Sunegalavus virškinamajai sistemai

Tikriausiai nerasite žmogaus, kurio bent kartą nebūtų varginę virškinimo sutrikimai – skrandžio ar pilvo skausmas, o gal ir viduriavimas. Kaip žinoma, gyvenimo tempas verčia šiuolaikinį žmogų sėdėti ir dirbti beveik kiaurą parą, dažnai neturint laiko normaliai ir sveikai pavalgyti. Dėl to prasideda įvairios, su virškinimu susijusios problemos. O galbūt nesenai grįžote iš seniai matytos giminės sutikimo, kuriame valgėte daug ir neįprasto maisto? Ir pradėjo skaudėti pilvą arba skrandį, o gal ir viduriuojate? Ikimokyklinio amžiaus vaikai taip pat dažnai skundžiasi pilvuko skausmais. Ką tada daryti?

 

Priežastys, sukeliančios virškinimo sutrikimus


Virškinimo sutrikimo priežastys gali būti įvairios. Virškinamoji sistema gana greitai pažeidžiama ir itin jautriai reaguoja į tokius veiksnius:
• netinkama mityba – tokia, kai maiste stinga kurių nors medžiagų: vitaminų, baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų. Pavyzdžiui, valgant tik saldumynus, organizmui pradeda trūkti baltymų. Virškinimą trikdo ir sausas maistas (sumuštiniai, pusfabrikačiai), aštrūs patiekalai. Nereguliari mityba taip pat ne paskutinėje vietoje.
• stresas ir nerimas – kai kuriems jautresniems žmonėms provokuojančios situacijos gali sukelti viduriavimą;
• apsinuodijimas maistu – apsinuodijus maisto produktais beveik visada pirmiausia prasideda vėmimas. ūminis viduriavimas. Dažniausiai jį sukelia bakterijos ir jų toksinai, kurie patenka į maistą, kai jis ruošiamas nesilai¬kant higienos reikalavimų.
• medikamentai – tai gali būti įvairios tabletės svoriui sumažinti, taip pat ir antibiotikai, kai kurie vaistai nuo vėžio;
• įvairios ligos – bakterinės ir virusinės žarnyno infekcijos (pvz., vaikams dažnai pasitaikantis rotavirusas), grybeliai;
• dažniausios skrandžio skausmų priežastys yra skrandžio gleivinės uždegimas kaip alerginė reakcija į maisto produktus (pseudoalergija) arba dėl streso, alkoholio ir besaikio rūkymo.

 

Kaip galima padėti ir „darboholikui“, ir ikimokyklinukui


Užklupus bet kuriam iš minėtųjų virškinimo sutrikimų, patartina išgerti Smecta miltelių suspensijos. Jei neturite šio preparato namuose, jo tikrai įsigysite kiekvienoje vaistinėje arba dar geriau, jei turėtumėte jo savo vaistinėlėje. Tai bus pirmoji greitoji pagalba iki apsilankant pas gydytoją. Smecta drąsiai galima pavadinti „šeimos vaistu“, nes jis tinka ir suaugusiems, ir vaikams, ir besilaukiančioms mamoms. Todėl jo turėtų būti kiekvienų namų vaistinėlėje.
Vaistas yra gamtinės kilmės, klinikinėje praktikoje vartojamas beveik 30 metų. Jis pasižymi labai stipriomis absorbuojamosiomis savybėmis (sugeria dujas, toksinus), nesirezorbuoja iš virškinamojo trakto (nepatenka į kraują). Esant virškinamojo trakto gleivinės pažeidimui, kurį gali sukelti tiek ilgalaikis viduriavimas, tiek kitos ligos, Smecta padeda atsinaujinti suardytoms žarnyno taurinėms ląstelėms, išsaugoti fermentų aktyvumą ir žarnyno gleivinės rezorbcines savybes. Reaguodamas su gleivių glikoproteinais, preparatas didina gleivinių atsparumą agresyviems veiksniams, neutralizuoja ir pašalina iš organizmo kai kuriuos virusus (rotavirusus), bakterijas (E.Coli ir kt.) ir jų toksinus, tulžies druskas, nesuvirškintus angliavandenius.
 

Kaip tinkamai vartoti vaistą?


Suaugusiesiems patariama vartoti iki 6 paketėlių per parą. Gydymą tęsti mažiausiai 3 dienas. Pakelio turinį (baltus miltelius) reikia ištirpinti pusėje stiklinės vandens išmaišant, kol gausis baltas mišinys.
Vaikams iki metukų amžiaus paprastai skiriama po 2 paketėlius per parą, vyresniems vaikams – 4 pakeliai per parą. Šį vaistą saugu vartoti ir jauniems, ir vyresniems, jis yra gerai toleruojamas.
Kadangi viduriuojant netenkama daug skysčių, tėveliai vaikams turėtų duoti daug gerti, kitaip gresia dehidratacija. Kartu su skysčiais netenkama daug mineralinių medžiagų. Tam, kad vienu metu atstatyti ir jų, ir skysčių kiekį, geriausiai tinka oralinės rehidracijos, arba elektrolitų tirpalai. Nustatyta, kad jie veiksmingi daugiau nei 90 proc. atvejų. Šiuos tirpalus rekomenduoja ir Europos vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos draugija.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai