Hemorojus – užkietėjusių vidurių pasekmė

Dėl netinkamos mitybos vargina užkietėję viduriai. Nemažą įtaką šiam negalavimui turi ir antsvoris, dažnas sunkių daiktų kilojimas bei kiti veiksniai, didinantys slėgį pilvo ertmėje. Geriame daug kavos, piktnaudžiaujame konditerijos gaminiais, sausais sumuštiniais. Tuo tarpu avižinei košei užsiplikyti, daržovių sriubai išsivirti ar troškiniui pasigaminti neretai pritrūksta noro ar laiko. Geriame per mažai skysčių, tokių kaip vanduo, natūralios sultys, žolelių arbata. O kur dar įtampa, nuolatinis skubėjimas! Visa tai didina stresą, kuris taip pat turi įtakos vidurių užkietėjimui. O nuo jo vienas žingsnis ir iki hemorojaus. Apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų gydytoju gastroenterologu doc. dr. Gediminu KIUDELIU.
 

Kaip išvengti vidurių užkietėjimo?


Jeigu jau žinote, ką reiškia užkietėję viduriai, vadinasi, pats laikas susirūpinti gyvenimo kokybe. Daugiau judėkite, sportuokite, valgykite maisto produktų, kurie turi ląstelienos, žalių bei troškintų daržovių. Nepamirškite sriubos. Labai naudinga ryte nevalgius išgerti stiklinę ar kelias stiklinaites vandens, o vakare prieš miegą – kefyro ar pasukų.
 

 

Kas atsitinka, kai atsiranda hemorojus? Ar tai pavojinga?


Vidurių užkietėjimas gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų. Bene vienas iš nemaloniausių – hemorojus. Jis pasireiškia padidėjusiais hemorojiniais mazgais tiek išangės viduje, tiek išorėje. Mazgai skausmingi, jie kraujuoja, peršti, niežti. Juntamas diskomfortas išeinamosios angos srityje, sustiprėjantis tuštinimosi metu. Kraujavimas iš mazgų kartais būna ir gana intensyvus. Tokiu atveju jis gali paskatinti mažakraujystės atsiradimą.
Sergant ūminiu hemorojumi (įvykus išorinio mazgo trombozei) gali varginti net labai intensyvus išangės skausmas. Todėl labai svarbu pasiekti, kad viduriai būtų ne kieti.
 

Ar hemorojus turi polinkį atsinaujinti? Nuo ko tai priklauso ir kaip galima išvengti?


Taip, hemorojiniai mazgai turi polinkį atsinaujinti, todėl mitybos bei gyvenimo būdo pakeitimas neturėtų būti tik epizodiškas. Jų turi būti laikomasi visą gyvenimą. Hemorojaus simptomų atsinaujinimą skatina aštrus, riebus maistas, alkoholis, dažnas stanginimasis tuštinimosi metu, sunkumų kilnojimas. Beje, moterims nėštumo metu dėl padidėjusio slėgio pilvo ertmėje hemorojiniai mazgai taip pat gali padidėti.
 

Kokie maisto produktai bei gėrimai turėtų būti ant kasdieninio stalo tų žmonių, kurie turi polinkį į vidurių užkietėjimą?


Tiek sergant hemorojumi, tiek besirūpinant jo profilaktika, labai svarbu vengti vidurių užkietėjimo. Kuo daugiau valgykite, kaip jau minėjau, maisto, turinčio ląstelienos, t.y. įvairių košių, rupios juodos duonos, sėlenų, avižinių dribsnių, vaisių, daržovių, salotų. Jas gausiai apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Naudinga kasdien išgerti bent kelis litrus vandens, vengti alkoholinių gėrimų, riebių ir pikantiškų patiekalų.
 

Kaip gydyti hemorojų?


Tenka ne tik sureguliuoti maistą, atsisakant vidurių užkietėjimą skatinančių maisto produktų, bet ir naudoti specialius gydytojo paskirtus tepalus ar žvakutes. Jie slopina uždegimą, sumažina skausmą, niežulį bei kitus nemalonius pojūčius. Paprastai žvakutės ar tepalai yra naudojami tris keturias savaites, aišku, atsižvelgiant į individualius ligų simptomus bei gydytojo rekomendacijas.
Jei skausmas labai stiprus (esant išorinio mazgo trombozei), keletą dienų gali tekti vartoti ir stiprių nuskausminamųjų. Kraujavimui stabdyti veiksmingi augaliniai venų sienelių pralaidumą mažinantys vaistai. 80 proc. atvejų hemorojų galima sėkmingai gydyti guminių žiedų ligatūromis (ant mazgo uždedama gumelė). Procedūros metu galima be skausmo perrišti tris vidinius mazgus, o, jiems atsinaujinus, – procedūrą kartoti. Jei mazgai dideli ar dėl kitų priežasčių jų negalima perrišti be operacijos, tenka atlikti chirurginę operaciją pritaikius bendrinę nejautrą.
Kartais hemorojus gydomas sklerozuojamųjų tirpalų injekcijomis bei lazeriu.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai