Tyrimų laboratorija jūsų namuose

Yra atvejų, kai gali būti naudinga žinoti, kokius „greituosius“ diagnostinius testus būtų galima atlikti namuose, greitai sužinoti tyrimo rezultatus ir sau pagelbėti. Juk kartais pravartu, iškilus kokiai nors nenumatytai situacijai, vieną kitą tyrimų testą turėti namuose.
 

Pagrindiniai testai, kuriuos šiuo metu galite įsigyti vaistinėse ir greitai atlikti bei sužinoti rezultatus, yra: narkotikų, nėštumo, ovuliacijos, menopauzės testai.
 

Narkotikų testas


Lietuvoje narkotinėms medžiagoms aptikti dažniausiai naudojami seilių ir šlapimo testai. Narkotikų seilėse aptikimo testas leidžia nustatyti keturių grupių narkotikus:
THC – marihuana, hašišas, kanapės;
COC – kokainas, krekas;
MET – ekstazis;
OPI – heroinas, morfijus, kodeinas.
Šlapimo tyrimas yra labiausiai paplitęs ir dažniausiai naudojamas narkotikų testavimo būdas. Greito narkotikų nustatymo šlapimo testas yra labai svarbi profilaktikos priemonė, galinti užkirsti kelią tolesniam narkotikų vartojimui. Dažnai būna taip, kad tėvai sužino, jog jų vaikas vartoja narkotines medžiagas, tik praėjus keleriems metams nuo pirmosios dozės, o, turint šį testą namuose, galima jį greitai atlikti. Rezultatai gaunami per 5 min. Taip pat yra ir kitų narkotikų testų – pagal plaukus, prakaitą ir burnos išskyras.
Šlapimo testai taip pat gali būti naudojami, kai reikia nustatyti alkoholį, LSD ir kodeniną – svarbiausią nikotino metabolitą.


 

Nėštumo testas


Tai yra mėginys žmogaus chroriongonadotropinui (HCG) šlapime nustatyti. HCG yra glikoproteinas, kurį gamina kiaušinėlis tuoj po apvaisinimo. Šio hormono kiekis nėštumo metu kyla nuo 0 iki 100 000 miU/ml ir daugiau. Testas veiksmingas būna praėjus savaitei nuo vaisingų lytinių santykių dienos. Svarbiausia žinoti tai, kad nėštumo testui atlikti reikalingas ne bet koks, bet būtent rytinis šlapimas, nes pirmasis (rytinis) šlapimas būna labiau koncentruotas, todėl hormono HCG (jei yra nėštumas) šlapime yra daugiau. Nėštumo testo rezultatas gaunamas per 3–5 minutes. Nėštumo testo tikslumas — daugiau negu 95 proc.
 

Ovuliacijos testas


Vaisingoms dienoms (ovuliacijai) nustatyti naudojami įvairūs metodai, pvz.:
▪ gimdos kaklelio gleivių stebėjimo metodas,
▪ kalendoriaus metodas,
▪ bazinės temperatūros matavimas.
Visi jie yra gana patikimi, tačiau reikalauja nemažai laiko ir patirties, ypač jei menstruacijų ciklas nereguliarus, tyrimas gali būti nepatikimas. Greičiausiai ir papraščiausiai savo vaisingas dienas galima nustatyti naudojant ovuliacijos testą. Prieš pat ovuliaciją moters organizme trumpam labai padaugėja liuteinizuojamojo hormono (LH), nes šis hormonas moterims reguliuoja mėnesinių ciklą ir ovuliaciją. Idealiausias laikas tyrimui atlikti – apie 14–16 val., nors dažnai tikslūs rezultatai būna jau nuo 10 val. ryto iki vėlaus vakaro. Vienkartinių LH testų rezultatai gaunami greitai – per 3–5 minutes.
 

Menopauzės testas


Pagrįstas folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) nustatymu šlapime. Šis vienkartinis testas leidžia numatyti menopauzės pradžią, nes menopauzė pasireiškia lytinių hormonų kiekio bei jų santykio svyravimais. Jos metu padidėja folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) kiekis. Testo rezultatai gaunami po 3–5 minučių.
 

Šlapimo tyrimo juostelės


Tyrimas juostelėmis naudojamas ketonų kūnams – acetonui ir gliukozei – šlapime nustatyti. Šių juostelių galima įsigyti vaistinėse. Jomis galima greitai ir lengvai sužinoti, pvz., tėvams, ar jų vaikas vemia dėl medžiagų apykaitos sutrikimo (acetonemijos), ar dėl kito sutrikimo, ir laiku pradėti gydymą. Juostelė pamerkiama į šlapimą ir po tam tikro laiko nustatoma ketonų ar gliukozės koncentracija pagal spalvų skalę, esančią ant pakuotės.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai