Nepraleiskite progos pasitikrinti sveikatos

Mūsų sveikata, jos priežiūros finansavimas, pastarosiomis savaitėmis viešai prakalbus apie mokesčius į Privalomojo sveikatos draudimo fondą, tapo bene aktualiausia tema Lietuvoje. Tačiau neskubėkime piktintis ir niurzgėti – šį kartą jums norime priminti apie prevencines sveikatos programas, pagal kurias teikiamos paslaugos yra nemokamos. Tad suskubkime pasirūpinti didžiausiu savo turtu, kol dar nesame ligoti.
 

Moterims – dvi galimybės


Jau ne vieneri metai kalbama, kad krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga. Onkologai įsitikinę, jog 90 proc. krūties vėžio atvejų gali būti išgydyti, jei liga nustatoma laiku. Tad pasinaudokite valstybės finansuojamos Atrankinės mamografinės krūties vėžio patikros programos galimybėmis.
Programa skirta moterų, nuo 50 iki 69 metų amžiaus, patikrai. Patikros metu šio amžiaus moterims kas dveji metai nemokamai atliekamas krūtų rentgenologinis tyrimas (mamograma). Šio tyrimo tikslas – nustatyti, ar yra pakitimų krūtyje, kuo anksčiau nustatyti ikivėžinius krūties pakitimus arba krūties vėžį. Tolesni veiksmai priklausys nuo mamogramos vertinimo rezultatų.
Pagal Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programą galite pasitikrinti, ar nesergate gimdos kaklelio vėžinėmis ligomis. Ji skirta 25–60 metų amžiaus moterų patikrai dėl gimdos kaklelio piktybinių susirgimų ir jų prevencijai. Patikros metu nemokamai atliekamas PAP testas: paimamas tepinėlis nuo gimdos kaklelio paviršiaus ir iš kaklelio kanalo. Tepinėlio paėmimo ir ištyrimo tikslas – nustatyti, ar yra pakitimų gimdos kaklelio ląstelėse. Tyrimas kartojamas kas treji metai.
Šalyse, kuriose atliekamos gimdos kaklelio piktybinių ligų patikros, pavyzdžiui, Suomijoje, Kanadoje, gimdos kaklelio vėžiu sergama itin retai.
Norėdamos pasitikrinti, ar nesergate krūties ar gimdos kaklelio vėžiu, pirmiausia turite apsilankykite pas savo šeimos gydytoją – jis jums suteiks daugiau informacijos ir nusiųs pas reikiamus specialistus.

 

Vyrams – nemokama prostatos patikra


Prostatos vėžys kol kas yra dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Jei nustatomas ankstyvųjų stadijų, gydymas dažniausiai būna sėkmingas. Bėda, kad prostatos vėžiu sergantis vyras ilgą laiką nejaučia jokių ligos simptomų, todėl dažnai (Lietuvoje apie 50 proc. atvejų) jis aptinkamas vėlyvųjų stadijų ir visiškai išgydyti ligonio būna neįmanoma.
Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrų, nuo 50 iki 75 metų amžiaus, patikrai dėl prostatos vėžio bei vyrų nuo 45 metų, jeigu jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Patikros metu nemokamai atliekamas PSA (vyrų prostatos specifinio antigeno) koncentracijos kraujyje tyrimas, pagal kurį galima numatyti ankstyvosios stadijos prostatos vėžį. Prireikus, pacientą konsultuoja urologas ir atliekama prostatos biopsija, gali būti paskirtas reikiamas gydymas. Tai leistų šią ligą efektyviai gydyti ir pasiekti, kad pacientas visiškai pasveiktų.
Šio amžiaus vyrams tereikia apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, jis nusiųs ten, kur galima atlikti PSA tyrimą. Vyrai, nesibaiminkite – jūsų laukia paprasta kraujo ėmimo procedūra.

 

Širdies ligų patikra – kiekvienam


Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos kol kas yra dažniausia mirčių priežastis, jos lemia 30 proc. neįgalumo. Šios ligos siejamos su netinkama žmogaus gyvensena: nesveika mityba, rūkymu, alkoholio vartojimu, sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, antsvoriu bei negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu. Tad tikrai verta pasinaudoti Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programos teikiamomis galimybėmis ir pasitikrinti sveikatą.
Programa skirta moterų, nuo 50 iki 65 metų amžiaus, bei vyrų, nuo 40 iki 55 metų amžiaus, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankai ir patikrai, ar neserga širdies ir kraujagyslių ligomis. Patikros metu nemokamai nustatomi aterosklerozės, cukrinio diabeto rizikos veiksniai ir skiriamas reikiamas gydymas. Patikra kartojama kiekvienais metais.
Visą informaciją apie šią galimybę taip pat galite gauti apsilankę pas savo šeimos gydytoją.
 

Naujausia nemokama patikra


2009-ųjų vasarą patvirtinta Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa. Tai bandomasis projektas, įgyvendinamas Vilniaus ir Kauno apskrityse dvejus metus. Jeigu pasitvirtintų programos efektyvumas, vėliau ją numatoma plėtoti.
Programa skirta 50–75 metų amžiaus asmenų storosios žarnos vėžio prevencijai. Žemiau išvardytos priemonės taikomos vieną kartą per dvejus metus:
*informavimo apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir imunocheminio slapto kraujavimo testo išmatose (iFOBT) rezultatų įvertinimo paslauga;
*paciento siuntimo pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją paslauga;
*gydytojo specialisto konsultacija su kolonoskopija ir, jei reikia, biopsijos medžiagos paėmimu;
*gydytojo specialisto konsultacija su kolonoskopija ir, jei reikia, biopsijos medžiagos paėmimu, taikant intraveninę nejautrą;
*biopsijos medžiagos histologinis ištyrimas ir įvertinimas.
Informavimo apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir iFOBT rezultatų įvertinimo paslaugą bei paciento siuntimo pas specialistą atlikti kolonoskopiją; paslaugą teikia pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos.
Specialisto konsultacijos su kolonoskopija ir, jei reikia (radus pakitimų storosiose žarnose), biopsijos medžiagos paėmimu paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantis gastroenterologas ir/ar endoskopuotojas ir/ar abdominalinės chirurgijos gydytojas.
Specialisto konsultacijos su kolonoskopija ir, jei reikia (radus pakitimų storosiose žarnose), biopsijos medžiagos paėmimu, taikant intraveninę nejautrą, paslaugą teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantis gastroenterologas ir/ar endoskopuotojas ir/ar abdominalinės chirurgijos gydytojas ir anesteziologas reanimatologas.
Biopsijos medžiagos histologinio ištyrimo ir įvertinimo paslaugą teikia patologijos centrai ar tarnybos.
Dėl dalyvavimo programoje taip pat turite kreiptis į savo šeimos gydytoją, jis, atlikęs iFOBT testą, esant reikalui, nusiųs pas specialistą.
 

Programa vaikams


Švedijos mokslininkai nustatė, kad, vaikams laiku padengus dantis silantais (specialia apsaugine medžiaga), net ir praėjus 8 metams, dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80–90 proc.
Lietuvoje dantų ėduonis labai paplitęs: net 94 proc. šešiamečių vaikų dantų jau yra pažeisti ėduonies. Dar blogesni vyresnių vaikų dantys. Ėduonis yra pažeidęs nuo 69 iki 98 proc. dvylikamečių ir nuo 84 iki 100 proc. penkiolikamečių dantų.
Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa patvirtinta beveik prieš penkerius metus. Ji skirta vaikų nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų kramtomųjų paviršių ėduonies prevencijai.
Nuolatinių krūminių dantų dengimą silantais teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl odontologijos pagalbos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugų teikimo ir apmokėjimo.
Dantų dengimą silantais atlieka odontologai ir jų padėjėjai arba burnos higienistai.
Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimo metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.
Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems vaikams teikiamos nemokamai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai