Užsikrėsti hepatitu galima ir grožio salone

Hepatitas – tai kepenų uždegimas, liaudyje paprastai vadinamas gelta. Atrodytų, eilinė liga, tačiau ji, kaip ir daugelis kitų ligų, turi keistą šleifą. Esą šia liga serga tik alkoholikai, narkomanai ar turintys atsitiktinių lytinių partnerių. Europoje lėtiniu hepatitu C serga apie 6 milijonai gyventojų. Hepatitu A kasmet suserga apie pusantro milijono žmonių. Ir jie suserga ne dėl to, kad vartoja daug alkoholio, leidžiasi narkotikus ar kasdien keičia sekso partnerius. Užsikrėsti hepatitu galima net artimiausiame grožio salone.
 

Kas yra hepatitas?


Ūminis ar lėtinis kepenų pažeidimas, sukeltas įvairių priežasčių (dažniausiai virusų A, B, C, D), kurios lemia kepenų ląstelių pokyčius. Pažeistos kepenų ląstelės žūva, o jų vietą užpildo jungiamasis audinys.
Hepatito A virusas sukelia tik ūminį kepenų uždegimą, o B ir C virusai yra dažna ne tik ūminio, bet ir lėtinio uždegimo priežastis.
Ūminio hepatito simptomai:
• pykinimas;
• sąnarių skausmas;
• bendras silpnumas;
• karščiavimas;
• akių ir odos pageltimas;
• apetito stoka;
• dešiniojo šono maudimas.
Medikai šiuos simptomus vadina nespecifiniais. Tai reiškia, kad, esant vienam iš išvardintų negalavimų, galima įtarti bet kurią kitą ligą.
 

 

Užsikrėtimo keliai


Virusu A dažniausiai suserga jauni žmonės, iki keturiasdešimties metų. „Vienas iš dažniausių viruso A užsikrėtimo kelių – per valgį. Paklauskite vyresnio vyro, ar jis sirgo gelta: „O taip, sirgau armijoje, ten mūsų visas būrys sirgo“ .
„Todėl, kad nebuvo laikomasi tam tikrų higienos, sanitarinių sąlygų: užteko, kad visam būriui sergantysis hepatitu gamino maistą nešvariomis rankomis,“ – sakė med. dr. Goda Denapienė, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytoja gastroenterologė. Hepatito A eiga yra ūminė ir lengvai diagnozuojama. Paprastai ši hepatito forma nesikomplikuoja ir nepereina į lėtinę formą. Žmogus visam gyvenimui įgauna imunitetą būtent šiam viruso tipui, tačiau nėra apsaugotas nuo kitų virusų formų.
„Prakalbus apie B ir C tipus, matyti, kad žmonės turi daug baimių. Visi žino, kad virusai plinta per kraują, tačiau baiminamasi net ranka prisiliesti, naudotis vienu puodeliu. Nereikia bijoti su tokiu žmogumi gyventi po vienu stogu. Netgi bučiuojantis užsikrėsti yra tik teorinė galimybė. Seilėse randama tų virusų, tačiau jų yra per maži kiekiai, kad būtų galima užsikrėsti,“ – sakė med. dr. Goda Denapienė.
Pasak gydytojos, vertėtų baimintis akivaizdžiai sanitarinių taisyklių nesilaikančių įstaigų. „Užtenka nedidelio lašelio neišdžiūvusio kraujo, kad virusas iš vienos manikiūrininkės klientės nukeliautų kitai,“ – patikino gydytoja. Tatuiruotės, auskarų vėrimas – tai dar vieni užsikrėtimo būdai.
Kodėl reikia būti, ir žmogus gali gyventi daugybę metų sirgdamas šia liga, tačiau nežinos to. Kas gali būti tikras, kad toks asmuo nebuvo prieš tai pas jūsų mainikiūrininkę? Tikimybė užsikrėsti tokiose įstaigose yra nemaža,“ – sakė gydytoja G. Denapienė. Prašymas, kad būtų naudojamasi vienkartiniais įrankiais, grožio salono darbuotojams turėtų būti savaime suprantamas.
Iki 1993 m., kol C virusas nebuvo identifikuotas, egzistavo dar vienas „buitinis“ užsikrėtimo būdas. Nemažai užsikrėtimo atvejų įvykdavo kraujo perpylimo metu. Donorai galėjo skleisti virusą, patys to nežinodami. Tačiau dabar šis užsikrėtimo būdas yra kontroliuojamas ir negalimas, tad nereikia bijoti būti kraujo donoru.
 

Lėtinė forma ir būtinybė tikrintis


Būtent C virusas laikomas pikčiausiu iš visų hepatito virusų. Pusė hepatito C atvejų tampa lėtiniai, pusė iš tų lėtinių progresuoja iki cirozės. Lėtiniu hepatitas imamas vadinti, kai ūminė jo forma neišgydoma per pusmetį. Viruso vis tiek randama kraujyje. Iš anksto numatyti, ar ūminė forma taps lėtine, sunku. Per 10–40 metų negydomas lėtinis B ir C tipo hepatitas progresuoja iki kepenų cirozės. Gydant pusei ligonių pavyksta pasiekti gerų rezultatų.
Kraujo tyrimai gali apsaugoti nuo tylomis jūsų kepenis žalojančių virusų.
„Lietuvoje sergančiųjų skaičius šia nepagydoma liga siekia net iki 60 tūkst. Hepatito kontrolė yra didelė 21-ojo amžiaus problema, nes žmonių, kurie dėl šios virusinės infekcijos suserga rimtomis kepenų ligomis, ir toliau daugėja. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) taip pat išreiškė ypatingą susirūpinimą dėl hepatito infekcijos paplitimo ir skatina šalių vyriausybes imtis ryžtingų veiksmų, siekiant užkirsti kelią šio mirtino viruso plitimui bei sudaryti ligoniams sąlygas būti efektyviausiai gydomiems.“
www.hepatitas.lt (Kepenų ligomis sergančių pacientų ir gydytojų asociacija „Vilties atgaiva“).

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai