Šviesos terapijos svarba šiuolaikiniam žmogui

Visi žinome, kad saulės šviesa yra esminė gyvybės funkcionavimo žemėje sąlyga. Gydomąjį saulės šviesos poveikį suprato jau senovės egiptiečiai, graikai ir romėnai. Pirmasis gydytojas, kuris rekomendavo, o vėliau ir aprašė sėkmingą įvairių ligų gydymą saulės šviesa, buvo garsusis Hipokratas (460–377 m. pr. m. e.). Šviesos svarbą nusako turkų išimtis, kuri teigia: „Kur ištisus metus neįeina saulė, ten ateina arba gydytojas, arba raudotoja“. Iki šiol gydymas šviesa yra aktualus, nes yra natūralus, apima ne tik ilgų gydymo ir reabilitacijos, bet ir profilaktikos sritis, vystosi, tobulėjant naujosioms technologijoms.
 

Kokia saulės šviesos prigimtis?


Saulės spindulius sudaro skirtingo ilgio elektromagnetinės bangos, kurių infraraudonieji spinduliai įšildo audinius, praplečia odos kapiliarus, matomieji spinduliai užtikrina žmogaus paros aktyvumo ritmą, ultravioletiniai padeda odoje susidaryti vitaminui D, pigmentui melaninui, naikina bakterijas. Saulės spinduliai skatina medžiagų apykaitą, vidaus organų, endokrininių liaukų, imuninės sistemos veiklą, teigiamai veikia kraujo funkcijas, tonizuoja nervų sistemą.
 

Kokias pasekmes gali sukelti nepakankamas šviesos kiekis?


Mokslininkai teigia, kad pastaraisiais metais dėl užterštos atmosferos žemės apšviestumas sumažėjo 20 proc. Globalinio pritemimo efektas gali turėti neigiamą poveikį daugeliui gyvenimo mūsų planetoje aspektų, ypač sveikatai. Nepakankamas šviesos kiekis yra pagrindinė mažų vaikų rachito priežastis. Saulės spindulių stoka stabdo imuniteto formavimąsi, gali sukelti įvairius sezoninius nuotaikos sutrikimus, depresiją, skatina atsirasti savižudiškoms mintims (savižudybių skaičiumi Lietuva lieka pirmaujanti šalis pasaulyje). Tamsesnėse patalpose greičiau dauginasi kvėpavimo takų ligų sukėlėjai: pneumokokai, streptokokai, stafilokokai, tuberkuliozės lazdelės.
 

Helio terapija - gydymas saulės spinduliais


Saulės šviesos procedūros atliekamos natūralioje aplinkoje - paplūdimiuose, taip pat specialiose patalpose - soliariumuose ar aerosoliariumuose. Saulės spinduliais gydoma daug ligų. Pirmiausia - odos ligos. Dar XIX a. pabaigoje danų gydytojas Nielsas Rybergas Finsenas odos tuberkuliozei gydyti pritaikė ultravioletinius spindulius ir už tai 1903 m. gavo Nobelio premiją. Sėkmingai saulės šviesa gydomas rachitas, lėtinės plaučių ligos, kaulų ir sąnarių, medžiagų apykaitos ir nervų sistemos ligos. Šiuolaikinis kai kurių sunkių odos ligų, pvz., psoriazės, gydymo būdas yra fotochemoterapija. Gydymo esmę sudaro šviesai jautrios medžiagos - psoraleno - kuri selektyviai kaupiasi pažeistose odos ląstelėse, įšvirkštimas ir apšvietimas ultravioletiniais spinduliais, kurie sukelia įjautrintų ląstelių žūtį.


 

Ar visada saulė gydo?


Piktnaudžiauti tiesioginiais saulės spinduliais negalima, nes yra įrodyta, kad ultravioletiniai saulės šviesos spektro spinduliai gali sukelti tokias sunkias ligas, kaip piktybiniai odos navikai, skatinti pirmalaikį odos senėjimą. Saulės vonios nerekomenduojamos sergant piktybiniais navikais, sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis, inkstų, kepenų bei kraujo ligomis, aktyvia tuberkulioze, ūminėmis infekcinėmis ligomis, esant sunkiai aterosklerozei.
 

Šiuolaikinės šviesos terapijos vystymasis


Neigiamas natūralios saulės šviesos poveikis, nelengvai kontroliuojamas spindulių spektro ir intensyvumo dozavimas skatina tolesnį šviesos terapijos vystymąsi. Kuriami nauji, veiksmingesni dirbtinės šviesos prietaisai.
Vienas svarbiausių šviesos terapijos pasiekimų yra lazerio terapijos sukūrimas. Pirmieji mažos energijos lazeriai sukuriami XX a. 7-ojo dešimtmečio pradžioje. Tuo pat metu pasirodo pirmieji mokslo darbai apie gydymo lazeriu poveikį žmogaus organizmui. Mažos energijos lazerio šviesa - tai poliarizuota, monochromatinė (apima vieną bangos ilgį), koherentinė (bangos ilgis nesikeičia) dirbtinė šviesa, turinti teigiamą biostimuliuojamąjį poveikį organizmui. Skirtingai nuo išsklaidytų saulės spindulių, poliarizuotos šviesos bangos sklinda lygiagrečiomis plokštumomis. XX a. 9-ojo dešimtmečio pradžioje, remiantis lazerio terapijos pagrindais, sukuriama patobulinta nauja šviesos technologija - ne tik poliarizuota, bet ir polichromatinė (apima platų bangų spektrą - matomą šviesą ir dalį infraraudonųjų spindulių), nekoherentinė, mažos energijos šviesa (PPNME). Ji dar vadinama bioptron šviesa, nes sukurta šveicarų kompanijoje “Bioptron AG”, kuri iki šiol turi visas sukurtų naujosios šviesos prietaisų patentines teises.
 

Kuo dirbtinė šviesos terapija geresnė už natūralią saulės šviesą?


Pirmiausia, tai jau minėtoji šviesos poliarizacija būdinga tik dirbtinei šviesai, kuri turi esminį gydomąjį poveikį organizmui. Antra, ji neturi žalojančių ultravioletinių spindulių (ja naudojantis nereikia apsaugos akinių), trečia - tai mažesnės energijos šviesa, apimanti tiksliai nustatytą elektromagnetinį bangų spektrą ir energijos srauto intensyvumą, kurį galima tiksliai dozuoti. Svarbu suprasti, kad, sukūrus dirbtinę šviesą, natūralus gydymo pobūdis nepasikeitė, tačiau išsiplėtė jo panaudojimo galimybės, veiksmingumas bei saugumas. PPNME (bioptron) šviesa, be medžiagų apykaitos, vidaus organų, endokrininių liaukų, imuninės sistemos veiklos stimuliavimo, nervų sistemos tonizavimo, stipriai skatina regeneracijos procesus ir žaizdų gijimą, slopina uždegimą, gerina limfos drenažinę funkciją, malšina skausmą, inaktyvina laisvuosius radikalus (fizinis antioksidatorius), gerina audinių aprūpinimą deguonimi.
 

Kokios dirbtinės poliarizuotos polichromatinės šviesos panaudojimo galimybės?


Pagrindinės PPNME taikymo sritys yra žaizdų gydymas, skausmo malšinimas, sporto medicina, kosmetologija, imunoterapija, ligų profilaktika. Įrodyta, kad dirbtinė šviesa veiksmingai gydo potraumines, pooperacines žaizdas, pragulas, nudegimus, įvairios kilmės kojų opas - žaizdos užgyja greičiau ir be pastebimų randų; veiksmingai malšina lėtinius sąnarių, nugaros skausmus; veiksmingai gydo sporto traumas, odos ligas; yra nepakeičiama kasdien prižiūrint veido odą - atjaunina, pagerina kitų kosmetinių priemonių pasisavinimą. Šiuolaikinei besirūpinančiai savo sveikata moteriai turėtų būti svarbu, kad šis natūralus gydymo metodas padeda naikinti celiulitą, sulieknėti. Gydant reumatinės kilmės sąnarių ligas, lėtinį nugaros skausmą, ne tik veiksmingai malšinamas skausmas, bet ir sutrumpėja rytinio sąnarių sąstingio trukmė, sustiprėja raumenys, pagerėja kūno judesiai, padidėja pėsčiomis nueinamas nuotolis ir greitis, pagerėja miegas. Atsiranda galimybė sumažinti vartojamų nuskausminamųjų vaistų dozę ar visiškai jų atsisakyti. O svarbiausia yra tai, kad per trumpą laiką pagerėja žmogaus gyvenimo kokybė. Įrodyti ir kiti teigiami šios šviesos poveikiai. Šviesos terapija padeda gydant naujagimių geltą, kurią sukelia padidėjęs bilirubino kiekis (bilirubinas - tai geltonasis pigmentas): šviesoje jo kiekis mažėja greičiau. Taip pat gydo sezoninius nuotaikos sutrikimus, depresiją, įtampos, galvos skausmus, migreną. Žinoma, kad šiaurės platumų, kur yra ir Lietuva, gyventojams sezoniniai nuotaikos sutrikimai pasireiškia dėl to, kad sutrumpėja šviesusis paros laikotarpis. Nuotaikų sutrikimai gydomi rytais 20-30 min. veikiant matoma šviesa, kuri centrinėje nervų sistemoje padidina serotonino, sukeliančio laimės pojūtį, kiekį. Kartu šviesos terapija reguliuoja streso hormonus, autonominės nervų sistemos veiklą, pagreitina ir padidina antidepresantų poveikį, daugiau negu 80 proc. vyresnio amžiaus žmonių pagerina miegą. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad PPNME šviesos terapija gydo metabolinį sindromą, reguliuoja glikemijos (cukraus), trigliceridų kiekį kraujyje, o tai atveria naujas gydymo perspektyvas.
 

Šviesos terapija ir ligų profilaktika


Manoma, kas esminė XX amžiaus sveikatos politika turi būti sutelkta į ligų profilaktiką. Kiekvienas suaugęs žmogus turėtų rūpintis savo ir savo vaikų sveikata, kad apsisaugotų nuo ligų. Sutikime, kad ligų profilaktika - tai pažangi mąstysena, gera gyvenimo kokybė, ekonomiškumas (gydyti ligą visada brangiau nei jos išvengti). Galima pasidžiaugti, kad sistemingi PPNME šviesos terapijos seansai gali apsaugoti nuo peršalimo ligų, ekologinių ligų, kurias skatina per didelis laisvųjų radikalų kiekis: alerginių odos ligų, lėtinio nuovargio sindromo, lėtinių LOR ligų, kompiuterių žalingo poveikio, taip pat cukrinio diabeto, aterosklerozės ir jų sukeltų komplikacijų. Kasdien naudoti dirbtinę šviesą ypač rekomenduojama žmonėms, dirbantiems sunkų fizinį darbą, aktyviai sportuojantiems. Tai daug veiksmingiau negu vitaminai ar plačiai reklamuojami maisto papildai.
 

Ar gydymą dirbtine poliarizuota polichromatine šviesa gali apriboti amžius?


Gydymas šios rūšies šviesa tinka ir suaugusiesiems, ir vaikams, nuo pat naujagimystės. Taip pat nėščiosioms. Neskiriama sergant piktybiniais navikais.
 

Kiti perspektyvūs šiuolaikiniai šviesos terapijos būdai


Perspektyviausias šiuolaikinis navikų gydymo būdas yra lazerinė fotosensibilizacija. Tai yra visiškai naujas gydymo būdas, kurio svarbą medicinoje galima palyginti su antibiotikų atradimu. Gydymo esmę sudaro tai, kad, įšvirkštą šviesai jautrią medžiagą (fotogenas, fotofrinas), kuri selektyviai kaupiasi pažeistose ląstelėse (navikinėse ar kitose proliferuojančiose), apšvietus tinkamo bangos ilgio šviesa, sukeliama pasikeitusių ląstelių žūtis. Plačiausiai šis metodas naudojamas fotosensibilizuotai navikų terapijai. Eksperimentiniai tyrimai rodo metodo veiksmingumą gydant arterijų ligas (restenozę), diabeto ar senatvės sukeltus regėjimo sutrikimus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai