Eukaliptas

Eukaliptas (botaninis augalo pavadinimas – apskritalapis eukaliptas, Eucalyptus globulus Labill) – visžalis mirtinių šeimos augalas. Dar vadinamas rutuliniu eukaliptu. Kauno medicinos universiteto Farmacijos fakulteto Farmacinės chemijos ir farmakognozijos katedros docentė Nijolė SAVICKIENĖ kviečia iš arčiau „susipažinti“ su šiuo augalu.
 

Auga greitai


Eukaliptas – iki 60 metrų aukščio užaugantis visžalis medis, turintis iki 20 cm ilgio lapus, trumpais kardo formos lapkočiais. Lapai labai kvapūs, jauni – bekočiai, apvalūs.
Natūraliai eukaliptai auga Australijos ir Tasmanijos subtropikuose. Taip pat auginami tropikų ir subtropikų šalyse (Ispanijoje, Maroke ir kt.), drėgnose vietose.
Iš viso yra per 300 Eucalyptus L. genties rūšių. Vaistinei žaliavai tinka eukaliptų, kuriuose yra daug eterinio aliejaus su pagrindiniu komponentu cineoliu, rūšys. Naudojami tik seni eukalipto lapai (Folia Eucalypti). Juose yra apie 5 proc. eterinio aliejaus (pagrindiniai komponentai – 1,8-cineolis, mirtolis), 10 proc. rauginių medžiagų, fenolinių junginių, dervų, fitoncidų, saponinų, flavonoidų.
Vartojami džiovinti lapai (arbatai), tinktūra ar sausasis ekstraktas tablečių ar kapsulių forma, eterinis aliejus.
Eukalipto eterinis aliejus (Eucalypti aetheroleum) įeina į inhaliuojamųjų preparatų, nosies lašų, ledinukų, tepalų, o kaip dezodoruojamoji priemonė – ir į dantų pastų bei skysčių burnai skalauti sudėtį.


 

Preparatų poveikis


Eukaliptų lapų preparatai veikia antiseptiškai, slopina uždegimą ir skausmą, palengvina atsikosėjimą. Įrodyta, kad lapų ekstrakto biologiškai veiklių medžiagų derinys veikia tiek gramteigiamas, tiek gramneigiamas bakterijas, Candida albicans, taip pat turi antivirusinį poveikį – veikia Herpes simplex ir kt. Tai reiškia, kad tiek išoriniais, tiek į vidų vartojamais preparatais galima gydyti bakterinę arba grybelio sukeltą vaginozę, virusines ligas.
Taip pat tinka (tiek į vidų, inhaliacijoms) viršutinių tiek kvėpavimo takų ligoms gydyti ir profilaktikai. Viena iš vaistinių augalo medžiagų – mirtolis – turi mukolizinių savybių, t.y. skystina gleives ir gerina atsikosėjimą bei mikrocirkuliaciją.
Pavyzdžiui, Eucabal-Balsam balzamas, kurio sudėtyje yra eukalipto aliejaus, lengvina atsikosėjimą, mažina nosies gleivinės ir viršutinių kvėpavimo takų uždegimą. Juo galima įtrinti krūtinę ir nugarą, vartoti inhaliacijoms ar dėti į vonią.
Kai skauda gerklę, kosite ar yra žaizdelių burnos ertmėje, tinka skalauti gerklę ir burnos ertmę šiltu vandeniu su lašeliu eukalipto aliejaus.
Kaip aromaterapijos (kvapų terapijos) priemonė eukalipto eterinis aliejus tinka migrenai, neuralgijai gydyti. Taip pat naudojamas spuoguotai odai gydyti, tinka patepti vabzdžiui įgėlus.
Eukaliptų lapų nuoviru ir tinktūra plaunamos žaizdos, dedami kompresai (traumų, uždegimų, raumenų skausmų, reumato atveju).
 

Nepageidautini poveikiai


Dėl inhaliavimo griežtų kontraindikacijų nėra. Geriamųjų eukaliptų preparatų nerekomenduojama vartoti sergantiesiems kepenų ligomis, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, kasos ligomis. Negali vartoti nėščiosios pirmąjį nėštumo trimestrą, kūdikiai ir vaikai iki trejų metų (nei inhaliacijoms).
Įsitikinkite, ar nesate alergiški eukalipto kvapui: ištirpinkite kelis lašus aromatinio aliejaus bet kokiame augaliniame aliejuje ir patepkite vidinę riešo pusę. Jei per 12 valandų oda neparaus ir nejausite jokio diskomforto, galite naudoti.
Įlašinkite kelis lašus eukalipto aliejaus į kibirą ir išplaukite šiuo vandeniu namus – tai puiki aromatizuojamoji priemonė ir dezinfekcija, ypač tinkama, jeigu namuose yra šuo ar katė.
Eterinis eukalipto aliejus atbaido vabzdžius, dėl to jo verta turėti vasarą gamtoje.
Sergant sloga ar esant „užgultai“ nosiai, prieš miegą ant pagalvės užlašinkite vieną lašą eukalipto aliejaus, ir naktį bus lengviau kvėpuoti.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai