Pasirodo, kad kas penktasis žmogus pasaulyje susiduria su šia problema. Ir net 10 procentų atvejų liga pasireiškia mokykliniame amžiuje.
Stresas kaip laisvinamieji. Robertos pasakojimas
Kai į rankas gavau universiteto diplomą, su pasitenkinimu atsikvėpiau: prasideda laisvė! Nebeliks „kalimo“ naktimis, konspektų, kolokviumų ir egzaminų. Tačiau gyvenimas pakoregavo mano planus. Norint pakilti karjeros laiptais, reikėjo toliau tęsti mokslus aukštesniame lygyje. Būdama 30 metų vėl į rankas paėmiau vadovėlius. Tuo pačiu metu privalėjau dirbti ir mokytis! Buvo labai sunku.
Pirmų atsiskaitymų metu mane "pravarė". Likau šokiruota: esu patyrusi studentė, darbo specialistė - ir staiga „perlaikyti“? Tai buvo įžeidžiama ir kvaila. Viduje įsitvirtino kirbanti baimė: jei dar kartą nutiks gėdinga nesėkmė? Tuo pačiu metu prasidėjo neaiškios žarnyno problemos. Net nuo minties apie egzamino perlaikymą pilve atsirasdavo tuštuma, viduriai susispausdavo į kamuoliuką, ir aš ... atsiprašau, bėgdavau į tualetą. Jaudulys atlikdavo vidurius laisvinantį efektą. Po poros dienų aš vos nepraleidau egzamino: pilvo audra neleido man palikti namus beveik valandą. Ir universitete vėl teko okupuoti tualeto kabiną.
Eksperto nuomonė (psichologas):
Mergina pateko į stresinę situaciją, kai nerimas ir psichinė įtampa pasiekė ribas. Jos baimė buvo fiksuota ir transformuota į vadinamąją organų neurozę. Dėl sutrikusios smegenų ir žarnų sąveikos, pakito virškinimo trakto motorika bei sekrecija, padidėjo skausmo suvokimas.
Ką turėčiau daryti? Robertos pasakojimo tęsinys.
Į meniu įtraukiau burokėlių salotas, jogurtą su slyvomis, kefyrą. Norėjau „ išsivalyti“ iš anksto. Prieš eilinį egzaminą nieko nevalgiau. Kai tai nepadėjo, supratau, kad kalta mano psichologinė būsena. Ryšys „susijaudinusi - noriu eiti į tualetą" tapo akivaizdus. Jis taip pat pasireiškė priešinga kryptimi. Aš pradėjau nerimauti, kad nespėsiu nubėgti į tualetą, kad jis bus užimtas. O jei apskritai nebus galimybės nubėgti į "nykštukų namelį"? Mano žarnyno jaudulys staiga tapo problema numeris vienas. Sesija baigta, egzaminai išlaikyti, ir atrodo, galima laisvai kvėpuoti iki kito semestro. Tačiau viduriavimas pradėjo varginti ir darbe.
Tuo metu aš jau žinojau, kad mano nelaimė vadinama dirgliosios žarnos sindromu (IBS). Ir aš supratau, kad jos atsiradimo priežastis buvo stresas dar kartą tapus studente.
Susidomėjau liaudiškais receptais. Aš pradėjau gerti raminančias mėtų ir ramunėlių arbatas, smėlyninio šlamučio antpilą, granatų žievelių nuovirą, graikiškų riešutų kevalų antpilą, kurie turi sutraukiančių ir tvirtinančių savybių. Kartais atrodė, kad žarnynas nusiramino. Savaitė praeidavo be nemalonių staigmenų. Bet vos susinervindavau dėl darbo ar asmeninių problemų, ir vėl iškildavo bėda !
Aš nutraukiau susitikimus su savo draugais, bijojau eiti toli nuo namų ar vykti į nepažįstamą vietą: kas, jei staiga prispirs? Aš neturėjau jokio asmeninio gyvenimo ir net negalėjau jo pradėti: meilė taip pat yra išgyvenimai, taigi, papildomas stresas mano išsekusiam kūnui.
Eksperto nuomonė (gastroenterologas):
IBS būdingas skausmas ir diskomfortas pilve, plius - skystos išmatos kelis kartus per dieną arba, atvirkščiai, išmatų užsilaikymas kelias dienas, vidurių pūtimas, meteorizmas. Dažnai dėl nepilno tyrimo (du trečdaliai žmonių su dirgliosios žarnos sindromu iš vis nesikreipia į gydytoją) yra rizika nepastebėti kai kurių žarnyno ligų. Todėl būtina atlikti žarnyno patikrinimą, siekiant nustatyti, ar nėra uždegimo, infekcijos, parazitų. Atliekama kolonoskopija ir, jei reikia - biopsija, kai imamas nedidelis gabalėlis žarnyno audinių tolesniam tyrimui. Procese gali būti aptikti polipai, divertikuliai, priešvėžinė padėtis ir kitos žarnyno ligos.
Karas dviem frontais. Tęsia Roberta
Nepaisant problemos delikatumo, aš nuvykau pas gastroenterologą. Nustebau, kai paaiškėjo, kad mano "bėda" nėra unikali, ji dažnai kamuoja aktyvius jaunuolius, vaikus, paauglius ir senyvo amžiaus žmones. Tai nėra net liga, bet ypatinga padėtis, reikalaujanti kompleksinio gydymo.
Turėjau pereiti keletą nelabai malonių, bet reikalingų tyrimų. Gydytojas konstatavo, jog virškinimo trakte sutrikimų nėra ir dirgliosios žarnos sindromas nėra rimtos ligos požymis.
Man buvo paskirta dieta (dujas skatinantys maisto produktai- ankštiniai, juoda duona, kopūstai, obuoliai, kofeinas, riebūs ir aštrūs patiekalai išbraukti iš raciono). Taip pat paskirti keli preparatai žarnyno darbo gerinimui bei raminimui bei dujų burbuliukus žarnyne surišantysis Espumisan Easy.
Vykdau gastroenterologo rekomendacijas, laikausi dietos, geriu preparatus. Atsisakiau rytinės kavos , darbe nebegraužiu obuolių. Taipogi konsultuojuos su psichologu. Vykdydama abiejų gydytojų rekomendacijas tikiuosi pasiekti teigiamų rezultatų.
Eksperto nuomonė (psichoterapeutas, psichologas):
Neigiamos emocinės būklės lengvai įsitvirtina sąmonėje ir sunkiais atvejais gali pasireikšti nerimo sutrikimu. Reikia konsultuotis ne tik su gastroenterologu, bet ir psichoterapeutu. Specialistas gali skirti antidepresantus arba raminamuosius preparatus. Be to, yra psichoterapijos ir hipnozės sesijos, kineziterapija (elektro miego terapija, raminantis masažas ir kt.). Biotechnologijos metodai taip pat taikomi gydymui.
Jei turite dirgliosios žarnos sindromą, prieš laukiamą jaudulį pasivaikščiokite, prieš naktį išgerkite raminamąją priemonę. Užsiimkite fitnesu, sustiprinkite pilvo raumenis. Ieškokite teigiamų emocijų šaltinių ir dažniau atsikratykite kasdienybės - eikite į filmus, muziejus, parodas. Patartina išbraukti alkoholį ir rūkymą. Būtina atsikratyti taip vadinamo neurotiško egocentrizmo, kad būtų pasiekta pusiausvyra tarp "Aš" ir realiai supančio pasaulio.
Eksperto nuomonė (gastroenterologas):
Gydymas remiasi vyraujančiais simptomais. Jei žmogus yra susirūpinęs dėl viduriavimo, skiriami vaistai, kurie sulėtina žarnų susitraukimus, pašalina joje patogeniškas bakterijas. Esant vidurių užkietėjimui rekomenduojama gerti daugiau skysčių, į maistą dėti skaidulų, skatinančių žarnyno susitraukimus. Esant stipriems skausmo sindromams, vartojami vaistai, mažinantys žarnyno jautrumą. Siūlomi gerųjų bakterijų preparatai. Visuose IBS variantuose naudojami vaistai, kurie atkuria žarnyno tonusą ir motoriką, taip pat veikia enteralinę (žarnyno) nervų sistemą.
Parengė: L.Varanavičienė
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę