Kai sutrinka virškinimas

Kasa – tai nedidelis, 15 gramų sveriantis virškinamosios sistemos organas. Kasos funkcijos yra dvi: egzokrininė ir endokrininė. Egzokrininė reiškia, kad kasa gamina virškinimo fermentus, kurie skaido angliavandenius, riebalus ir baltymus plonojoje žarnoje. Endokrininė funkcija – kasa sekretuoja hormoną insuliną, kuris mažina gliukozės koncentraciją kraujyje. Apie kasos funkcijos sutrikimus ir fermentų reikšmę juos gydant konsultuoja medicinos mokslų daktaras Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gastroenterologas Juozas STANAITIS.
 

Kokie yra kasos funkcijos sutrikimai?


Galimas egzokrininės ir endokrininės funkcijos sutrikimas. Sutrikus endokrininei funkcijai, pasireiškia cukrinis diabetas. Klasikinis egzokrininės funkcijos sutrikimas pasireiškia sergant lėtiniu pankreatitu. Lėtiniu pankreatitu vadinama liga, kai pakinta kasos audinys ir pažeidžiama egzokrininė kasos funkcija. Trumpesniam laikui sutrinka tiek endokrininė, tiek egzokrininė funkcija, susirgus ūminiu pankreatitu.
 

 

Pankreatitų priežastys


Pagrindinės ūminio pankreatito priežastys yra tulžies latakų akmenligė ir alkoholio vartojimas. Lėtinis pankreatitas dažniausiai, net 70 proc. atvejų, išsivysto dėl lėtinio alkoholio vartojimo, o kitos priežastys retesnės.
Kasos egzokrininė funkcija taip pat sutrinka pacientams po atliktų kasos, skrandžio rezekcinio (dalies šalinimo) tipo operacijų. Lietuvoje jų atliekama vis daugiau, nes anksčiau diagnozuojami navikiniai susirgimai, jų daugiau gydoma bei didėja chirurgų patirtis. Ši funkcija dar gali sutrikti po skrandžio pašalinimo operacijos (gastrektomijos). Pastaruoju atveju kasa fermentų išskiria pakankamai, bet sutrikusi jos hormoninė stimuliacija.
Kartais hormoninę kasos stimuliaciją gali sumažinti plonojo žarnyno ligos, tokios kaip, Krono liga, celiakija ir kai kurios infekcijos.
Be to, yra atlikti keli tyrimai ir įrodyta, kad sergantiems cukriniu diabetu taip pat sumažėja kasos egzokrininio audinio.
 

Kaip diagnozuojami kasos funkcijos pažeidimai?


Pagrindinis simptomas sergant ūminiu ar lėtiniu pankreatitu yra skausmas. Dėl ūmaus kasos uždegimo pacientai skundžiasi stipriu, staigiu, juosiančiu pilvo skausmu, lydimu pykinimo, vėmimo. Sergant lėtiniu pankreatitu, skausmas daugiau nuolatinio pobūdžio (bukas, aštrus ar kitoks) ir plinta į nugarą.
Pagrindinis kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumo simptomas yra viduriavimas riebalingomis išmatomis, nes pirmiausiai iki galo nėra suvirškinami riebalai.
Esant kasos uždegimui, svarbu kraujyje (serume) nustatyti kasos virškinimo fermentų aktyvumą. Sergant ūminiu pankreatitu, kraujyje padidėja fermentų amilazės ir lipazės koncentracija. Tuo tarpu lėtinio pankreatito metu, net ir tuomet, kai liga paūmėja, amilazės ir lipazės kiekis gali nedidėti.
Egzokrininės kasos funkcijos nepakankamumą Lietuvoje galima įrodyti tiktai vieninteliu testu, tai fermento elastazės 1 nustatymu išmatose. Elastazė 1 gaminama kasoje, ji praeina per visą virškinamąjį traktą su maistu ir randama išmatose. Sumažėjęs šio fermento kiekis rodo kasos nepakankamumą. Lėtinio pankreatito metu vaizduojamaisiais tyrimais (ultragarsu, kompiuterine tomografija, magnetiniu branduoliniu rezonansu, endoskopiniu ultragarsu) galima nustatyti kasos audinio struktūrinius pakitimus – kalcifikatus kasos audinyje, pseudocistas, išplėstą kasos lataką.
 

Gydytojai rekomenduoja fermentus minimikrosferose


Egzokrininės kasos funkcijos nepakankamumas gydomas fermentinių kasos preparatų pakaitine terapija. Kasos fermentų Lietuvoje yra įvairių. Šie fermentai gaminami iš kiaulės kasos ekstraktų. Tiesiogiai ekstraktas, patekęs į žmogaus skrandį, suirtų ir fermentai būtų inaktyvuoti. Todėl fermentai yra tam tikroje kapsulėje, kuri skrandyje suyra ir lieka specialios minimikrosferos su fermentais kurios su maistu patenka į plonąjį žarnyną ir ten atsipalaiduoja iš sferų.
Labai svarbus sferos dydis. Įrodyta, kad 1,2 mm sferos geriausiai patenka per skrandžio prievarčio (piliorinę) dalį į mūsų žarnyną, adekvačiai susimaišiusios su maistu. Būtent fermentinis preparatas Kreon atitinka šį reikalavimą. Šis vaistas plačiai vartojamas Vakarų Europoje ir pasaulyje. Preparato dažniausiai skiriama valgio metu arba po valgio. Priklausomai nuo ligos sunkumo, gydytojas nustato dozę, kurią skiria pacientui. Gydymas šiuo vaistu vaikams, sergantiems cistine fibroze, kurios metu irgi sutrinka kasos egzokrininė funkcija, yra valstybės kompensuojamas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai