Lėtinio kosulio priežastys gali nustebinti

Jeigu kosulys atsiranda peršalus ir nėra ypatingai sunkus, pacientas gali mėginti jį gydyti pats nereceptiniais vaistiniais preparatais. Jei kosulys yra ūminės infekcinės ligos simptomas ir pasireiškia kitų neraminančių požymių, pavyzdžiui, itin aukšta temperatūra, dusulys arba jei kosėja vaikas, lėtinėmis ligomis sergantis pacientas  – tuomet reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Ilgiau kaip tris savaites trunkantis kosulys vadinamas užsitęsusiu arba poūmiu kosuliu, o ilgiau kaip 8 savaites trunkantis kosulys jau priskiriamas lėtiniam. Lėtinio kosulio priežasčių ieškoti būtina, nes tai gali būti kitų ligų, apie kurias net nenutuokiama, simptomas. 

 

Galimos lėtinio kosulio priežastys

Pačios dažniausios lėtinio kosulio priežastys yra gastroezofaginio refliukso liga (GERL), lėtinis bronchitas, bronchinė astma, rūkymas. Lėtinį kosulį gali sukelti rinitas (nosies gleivinės uždegimas arba sloga), kurio metu gleivinę nuolat dirgina nosies išskyros, todėl vis kyla noras gleives pašalinti kosėjant. Lėtinis kosulys kartais būna kitos rimtos ligos simptomas – jis vis pasireiškia, kai sergama tuberkulioze, kita infekcine ar neinfekcine kvėpavimo takų ar  plaučių liga, kairiojo širdies skilvelio nepakankamumu, piktybinėmis ligomis. Lėtinį kosulį linkę sukelti kai kurie vaistiniai preparatai, pavojingos aplinkos ir darbo sąlygos, įvairios agresyvios ir kvėpavimo takus dirginančios medžiagos, stiprūs alergenai. Nuolatinis noras kosėti kartais būna susijęs su paprasčiausiu įpročiu, kurio sunku atsikratyti. 

 

Lėtinio kosulio diagnozės patvirtinimas

Pacientas, kuris kreipiasi  gydytoją dėl lėtinio kosulio, visada labai išsamiai apklausiamas (surenkama ligos anamnezė) ir priklausomai nuo atsakymų, atliekami tam tikri tyrimai, padedantys patvirtinti įtariamą diagnozę.  Nuolatinis kosulio pasireiškimas dažnai yra lėtinės ligos simptomas – svarbu kuo tiksliau ją diagnozuoti ir gydyti pačią ligą, o ne tik kosulį, kuris yra tik vienas iš ligos požymių. 

 

Gydytojui svarbu žinoti, kada prasidėjo kosulys, koks jo pobūdis, produktyvumas, koks dažnumas. Klausiama, koks kosulio stiprumas, į kokius garsus jis panašus, kiek laiko trunka. Svarbu žinoti, kuriuo paros metu ar metų laiku kosulys dažniausiai pasireiškia, kokiais simptomais dar skundžiasi pacientas – galbūt sergama stipria sloga, kankina rėmuo, dusulys, galvos skausmas ar iškosėjamas ypatingai didelis skreplių kiekis. Klausiama, ar kosėjantis žmogus nerūko, ar nebuvo netoliese sergančiojo tuberkulioze ir kitomis užkrečiamomis ligomis, ar asmuo neserga lėtinėmis ligomis. Siekiama sužinoti, kokios paciento darbo sąlygos, kokie vartojami vaistai ir kiti įpročiai. 

 

Jei lėtinio kosulio priežastis yra GERL

Lėtinio kosulio gydymas priklauso nuo jį sukėlusių priežasčių. Jei diagnozuojama, kad kosulys pasireiškia dėl GERL, kuri yra viena iš dažniausių lėtinio kosulio, ypač naktinio, priežasčių, tuomet gydymo rekomendacijas paskiria gydytojas gastroenterologas, bendradarbiaudamas su šeimos gydytoju.  Visų svarbiausias yra teisingas maitinimasis. Rekomenduojama speciali dieta, kurios pagrindinės taisyklės yra reguliari ir subalansuota mityba, sveikas ir neagresyvus maistas (pavyzdžiui, reikėtų vengti riebaus, kepto, aštraus, itin rūgštaus maisto), kavos ir alkoholio kiekio mažinimas arba jų atsisakymas. Rūkantiems rekomenduojama palaipsniui atsisakyti šio žalingo įpročio. Nerekomenduojama prisivalgyti ar vartoti daug skysčių prieš miegą, nes tuomet didėja rėmens rizika. Svarbus ir optimalus kūno svoris, teisinga laikysena, patogūs drabužiai, stabili emocinė būsena, reguliarus fizinis aktyvumas. Gali būti skiriama vaistų, padedančių mažinti skrandžio rūgštingumą – antacidinių preparatų (kurie dažnai skiriami tik kaip papildoma priemonė arba jei GERL simptomai labai lengvi), histamino H2 receptorių blokatorių (pavyzdžiui, ranitidino), protonų siurblio inhibitorių (PSI). Chirurginis gydymas taikomas tuomet, kai gyvenimo būdo koregavimas ir gydymas vaistais yra neveiksmingi. 

 

Sėkmingas GERL gydymas padeda išvengti rėmens pasireiškimo, įveikti varginantį lėtinį kosulį ir pagerinti paciento gyvenimo kokybę. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai