Kaip sumažinti dujų kaupimąsi žarnyne?

Pilvo pūtimas  – nepatogumus, drovėjimąsi viešumoje, pilvo raižymą, maudimą, o kartais net ir stiprius pilvo skausmus kelianti bėda. Sakoma, kad visiškai normalu, jei dujos iš virškinimo trakto pasišalina iki maždaug 20 kartų per parą, tačiau dažnesnis jų pasišalinimas jau gali rodyti kokius nors sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui, laktozės netoleravimą, celiakiją ar uždegimines žarnyno ligas.

Dažniau pilvą pučia mažiems vaikams ir senyviems asmenims, tačiau manoma, kad bendrojoje populiacijoje meteorizmas kamuoja mažiausiai kas ketvirtą asmenį.

Ką daryti, ką pilvą pūstų rečiau ir ne taip intensyviai? Kaip sumažinti dujų kaupimąsi žarnyne?

 

Pirmiausiai reikėtų įsitikinti, kad  pilvo pūtimo  nesukelia kokia nors liga. Jei jis atsirado labai staiga ir pilvas išsipūtė labai stipriai, o kartu dar pasireiškė ir kitų rimtų simptomų, pavyzdžiui, itin stiprus pilvo skausmas, karščiavimas ir viduriavimas, tuomet geriau nedelsti ir kreiptis į gydymo įstaigą. Vis dėlto tokios rimtos  pilvo pūtimo  priežastys kaip žarnų nepraeinamumas ar pilvo išvarža pasitaiko gana retai.

 

Pirmiausiai vertėtų išmėginti šiuos patarimus, kurie turėtų padėti sumažinti  meteorizmo  epizodų dažnį ir intensyvumą. Jie gali padėti tuomet, kai dėl pilvo pūtimo nėra kalta jokia liga, mat nepašalinus tikrosios priežasties bet kokios kitos pastangos gali būti tiesiog bergždžios.

 

  • Atsisakykite žalingų įpročių.  Pilvo pūtimas  gali būti susijęs su rūkymu ar su nesaikingu ir dažnu fermentuotų alkoholinių gėrimų vartojimu. Ypatingai intensyviai pilvą pučia alus, sidras, įvairūs saldūs, gazuoti, daug maisto priedų turintys vyno ir alaus kokteiliai.

 

  • Įtraukite į savo mitybą daugiau tirpios ir netirpios ląstelienos arba vadinamųjų augalinių skaidulų. Jų yra vaisiuose, daržovėse, sėlenose, pilno grūdo produktuose, pavyzdžiui, neapdirbtuose avižų dribsniuose. Ląsteliena padeda suformuoti žarnyno turinį, jis greičiau slenka virškinimo traktu, todėl mažėja turinio „užsistovėjimo“ bei vidurių užkietėjimo tikimybė ir didesnio dujų pasigaminimo rizika. Be to, tai labai svarbus substratas gerosioms žarnyno bakterijoms, padedantis joms daugintis ir augti bei turėti pranašumą prieš blogąsias, patogenines ir puvimo procesus sukeliančias bakterijas. Negana to, daug ląstelienos turintis maistas greičiau suteikia sotumo jausmą, jis nekaloringas ir naudingas organizmui.  

 

 

  • Valgydami neskubėkite ir neužsiimkite pašalinėmis veiklomis. Gerai sukramtykite ir suvilgykite seilėmis maistą. Žinokite, kad virškinimas prasideda jau burnoje, tad neskubėdami ir gerai sukramtydami maistą, jį paruošite kur kas geriau ir virškinimo traktui jį virškinti bus žymiai lengviau. Valgydami nekalbėkite, nesijuokite, nedirbkite prie kompiuterio, nežiūrėkite televizoriaus, nevairuokite.

 

  • Laikykitės tinkamo mitybos režimo. Geriau valgykite dažniau, bet po mažiau – bent 4-5 kartus per dieną. Visą dieną badaudami vakare tikriausiai persivalgysite, o naktį kamuositės nuo stipraus pilvo pūtimo. Tikriausiai nepavyks išvengti ir sunkumo jausmo, pasireiškiančio kitą rytą ir vėl priverčiančio išvengti svarbiausių dienos valgių – pusryčių ir pietų.

 

  • Kadangi pilvo pūtimas gali būti ir psichogeninės prigimties, pasistenkite suvaldyti stresą. Pasvarstykite, dėl ko jaučiate nervinę įtampą. Jei įmanoma, spręskite nervinę įtampą keliančias problemas. Stenkitės užsiimti pomėgiais, kurie Jus ramina. Gal tai tapymas? Gal tai žvejyba? O gal siuvinėjimas, knygų skaitymas, automobilio valymas? Atminkite, kad Jūsų virškinimo sistema labai glaudžiai susijusi su galvos smegenimis, tad ilgą laiką juntama nervinė įtampa gali sukelti ne tik pilvo pūtimą, bet ir paskatinti kitų  virškinimo sutrikimų  išsivystymą.

 

 

  • Stebėkite, kokie produktai galimai intensyviau  pučia pilvą. Dažniau skausmingus meteorizmo epizodus sukelia šviežio pieno ir glitimo turintys produktai. Taip pat „pavojingesnės“ kopūstinės daržovės (gūžiniai kopūstai, žiediniai kopūstai, brokoliai, briuseliniai kopūstai), ankštinės daržovės (pupos, žirniai, lęšiai, avinžirniai), kai kurie vaisiai ir uogos (obuoliai, kriaušės, slyvos, vynuogės, persikai, nektarinai), kitos daržovės (šparagai, ridikai, svogūnai, česnakai). Šie produktai pilvą pučia ne visiems asmenims, vis dėlto didesnė pilvo pūtimo pasireiškimo tikimybė būdinga tuomet, kai tokių vaisių ir daržovių valgoma itin dideliais kiekiais.

 

  • Termiškai apdoroti ir nulupti vaisiai pilvą pučia rečiau. Kadangi vaisiai ir daržovės yra labai svarbi sveikos ir subalansuotos mitybos dalis, galite tiesiog apriboti jų kiekį, tinkamai termiškai juos apdoroti, nulupti žieveles ir panašiai.

 

  • Vietoje šviežio pieno produktų galite rinktis raugintus pieno produktus arba pieno produktus, iš kurių pašalinta didžioji dalis pieno cukraus – laktozės. Stebėkite, ar jie Jums nepučia pilvo stipriau nei kitas valgomas maistas.

 

  • Atminkite, kad didelis kiekis augalinės ląstelienos maiste gali padidinti  pilvo pūtimo  pasireiškimo tikimybę. Tai būdingiau veganams ir vegetarams, kurie suvalgo daug augalinio maisto, todėl gali tekti papildomai vartoti virškinimo fermentų, kurie padeda lengviau apdoroti tokį maistą. Atminkite, kad intensyvesnį  meteorizmą  gali sukelti ir sojų produktai.

 

  • Pasistenkite savo mityboje sumažinti paprastųjų angliavandenių ir rafinuotų miltų kiekį. Rečiau valgykite šviežios duonos ir bandelių, makaronų, įvairių miltinių kepinių, saldumynų arba visai jų atsisakykite. Jie ne tik neturi naudingos maistinės vertės, bet ir aktyviau pučia pilvą.

 

 

  • Per parą pasistenkite išgerti bent 2 litrus negazuoto mineralinio vandens. Atsisakykite bet kokių gazuotų gėrimų, nes būtent jie dažnai kalti dėl skausmingo pilvo raižymo.

 

  • Rytą pradėkite šilto vandens stikline. Vandenį galite papildyti citrinos sultimis ar fermentuotu probiotikų turinčiu gėrimu. Jei turite skrandžio rūgštingumo problemų, tuomet į vandenį nieko papildomai nepilkite arba gerkite šarminės reakcijos negazuotą mineralinį vandenį.

 

 

  • Pasistenkite, kad neužkietėtų viduriai. Kasdien aktyviau judėkite bent po pusvalandį. Jei viduriai linkę kietėti, kasdien išgerkite kefyro ar pasukų su sėlenomis, slyvomis ir linų sėmenimis. Tai puikus, daug naudingų medžiagų suteikiantis ir vidurių užkietėjimo padedantis išvengti gėrimas. Kitas gėrimo receptas – šiltame vandenyje galite pamirkyti džiovintų slyvų, įdėti šaukštelį sėlenų. Vandenį, kuriose per naktį mirko slyvos, išgerkite, o slyvas – suvalgykite.

 

  • Vidurių užkietėjimo tikimybę mažina ir kasdien išgeriamas šaukštas žuvų taukų – tai puikus „gerųjų“ riebalų šaltinis.

 

  • Negerkite gėrimų per šiaudelį ir venkite kramtomosios gumos kramtymo.  Vidurių pūtimo  tikimybę dar labiau padidinti gali tos kramtomosios gumos, kuriose yra tokių saldiklių kaip sorbitolis, manitolis, ksilitolis. Šių saldiklių gali būti ir gėrimuose, ir vaistuose, ir maisto produktuose, tad būtinai atkreipkite dėmesį į jų sudėtis.

 

  • Pasistenkite negulėti iš karto po valgio. Geriau ramiai pasėdėkite ar pasivaikščiokite, kad atsirūgtumėte ir iš viršutinės virškinimo trakto dalies sėkmingai pasišalintų didžioji dalis oro.

 

  • Nedėvėkite pernelyg aptemptų drabužių ir per stipriai neveržkite diržo. Tai gali prisidėti prie sunkesnio dujų judėjimo virškinimo traktu ir nemalonios pilvo apimties padidėjimo, žarnyno sienelių tempimo, skausmingo pilvo raižymo.

 

 

 

  • Sėdėdami palaikykite taisyklingą laikyseną, nesikūprinkite, vis darykite pertraukėles. Ilgo sėdėjimo metu reikšmingai sulėtėja ir virškinimo procesai, ir bendroji medžiagų apykaita. Ilgai sėdint labai padidėja vidurių užkietėjimo tikimybė, o tuo pačiu – ir pilvo pūtimo rizika.

 

 

  • Stenkitės nemalšinti nervinės įtampos maistu. Jei valgysite itin susinervinę, tuomet labai padidės skausmingo pilvo pūtimo tikimybė, nes, tikėtina, valgydami paskubomis ir jausdami stresą nurysite daug papildomo oro. Be to, maisto iš viso nereikėtų sieti su nervine įtampa ir stresu – jis problemos tikrai neišspręs, o tik didins emocinio valgymo, antsvorio ir nutukimo riziką. Emocinis valgymas glaudžiai susijęs su depresija, o antsvoris ir nutukimas – su širdies ir kraujagyslių ligomis.

 

  • Jei pastebėjote, kad nuo raugintų pieno produktų ir raugintų daržovių pilvo papildomai nepučia, tai pasistenkite šių produktų įtraukti į savo mitybą. Jogurtas ir kefyras turi gerųjų bakterijų, kurios labai naudingos virškinimo traktui. Venkite krakmolu, įvairiais maisto priedais ir cukrumi papildytų pieno produktų.

 

 

 

  • Retkarčiais galite pavartoti maisto papildų su gerosiomis bakterijomis. Tik rinkitės kokybiškesnius produktus ir būtinai dėl jų vartojimo pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Tai itin svarbu vartojant antibiotikus, nes jie sunaikina ne tik infekcijos sukėlėjus, bet ir labai didelę dalį organizmui svarbių gerųjų bakterijų.

 

 

  • Rūpinkitės savo sveikata ir tinkamai gydykite ligas, kurios gali sukelti  pilvo pūtimą.

 

 

Ką daryti, kai pučia pilvą?

 

  • Jei įmanoma, pasistenkite lengvai pajudėti – pasivaikščioti miške ar atlikti tempimo pratimų.

 

  • Galite išmėginti šilumos terapiją. Uždėkite ant pilvo pūslę su šiltu vandeniu – šiluma mažina skausmingus žarnyno spazmus, lengviau pasišalina dujos ir greičiau grįžta lengvumo jausmas.

 

  • Galite išmėginti švelnų pilvo sienos masažą. Jis atliekamas pagal laikrodžio rodyklę, labai švelniais spustelėjimais „slenkant“ link pilvo apačios. Taip atkartojami natūralūs žarnyno judesiai.

 

 

  • Išmėginkite Espumisan 40 mg minkštąsias kapsules. Espumisan yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas suardo dujų burbuliukus, susikaupusius skrandyje ir žarnose. Išlaisvintos dujos lengvai pašalinamos Espumisan vartojamas ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, simptominiam gydymui. Jeigu Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, kreipkitės į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai