Breketų sistema ir dantų emalio demineralizacija

Breketų sistema, mūsų šalyje pradėta taikyti prieš dešimtmetį, galima sakyti, padarė revoliuciją ortodontijos srityje. Šiuo metodu galima koreguoti dantų bei žandikaulių padėtį vaikams ir suaugusiesiems. Svarbu ir tai, kad galimybė, o kai kuriems pacientams ir būtinybė koreguoti dantų padėtį nėra skausminga procedūra.
 

Tačiau ortodontinis gydymas gali trukti 2-3 metus. Breketo aparatą sudaro specialūs miniatiūriniai metaliniai laikikliai, vadinamieji breketai, kurie tvirtinami ant dantų priklijuojamomis detalėmis. Būdami ilgai priklijuoti ant dantų, jie tampa mechanine kliūtimi savaime apsivalyti dantų paviršiams.
Vienas didžiausių breketų nešiojimo sukeliamų nemalonumų - danties emalio demineralizacija. Šis procesas gali tapti aktyvesnis ortodontinio gydymo metu bei nuėmus breketus.
Dauguma ortodontų pacientų - vaikai ir paaugliai, kurių dantų emalis dar nėra visiškai susiformavęs. Literatūroje nurodoma, kad 12-15 metų paauglių, kurių sąkandis netaisyklingas (yra dezokliuzija), burnos higienos būklė pagal OHY-S higienos indeksą tėra 3,06. Tai labai žemas rodiklis. Jeigu burnos higienos įgūdžiai nepakankami, zonose prie breketų kaupiasi minkštasis apnašas. Breketai, nenuimami visą gydymo laikotarpį, tampa mikroorganizmų “užuovėja”. Pastebėta, kad ir mikroorganizmų rūšių įvairovė šių pacientų burnose yra didesnė.
Taip į danties emalį pradeda skverbtis rūgštys, vyksta kalcio bei fosfatų disociacija paviršiniame emalio sluoksnyje - vystosi židininė demineralizacija. Tai matyti kaip baltos dėmės ir ruoželiai, atitinkantys breketų atramos taškų kontūrus.
Vyksta ir krūminių dantų demineralizacija. Ypač probleminė higienos požiūriu yra sritis tarp breketo lankelio ir dantenų krašto priekaklelinėje srityje, nes ši danties dalis įprastinėmis dantų higienos priemonėmis sunkiai pasiekiama ir beveik neišvaloma. Maisto likučių sankaupos ir mikrobų apnašas sudaro sąlygas dantų emalio demineralizacijai.
Šie procesai vyksta palyginti sparčiai, tačiau jie pastebimi ne iš karto. Ortodontologams tenka labai svarbi užduotis - apsaugoti savo pacientus nuo dantų emalio demineralizacijos.


 

Pirmiausia - higiena


Jeigu paciento burnos higiena nepakankama, gydyti pradedama nuo tinkamų higienos įgūdžių ugdymo bei dantų valymo technikos mokymo. Tačiau vien kokybiškos higienos užtikrinimas negarantuoja, kad ortodontinis gydymas bus sėkmingas. Dėl ortodontinės intervencijos yra didelė pirminio karieso (dantų ėduonies) išsivystymo rizika.
Todėl labai svarbios šiuolaikinės profilaktikos priemonės.
Dantų ėduonies išsivystymo riziką specialistai gali prognozuoti taikydami dantų emalio funkcinės rezistencijos įvertinimo metodus. Remiantis jų rezultatais, galima planuoti, kada geriausia pradėti ortodontinį gydymą. Kai kuriais atvejais jį tenka kuriam laikui atidėti ir pasirūpinti dantų emalio stiprinimu. Pacientų svajonė puikuotis gražia dantų rikiuote gali būti atidėta 3-6 mėnesiams, tačiau jie turi suprasti, kad dantų emalio stiprinimas leis išvengti galimų nesklandumų, sukeltų skuboto ortodontinio gydymo.
 

Kai skubėti nedera


Prieš pradedant ortodontinį gydymą, pacientui gali būti pasiūlyta:
• Burnos ertmės higienos mokymo programa. Kontrolinis apsilankymas pacientui skiriamas maždaug po dviejų savaičių.
• Profesionali paciento burnos ertmės higiena.
• Mitybos koregavimas. Pacientui rekomenduojama valgyti daugiau žuvies bei kitų jūros bei pieno produktų. Patartina pieną gerti lėtai, kad jis kuo ilgiau “plautų” dantų paviršių. Jeigu prieš geriant pieną ar valgant kitus produktus, kuriuose gausu kalcio, bus nuvalytos minkštosios dantų apnašos, kalcio pasisavinimas bus veiksmingesnis.
 

Mikroelementų terapija


Kaip papildomą dantų higienos bei dantų emalio stiprinimo priemonę galima rekomenduoti gelį, kurio sudėtyje yra kalcio bei fosforo (juo tepama po to, kai dantys gerai išvalomi šepetėliu ir pasta).
Jeigu pacientas vykdo šią programą, maždaug po keturių savaičių dantys pradeda “gyvai” blizgėti, matomi objektyvūs teigiami dantų emalio pokyčiai. Specialaus tyrimo duomenys parodė, kad per pusmetį objektyvaus dantų emalio vertinimo testo duomenys tapo du kartus geresni.
Gydytojai praktikai pateikia šias dantų demineralizacijos programos taikymo išvadas:
• vykdydami dantų emalio stiprinimo programą, pacientai išmoksta kokybiškai prižiūrėti burnos ertmę bei dantis ir šiuos įgūdžius taiko ilgai trunkančio ortodontinio gydymo metu;
• pacientams, taisyklingai valantiems dantis bei prižiūrintiems breketų sistemas, tenka daug rečiau lankytis pas ortodontologą ir koreguoti sistemą dėl to, kad ji blogai laikosi.
Nė vienam iš pacientų, kurie tinkamai atliko burnos higieną, nuimant breketų sistemą nebuvo pažeistas dantų emalis. Tai įrodo, kad emalis tapo pakankamai tvirtas.
 

Problemos, kylančios nešiojant breketus


Nešiojant breketus yra didesnė tikimybė susirgti gingivitu, parodontitu, išvešėti dantenoms bei dėl pernelyg didelių ortodontinių jėgų veikimo rezorbuotis (nykti) dantų šaknų viršūnėms. Kol burnos gleivinė nepripratusi prie breketų, jie gali sukelti ir mechaninius gleivinės pažeidimus. Jei breketų nešiojimas sukelia mechaninius burnos gleivinės pažeidimus ar išprovokuoja gingivitą, galima pavartoti Kamistad-Gel. Į šį preparatą įeina ramunėlių tinktūra, timolis ir nuskausminoji medžiaga - lidokainas. Todėl preparatas pasižymi nuskausminamuoju, audinių atsinaujinimą skatinančiu ir uždegimą slopinančiu poveikiu.
Specialistai pabrėžia, kad profilaktikos ir ortodontijos sąjunga yra svarbiausia planuojant dantų bei žandikaulių anomalijų koregavimą ilgai nenuimamomis sistemomis.
Konsultavo stomatologijos klinikos “Vis Vitalis” bendrosios praktikos gydytoja stomatologė Aida Ivaškevičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai