Diagnozė „iš akies“

Pastaruoju metu visuomenei ganėtinai kritiškai vertinant valstybinę mediciną, vis daugiau žmonių plūsta į netradicinės medicinos gydymo įstaigas. Vieni čia ligų ieškosi, kiti – profilaktiškai valosi, treti – gydosi ir, kas svarbiausia, visi jie tiki vos ne šimtaprocentiniais rezultatais. Taigi kokie dažniausiai netradicinės medicinos centrų siūlomi kai diagnostikos metodai ir ką pasakytų tradicinės medicinos šalininkai?
 

Iridodiagnostika


Tai metodas, leidžiantis diagnozuoti ligas, išnagrinėjus akies rainelę. Išties yra ligų, paliekančių ryškius pėdsakus akių rainelėje. Atlikus paiešką PubMed duomenų bazėje, rasta rezultatų, kuriose aprašoma šio tyrimo nauda ir iškeliama teorinė galimybė taikyti šį metodą pirminėje ligų diagnostikoje. Kita vertus, pažvelgę atidžiau, matome, kad beveik pusė tyrimų atlikti slavų šalyse: Rusijoje, Ukrainoje ir kt., kita dalis – Brazilijoje. Straipsnių, pasisakančių už metodą ir prieš jį, maždaug apylygis skaičius. Ir jau beveik 20 metų nėra atlikta naujų šio diagnostikos metodo mokslinių tyrimų. Tai verčia sunerimti. Nerimtai atrodo ir tas faktas, kad neva iridologijos profesorius važinėja po skirtingus miestus, maža to, atvažiuoja iš kitos šalies (Interneto duomenimis, iš Latvijos) ir teikia konsultacijas.
 

Folio metodas


Teigiama, kad organizmo sutrikimus galima vertinti jau tada, kai žmogus dar nejaučia ligos simptomų, tradiciniai metodai dar nieko neparodo, o šis stebuklingasis metodas jau patvirtina. Tiesiog neįtikėtina. Ir viskas, ko reikia, – tai nueiti pas šia praktika besiverčiantį asmenį ir, vienoje rankoje laikant tam tikrą metalinį „strypelį“, ištiesti specialistui kitą ranką. Vedžiojant į rašiklį panašiu daiktu bus spaudžiami tam tikri taškai ir žiūrimas atsakas savotišku barometru. Gauti rezultatai ir bylos apie vienokius ar kitokius sutrikimus. Prieš kokią savaitę į stacionarą paguldyta moteris išsityrė šiuo metodu. Negaliu konstatuoti, koks specialistas ją tyrė, bet ji labai išgyveno dėl esą jos kaukolėje esančio auglio, kai kurių vidaus organų sutrikimų ir blužnies, kuri, beje, moteriai buvo pašalinta dar prieš keletą metų. Be abejo, išsityrę šiuo metodu žmonės labai juo tiki. Kita vertus, didžiausioje duomenų bazėje PubMed nėra nei vieno tyrimo, patvirtinančio mokslinę šio metodo vertę.


 

Maisto netoleravimo testas pagal kraują


„Vienoje natūralios medicinos klinikų darėmės šį testą kartu su drauge, – pasakoja Asta. – Nežinau, ar tai paprasčiausias sutapimas, bet gavome lenteles, kuriose nurodyti maisto produktai atitiko mitybos rekomendacijas pagal kraujo grupes. Iš tikrųjų išėjo taip, kad aš netoleruoju būtent tų maisto produktų, kuriuos labiausiai mėgstu.“ Kita mergina tikino, kad Vilniuje ir to paties centro filiale Kaune vos savaitės skirtumu išsityrusi kraują gavo visiškai priešingus rezultatus apie netinkamus vartoti maisto produktus, tai iškart sukelia tam tikrų abejonių tyrimo tikslumu ir jo praktine nauda.
Šį tyrimą atliekantys centrai tikina, kad, pavalgius netinkamo maisto, kraujyje esantys limfocitai, atsakingi už imuninę sistemą, – žūsta. Nacionalinis alergijos ir infekcinių ligų institutas šį metodą laiko nepatikimu ir neefektyviu. Tyrėjai taip pat teigia, kad pačios nesuvirškintos medžiagos sukelia procesą, kurio metu prieš konkretų maisto produktą gaminami antikūnai. Tuo tarpu net neužsimenama, kad specifinių IgE nustatymas pasižymi dideliu jautrumu, bet tik vidutinišku specifiškumu, t.y. neatseksi, kas iš minimų 100–300 maisto produktų sukėlė jų gamybą. O maistui specifinių IgG reikšmė maisto alergijos diagnostikai nėra įrodyta. Be abejo, yra žmonių, tikinančių, kad tokiu metodu vadovaudamiesi jie numetė keletą kilogramų, jaučiasi puikiai ir visiems rekomenduotų išsitirti bei išmėginti „natūralų“ būdą. Kita vertus, aktyviai paklausti jie sutinka, kad, vadovaudamiesi rekomendacijomis, tikrai suvalgo kur kas mažiau maisto nei iki tam tikrų maisto produktų apribojimo. Panašu, kad šio metodo kūrėjai paprasčiausiai „atidirbo“ savo metodiką, kurios principas toks pat kaip ir tradicinės medicinos siūlomas – t.y. sumažinti suvartojamo maisto kiekį. Juk, nenorėdamas sau pakenkti, nevalgysite bulvių ar žuvies, kuri jus sargdina... Gudru.
 

Elektroderminis tyrimas


Jis atliekamas maisto ir kitoms alergijos nustatyti. Principas kiek primena elektro-akupunktūros metodą, tačiau moksliniais tyrimais įrodyta, kad šis metodas yra nepatikimas ir nenaudotinas.
Čia paminėti tik keli netradicinės medicinos diagnostikos metodai, populiariausi metodai. Netradicinių, alternatyvių tyrimo metodų yra be galo daug, tačiau tik nedaugelis iš jų turi praktinę vertę. Juk diagnozuojant ligas svarbiausia – patikimumas. Jeigu pasaulyje egzistuotų bent vienas tikrai 100 procentų patikimas alternatyvios medicinos metodas – neabejotinai juo naudotųsi visas pasaulis. Deja, kol kas taip nėra. Taigi būkite budrūs ir atsargūs patikėdami savo sveikatą tiems, kurių praktikai verstis nereikia net mediko licencijos.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai