Dirgliosios žarnos sindromas

Pasirodo, kad kas penktasis žmogus pasaulyje susiduria su šia problema. Ir net 10 procentų atvejų liga pasireiškia mokykliniame amžiuje.  

Stresas kaip laisvinamieji. Robertos pasakojimas

Kai į rankas gavau universiteto diplomą, su pasitenkinimu atsikvėpiau: prasideda laisvė! Nebeliks „kalimo“ naktimis, konspektų, kolokviumų ir egzaminų. Tačiau gyvenimas pakoregavo mano planus. Norint pakilti karjeros laiptais, reikėjo toliau tęsti mokslus aukštesniame lygyje. Būdama 30 metų vėl į rankas paėmiau vadovėlius. Tuo pačiu metu privalėjau dirbti ir mokytis! Buvo labai sunku.

Pirmų atsiskaitymų metu mane "pravarė". Likau šokiruota: esu patyrusi studentė, darbo specialistė - ir staiga „perlaikyti“? Tai buvo įžeidžiama ir kvaila. Viduje įsitvirtino kirbanti baimė: jei dar kartą nutiks gėdinga nesėkmė? Tuo pačiu metu prasidėjo neaiškios žarnyno problemos. Net nuo minties apie egzamino perlaikymą pilve atsirasdavo tuštuma, viduriai susispausdavo į kamuoliuką, ir aš ... atsiprašau, bėgdavau į tualetą. Jaudulys atlikdavo vidurius laisvinantį efektą. Po poros dienų aš vos nepraleidau egzamino:  pilvo audra neleido man palikti namus beveik valandą. Ir universitete vėl teko okupuoti tualeto kabiną.

Eksperto nuomonė (psichologas):

Mergina pateko į stresinę situaciją, kai nerimas ir psichinė įtampa pasiekė ribas. Jos baimė buvo fiksuota ir transformuota į vadinamąją organų neurozę.  Dėl sutrikusios smegenų ir žarnų sąveikos, pakito virškinimo trakto motorika bei sekrecija, padidėjo skausmo suvokimas.

Ką turėčiau daryti? Robertos pasakojimo tęsinys.

Į meniu įtraukiau burokėlių salotas, jogurtą su slyvomis, kefyrą. Norėjau „ išsivalyti“ iš anksto. Prieš eilinį egzaminą nieko nevalgiau.  Kai tai nepadėjo, supratau, kad kalta mano psichologinė būsena. Ryšys „susijaudinusi - noriu eiti į tualetą" tapo akivaizdus. Jis taip pat pasireiškė priešinga kryptimi. Aš pradėjau nerimauti, kad nespėsiu nubėgti į tualetą, kad jis bus užimtas. O jei apskritai nebus galimybės nubėgti į "nykštukų namelį"? Mano žarnyno jaudulys staiga tapo problema numeris vienas. Sesija baigta, egzaminai išlaikyti, ir atrodo, galima laisvai kvėpuoti iki kito semestro. Tačiau viduriavimas pradėjo varginti ir darbe.

Tuo metu aš jau žinojau, kad mano nelaimė vadinama dirgliosios žarnos sindromu (IBS). Ir aš supratau, kad jos atsiradimo priežastis buvo stresas dar kartą tapus studente.

Susidomėjau liaudiškais receptais. Aš pradėjau gerti raminančias mėtų ir ramunėlių arbatas, smėlyninio šlamučio antpilą,  granatų žievelių nuovirą,  graikiškų riešutų kevalų antpilą, kurie turi sutraukiančių ir tvirtinančių savybių. Kartais atrodė, kad žarnynas nusiramino. Savaitė praeidavo be nemalonių staigmenų. Bet vos susinervindavau dėl darbo ar asmeninių problemų, ir vėl iškildavo bėda !

Aš nutraukiau susitikimus  su savo draugais, bijojau eiti toli nuo namų ar vykti į nepažįstamą vietą: kas, jei staiga prispirs? Aš neturėjau jokio asmeninio gyvenimo ir net negalėjau jo pradėti: meilė taip pat yra išgyvenimai, taigi, papildomas stresas mano išsekusiam kūnui.

Eksperto nuomonė (gastroenterologas):

IBS būdingas skausmas ir diskomfortas pilve, plius - skystos išmatos kelis kartus per dieną arba,  atvirkščiai,  išmatų užsilaikymas kelias dienas, vidurių pūtimas, meteorizmas. Dažnai dėl nepilno tyrimo (du trečdaliai žmonių su dirgliosios žarnos sindromu iš vis nesikreipia į gydytoją) yra rizika nepastebėti kai kurių žarnyno ligų. Todėl būtina atlikti žarnyno patikrinimą, siekiant nustatyti, ar nėra uždegimo, infekcijos, parazitų.  Atliekama kolonoskopija ir, jei reikia - biopsija, kai imamas nedidelis gabalėlis žarnyno audinių tolesniam tyrimui. Procese gali būti aptikti polipai, divertikuliai, priešvėžinė padėtis ir kitos žarnyno ligos.

Karas dviem frontais. Tęsia Roberta

Nepaisant problemos delikatumo, aš nuvykau pas gastroenterologą. Nustebau, kai paaiškėjo, kad mano "bėda" nėra unikali, ji dažnai kamuoja aktyvius jaunuolius, vaikus, paauglius ir senyvo amžiaus žmones. Tai nėra net liga, bet ypatinga padėtis, reikalaujanti kompleksinio gydymo.

Turėjau  pereiti keletą nelabai malonių, bet reikalingų tyrimų. Gydytojas konstatavo, jog virškinimo trakte sutrikimų nėra ir dirgliosios žarnos sindromas nėra rimtos ligos požymis.

Man buvo paskirta dieta (dujas skatinantys maisto produktai- ankštiniai, juoda duona, kopūstai, obuoliai, kofeinas, riebūs ir aštrūs patiekalai išbraukti iš raciono). Taip pat paskirti keli preparatai žarnyno darbo gerinimui bei raminimui bei dujų burbuliukus žarnyne surišantysis  Espumisan Easy.

Vykdau gastroenterologo rekomendacijas, laikausi dietos, geriu preparatus. Atsisakiau rytinės kavos , darbe nebegraužiu obuolių. Taipogi konsultuojuos su psichologu. Vykdydama abiejų gydytojų rekomendacijas tikiuosi pasiekti teigiamų rezultatų.

Eksperto nuomonė (psichoterapeutas, psichologas):

Neigiamos emocinės būklės  lengvai įsitvirtina sąmonėje ir sunkiais atvejais gali pasireikšti nerimo sutrikimu. Reikia konsultuotis ne tik su gastroenterologu, bet ir psichoterapeutu. Specialistas gali skirti antidepresantus arba raminamuosius preparatus. Be to, yra psichoterapijos ir hipnozės sesijos, kineziterapija (elektro miego terapija, raminantis masažas ir kt.). Biotechnologijos metodai taip pat taikomi gydymui.

Jei turite dirgliosios žarnos sindromą, prieš laukiamą jaudulį pasivaikščiokite, prieš naktį išgerkite  raminamąją priemonę. Užsiimkite fitnesu, sustiprinkite pilvo raumenis. Ieškokite teigiamų emocijų šaltinių ir dažniau atsikratykite kasdienybės - eikite į filmus, muziejus, parodas. Patartina išbraukti alkoholį ir rūkymą. Būtina atsikratyti taip vadinamo neurotiško egocentrizmo, kad būtų pasiekta pusiausvyra tarp "Aš" ir realiai supančio pasaulio.

Eksperto nuomonė (gastroenterologas):

Gydymas remiasi vyraujančiais simptomais. Jei žmogus yra susirūpinęs dėl viduriavimo, skiriami vaistai, kurie sulėtina žarnų susitraukimus, pašalina joje patogeniškas bakterijas. Esant vidurių užkietėjimui rekomenduojama gerti daugiau skysčių, į maistą dėti skaidulų, skatinančių žarnyno susitraukimus. Esant stipriems skausmo sindromams, vartojami vaistai, mažinantys žarnyno jautrumą. Siūlomi gerųjų bakterijų preparatai. Visuose IBS variantuose naudojami vaistai, kurie atkuria žarnyno tonusą ir motoriką, taip pat veikia enteralinę (žarnyno) nervų sistemą.

Parengė: L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai