Rūkymas: nugalėti, ar būti nugalėtam.

Jei manai, kad gali mesti rūkyti pamažu, kasdien rūkydamas mažiau ir todél nesijausi liguistai, pamiršk tai. Dar nėra tokio, kuris būtų metęs rūkyti tokiu būdu. Pakeitus cigaretes į cigarus, pypkes ar kramtomąjį tabaką, visada išlieka atviri keliai grįžti prie senų įpročių. Beveik visi, bandė mesti rūkyti šiuo būdu, anksčiau ar vėliau grįždavo prie cigarečių.
 

Gal rūkymas nėra toks jau blogas įprotis?
Jei manote, kad rūkymas netampa nenugalimu įpročiu ir kad cigaretėmis galima kontroliuoti savo svorį - turėsite nusivilti.
Kiekvienoje cigaretėje yra 15 žinomų vėžį sukeliančių medžiagų, o cigaretės dūmuose yra maždaug 4000 cheminių medžiagų, iš kurių dauguma yra nuodingos. Daugiau kaip 40 iš jų sukelia vėžį. Nėra nekenksmingų cigarečių - cigaretės su mažesniu dervų ir nikotino kiekiu taip pat yra pavojingos.
Rūkymas padidina širdies ligų, insulto, įvairių vėžio formų riziką. Rūkymas sumažina moterų vaisingumą, padidina nėštumo komplikacijų tikimybę (tokių kaip priešlaikinis gimdymas ir per mažas gimusio kūdikio svoris) bei yra ankstyvos menopauzės priežastis.
90 proc. rūkančiųjų teigia, kad norėtų mesti rūkyti, o daugiau kaip 30 milijonų rūkalių skelbia metą rūkyti. Deja, ne visiems pavyksta...
Pagrindinės 10 priežasčių, kodėl verta mesti rūkyti
CIGARETĖS SUKELIA INFARKTĄ
“Dažniausia mirties priežastis, sukelta rūkymo, yra vėžys?”
Netiesa!
Kasmet vis daugiau žmonių (apie 180 000 kiekvienais metais) miršta nuo širdies ligų, kurias sukelia rūkymas. Tuo tarpu nuo rūkymo sukelto vėžio kasmet miršta apie 151 000 žmonių. Deja, dauguma nesupranta, kad rūkymas dvigubai padidina infarkto tikimybę. Dar daugiau, jei žmogų ištinka infarktas, jo tikimybė išgyventi yra daug mažesnė, jei jis rūko. Kuo anksčiau žmogus pradeda rūkyti, tuo didesnis šių ligų pavojus.
RŪKYMAS SUKELIA VĖŽĮ
“Kiek žinome - rūkymas sukelia tik plaučių vėžį?”
Netiesa!
Nors rūkymas iš tiesų sukelia plaučių vėžį, jis taip pat padidina riziką susirgti gimdos kaklelio, pūslės, inkstų bei skrandžio vėžiu. Plaučių vėžys yra pagrindinė vėžio sukeliamų vyrų ir moterų mirčių priežastis. Nuo šios ligos moterys miršta dažniau nei nuo krūties vėžio. Cigarečių su filtru rūkymas mažai padeda! Tyrimai įrodė, kad jos tokios pat mirtinai pavojingos.
VISI TABAKO PRODUKTAI ŽALINGI
“Aš mečiau rūkyti ir dabar vartoju tik kramtomąjį bei uostomąjį tabaką, o jie, manau, tikrai nekenkia mano sveikatai?”
Netiesa!
Žinoma, vartodami kramtomąjį bei uostomąjį tabaką jūs netraukiate cigaretės dūmų, tačiau šiuose produktuose taip pat yra nikotino, taigi jie yra tokie pat kenksmingi. Tikimybė susirgti burnos ertmės, ryklės, nosies kanalo sienelių vėžiu taip pat labai didelė. Nereikia nei sakyti, kad tabako sulčių spjaudymas nėra patrauklus įprotis.
JEI RŪKYMAS TAVĘS NENUŽUDYS, TAI TIKRAI SUSARGDINS
“Mes žinome apie vėžį bei širdies ligas, bet cigaretės tik tiek ir tėra kenksmingos?”
Netiesa!
Rūkymas pažeidžia plaučius, t.y. sukelia emfizemą bei lėtinį bronchitą. Ar esate matę tuos žmones, kurie turi visą laiką nešiotis deguonies balionėlius? Dauguma iš jų serga emfizema. Rūkymas taip pat sukelia skrandžio opas, astmą, impotenciją, kojų kraujagyslių ligą, kuri dažniausiai baigiasi kojų amputavimu. Ar išvardintos priežastys mesti rūkyti dar nėra įtikinamos?


JŪS KENKIATE KITIEMS
“Na, kadangi nekenkiu kitiems, aš juk turiu teisę žudyti save kiek noriu?”
Netiesa!
Įrodyta, kad net netiesioginiai dūmai sukelia išorinių kvėpavimo organų ligas, ypač vidinius ausų uždegimus, plaučių uždegimus ar bronchitą vaikams. Taigi suserga jūsų vaikai, ne jūs! Toks pasyvus rūkymas taip pat sukelia plaučių vėžį tiems, kurie praleidžia daug laiko su rūkančiuoju, taigi jūsų sutuoktiniui, draugui. Paklauskite jų, ar jie neprieštarauja?!
RŪKYMAS SILPNINA KAULUS
“Moteriai negalima rūkyti, kai laukiasi kūdikio, tačiau daugiau nėra rimtesnių priežasčių nerūkyti?”
Netiesa!
Rūkymas yra pagrindinis osteoporozės sukėlėjas. Ši liga pradeda kamuoti moteris apytiksliai nuo 45-50 metų amžiaus. Osteoporozė silpnina kaulus ir taip padidina rankų, klubų ir nugaros lūžių tikimybę. Dar daugiau, rūkymas gali būti ankstyvos menopauzės (trejais metais ankstesnės nei natūrali) priežastis.
ŠAUNIAU BŪTI GYVAM
“Bet rūkyti yra šaunu. Esu jaunas žmogus ir man nėra ko jaudintis dėl visų tų ligų. Priešinga lytis tikrai vertina, jei tu rūkai”.
Tikrai taip manote?
Prisiminkite kelis tikrai puikius pasaulinio garso aktorius, mirusius nuo ligų, kurias sukėlė rūkymas. Ir “šaunius” kaubojus iš cigarečių reklamos, kurie taip pat mirę nuo rūkymo.
RŪKYMAS YRA ŽALINGAS ĮPROTIS
“Žinoma, rūkyti nėra sveika. Bet aš nerūkysiu labai ilgai. Galiu bet kada mesti, taigi nesiruošiu susirgti visomis tomis ligomis”.
Rūkymas yra žalingas įprotis!
Kai kurie specialistai mano, kad rūkymo atsisakyti yra sunkiau nei atsisakyti heroino. Jei jūs rūkote tik keletą cigarečių per savaitę ar vakarėlių metu, meskite rūkyti dabar, kol dar neįklimpote tiek, kad reikės specialisto pagalbos.
GALĖSITE LAISVAI KELIAUTI
“Norėčiau daugiau keliauti, bet ne visose susisiekimo priemonėse leidžiama rūkyti”.
Dauguma rūkorių negali išsėdėti penkių valandų lėktuve neužsirūkę, o jei ištveria, tai truputį “išprotėja”. Taigi, ar norite stebėti pasaulį jausdamiesi puikiai?
JŪS GALITE TAI PADARYTI
“Aš žinau, kad esate teisūs, bet aš jau bandžiau šimtus kartų ir žinau - be cigaretės galiu ištverti tik pirmąsias kelias dienas”.
Taip.
Mesti rūkyti yra labai sunku. Daugelis žmonių tai daro tuziną kartų, bet galiausiai atsikrato šio įpročio visam laikui. Taigi ir jūs galite tai padaryti.
Pasirinkite
priimtiniausią būdą
Jei perskaitėte visas 10 priežasčių, dėl kurių verta mesti rūkyti, vadinasi, jums ši problema aktuali ir jūs suprantate, kaip svarbu tvirtai apsispręsti mesti rūkyti.
KELETAS BŪDŲ, KAIP ATSIKRATYTI RŪKYMO
Hipnozė ir grupiniai
susirinkimai
Hipnozė ir grupiniai susirinkimai gali būti labai naudingi kartu su socialiniu bei emociniu spaudimu, kuris verčia rūkorių iš naujo bandyti atsikratyti žalingo įpročio. Tačiau šie metodai nesumažina nerūkymo kančių pirmąsias bandymo mesti rūkyti savaites (padažnėja kosulys, skauda galvą, sunku susikaupti, džiūsta arba peršti gerklę, padidėja nervingumas, dirglumas, užkietėja viduriai, kamuoja nuovargis). Vis tik tai yra neišvengiama valant nikotiną iš kūno ir leidžiant smegenų nikotino receptoriams priprasti prie gyvenimo be narkotikų.
Nikotino pleistrai, kramtomoji guma ir kiti produktai
Laimei, yra įvairių produktų, padedančių sumažinti metančiojo rūkyti liguistą nuotaiką ir išmokti jam gyventi be cigarečių. Šiuose gaminiuose yra įvairios koncentracijos nikotino. Tarp tokių gaminių yra “Nicorette” kramtomoji guma, įvairūs pleistrai, sudėtyje turintys nikotino, bei nikotininiai nosies purškalai. Visi jie veiksmingai padeda sumažinti norą rūkyti.
Kramtomosios gumos ar nikotino pleistro naudojimas yra tik vienos “sistemos” pakeitimas kita, nebandant atsikratyti žalingo įpročio, tačiau kramtomoji guma bei nikotino pleistrai pamažu mažina nikotino dozes, o tai neįmanoma rūkant cigaretes. Pleistrai taip pat nesuteikia psichologinio pasitenkinimo, kurį teikia rūkymas.
Kaip aš mečiau rūkyti
Žymus Amerikos gydytojas Bill Berges, buvęs rūkalius, viešai papasakojo apie savo “kryžiaus kelius”:
”Kaip ir dauguma rūkorių, pradėjau rūkyti paauglystėje, nes maniau, kad tai yra “šaunu” ir kad tai - suaugusiųjų žmonių užsiėmimas. Rūkiau nuolat apie 17 metų - kol baigiau medicinos mokyklą, universitetą ir pirmuosius porą praktikos metų. Per tą laiką mokslinių įrodymų apie tabako žalą vis gausėjo. Keletą kartų bandžiau mesti rūkyti ir kiekvieną kartą apimdavo labai slogi nuotaika. Pasitelkus visas valios pastangas šiaip ne taip pavykdavo ištverti tik keletą pirmų savaičių, kol nueidavau į draugų vakarėlį ir ten kas nors pasiūlydavo man cigaretę. Užsirūkydavau vieną, po to kitą, ir kitą dieną aš vėl rūkydavau.
Galų gale mesti rūkyti padėjo hipnozės kursas. Po vieno seanso aš pats buvau išmokytas užhipnotizuoti save ir tai darydavau daugybę kartų per dieną. Įvyko pats nuostabiausias dalykas: po dviejų savaičių rūkyti aš mečiau. Daugiau nebejaučiau diskomforto. Nuėjau į vakarėlį - paprastai man mirtiną - ir šalia manosios kėdės pamačiau kažkieno paliktą cigarečių pakelį. Pamenu, žiūrėjau į jį ir galvojau: ”Dabar turėčiau norėti parūkyti” ir tuoj pat pamiršau apie tai. Vėliau vėl pažvelgiau į pakelį, pagalvojau tą patį ir pamiršau apie tai. Nuo tada nesurūkiau nei vienos cigaretės.”
Šeši mirtini rūkymo mitai:
Pirmasis mitas: Aš esu nepriklausomas ir galiu bet kada liautis rūkyti.
Antrasis mitas: Niekam nedarau žalos, išskyrus save.
Trečiasis mitas: Aš bent jau nevartoju narkotikų, nesaugiai nesimyliu ir neprisigeriu.
Ketvirtasis mitas: Jei mesiu rūkyti, nebegalėsiu kontroliuoti savo antsvorio.
Penktasis mitas: Rūkau lengvas cigaretes, todėl daug sau ir kitiems nepakenksiu.
Šeštasis mitas: Bandžiau mesti, bet negaliu.
“Jei tu abejoji: mesti rūkyti ar ne, atsisėsk ir parašyk po laišką kiekvienam svarbiam žmogui tavo gyvenime (vaikui, sutuoktiniui, giminaičiui ir t.t.), paaiškindamas jiems, kodėl cigaretės tau yra svarbesnės negu jie”.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

swariuke
2012-09-20 21:05
rukiau 20 metu,pati atsisakyti rukymo nesugebejau,uzsikodavau.Pasirodo ,kad nera taip paprasta,rukyti vos ne labiau dar noriu.Gal kas bandet rukyti ussikodaves?Kokia savijauta?
www
2012-05-12 13:29
rukau 37 metus, visada norejau ir noriu mesti rukyti, bet beviltiskai. buvau metes rukyti ir nerukiau pries 4 metus kai dirbau labai sunku fizini darba ir negalejau toliau dirbti nes truko fiziniu jegu teko rinktis ar gerai apmokomas darbas ar mesti rukyti ir atgauti jegas. ir nerukiau 10 men. kai atsistate fizinis pajegumas vel uzrukiau, po dvieju metu rukymo pasiule perskaityti knyga LENGVAS BUDAS MESTI RUKYTI ir ka? perskaiciau net keturis kartus o noras taip ir nepraejo rukyti ,nerukiau trys men. bet noras buvo rukyti, laukiau kada praeis bet nepraejo tik paslijo nervai, tapau nervuotas agresivus (na beveik isprotejas). neturejau daugiau sveikatos kankintis nusipirkau cigareciu issiviriau namie kavos ir uzrukiau ir ka jus galvojat, iskart pasijutau gerai. bet noras mesti rukyti yra kaip mesti nezinau...
evaldas
2011-06-01 16:49
rukiau 11 metu, isbandziau visus budus nesekmingai, kol man pasiseke su Allen Carr metodu. dabar jau yra ir seminarai allencarr.lt sekmes mesti ir jums visiems
Ingrid
2011-01-27 05:12
Sveiki. Rukiau apie 10metu pati mest nepajegiau,knyga perskaiciau dar daugiau pradejau pesti, pasiryzau ir uzsikodavau pas daktara profesoriu Borisa Ivneva. Jokio noro nera net stovint salia rukanciu,dar tik menuo bet tikiu kad taip ir bus toliau. Jei kam reikia info rasykit ingridulkaa@info.lt
majus
2010-08-12 22:22
sudinas straipsnis su labai daug neteisingos informacijos,rasantiems deretu pabaigti medicinos universiteta ir persiskaityti ne tokiu pasenusiu knygu, 50% yra teisybes visa kita isgalvotos nesamones pagasdinti neapsiskaiciusius zmones,ir dar gerbiami medikai ar kaip ten jus, pasiskaitykit,kas sukelia infarkta dar be cigareciu ir kas yra uz jas labiau pavojingesnis bei vartojamas net maziu ,besivistanciu vaiku,dekui , geros dienos
po 18 metų r&#363
2010-07-23 11:44
rūkiau 18 metų,į pabaigą po 2-3 pokelius per dienčą, buvau bandęs mesti valios pastangom, bet pavykdavo labai trumpam. Atėjęs į Šičko metodiką, su˛inojau esminę informaciją apie šią problemą (kodėl ˛monės pradeda rūkyt, kodėl nepavyksta patiems atsisakyti ir pan.) ir pašalinęs savo rūkymo prie˛astį lengvai per tris dienas atsisakiau nuodytis tabako nuodais. Dabar jau šešti metai be nuodingo dūmo gyvenu ir jokio noro nejaučiu.atvirkščiai, kai su˛inai kas kaip kodėl, vien mintis apie tabaką tampa šlykšti.ir tai visam Gyvenimui. kam jau pabodo švaistyti sveikatą ir litus savęs lėtam ˛udymui tabako nuodais, kreipkitės www.laisvi.lt arba kontaktinis tel 8 670 97959
Zenius
2010-06-26 15:08
Šūdas ta knyga! Pačiam reikia turėti valios. Man 16,rūkau jau 2 metus,ir neina mest. Nežinau ką daryt!
laiminga
2009-11-19 09:19
dvylika metu isrukiau diena dienoj.nerukydavau tik kai miegodavau!ir nepatikesit perskaicius knyga-lengvas budas mesti rukyti-meciau!niekas negalejo patiketi!knyga atidziai ikalbejau perskaityti apie 10 zmoniu.ir kiek zinau jie ir jau neruko!nors is pradziu ir su ironija ziurejau i sita knyga.
Rika
2009-11-11 21:28
Tikiu, kad rukymsa kenkia musu sveikatai. Taciau pazįstu zmones, kurie priklausomybes rukymui tikrai neturi. Ruko tik per vakarelius ir tai ne visada, kartais to tiesiog atsisako. Manau, jiems negresia nei astma, nei impotencija ar pan. is esmes tai panaikina bent viena mita: "Aš esu nepriklausomas ir galiu bet kada liautis rūkyti." sis sakynys daugeliu atveju yra teisingas
leona
2009-03-09 22:54
Gaila bet man knyga nepadejo, ruosiuosi vel is naujo skaityti
loxas
2008-12-12 08:47
aiii. nu bleee nu! nu rukau ir man gerai.
anonimas
2008-12-11 15:24
cia viskas parasyta labai itikinancei. rukau jau 2 metus ir niekaip negaliu ilgiau buti nerukes nei 1-2 savaites. o neparukes jauciuosi prastai. bandziau ivairiausius budus mesti. bet ne vienas ju nepasiteisino. ar man jau laikas kreiptis i specelistus?
irka
2008-09-23 17:54
jei daznia kas rasytu apie rukymo zala tai gal ir dazniau susimastytumem apie metima,MANAU REIKIA KUO MAZIAU TURETI LAISVO LAIKO TADA IR NETURESI LAIKO GALVOTI APIE TAI
vika
2008-01-07 19:29
tai yra nuostabu jūs įkvėpetia žmonės mesti rūkyti nors aš nerūkau aš esu be galo laiminga
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai