Jei nėštumo metu užkietėjo viduriai

Neretai nėščiąsias vargina vidurių užkietėjimas. Tai nėra liga, o greičiau funkcinių sutrikimų, nulemtų nėštumo fiziologijos, simptomas. Apie tai kalbamės su Vilniaus universiteto docente vidaus ligų gydytoja gastroenterologe Violeta OŽERAITIENE.
 

Kas tai yra vidurių užkietėjimas?


Laikoma, kad viduriai užkietėję tada, kai tuštinimasis retesnis nei 3 kartai per savaitę. Išmatos, esant vidurių užkietėjimui, yra sausos, kietos kaip akmenukai, sunkiai pasišalinančios. Be to, vargina nemalonūs jutimai pilvo apačioje, skausmas defekacijos metu, nevisiško pasituštinimo jausmas po defekacijos. Užsilaikius išmatoms žarnyne, jos kietėja, džiūsta, susidaro dideli kamščiai, trukdantys išmatų evakuacijai ir dujų pasišalinimui.
Vyrauja klaidinga nuomonė, kad žmogus privalo tuštintis kasdien. Iš tiesų žmonės tuštinasi įvairiai. Laikoma, kad normalu tuštintis nuo 3 kartų per dieną iki 3 kartų per savaitę.

 

Ar nėščiosios dažnai skundžiasi vidurių užkietėjimu?


Yra duomenų, kad net 50 proc. nėščiųjų užkietėja viduriai. Vienoms tai atsitinka pirmojo nėštumo trečdalio metu, kitoms – nėštumo pabaigoje, o dar kitoms viduriai kietesni tik nėštumo pradžioje ir pabaigoje. Viduriai kietėja ir toms nėščiosioms, kurioms iki nėštumo niekada nebūdavo šio negalavimo.
 

Kokios vidurių užkietėjimo priežastys?


Vidurių užkietėjimą nulemia keli veiksniai, susiję su fiziologiniais pokyčiais nėščiosios organizme.
Lytinis hormonas progesteronas, kurio koncentracija nėštumo metu palaipsniui didėja, atpalaiduoja žarnų raumenis, lėtina žarnų turinio slinkimą.
Sumažėja vandens kiekis storojoje žarnoje, nes vanduo maksimaliai absorbuojamas į kraujo apytaką motinos ir vaisiaus reikmėms. Todėl išmatos sausėja, džiūsta, kietėja.
Gimda spaudžia žarnas, sunkina turinio evakuaciją, ypač nėštumo pabaigoje.
Vidurių užkietėjimą provokuoja geležies preparatai, kai kurie vaistai nuo skausmo, padidėjusio kraujospūdžio, antacidiniai vaistai, kalcio preparatai ir t.t.
Neretai atkaklios obstipacijos priežastis būna moters skydliaukės funkcijos nepakankamumas (hipotirozė), kuri nėštumo metu gali pasunkėti. Nerimas, baimė, mažas fizinis aktyvumas, netinkama mityba taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą.


 

Ar gali vidurių užkietėjimas komplikuotis?


Užsitęsus vidurių užkietėjimui, pablogėja apetitas, atsiranda šleikštulys. Didėjant spaudimui mažajame dubenyje, ypač tuštinimosi stangų metu, plečiasi hemoroidiniai mazgai išeinamosios angos ir tiesiosios žarnos srityje, gali atsirasti išeinamosios angos įplėšų, fizūrų.
 

Kaip galima mažinti šį negalavimą?


Vidurių užkietėjimas pradedamas gydyti koreguojant dietą. Nėščioji pirmiausiai turėtų gerti pakankamai vandens (1,5–2 litrus per dieną). Būtina sportuoti, rytais daryti lengvą mankštą, plaukioti, vaikščioti, judėti – tai sveika ne tik dėl bendros būklės, bet ir žarnyno veiklai stimuliuoti.
Ypač svarbi augalinė ląsteliena (maistinės skaidulos), esanti daržovėse, vaisiuose, uogose, grūdinėse kultūrose, rupaus malimo duonoje, praturtintoje saulėgrąžomis, sėlenomis. Rekomenduojama dienos norma yra apie 20 g, tačiau tokį kiekį maiste reikia pasiekti palaipsniui, per 2 savaites. Labai svarbu vartoti daug skysčių, nes be vandens augalinė ląsteliena neturi laisvinamojo poveikio ir gali sukelti žarnų užsikimšimą.
Naujausių tyrimų duomenimis, maistinės skaidulos apsaugo ir nuo nėščiųjų preeklampsijos (nėščiųjų hipertenzijos).
 

Kokios medikamentinės priemonės padeda?


Nėščiųjų vidurių užkietėjimui gydyti skiriami išmatų turinį modifikuojantys preparatai (turintys augalinės ląstelienos), osmosiniai (sulaikantys vandenį žarnų spindyje), išmatas minkštinamieji preparatai.
Mikroklizmutės Microlax veikia vietiškai ir nesukelia pavojaus nėštumui. Jos suminkština išmatas ir patepa žarnų sieneles. Tai saugi ir efektyvi priemonė. Jos veikliosios medžiagos skatina vandens patekimą į žarnyną, sulaiko skysčius sukietėjusiame žarnyno turinyje, todėl susidaręs kamštis suminkštėja ir lengvai pasišalina. Tuo pačiu metu padidėja žarnyno turinio apimtis, jis suskystėja, ir atsiranda noras tuštintis. Veikliosios medžiagos nepraeina pro žarnyno sienelę ir toliau į organizmą nepatenka. Jos nepakitusios pasišalina iš organizmo kartu su išmatomis. Dėl šių priežasčių ir dėl švelnaus poveikio Microlax ir rekomenduojamas nėščiosioms. Nėštumo metu neskiriami stiprūs, aktyviai stimuliuojantys žarnyno veiklą vaistai ir net vaistažolės, galinčios stimuliuoti ir gimdos veiklą.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Aiste
2014-07-07 16:37
Visus budus isbandziau,, jei jau nera kur detis tai naturalios klizmutes su aoliejum bent kokiu, o dabar padeda palaikyti tai kiekviena ryta burokeliu sulciu stikline, jei sviezios tai reikia bent pora valandu palaikyti saldytuve, kad neliktu kenknsmingu medziagu, o as geriu berods Magnum, jos maisytos su pomidorais.
Miglute
2009-11-26 15:17
na va beskaitant sukirtau pora kiausu su duonele, tai bent pramushe kazkiek ta kurmi:]]o dar tevelio paprasysiu kad nubegtu slyvu sulciu nupirkti, girdejau slyvos liux
Mama
2009-06-02 10:18
man nestumo metu buvo daznas reiskinys viduriu kietejimas,jokios arbatos nepadedao, tai vaistineje pasiule forlax, tai nuo to laiko dabar visuomet jeigu uzkieteja viduriai man ar vaikeliui naudojame siuos vaistus, padeda labai greitai.
Jurate
2008-12-30 13:22
Turejau sia problema iki nestumo, o dabar tai ypac pradzioje buvo siaubas. Buvau panikoj nezinojau ka jau ir be daryti kol atradau selenas . Kasryta po sauksta su stikline salto vandens arba kam labai neskanu su jogurtu veikia stebuklingai. Dar labai gerai linu semenis uzsipilti irgi padeda.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai