Tam davė, o tam ir neliko, arba 2007-ųjų biudžeto pyrago medicinai dalybos

Ateinančiais metais Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas per Sveikatos ministerijai skirtus asignavimus padidės maždaug milijardu litų. Iš viso sveikatos sistemai bus paskirstyta nei daug, nei mažai – 3,64 milijardo litų. Kam atiteks didesnė pyrago riekė ir kokios sveikatos sistemos sritys prioritetinės, specialiai mūsų žurnalui atskleidžia Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas MATULAS.
 


Praėjusiais biudžetiniais metais sveikatos apsaugai buvo skirti 2,89 mlrd. litų. Šiemet papildomai gautas beveik milijardas, tačiau jo nepakaks visoms skylėms užlopyti, nepaisant to, kad toks Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto pajamų ir išlaidų pagausėjimas yra didžiausias per pastaruosius keletą metų. Pirmiausia planuojama investuoti į „deficitu“ tapusius medikus. Jų algoms didinti planuojama skirti apie 315 mln. litų.
Padaugėjus gydytojų, turėtų sumažėti eilės medicinos įstaigose ir pagerėti medicinos paslaugų prieinamumas visuose Lietuvos regionuose, pirminė sveikatos priežiūra. Numatoma gerinti ir pagyvenusių bei lėtinėmis ligomis sergančių žmonių sveikatos priežiūrą, plėtoti slaugos ir ilgalaikio gydymo paslaugų sistemą. Daugiausia lėšų bus skiriama ambulatorinei grandžiai, dienos stacionarui bei dienos chirurgijai plėtoti.
 

Mamografas kiekviename rajone


Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 15 tūkst. naujų onkologinių ligų. Krūties vėžiu suserga kas aštunta moteris. Pasaulio mokslininkų teigimu, piktybiniai navikai įveikiami laiku diagnozavus šią ligą. Tačiau, jei moteris krūtyje apčiuops kokį darinį ir užsiregistruos pasitikrinti dėl vėžio, eilėje ji gali pralaukti pusmetį ir daugiau. Tiek pat medikų pagalbos lauks ir įtariantys gimdos kaklelio ar prostatos vėžį, nors būtent šių onkologinių ligų ankstyva diagnostika užtikrina efektyvų jų išgydymą.
Ankstyvosios diagnostikos paslaugos sunkiai prieinamos dėl kelių priežasčių. Pirmiausia Lietuvoje yra per mažai mamografų, padedančių aptikti piktybinius navikus moters krūtyje. Padidinus finansavimą, bus siekiama, kad kiekviename didesniame rajone atsirastų po mamografą.


Ankstyvą onkologinių ligų diagnostiką sunkina ir per maži įkainiai. „Šiuo metu gydymo įstaigos nesuinteresuotos vykdyti ankstyvosios diagnostikos. Mat už šias paslaugas daugelis gydytojų ir medicinos įstaigų arba visai negauna, arba gauna labai mažai lėšų. “, – teigia A. Matulas. Todėl planuojama pakelti ankstyvosios ligų diagnostikos įkainius, kuriuos turės padengti Valstybinė ligonių kasa.
 

Trys dažniausios mirties priežastys


Statistikos departamento praėjusių metų tyrimo duomenimis, 85 iš 100 žmonių mirė nuo kraujo apytakos sistemos ligų, traumų ar piktybinių navikų. Būtent šių trijų priežasčių prevencijai planuojama koncentruoti didesnes lėšas. Šiuo metu vyriausybė patvirtino daugiau kaip 20 įvairių programų, skirtų įvairių ligų prevencijai. Tokiu būdu, pasak A. Matulo, švaistomi pinigai. Valstybės kontrolės pateiktos išvados rodo, kad visoms šioms programoms skiriama nuo 8 iki 30 proc. reikalingų lėšų. Todėl tos programos paprastai baigiamos ne tada, kai pasiekiamas efektas, o tuomet, kai baigiasi tų programų įgyvendinimo terminas.
„Akivaizdu, jog daugiausia žmonių serga ir miršta dėl tų trijų anksčiau išvardintų priežasčių. O, kadangi valstybėje lėšų trūksta, tai galbūt nereikia šiandien finansuoti įvairių miego sutrikimo ar kitų smulkių programų, dėl kurių valstybė šiandien mažai nukenčia“, – sako A. Matulas. Didžiausia siekiamybė, kad mirštamumas nuo kraujo apytakos sistemos ligų, traumų ir piktybinių navikų sumažėtų bent penktadaliu.
 

Kiekvienoje savivaldybėje – visuomenės sveikatos skyrius


Šiuo metu ketinama pateikti įstatymo pataisas, kuriose būtų numatyta kiekvienoje savivaldybėje įsteigti visuomenės sveikatos skyrių. Jam planuojama perduoti dalį sveikatos apsaugos institucijų funkcijų ir atsakomybės.
„Kitas dalykas, ko komitetas kategoriškai reikalauja, kad smarkiai būtų padidintos lėšos socialinei reklamai. Norėtume, kad būtų visiškai uždrausta alkoholio ir tabako reklama, sumažintas smurto propagavimas žiniasklaidoje. Vietoj to žiniasklaidos priemonėms, išsilaikančioms dažniausiai iš reklamos, turime pasiūlyti alternatyvą. Tai galėtų būti kas pusvalandį pasirodantys reklaminiai siužetai, trumpa informacija apie ankstyvą diagnostiką, sveiką gyvenimo būdą ir kitus sveikatai svarbius klausimus“, – mano A. Matulas. Pasak jo, šiuolaikinis žmogus turėtų pakeisti gyvenimo būdą ir prisiimti atsakomybę už save. O ne susirgę kaltinti visus aplinkui, įskaitant ir mediką.
 

Pagerės endoprotezavimo paslaugos


„Šių metų viduryje buvo susiklosčiusi kritinė situacija. Tuomet vienos įstaigos, teikiančios protezavimo paslaugas, dar turėjo sąnarių, bet ten žmonės nelabai norėjo keisti savo protezų. Kitos gydymo įstaigos net du mėnesius buvo be darbo, mat jų protezo atsargos pasibaigė“, – prisimena Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas. Pasak jo, įkainiai už protezus buvo nekelti maždaug dešimt metų. Medicinos įstaigos, atliekančios galūnių protezavimą, iš Valstybinės ligonių kasos skiriamų įkainių neišsilaikė, todėl buvo priverstos reikalauti papildomų priemokų už paslaugas ir produktus iš žmogaus. Atsižvelgiant į tai, planuojama padidinti lėšas galūnėms, sąnariams ir organams protezuoti bei protezams įsigyti.
Planuojama gydymo įstaigas aprūpinti daugiau protezų, pakelti įkainius už paslaugas, taip pat padidinti įstaigų, galinčių atlikti šias operacijas, skaičių.
 

Už alkoholį – sveika gyvensena


Ankstyvai ligų diagnostikai ir jų profilaktikai iš PSDF biudžeto planuojama skirti ne mažiau kaip procentą numatytų lėšų. Tai yra beveik 36,5 milijono litų. Šių lėšų nepakanka. Daugelyje pasaulio šalių sveikos gyvensenos ugdymas, ankstyva ligų diagnostika finansuojama paprastai ir iš dalies už alkoholio ir tabako akcizą gautų lėšų. „Kažkodėl nė viena vyriausybė, įskaitant pastarąją, šių problemų nesprendžia. Svarstant šių metų biudžetą, mes taip pat prašėme skirti dalį lėšų, surinktų už alkoholio ir tabako akcizą, sveikatos apsaugai. Tačiau Vyriausybė tokių galimybių nerado“, – piktinosi A. Matulas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai