Tyrimas ultragarsu

Kas yra tyrimas ultragarsu?


Tyrimas ultragarsu, arba sonografija - tai tam tikras diagnostikos būdas, kai vidaus organų ir audinių struktūroms atkurti naudojamos aukšto dažnumo garso bangos. Garso bangos pasiunčiamos per kūną tam tikru prietaisu - davikliu. (Pateptas specialiu geliu toks daviklis dedamas tiesiai ant odos.) Garso bangos, siunčiamos per kūną, atsispindi nuo jo vidinių struktūrų kaip aidas. Šis aidas grįžta į daviklį, o elektros impulsai jų perduodami į ekraną. Gaunamus vaizdus galima žiūrėti ekrane (sonoskopija) arba užrašyti vaizdo juostoje, popieriuje (sonografija). Baigus tyrimą, gelį lengva nuvalyti. Šis tyrimas nesukelia skausmo ir nėra žalingas.


 

Kada atliekama sonoskopija?


Ultragarsu galima tirti įvairias kūno sritis dėl įvairių tikslų. Ultragarsu galima tirti krūtinę, pilvą, kraujagysles bei vaisiaus būklę nėštumo metu. Ultragarsu galima gerai ištirti širdies dydį ir funkciją, širdies vožtuvų pakitimus, pavyzdžiui, nustatyti dviburio vožtuvo prolapsą, aortos susiaurėjimą ir infekciją (endokarditą). Ultragarsu dažnai stebima, ar teisingai vyksta procedūra, kai reikia ištraukti skystį iš krūtinės, plaučių arba esantį netoli širdies. Ultragarsu tiriami pilvo organai. Juo lengva nustatyti tulžies pūslės ir inkstų akmenis. Sonoskopijos metu gerai matomas inkstų dydis ir struktūra, kepenys, blužnis, kasa, pilvinė aortos dalis. Ultragarsu galima aptikti skystį, cistas, auglius ir abscesus pilve ar kepenyse. Taip pat galima pamatyti pavojingą pilvinės aortos išsiplėtimą - aneurizmą.
Nėštumo metu ultragarsu galima nustatyti vaisiaus dydį, judesius, stebėti, kaip jis auga, kartais galima nustatyti ir lytį.
 

Kaip pacientai ruošiami sonoskopijai?


Ruoštis tyrimui beveik nereikia. Paprastai tiriant vidaus organus, pavyzdžiui, tulžies pūslę, pacientų prašoma šešias aštuonias valandas iki tyrimo nieko nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį. Nevalgyti reikia todėl, kad maistas skatina tulžies pūslės susitraukimus, o tada jos dydis sumažėja ir ji blogiau matoma. Tiriant nėščias moteris ar norint apžiūrėti gimdą, valandą ar dvi iki tyrimo rekomenduojama išgerti apie keturias stiklines vandens. Tada skystis užpildo šlapimo pūslę, pilna šlapimo pūslė nustumia žarnų kilpas, kuriose yra oro, todėl gimda ir vaisius geriau matomi.
Tyrimas ultragarsu - greitas ir saugus metodas, leidžiantis aiškiai matyti daugumos vidaus organų struktūrą, pakitimus ir ligas.
Ultragarsas mažai padeda diagnozuojant tik plaučių, kaulų ir smegenų ligas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai