Rėmuo: nemalonus pojūtis, kurio galima išvengti

Daugybei žmonių pažįstamas labai nemalonus jausmas – rėmens graužimas. Ir nors tai dažnai pablogina gyvenimo kokybę, pas gydytojus žmonės neskuba. Vidutiniškai nuo negalavimų pradžios iki kreipimosi pas specialistą praeina apie pusantrų metų. Ar galime patys susidoroti su padidėjusiu skrandžio rūgštingumu? Iš kur atsiranda skrandžio deginimo jausmas ir kaip to išvengti? Komentuoja Vilniaus universiteto Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos Centro gydytoja gastroenterologė doc. Goda Denapienė.
 

„Išties daug žmonių skundžiasi rėmeniu,deginančio pobūdžio skausmu už krūtinkaulio. Jeigu prieš kelerius metus dėl rėmens graužimo – pagrindinio gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) simptomo – žmonės dažniausiai kreipdavosi sezoniškai – pavasarį ar rudenį, kai paūmėja su skrandžio hipersekrecija susijusios ligos, tai dabar tokių ligonių vis dažniau sulaukiame kasdien“, – pasakoja doc. G. Denapienė. Epidemiologiniais duomenimis, pusė žmonių rėmens graužimą jaučia bent kartą per mėnesį, maždaug penktadalis – kartą per savaitę, o maždaug kas dešimtas – kasdien. Klinikinė praktika leidžia teigti, kad per pastaruosius metus GERL varginamų žmonių smarkiai padidėjo. Be to, ne tik dažniau diagnozuojamos sunkesnės ligos formos, bet ir daugėja sergančiųjų GERL vaikų bei paauglių, ko anksčiau tikrai nebuvo.
 

 

Kodėl „dega“ skrandis?


Rėmuo vargina, kai skrandžio rūgštis patenka į stemplę. Kodėl vieniems žmonėms skrandžio turinys kyla į viršų, kitiems ne? Tai priklauso nuo kelių veiksnių. Vienas jų – dėl apatinio stemplės sfinkterio (rauko) veiklos sutrikimo, t.y. kai jis praranda savo tonusą ir ne laiku atsipalaiduoja. Tai sudaro sąlygas nevalingam skrandžio turinio atpylimui į stemplę. Epizodiškai pasitaikantis refliuksas būdingas ir sveikiems žmonėms. Refliuksas laikomas liga, kai rėmuo ir rūgščių atpylimai trukdo žmogaus kasdienei veiklai. Kartais ilgai besitęsiantis, tinkamai negydomas GERL gali komplikuotis – atsirasti stemplės opos, susiaurėjimas ar net vėžys.
Suprantama, kad virškinamojo trakto ligoms vystytis didelę įtaką turi maistas. Alkoholis, kava, aštrus, riebus, marinuotas maistas, nesubalansuota mityba sutrikdo skrandžio reguliacinę funkciją. Prie viso to pridėjus nuolatinį stresą, įtampą, maitinimąsi paskubomis, – ir deginimo bei sunkumo pojūtis skrandyje garantuotas. Taigi visi su šiuolaikine civilizacija susiję veiksniai, tokie kaip stresas, greitas maistas, skubėjimas, persivalgymas, nutukimas, rūkymas ir t.t., neigiamai veikia virškinamojo trakto būklę.
 

Kai per daug rūgšties


Netinkamas gyvenimo būdas bei dieta veda prie to, kad susilpnėja skrandžio sienelių gleivinės apsauginė funkcija. Žalingiems veiksniams tęsiantis ilgiau, skrandžio sultyse esantis agresyvios druskos rūgšties perteklius neigiamai veikia skrandžio gleivinę, vystosi jos pažeidimai. Agresyvus rūgštus skrandžio turinys dirginamai gali veikti ne tik skrandžio, bet dvylikapirštės žarnos, stemplės gleivinę.
 

Kaip išvengti?


Reikia vengti GERL rizikos veiksnių – keisti gyvenimo būdą ir mitybą. Pavalgius reiktų iškart negulti, nesportuoti. Naktį rekomenduojama miegoti ne visai horizontalioje padėtyje, kad krūtinės ląsta būtų kiek aukščiau. Ir, be abejo, nesinervinti.
O gal galima nekreipti dėmesio į rėmenį? „Tikrai ne. Visų pirma dėl to, kad žmogus blogai jausis. Dažnai GERL skundai žmones pažadina ir naktį – tada neišsimiegama, mažėja darbingumas, genda nuotaika. Antra, gali išsivystyti grėsmingos GERL komplikacijos. Kuo ilgiau sirgsime ir nesigydysime, tuo didesnė bus ir komplikacijų rizika“, – pabrėžia doc.G. Denapienė.
Jei nepadeda gyvenimo būdo ir mitybos koregavimas, skiriama rūgštingumą mažinančių, virškinamojo trakto gleivinę saugančių, virškinamojo trakto funkciją gerinančių medikamentų, kuriuos parenka gydytojas, atsižvelgdamas į ligos pobūdį kiekvienu konkrečiu atveju.
***
 

Natūrali pagalba


Biologiškai veiklus maisto papildas „Fitesten“ skirtas skrandžio ir žarnyno veiklai gerinti. Šis natūralus produktas išgaunamas iš tiršto pušų spyglių ekstrakto.
Preparato sudėtyje yra daugiau kaip 100 biologiškai veiklių medžiagų (fitoncidų, terpenų, poliprenolų, karotinoidų, chlorofilų, vitaminų, mikroelementų, fitosterinų ir kt.), papildančių ir sustiprinančių viena kitos poveikį. Tai lemia, kad „Fitesten“ padeda atkurti skrandžio ir virškinamojo trakto gleivinę, kuri gali būti pažeista dėl nuolatinio rėmens, bei aktyvina gijimo procesus. Preparatas pasižymi ir imunitetą gerinančiomis savybėmis: jis stimuliuoja imunoglobulino А (IgA) ir kitų imuniteto veiksnių išsiskyrimą ir taip didina organizmo atsparumą bakterijoms ir oksidacijos procesams.
Ieškokite artimiausioje Šeimos vaistinėje

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai