Kas nauja arba pamiršta sena vaikų išlaikymo srityje

Pareiga išlaikyti vaikus yra visiems žinoma, tačiau įstatymai vis pažeria reikalingų naujovių arba vis dar vangiai taikomos kai kurios jau senai įstatymais numatytos galimybės. Todėl norėčiau išsamiau pakomentuoti tik tas teisines galimybes vaikų išlaikymo srityje, kurios yra naujos arba pamirštos.
 

Nepilnametį vaiką privalo išlaikyti abu tėvai


Išlaikymą vaikui moka atskirai gyvenantis vaiko tėvas ar motina. Tačiau mokamas išlaikymas paskaičiuojamas proporcingai vaiko poreikiams ir tėvo bei motinos pajamoms ir jiems priklausančiam turtui. Labai norėčiau, kad būtų pamiršta įsišaknijusi nuostata, kad vaiką visiškai turi išlaikyti kartu negyvenantis tėvas ar motina. Dažnai pamirštama, kad išlaikymas yra abiejų tėvų pareiga, neatsižvelgiant į tai, su kuo gyvena vaikas.
 

Išlaikymas gali būti nustatomas trimis formomis


• Kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis. Šiuo metu tai populiariausia išlaikymo forma.
• Konkrečia pinigų suma: susitariama, kad išlaikymo pareigą turintis asmuo sumoka konkrečią pinigų sumą, kuri yra nepilnamečio vaiko išlaikymas iki jo nepilnametystės. Ši suma paskaičiuojama pagal bendrus jau nurodytus principus. Šia forma siūlyčiau naudotis tada, kada tėvas ar motina auginant vaiką yra garantuoti, kad kasdieninių pajamų pakaks vaikui išlaikyti, o konkreti pinigų suma padėtų gerinti gyvenimo sąlygas, investuoti į vaiko ateitį ar pan. Be abejo, būtina sąlyga, kad išlaikymą privalantis mokėti asmuo turėtų finansinę galimybę įvykdyti šią pareigą.
• Išlaikymas turtu – vaikui priteisiamas tam tikras kilnojamasis (akcijos, vertybiniai popieriai) ar nekilnojamasis (butas, namas, žemė) turtas. Šiuo būdu galima geriausiai užtikrinti vaiko ateities poreikius.


 

Svarbu žinoti


Nenuleiskite rankų, jei privalantis mokėti išlaikymą asmuo negyvena Lietuvoje. Yra visos galimybės Lietuvos sprendimus vykdyti kitose valstybėse ir užsienio valstybių sprendimus Lietuvoje. Be abejo, daug paprasčiau, kai privalantis mokėti išlaikymą asmuo gyvena Europos Sąjungos valstybėse.
Išlaikymo iš tėvų gali reikalauti ir pilnametis asmuo iki 24 metų amžiaus, jei jis nedarbingas dėl invalidumo arba mokosi vidurinių, profesinių ar aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose. Šiuo atveju iniciatyvos teisė priklauso pačiam išlaikymo reikalaujančiam asmeniui ir jokiu būdu ne jo tėvui ar motinai.
Jei privalantis mokėti išlaikymą asmuo nemoka išlaikymo, – būtina kreiptis į antstolius pagal privalančio mokėti išlaikymą asmens gyvenamąją vietą.
 

Naujovė


Nuo 2008 m. sausio 1 d. įsigalios reali galimybė gauti valstybės paramą vaikams, negaunantiems arba gaunantiems tik dalį teismo sprendimu nustatyto išlaikymo, kai jų šeimos pajamos vienam asmeniui nesiekia 4 (MGL) minimalių gyvenimo lygių – dabar tai būtų 500 litų. Išlaikymo išieškojimą vykdantis antstolis turi išduoti išieškotojui pažymą, patvirtinančią, kad vaikas negauna viso arba dalies jam priklausančio išlaikymo. Įsteigto Vaikų išlaikymo fondo išmoka vienam vaikui per mėnesį negalės būti didesnė kaip 1,5 MGL, arba 187,50 Lt, nors priteistas išlaikymas gali būti ir didesnis. Neišmokėta išlaikymo dalis iš skolininko bus išieškoma kaip jo skola vaikams, o fondo išdalytos išmokos pavirs papildoma skolininko skola valstybei. Valstybės finansuojamo fondo išmokėtos sumos iš skolininko bus išieškomos su 5 procentais metinių palūkanų. Visi, kurių vaikams išlaikymą privalo mokėti „beviltiškas“ asmuo, skubiai kreipkitės į antstolius, kad, įsiteisėjus naujai tvarkai, galėtumėte pateikti įrodymus, kad dėjote visas pastangas išreikalauti išlaikymo be valstybės pagalbos.
Lai nebijo tie, kurių priverstinius veiksmus sulaiko įsitikinimas, kad, jei iš vengiančio mokėti išlaikymą asmens išlaikymas bus išreikalautas, šis asmuo būtinai įgis teisę į išlaikymą iš vaiko senatvėje. Jokiu būdu ne. Siekiant gauti tokį išlaikymą, asmuo privalės įrodyti, kad pats savo noru mokėjo išlaikymą. Pavyzdžiui, jei asmuo, būdamas darbingas, nesiekė įsidarbinti, – tai negali būti laikoma pateisinama priežastis nemokėti išlaikymo vaikams.
 

Jei asmuo dingęs


Jei išlaikymą nepilnamečiam vaikui privalantis mokėti asmuo yra dingęs daugiau nei 3 metai ir yra priežasčių manyti, kad jis miręs, – nedelskite kreiptis į teismą dėl jo/jos pripažinimo mirusiu/mirusia. Nors šis procesas trunka netrumpai, tačiau tai garantuos ne tik išlaikymo reikalingam vaikui našlaičio pensiją, bet ir kitas socialines garantijas.
 

SŽ pataria


Jei reikia pasitarti dėl išlaikymo nepilnamečiam vaikui dydžio, formos, galimybių ir būdų jį prisiteisti, pasitarti dėl užsienio valstybių sprendimo pripažinimo, kreipkitės į advokatų kontoras, kurios specializuojasi šeimos teisėje. Advokatų sąrašą rasite www.infolex.lt . Jei esate socialiai remtinas, galite kreiptis į nemokamas teisines konsultacijas teikiančias įstaigas – kreipkitės į savivaldybes pagal gyvenamąją vietą.
Dėl visų vaiko teisių klausimų ir problemų galite kreiptis į Vaikų teisių apsaugos tarnybas pagal gyvenamąją vietą.
Dėl išlaikymo išieškojimo kreipkitės į antstolių kontoras pagal asmens, privalančio mokėti išlaikymą, gyvenamąją vietą. Antstolių sąrašą surasite – www.antstoliai.lt

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

daluxa
2009-12-02 11:49
esu vieniša mama ir mano vaikui tėvystė nenustatyta(žinia, dabar tokie laikai, kai su žmogumi susipažindamas paso neprašai), be to, krizė nusinešė darbą ir dabar negaunu jokių pajamų. Pagal LR įstatymus, pasirodo, (turbūt dėl labai nepavyzdingos moralės- juk nepasidariau aborto), negaliu gauti net socialinės pašalpos. Gal kas žino ką daryti?
ema
2009-04-01 21:59
prisiteisia mazas sumas kad ju neuztenka,o koks bus jiem dziaugsmas islaikyti tevus senatveje irgi prisiteis
”Šniūras”
2007-04-29 15:20
Labai gera informacija ne tik mamoms bet ir vienišiems tėčiams.Reiktų daugiau aktualios teisinės informacijos
vikusiuke
2007-03-10 09:31
labai geri patarimai(as cia typo)
vilma_klp
2007-02-24 19:32
labai fainiai parasyta.ir geri patarimai
Marija
2007-02-18 10:03
man labai patinka si svetaine
arune
2007-02-05 12:17
esu labai dekinga uz toki puiku straipsni manau daugeliui moteru aktualia vaiku islaikymo tema kai tenka vienai rupintis vaikais o tevui tuo tarpu nei silta nei salta ar jo atzala pakankamai aprupinta
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai