Norite mėgautis atostogomis? Išvenkite viduriavimo!

Dar prieš keletą metų galvojau, kodėl dienos metu mieste vaikšto senukai, žmonės su mažais vaikais ir „žalias jaunimėlis“. Kur būna visi 30–40 metų amžiaus žmonės? Dabar suprantu: jie dirba, jie daug dirba, todėl neturi laiko slankioti gatvėmis ir labai laukia atostogų. O kai sulaukia, nori kokybiškai pailsėti ir iškeliauja pasidairyti po kitas šalis. Su derama pagarba pailsėti besiruošiantiems žmonėms parengėme keletą patarimų, padėsiančių beviltiškai nesugadinti atostogų.
 

Kas yra keliautojų diarėja?


Keliautojų diarėja(viduriavimas), kaip visada netikėtai, užpuola dažną keliautoją Viduriavimas dažniausiai trunka 3–5 dienas, išimtiniais atvejais – iki dviejų savaičių. Tačiau net tų kelių dienų gali pakakti tam, kad nesėkmingojo keliautojo organizmas netektų daug skysčių ir elektrolitų. Kokie simptomai būdingi diarėjai? Sergančiajam gali skaudėti, raižyti pilvą, jį gali pūsti, žmogus gali karščiuoti ir, be jokios abejonės, viduriuoja. Beje, jeigu vieną ar du kartus pasituštinote blogiau susiformavusiomis ir skystesnėmis išmatomis, tai dar nereiškia, kad jau viduriuojate. Dažniausia keliautojų viduriavimo priežastis – maistas ir vanduo užteršti žarnine lazdele, t.y. Escherichia coli, o taip pat Salmonella, Schigella, Campilobacter ir kt.
 

 

Keliaujant į kokias šalis didėja keliautojų diarėjos rizika?


Kai kuriuose informaciniuose šaltiniuose pažymimi ištisi pavojaus regionai, į kuriuos įtraukiama ir Rytų Europa (čia rizika vertinama kaip vidutinio dydžio). Rytų Europoje gyventi esame įpratę, didesnių rūpesčių nekyla, tačiau atkreipkime dėmesį ir toliau pateiktų rekomendacijų laikykimės keliaudami į Meksiką, Karibus (rizika kiek mažesnė), centrinę ir Pietų Ameriką, piečiausias Europos dalis, Vidurio Rytus, Indiją, Aziją (ypatingai pietinę dalį, pvz., Tailandą).
 

Kaip tinkamai pasiruošti kelionei?


Išsiaiškinkite, ar tas regionas, į kurį važiuojate, priklauso didesnės rizikos sirgti keliautojų diarėja grupei. Pasirinkite saugų kelionės maršrutą, užsitikrinkite galimybę valgyti aukštos kokybės maistą. Jeigu keliaujate savarankiškai laukinėje gamtoje, pasirūpinkite, kad su savimi turėtumėte geros kokybės geriamo vandens. Neretai manoma, kad alkoholis gali apsaugoti nuo keliautojų diarėjos – tai mitas. Alkoholis gali padėti apsaugoti tik nuo kai kurių parazitinių ligų, tokių kaip trichineliozė, todėl ši priemonė gali būti veiksminga nebent valgant žvėrieną. Dar prieš išvykdami (likus 2–3 savaitėms) pradėkite vartoti gerųjų bakterijų (probiotikų) preparatų, pvz., ErceFlora duo. Pasirūpinkite, kad kelionės vaistinėlėje turėtumėte ne tik probiotikų preparato (vartokite jų visos kelionės metu), bet ir preparato elektrolitų tirpalui, kuris reikalingas viduriuojant, pagaminti, kai kuriais atvejais – antibiotikų.
 

Kodėl svarbu, kad žarnyno mikroflora nebūtų sutrikusi?


Žmogus, kurio žarnyno mikroflora yra sutrikusi (pavyzdžiui, vartojus antibiotikų ir pan.), priklauso padidėjusios rizikos grupėje sirgti keliautojų (ir kitais) viduriavimais. Todėl mikrofloros pusiausvyra reikia pasirūpinti iš anksto, t.y. dar prieš kelionę. Vienas iš galimų preparatų, kaip jau minėjau, – ErceFlora duo. Šis probiotikas ypatingas tuo, kad jame yra trijų skirtingų sudedamųjų medžiagų: dviejų rūšių pieno rūgšties bakterijų (Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus) ir mielių (Saccharomyces boulardii). Minėtos padermės sustiprina viena kitos veikimą, taigi poveikis yra geresnis. Saccharomyces boulardii yra atsparus antibiotikų preparatams, taigi, jeigu tektų vartoti antibiotikų, turėtumėte papildomą apsaugą, kad viduriavimas nepasireikštų kaip šalutinis antibiotikų poveikis.
ErceFlora duo preparatą geriausiai gerti ryte nevalgius arba pusvalandį prieš valgį su trupučiu vandens ar vaisių sulčių, ypač patogu, kad jo nereikia laikyti šaldytuve, taigi kelionės metu jis nepraras savo veiksmingumo.
 

Kaip save apsaugoti?


Ką daryti?
Dažnai plauti rankas
Gerti tik patikimų gamintojų sultis, vaisvandenius ir mineralinį vandenį
Alkoholinius gėrimus ir kokteilius gerti be ledukų
Gerti tik pasterizuotą, atitinkamai paruoštą pieną (ledai gali būti gaminami iš nepasterizuoto pieno – siūloma vengti)
Valgyti termiškai apdorotą karštą maistą
Valgyti vaisius, prieš tai nusilupus odelę (pasirinktas vaisius turi būti sveikas, nepažeista odele)
Ko NEdaryti?
Nevalgyti termiškai neapdorotų ir (arba) nenuluptų vaisių.
Nevalgyti nepakankamai termiškai apdorotos arba „žalios“ mėsos, žuvies. Dėl susidarančių biotoksinų patariama nevalgyti tam tikros rūšies žuvies., pavyzdžiui, barakudos.
Nevalgyti termiškai neapdorotų salotų bei daržovių
Negerti vandens iš čiaupo ir iš gamtinių šaltinių.
Nepirkti maisto produktų ir gėrimų abejotinų sanitarinių sąlygų vietose, pvz., iš gatvės prekeivių.
Nevartoti ledukų ir grūsto ledo
 

Ką daryti, jei vis tik viduriuojate?


Svarbiausia – susigrąžinti organizmo skysčių ir elektrolitų balansą. Ką tai reiškia? Tai, kad reikia suvartoti pakankamai skysčių ir mineralinių medžiagų. Pirmiausia, reikia vengti šlapinimąsi skatinančių gėrimų: kavos, alkoholio (įskaitant alų), saldžių gaiviųjų gėrimų. Jeigu viduriuoja jaunesnis nei 2 metų vaikas, patariama po kiekvieno pasituštinimo sugirdyti iki ½ puodelio vandens, jeigu viduriuoja 2–10 metų amžiaus vaikas, šis kiekis turi būti ½-1 puodelis vandens po kiekvieno pasituštinimo, vyresniems rekomenduojama gerti kuo daugiau, šis kiekis nėra ribojamas (išskyrus kai kurių ligų atvejus).
Elektrolitų balansą galima atkurti specialiais tirpalais (jų galite įsigyti vaistinėje) arba bent jau geriant mineralinį vandenį. Jeigu viduriavimas yra labai gausus, jeigu serga vaikas, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Tokiais atvejais, kai medicinos pagalba yra nepasiekiama, rekomenduojama gerti antibiotikų preparato (Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduojama vartoti ciprofloksaciną atitinkamomis dozėmis. Plačiau šį klausimą aptarkite su savo gydytoju prieš išvykdami į kelionę). NEVARTOKITE žarnų veiklą slopinančių vaistų nuo viduriavimo – taip tik pailgės ligos trukmė.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai