Verta žinoti, jei vargina meteorizmas

Išsipūtęs pilvas, sunkumo ir tempimo jausmas, žarnyno raižymas, gurgimo garsas – tai nemalonūs reiškiniai, kuriuos tekę patirti bene kiekvienam. Jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais pilvo pūtimas įvardijamas kaip vienas iš dažniausių kūdikių neramumo priežasčių. Net ir suaugusiam šie pojūčiai kartais gali ypatingai apkartinti gyvenimą. Tuomet jausmo, kad pilve pūpso išsipūtęs balionas, norisi atsikratyti kuo greičiau ir vėl nuoširdžiai džiaugtis visais gyvenimo teikiamais malonumais. Kaip išvengti pilvo pūtimo ir ką daryti, kai ir vėl pasireiškia meteorizmas? 

 

Koks sveikatos sutrikimas apibūdinamas meteorizmo terminu?

Meteorizmu vadinamas sveikatos sutrikimas, kai pilvas išsipučia dėl susikaupusių žarnyno dujų. Susilaikius žarnyno dujoms jaučiami labai nemalonūs simptomai: pilvo tempimas, pilvo skausmas ir raižymas. Pacientai meteorizmą apibūdina kaip sunkumo jausmą ir pilvo apimties padidėjimą, kuris kartais netgi apriboja normalią judėjimo galimybę. Žmogus jaučiasi taip, tarsi tuoj „sprogs“. Meteorizmas gali pasireikšti kaip atskira sveikatos būklė arba yra vienas iš simptomų, būdingų kitoms ligoms, kuriomis serga pacientas. 

 

Nurytas oras

Didelę žarnyno dujų dalį sudaro tiesiog nurytas oras. Nuryto oro kiekis didėja, kai valgoma kalbant, valgoma paskubomis arba nesusikoncentravus į procesą. Taip pat daug įtakos dujų atsiradimui žarnyne turi gazuotų gėrimų vartojimas, skysčių gėrimas per šiaudelį ir įprotis kramtyti kramtomąją gumą. Ne visas prarytas oras pašalinamas atsirūgstant – dalis jo nukeliauja į žarnyną ir skausmingai tempia žarnų sieneles bei padidina pilvo apimtį. 

 

Vidurių užkietėjimas

Meteorizmas dažniau vargina tuos pacientus, kurie skundžiasi vidurių užkietėjimu. Tai labai dažnas sveikatos sutrikimas, kurį, spėjama, patiria ypatingai didelė dalis pacientų. Vidurių užkietėjimą lemia nepakankamas skysčių vartojimas, per mažas skaidulų kiekis maiste, sutrikusi žarnyno mikroflora, nejudrus gyvenimo būdas, senėjimo procesas bei kitos priežastys. Vidurių užkietėjimui daug įtakos turi netgi psichologiniai faktoriai ar tam tikri įpročiai, susiformavę dar vaikystėje. Dėl to daug kam viduriai užkietėja keliaujant ar svečiuojantis ne namuose, kamuojant baimėms lankytis viešuosiuose tualetuose. 

 

Laktozės netoleravimas

Pilvo pūtimas kankina ir laktozės netoleruojančius pacientus. Laktozė netoleruojama tuomet, kai stokojama specialaus fermento (laktazės), skaidančio pieno cukrų (laktozę). Jei stokojant šio svarbaus fermento suvartojama pieno produktų, tuomet dėl žarnyne vykstančių procesų pasigamina daugiau dujų, o pacientams be pilvo pūtimo pasireiškia ir kitų nemalonių virškinimo sutrikimų. Jei žinoma apie laktozės netoleravimą, tuomet patariama vengti pieno produktų arba rinktis tokius produktus, iš kurių pieno angliavandeniai pašalinti specialiais būdais. 

 

Kitos galimos meteorizmo priežastys

Meteorizmo pasireiškimo riziką skatina per mažas fizinis aktyvumas ir sėdimas darbas. Daug įtakos, žinoma, turi ir mityba. Kiekvienas pacientas turėtų stebėti, kurie produktai sukelia pilvo pūtimą – vieniems tokį poveikį turi žirniai ir pupelės, kitiems– svogūnai ir porai, dar kitiems netinkami kopūstai, šviežio pieno produktai ar miltiniai patiekalai. Sergant žarnyno infekcinėmis ligomis žarnyno dujų kiekis taip pat gali reikšmingai padidėti. Vis dažniau nustatomas ir dirgliosios žarnos sindromas, kurio eiga itin paaštrėja patiriant nervinę įtampą. Jei įsitikinama, kad aukščiau paminėtos priežastys nėra susijusios su pasireiškiančiu pilvo pūtimu, tuomet reikia atlikti išsamesnius tyrimus ir įsitikinti, ar žarnynas tinkamai funkcionuoja ir ar nėra kitų pavojingų pakitimų. 

 

Simetikonas – saugi ir veiksminga medžiaga kovoje su pilvo pūtimu

Simetikonas yra medžiaga, kuri veiksmingai ardo virškinimo trakte susikaupusius dujų burbuliukus. Taip žarnyno dujos lengviau pašalinamos. Dėl šių priežasčių simetikonas rekomenduojamas greitam ir veiksmingam meteorizmo simptominiam gydymui. Simetikono savo sudėtyje turi vaistinis preparatas Espumisan. Espumisan minkštųjų kapsulių galima įsigyti be recepto, tačiau dėl vartojimo, kaip ir įsigyjant bet kurį kitą vaistą, rekomenduojama pasitarti su gydytoju arba vaistininku. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai