Ar tikrai juokas ilgina gyvenimą?

Juokas – nuostabus dalykas! Juokdamiesi atsipalaiduojame, sukuriame palankesnę atmosferą bendrauti, be to, kalbama, kad juokas gali pailginti gyvenimą. Ar tai tiesa?
 

Juokas ir stresas


Juokiantis dirba veido, pilvo raumenys ir diafragma. Juokiantis padažnėja širdies veikla, pagilėja kvėpavimas. Be to, organizme, tiksliau – smegenyse, juoko metu gaminami endorfinai – natūralūs opioidai, tai užtikrina ne tik mažesnę įtampą (beje, tuo pat metu sumažėja ir streso hormonų kiekis kraujotakoje), žmonės mažiau vargina skausmas. Antai vienoje ligoninių pacientams po operacijos siūlydavo žiūrėti komedijas. Jas žiūrėjusiems prireikė kur kas mažiau nuskausminamųjų vaistų nei tiems, kurie tiesiog sveiko. Paaiškinti tai galima tų pačių endorfinų išsiskyrimu.
 

Juokas ir ligos


Juokiantis ne tik sumažėja stresas, bet ir pagerėja organizmo kova su infekcija. Mokslininkai nustatė, kad žiūrint komediją, padaugėja NK-ląstelių. Tai imuninės sistemos ląstelės, padedančios kovoti su infekcija ir su vėžinėmis ląstelėmis. Padaugėja ir komplemento 3, padedančio antikūnams kovoti su pažeistomis ir infekuotomis ląstelėmis. Bet bene daugiausia tyrimų buvo atlikta su imunoglobulinu A. Tai medžiaga, kuri padeda kovoti su virusais. Šio imunoglobulino yra ne tik kraujyje, bet ir seilėse, taigi jis itin svarbus kovojant su viršutinių kvėpavimo takų uždegimus sukeliančiais virusais.
Ir dar, ar galite tuo patikėti, mokslininkų teigimu, geresnį jumoro jausmą turintys žmonės paprastai turi ir stipresnį imunitetą? Tai išties nuostabu!
Pasirodo, juokas padeda kovoti net ir su alergija. Japonų mokslininkai atliko nedidelės imties tyrimą, jame dalyvavo 26 asmenys. Pacientams po oda suleisdavo medžiagą, kuri sukeldavo alerginę reakciją. Po to pusė pacientų žiūrėjo orų prognozę, o kiti – Čarlio Čaplino filmą „Naujieji laikai“. Praėjus 87 minutėms, buvo vertinami rezultatai. Komediją žiūrėjusiems žmonėms alerginis bėrimas sumažėjo, tuo tarpu orų prognozė visiškai neturėjo įtakos alerginio bėrimo sunkumo laispniui.

 

Juokas = aerobika


Tyrimai parodė, kad juokas pasižymi tokiu pačiu poveikiu kraujagyslėms, kaip ir aerobika. Tiriamiesiems asmenims buvo rodomos dviejų filmų (komedijos ir dramos) ištraukos, po to buvo tiriamos žiūrėjusiųjų kraujagyslės. Poveikis kraujagyslėms truko dar 30–45 minutes po minėtų filmų peržiūros. Pasirodo, žiūrint komediją, kraujotaka žasto arterijoje 96 procentams tiriamųjų padidėjo 22 procentais. Tuo tarpu žiūrint filmą „Gelbstint eilinį Rajaną“, tiriamiesiems kraujotaka sumažėjo vidutiniškai 35 procentais. Tyrėjai mano, kad toks emocijų poveikis susijęs su endotelio (vidinio kraujagyslių sluoksnio) funkcija. Galbūt taip yra cheminių medžiagų, išsiskiriančių juoko metu, dėka, o gal tai susiję su organų „masažu“ dėl ritmiškai juoko metu susitraukiančios diafragmos, – sako tyrėjai. Vienok, juokas padeda saugoti endotelio sveikatą.


 

Ar juokiantis gaminamas vitaminas C?


Tai vienas labiausiai paplitusių mitų. Žmogus ir jūrų kiaulytės – du žinduoliai, kurių organizmas nesugeba pats pagaminti vitamino C ir turi jo gauti iš aplinkos.
 

Tai įdomu


Mokslas apie juoką vadinamas gelotologija, juoko poveikiu sveikatai susidomėta XX amžiuje, 70-aisiais metais. Normanas Kazinsas, sergantis reta liga – kolagenoze, gydytojams pasakius, kad padėti neįmanoma, jis užsidarė kambaryje ir kasdien po 5–6 valandas ėmė žiūrėti komedijas. Po mėnesio jis pradėjo judėti, o po kelių mėnesių grįžo į darbą.
Šešiamečiai vaikai per dieną juokiasi apytikriai 300 kartų, suaugę tik 15.
1950-aisiais žmogus per dieną vidutiniškai juokėsi 20 minučių, šiandien – tik 6 minutes. Kas pasikeitė?
Vaikinai paprastai juokiasi ilgiau nei merginos.
Maksimali juoko trukmė dažniausiai neviršija 40 sekundžių.
Juoko metu metabolizmas padidėja apie 20 procentų, todėl pagreitėja medžiagų apykaita, deginamos „kalorijos“. Paskaičiuota, kad 15 minučių juoko „sudegina“ apie 50 kalorijų.
 

Ar gyvensim ilgiau?


Mokslas nutyli ir vienintelio atsakymo į šį klausimą nepateikia, tačiau kiti faktai rodo, kad išties gyvensime ilgiau. Na, jei ne ilgiau, tai tikrai būsime ramesni ir laimingesni. Juokimės, juk tai nieko nekainuoja.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai