Veiksniai, svarbūs renkantis kontracepcijos priemones

Šiuo metu plačiausiai taikomi šie kontracepcijos metodai bei priemonės: Kombinuoti hormoniniai kontraceptikai (geriamosios kombinuotos hormonų tabletės (GHT), hormoninė spiralė (Mirena), klijuojami hormonų pleistrai, hormoniniai žiedai, hormonų injekcijos). Cheminės kontracepcijos priemonės. Vaisingų dienų nustatymu pagrįsti metodai. Barjeriniai metodai (sargiai, diafragmos, gimdos kaklelio gaubtukai, kontracepcinės kempinės). Gimdos spiralė su variu. Ilgalaikė chirurginė kontracepcija (sterilizacija).
 

Kontracepcijos priemones gydytojas parenka individuliai. Tačiau tai neturėtų būti tik moters rūpestis ar apsisprendimas. Parinkdamas apsisaugojimo nuo nėštumo metodą, gydytojas įvertina ir moters šeimos (ar poros) apsisprendimą.
Vertinami šie moters sveikatos duomenys bei veiksniai:
– moters amžius. Pavyzdžiui, jaunoms moterims skiriama GHT su didesnėmis hormonų dozėmis, o vyresnėms (35-erių metų ir vyresnėms) – mažesnių hormonų dozių GHT.
Jaunoms negimdžiusioms moterims GHT gali būti skirta ir gydyti, esant gausioms, nereguliarioms, skausmingoms mėnesinėms. Tai tarsi dvejopa pagalba. Rūkančioms vyresnėms kaip 35 metų moterims, ypač jeigu surūko daugiau kaip 15 cigarečių per dieną, GKT skirti nerekomenduojama. Dėl antsvorio nereikia atsisakyti GHT ar keisti jas kita priemone. Naujausi kontraceptikai su progestinu drospirenonu (pvz., Yarina) neturi įtakos moters kūno masei, kartais ji gali net sumažėti.
– ginekologinė anamnezė ir apžiūra. Įvertinamas kraujavimo menstruacijų metu gausumas, trukmė, skausmingumas. Jeigu moterį dažnai vargina funkcinės cistos (nepiktybiniai kiaušidžių dariniai, susiformuojantys dėl padidėjusios natūralių hormonų sintezės), jų profilaktikai, kai kartu reikia ir patikimos kontracepcijos, gali būti skirta didesnių estrogenų dozių GHT. Taip pat atsižvelgiama į pacientės kūno plaukuotumą, jaunatvinius spuogus ir tai, ar pasireiškia priešmenstruacinis sindromas.
– persirgtos ir lėtinės ligos. Pavyzdžiui, vartojant GHT ir vaistų nuo tuberkuliozės, kontracepcijos veiksmingumas sumažėja. Sergančiosioms cukriniu diabetu hormoninių kontraceptikų skiriama atsargiai arba tik mažesnių hormonų dozių GHT. Pacientė turi pasakyti gydytojui apie visus esamus ir buvusius sveikatos sutrikimus, tuo metu vartojamus vaistus (vartojant vitamino C, GHT veiksmingumas taip pat mažesnis), paveldimus rizikos faktorius (venų trombozė, aukštas kraujospūdis, širdies ir kraujagyslių ligos).
– klinikinių ir laboratorinių tyrimų duomenys: arterinio kraujospūdžio dydis, mažojo dubens ginekologinio tyrimo bei kepenų apčiuopos rezultatai, kraujo krešėjimas bei cholesterolio kiekis kraujyje (būtina įvertinti 40-metėms ir vyresnėms bei moterims, kurių šeimoje yra sergančiųjų reumatinėmis širdies ligomis arba cukriniu diabetu). Taip pat atliekama krūtų apčiuopa, o prieš įdedant intrauterinę spiralę – imamas ir tepinėlis nustatyti, ar neserga infekcinėmis ligomis. Onkocitologinis tyrimas rekomenduojamas: jaunoms moterims – kas 2–3 metai, o nuo 40-ties metų – kasmet. Jeigu yra gimdos kaklelio patologija, spiralės pasirinkimas turi būti itin pagrįstas, įvertinus, ar pacientė neserga onkologine liga.
Vartojant kai kurių kontraceptikų, gali paūmėti Candida grybelis, pakisti išskyros iš makšties – tai galimas šalutinis poveikis.


– alkoholio vartojimas. Jeigu moteris dažnai vartoja alkoholio, tikslinga, prieš skiriant GHT, ištirti kepenų funkciją.
– buvę nėštumai, gimdymai ar jų komplikacijos neturi įtakos parenkant GHT, tačiau intrauterinės spiralės po Cezario pjūvio nerekomenduojamos.
– maitinimas krūtimi. Jeigu moteris pusę metų maitina kūdikį savo pienu ir nereikia maitinti papildomai, jai nebūtina imtis jokių kontracepcijos priemonių, nes maitinančios moters organizme susidarantis hormonas prolaktinas slopina moteriškųjų hormonų gamybą. Pakankamas prolaktino kiekis slopina ovuliaciją.
Pradėjus maitinti kūdikį papildomai tyrėmis bei košėmis, moteriai gali būti skirta specialių kontraceptikų (pavyzdžiui, Mikro 30) arba 6-tą savaitę po gimdymo gali būti įdėta hormoninė spiralė (Mirena).
 

Jeigu reikia ilgalaikės kontracepcijos


Moterims, kurios neplanuoja nėštumo penkerius metus, tiktų hormoninė spiralė Mirena. Jos kontracepcinis poveikis patikimas, vartojimas nereikalauja pastangų. Be to, ši spiralė sumažina kraujavimą mėnesinių metu.
Tai labai ekonomiškas kontracepcijos metodas.
Spiralę bet kada galima išimti, ją išėmus, vaisingumas atsinaujina labai greitai. Tuo tarpu pradėjus vieną GHT pakuotę, rekomenduojama ją ir baigti, taip pat reikia sunaudoti visus vienam ciklui skirtus pleistro lapelius – kad neišsibalansuotų menstruacinis ciklas.
GHT yra patogus kontracepcijos metodas – jeigu moteris gerai toleruoja, reikalui esant, tablečių vartojimą galima atnaujinti po mėnesio ar kelių. Tačiau nerekomenduojama vienų GHT preparatų keisti kitais. Nebent, kai jie blogai toleruojami, gydytojas gali skirti kitokio GHT preparato. Nereikėtų to daryti savo nuožiūra.
Dažnai sergant lytinių organų infekcijomis, mechaninių gimdos kontracepcijos priemonių naudoti nerekomenduojama.
40-metėms intrauterinė spiralė su hormonu turi ir gydomąjį poveikį, nes šio amžiaus moters organizme gaminama daugiau estrogenų. Įdėjus spiralę, kompensuojama gestagenų stoka. Kartu ji veikia kaip kontracepcijos priemonė.
Jei įdedama vario spiralė, mėnesinės šiek tiek pagausėja. Menstruacijų dienomis gali būti vartojama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skausmui slopinti.
 

Patikimumą lemia ir disciplina


Kontracepcijos metodų pasirinkimas priklauso nuo moters gyvenimo būdo ir laiko, kuriam, kaip numatoma, reikės kontracepcijos. Veikliai ir užsiėmusiai gimdžiusiai moteriai gal tinkamesnė spiralė ar hormonų pleistrai, o jeigu santykiai reti – gali būti skirta ir kita priemonė. Reikia numatyti, ar reikės ir ar bus galima pageidaujamu laiku nutraukti arba pakeisti kontracepcijos būdą.
Tinkamų hormoninės kontracepcijos metodų patikimumas yra 99 proc. Pirmą ar du tris mėnesius gali varginti galvos ir pilvo skausmai, pykinimas, viduriavimas. Tačiau šie simptomai po mėnesio (ar kelių) išnyksta. Reikia įspėti moteris, kad galimi nemalonumai pirmaisiais mėnesiais yra normalaus hormonų „persitvarkymo” simptomai. Sintetiniai hormonai tarsi užslopina natūralių hormonų gamybą, juos pakeičia, ir, kol organizmas pripranta, moteris gali patirti diskomfortą. Svarbu GHT vartoti taip, kaip paskyrė gydytojas. Pavyzdžiui, pacientei, pirmą mėnesį vartojančiai GHT, sutriko menstruacijų ciklas. Į klausimą, ar laiku gėrė tabletes, moteris atsakė: „Dieną praleidau”. Galbūt moteris neįsidėmėjo, kad vaistų reikia gerti taip, kaip paskirta: pirmoji tabletė iš pakuotės išgeriama pirmąją menstruacijų dieną. Po 21 dienos daroma pertrauka. Po 7 dienų (nesvarbu, ar menstruacijos baigėsi, ar ne) reikia vėl pradėti kitą 21 dienos kursą. Tabletę reikia išgerti tuo pačiu metu. Nepatartina nukrypti daugiau kaip 2 val., nes, sumažėjus hormono koncentracijai kraujyje, mažėja ir kontracepcijos patikimumas. Praleidus dieną be GHT, likusiomis to ciklo dienomis reikia papildomų kontracepcijos priemonių. Prezervatyvai yra vienintelė priemonė, kuri visiškai apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų. Todėl juos reikia naudoti atsitiktinių ar naujų santykių metu, net ir tada, kai naudojamos ir kitos kontracepcijos priemonės.
 

Tai aktualu


Jeigu moteris gerai toleruoja GHT, jų galima skirti penkerius metus ar ilgiau. Nutraukusi jų vartojimą moteris paprastai gali normaliai pastoti, nešioti kūdikį ir gimdyti.
Vartojančiosioms GHT kasmet atliekamas kepenų fermentų tyrimas, nes šių preparatų veikliųjų medžiagų skaidymas ir išskyrimas iš organizmo vyksta daugiausia pro kepenis.
Kiekviena moteris turi pasirūpinti savo sveikata. Kartą per metus, net ir nejausdama jokių negalavimų, ji turi pasikonsultuoti su ginekologu.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

gina
2012-05-18 21:34
Man 34 ir as isidejus inplanta ’Nexplanon’ 68mg.i ranka trims metams apsaugo 99,9 % nuo nestumo ir menesiniu nebus taip pat tris metus. puikumelis. Tik nezynau ar lietuvoje ju yra nes as gyvenu UK.
gina
2012-05-18 21:33
Man 34 ir as isidejus inplanta ’Nexplanon’ 68mg.i ranka trims metams apsaugo 99,9 % nuo nestumo ir menesiniu nebus taip pat tris metus. puikumelis. Tik nezynau ar lietuvoje ju yra nes as gyvenu UK.
Inceptum
2010-04-29 11:42
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
daiva
2009-02-12 11:52
spirale puikus dalykas. 5-6 metus gyveni ramiai,pamirsti net menesines.o per tas dienas uztenka tik kasdieninio iklotelio. aisku pradziai,kai reikia moketi 600 litu atrodo baisu,bet paskaiciavus tableciu,iklotu sumas.o kur dar nervai,pamirsus isgerti tablete.tai galutiniam variante gaunasi - labau pigu ir visiskai patikima. nes as jau nesioju 3 spirale,per savo gyvenima.
Vitalija
2009-01-06 22:52
As esu gan jauna ir nuolat keiciu kontraceptikus,vis nerandu sau tinkamu,pasireiskus pasaliniui poveikiui issigastu ir poulu naudot vis kitus kas 3 menesius.Cia paaiskejo jog tai normalu,,,
Man cia truko daugiau informacijos apie kontraceptines injekcijas ir inplantus ilgesniam laikui,norejau viena is ju pasidaryti,bet pasireiske iskyros su trupuciu kraujo,kodel taip atsitiko net neiisvaizduoju ir gyditojai nepaaiskino normaliai,tik padare tyrimus nuo infekciniu ligu,viskas pasirode gerai,,,tad kokios priezastys galejo buti?
paulina
2006-10-19 09:56
net nezinojau, kad vit C mazina kontraceptiku efektyvuma geras
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai