo matuokliai. Tačiau koks namuose naudojamų matuoklių patikimumas? Į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis tokį matuoklį? Į šiuos klausimus padės atsakyti Suomijoje atlikto tyrimo rezultatai.
 

Turku miesto Nacionalinio pensijų instituto tyrimų skyrius atliko kraujo spaudimo matuoklių techninius ir klinikinius testus bei įvertino aparato ir manžetės naudojimo patogumą.
Esminiai dalykai vertinant aparatų naudojimo patogumą buvo paprastas naudojimas, mygtukų tinkamumas, matavimo trukmė ir triukšmo lygis. Pagrindiniai faktoriai vertinant spaudimo manžetės naudojimo patogumą buvo: naudotos medžiagos, rankovės dizainas, pritvirtinimo funkcionalumas ir manžetės plovimo galimybė.
Tyrimas atliktas su pacientais, kurių kraujospūdis buvo skirtingas (100/70 mmHg, 120/80 mmHg, 150/90 mmHg ir 160/100 mmHg). Prieš testavimą buvo įsitikinta, kad testuojamų asmenų kraujo spaudimas kairėje ir dešinėje rankose nesiskiria.
Testuojamo matuoklio manžetė buvo dedama ant kairės rankos, o gyvsidabrinio — ant dešinės rankos. Dviem matuokliais buvo matuojama tuo pačiu metu. Matavimai buvo kartojami tris kartus su dviejų minučių intervalais. Taip buvo galima patikrinti sistolinio ir diastolinio spaudimo skirtumus tarp testuojamo matuoklio ir gyvsidabrinio matuoklio.
Gerai buvo įvertinti “Omron” matuokliai, geriausiai - “Omron-M4-1” modelis.

Kodėl mechaniniai matuokliai nėra tinkami naudoti
namuose?

Kaip parodė tyrimo rezultatai, kraujospūdžiui matuoti namuose mechaniniai matuokliai nėra tinkami, kadangi reikia specialių aparato ir stetoskopo naudojimo įgūdžių. Juos sunku užsidėti, neįpratus matuoti, gaunami netikslūs rezultatai.
Pusiau automatiniuose matuokliuose viršutinė spaudimo riba turi būti nustatyta iš anksto, 30-40 mmHg aukštesnė nei numanomas sistolinis spaudimas. Jei pasirenkamas per aukštas spaudimas, rankovė suslegiama per daug ir spaudžiama ranka, jei per žemas, rezultatai taip pat bus netikslūs.
Elektroniniuose matuokliuose yra nauja kontrolės funkcija su vadinamąja fuzzy logic. Šie matuokliai matuoja spaudimą pripūtimo į manžetę metu, o išleidimo metu yra tik patikrinama, ar rezultatai teisingi. Matuojant naujausiais elektroniniais matuokliais viršutinės spaudimo ribos nustatyti nereikia. Sistolinis ir diastolinis spaudimas matomas skystų kristalų ekrane tuo pačiu metu.

 
Kaip taisyklingai matuoti kraujospūdį
• 30 min. prieš matavimą venkite stiprios psichinės įtampos, negerkite kofeino turinčių skysčių ir nerūkykite.
• Prieš matuodami pasėdėkite 5 min. su ant rankos uždėta manžete.
• Matavimo metu ramiai sėdėkite ir nekalbėkite.
• Spaudimą matuokite du kartus 1-2 minučių intervalu ir užsirašykite abu rezultatus.
• Kraujo spaudimo dydis yra apskaičiuojamas nustatant mažiausiai keturių dvigubų matavimų, atliktų skirtingomis dienomis, vidurkį.
Atminkite:
• Norint, kad matavimo rezultatai būtų teisingi, manžetės dydis turi būti tinkamas.
• Labai svarbu, ar matuoklis nekelia triukšmo. Bogiausia, jei aparatas matuojant pypsi, tai gali daryti įtaką matavimo rezultatams.
• Mobiliojo telefono ir elektroninio kraujo spaudimo matuoklio nelaikykite šalia. Netgi kai neveikia, mobiliojo telefono elektromagnetiniai laukai gali paveikti rezultatus.
• Nedėkite matuoklio į lagaminą skrisdami lėktuvais.
Kai atsižvelgiama į šiuos dalykus, galima gauti patikimesnius rezultatus matuojant kraujospūdį namuose, ypač jei patiriama vadinamoji baltojo chalato hipertenzija.
Mažasis kraujo spaudimo žodynas
Kraujo spaudimas: spaudimas didžiosiose somatinės apytakos kraujagyslėse. Diastolinis kraujo spaudimas: žemiausias spaudimas didžiosiose kraujagyslėse širdies kairiojo skilvelio atsipalaidavimo metu. Sistolinis kraujo spaudimas: aukščiausias spaudimas didžiosiose kraujagyslėse širdies kairiojo skilvelio (sistolės) susitraukimo metu. mmHg: - gyvsidabrio stulpelio milimetrai. Baltojo chalato hipertenzija: asmuo nervinasi matuojant spaudimą gydytojo kabinete, ypač jei matuoja gydytojas. Kalibravimas: matuoklio patikimumo tikrinimas specialia aparatūra.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai