Mažų dozių kontraceptikai: modernu, šiuolaikiška, saugu ir patikima

Pastaruoju metu jaučiamas vis didėjantis susidomėjimas hormonine kontracepcija. Kiekvienas galėtų pasakyti, kad ne kartą matė šiai temai skirtą televizijos laidą, spaudoje mirgančius straipsnius apie kontracepcines piliules. Visa tai ir yra reakcija į didėjantį visuomenės norą sužinoti apie kontracepciją. 24 mokyklose atlikta 13-18 metų merginų apklausa rodo, kad 77 proc. apklaustųjų girdėjo apie hormonines priemones. 73 proc. merginų galvoja, kad geriamieji kontraceptikai yra saugi ir patikima apsisaugojimo priemonė. Tik 24 proc. apklaustųjų mano, kad apie kontracepciją žino pakankamai. Puiku, kad saugaus sekso, šeimos planavimo temos jau nebėra tabu. Išsivysčiusiose šalyse populiariausia apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo priemonė yra hormoninė kontracepcija. Pavyzdžiui, Vokietijoje apie 78 proc. proc. vaisingo amžiaus moterų renkasi šį šeimos planavimo metodą, Prancūzijoje - 37 proc., tuo tarpu Lietuvoje - tik apie 6-7 proc.
 


Istorija
Hormoninių kontraceptikų istorija prasidėjo 1927 m., kai austrų mokslininkas Ludwig Haberlandt, bendradarbiaudamas su Vengrijos farmacijos kompanija "Gedeon Richter Ltd.", iš natūralaus geltonkūnio audinio ekstrakto pagamino pirmąjį geriamąjį progestininį kontraceptiką. Nuo 1959 m. rinkoje pasirodė pirmasis kombinuotas (estrogeno ir progestino derinys) hormoninis geriamasis kontraceptikas (KGHK). Iki pat šių dienų tęsiami moksliniai tyrinėjimai, kuriami tobulesni progestinai, mažinamos hormonų dozės tabletėse. Mažų dozių KGHK vadinami preparatai, kurių sudėtyje yra iki 50mg etinilestradiolio. Tokių preparatų Lietuvoje yra per 20.
Veikimo mechanizmas
Visų KGHK veikimo mechanizmas vienodas. Gestageninis komponentas - pagrindinis. Jis:
1) slopina kiaušialąstės brendimą, todėl nevyksta ovuliacija;
2) slopina gimdos gleivinės vešėjimą - gleivinė nepasiruošia kiaušialąstės prisitvirtinimui (jeigu apvaisinimas ir įvyktų);
3) tirština gimdos kaklelio gleives - spermatozoidų nepatenka į gimdos ertmę.
Estrogenų vaidmuo pagalbinis.


Dėl daugialypio kontracepcinio poveikio bei kitų teigiamų savybių KGHK yra patogesni ir patikimesni už natūralaus šeimos planavimo metodus, daug veiksmingiau apsaugo nuo neplanuoto nėštumo nei barjerinės ar cheminės priemonės.
Ar verta "bijoti" hormonų?
Hormonai, esantys kontracepcinėse piliulėse, yra labai panašūs į natūraliai gaminamus žmogaus organizme. Be hormonų nebūtų įmanoma gyvybė. Piliulėse esančių hormonų kiekis yra santykinai mažas ir negali kaip nors pakenkti moters sveikatai.
Jei KGHK parenkamas tinkamai, be kontracepcijos, moteris sulaukia ir keleto teigiamų hormoninių kontraceptikų poveikių: sureguliuojamas mėnesinių ciklas, slopinamas mėnesinių skausmas ir priešmenstruacinės būsenos simptomai, sutrumpinamos mėnesinės ir sumažinamas kraujavimas jų metu, maždaug perpus sumažėja tikimybė susirgti gimdos ir kiaušidžių vėžiu, jų gerybiniais augliais (cistomis) bei ginekologinėmis uždegiminėmis ligomis. Pastebėta, kad kuo ilgiau KGHK vartojama, tuo stipresnis jų apsauginis poveikis, kuris, net nustojus gerti vaistų, išlieka dar ilgiau kaip 10 metų. Todėl dažnai šių vaistų skiriama ne tik kontracepcijai, bet ir gydant.
Kai kurie naujausios kartos KGHK (pvz., Regulon, Novynette) pasižymi ir gydomuoju kosmetiniu poveikiu - gydo ir gražina odą, ypač kai oda riebi, dažnai kamuoja spuogai, vargina padidėjęs plaukuotumas.
Kada hormoninių kontraceptikų vartoti negalima?
o Kaip ir visų vaistų, taip ir KGHK vartojimui yra kontraindikacijų.
o Tromboembolinės venų ligos.
o Smegenų ir širdies arterijų ligos, sunki hipertenzija, fokalinė migrena.
o Esantys ar įtariami krūtų bei gimdos navikai.
o Kepenų ligos.
o Komplikuotas cukrinis diabetas.
o Įtariamas ar žinomas nėštumas.
o Moteris vyresnė nei 35 metų ir surūkoma daugiau nei 20 cigarečių per dieną.
Šiaip ar taip geriamąjį hormoninį kontraceptiką turėtų parinkti gydytojas. Čia netinka formulė - tiko mano draugei, tiks ir man. Gydytojas, įvertinęs moters sveikatą, hormoninio balanso tipą, patars, koks kontraceptikas yra tinkamiausias, paaiškins, kaip vartoti piliules. Tik tinkamai parinktas ir teisingai vartojamas KGHK ne tik suteiks harmonijos moters intymiam gyvenimui, bet ir leis moteriai jaustis sveikesnei, gražesnei ir labiau pasitikinčiai savo jėgomis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Inceptum
2010-04-29 11:44
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
Milda
2009-04-10 11:36
jau beveik 5 metus naudoju kontraceptikus, ir tikrai esu jais patenkinta, nes galiu buti rami, ir planuoti savo gyvenima kaip noriu.
Liuda
2007-06-20 17:01
ir kokias Nora naudojot kontraceptikus? :)
Nora
2007-03-24 20:28
vartoju kontraceptikus dar neseniai tik 3 menesius,ir esu patenkinta visu pirma,kad isties sumazejo menesiniu skausmas,beto jos nebera tokios gausios kaip anksciau
medikė
2006-12-06 18:41
daugiau kaip dešim metų naudoju kontraceptikus ir esu jais patenkinta.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai