Didžioji organizmo laboratorija

Kepenys – tai vienas didžiausių, svarbiausių ir seniausiai žmonijos istorinėje raidoje ištyrinėtų vidaus organų. Dar senovėje buvo pastebėta, kad iš kovose sužalotų žmonių pilvo sienos ir organų žaizdų gausiai plūsdavo lipnus kraujas, sumišęs su kitu – gelsvai žalsvu kartaus skonio skysčiu – tulžimi, išskiriama kepenyse. Žyniai, apžiūrėdami ką tik paskerstų avių kepenis, stebėdami ir vertindami tam tikrus paviršiaus ypatumus, patardavo karvedžiams, ar tikslinga pradėti karo žygius.
 

Kaip atrodo ir kur yra mūsų kepenys?


Didelės, vidutiniškai minkštos, maždaug trikampiškos, apie 1,5 kg masės suaugusio žmogaus kepenys užima vos ne visą viršutinę dešiniąją pilvo ertmės dalį, slypėdamos po diafragma, už dešiniųjų apatinių šonkaulių (1 pav.). Čia nedidelį jų apatinį kraštelį gali apčiuopti tik įgudusio gydytojo ranka. Tik nedidelė jų dalis atsiduria po krūtinkauliu ir kairiojoje pilvo ertmės pusėje.
Kepenys – gana paslankus organas; jų padėtis žmogui judant nuolat šiek tiek kinta, žmogui įkvėpus jos pasistumia žemyn, atsigulus ar iškvėpus – pakyla. Viršutinis, iškilus kepenų paviršius remiasi į diafragmą, o lėkštas, kiek įdubęs apatinis paviršius nukreiptas žemyn, kitų pilvo organų link. Ir nespecialistui apžiūrint kepenis nesunku įsitikinti, kad nepalyginti didesnė yra dešinioji kepenų pusė arba skiltis, o daug mažesnė kairioji skiltis pasibaigia plonu krašteliu. Apatiniame paviršiuje žiojėja platokas gilus plyšys – kepenų vartai, pro kuriuos į šį organą įsiskverbia arterija, vartų vena, nervai, išteka tulžies latakas, limfagyslės. Prieš vartus ir už jų šiame paviršiuje guli nedidelė kvadratinė bei uodeginė skiltys, į pirmosios paviršių įdumba tulžies pūslė.

Išorinį organo paviršių supa plona tampri jungiamojo audinio kapsulė, po kuria kepenų traumų atvejais neretai susikaupia didesnis ar mažesnis kraujo kiekis. Be to, kepenų išorę beveik visiškai apkloja plona slydi blizganti pilvaplėvė. Ji, apklodama kepenis, sudaro kepenų raiščius, kurie padeda ši stambų organą palaikyti pilvo ertmėje.
Be to, nuo priekinės pilvo sienos vartų link tęsiasi storokas vadinamasis apvalusis kepenų raištis, tokiu virtęs po gimimo ir virkštelės perrišimo, užakus vaisiaus periodo bambinėms kraujagyslėms.
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai