Rūkymas: ar įmanoma atsikratyti mirtino įpročio?

 Egzistuoja daugybė – socialinių, sveikatos, teisinių – problemų, susijusių su tabako, alkoholio ir narkotikų vartojimu. Šios medžiagos sukelia psichikos ir elgesio sutrikimus, todėl vadinamos psichoaktyviosiomis medžiagomis. Tad svarbu žinoti, kuo jos žmogui kenksmingos ir kokios pagalbos gali tikėtis jau priklausomas žmogus, jei nori nustoti jas vartoti. Straipsnių ciklą šia tema pradedame pasakojimu apie tabaką, jo sukeliamus sveikatos sutrikimus ir galimus pagalbos būdus.

 

Tabakas – psichikos ir elgesio sutrikimus sukelianti medžiaga

 

Tarptautinėje ligų klasifikacijoje tabakas įrašytas kaip priklausomybę ir psichikos bei elgesio sutrikimus sukelianti medžiaga.

Tabake esantis nikotinas veikia žmogaus centrinę nervų sistemą, sukelia psichinę ir fizinę priklausomybę. Staiga metus rūkyti ir mažėjant nikotino kiekiui organizme, žmogus patiria abstinencijos požymius.

Psichiniai abstinencijos požymiai pasireiškia stipriu poreikiu rūkyti, atsiranda nerimas, įtampa, dirglumas, prasta nuotaika. Tampa sunku susikaupti, atsiranda nuovargis, jėgų trūkumas, vargina miego sutrikimai.

Fiziniai abstinencijos požymiai pasireiškia pablogėjusia judesių koordinacija, padidėjusiu kraujo spaudimu, pulso svyravimu, galvos svaigimu, kūno drebuliu, padidėjusiu prakaitavimu, prastu apetitu arba, priešingai, padidėja apetitas, auga svoris, vargina vidurių užkietėjimas.

 

Rūkymo poveikis ir pasekmės organizmui

 

Rūkymas yra viena iš pagrindinių ankstyvos mirties priežasčių ir skatina širdies ir kraujagyslių ligų bei onkologinių ligų išsivystymą.

Tabako dūmuose randama daugiau nei 4 000 cheminių junginių, iš kurių apie 200 laikomi labai kenksmingais sveikatai, o 40 yra patvirtinti kancerogenai (medžiagos, sukeliančios vėžį).

Kancerogenai patenka į organizmą kartu su dervomis ir pažeidžia lūpas, burnos ertmę, gerklę, bronchų gleivinę, o tai skatina šių vietų ir kitų organų – skrandžio, kasos, kepenų, šlapimo pūslės – vėžio atsiradimą.

Ilgalaikis rūkymas gali sukelti lėtinį bronchų gleivinės uždegimą, plaučių emfizemą (kai padidėja ar pažeidžiamos plaučių alveolės), lėtinį plaučių ir širdies nepakankamumą. Nikotinas, sutraukdamas smulkias kraujagysles, blogina jų sienelių mitybą ir skatina aterosklerozės vystymąsi.

Smalkės, sudarydamos stabilų junginį su hemoglobinu, pablogina deguonies apykaitą. Abi šios medžiagos didina riziką sirgti išemine širdies liga, insultu, aortos aneurizma, širdies ritmo sutrikimais.

Sukeldamas kraujotakos sutrikimus ir mažindamas spermatozoidų judrumą, rūkymas sukelia vyrų nevaisingumą, taip pat didina impotencijos tikimybę.

Rūkančios moterys vėliau pastoja, dažniau būna nevaisingos, dažniau būna priešlaikinė menopauzė.

Nikotinas ir smalkės praeina placentos barjerą, kenkia naujagimio kraujotakai, todėl rūkančios moterys dažniau gimdo neišnešiotus ir mažesnio svorio naujagimius.

Kita aktuali problema – pasyvus rūkymas, kai kvėpuojama tabako dūmais užterštu oru. Pasyvus rūkymas taip pat pavojingas sveikatai, nes tabako dūmai dirgina kvėpavimo takus, akių gleivinę, gali atsirasti galvos skausmas, nuovargis, gali išprovokuoti astmos priepuolį, krūtinės anginą ir kt. Pasyvus rūkymas didina širdies ir kraujagyslių, onkologinių ligų atsiradimo riziką, kaip ir rūkantiems tabaką. Ypač tai pavojinga vaikams, nes jie būna mažiau atsparūs įvairioms kvėpavimo takų ligoms.

 

Galima pagalba norintiesiems mesti rūkyti

 

Rūkantiems reikalinga dvejopa pagalba: vienus reikia skatinti mesti rūkyti ir stiprinti motyvaciją mesti, o kitiems, jau norintiems ir pasiryžusiems mesti, reikalinga įvairaus lygio medicininė ir psichologinė pagalba. Medicina gali suteikti tokius gydymo būdus:

 

Individuali gydytojo konsultacija. Jos metu išsiaiškinama rūkymo trukmė, intensyvumas, rūkymo įpročiai, mėginimai mesti rūkyti, klausiama apie psichinę sveikatą (nerimą, įtampą, nervingumą, miego sutrikimus ir kt.). Atliksite Fagerstrom‘o klausimyną priklausomybei nuo nikotino įvertinti (jį galite atlikti ir patys, žr. lentelę). Sunkesniais atvejais, norint tiksliau įvertinti individualius rūkymo ypatumus, gali būti naudojamas klausimynas rūkymo tipui nustatyti, pvz., hedoniškas rūkymas, kai rūkymas teikia malonią patirtį, arba socialinis, kai rūkoma daugiau dėl kitų rūkančiųjų įtakos, ir pan. Bus atlikti kiti reikalingi tyrimai.

 

Pakeičiamoji nikotino terapija. Jeigu nustatyta stipri, vidutiniška ar didelė fizinė priklausomybė, skiriama pakeičiamoji nikotino terapija. Tai gali būti nikotino guma, pleistras, pastilės, nosies aerozolis, inhaliatorius, tabletės po liežuviu. Žinoma, ir kai nėra stiprios fizinės priklausomybės, nedidelės nikotino kramtomosios gumos dozės gali padėti mesti rūkyti.

 

Psichologinė pagalba: konsultavimas (aiškinimas, mokymas), psichoterapijos metodai (hipnozė, grupinė terapija, pažintinė elgesio terapija ir kt.), draugų, artimųjų pagalba.

Kiti būdai (akupunktūra, aversinė terapija, kai siekiama sukelti nemalonius pojūčius vartojant nikotiną) ir medikamentai (antidepresantai, raminamieji, stimuliuojamieji ir kt.).

 

Liaudies medicinos siūloma pagalba metantiesiems rūkyti

Pasak liaudies medicinos, šis receptas sukelia šleikštulį tabakui. Reikia 10 g susmulkintų takažolės šaknų užpilti 1 stikline vandens, pavirti 10 minučių ir leisti nusistovėti 20–30 minučių. Šiuo nuoviru 4–6 kartus per dieną skalauti burną.

Liaudies išmintis teigia, kad jei kyla nenumaldomas noras rūkyti, reikia pakramtyti žalių ar džiovintų balinio ajero šaknų.

Jeigu norite sumažinti įkvepiamo į plaučius tabako dūmų žalą, kasdien reikia vartoti produktų, turinčių karotino (morkų, raudonųjų burokėlių, bruknių, vyšnių, žemuogių, šaltalankių ir kt.). Nerūkykite eidami, lipdami į kalną, po sunkaus fizinio darbo, nes tuo metu suintensyvėja kvėpavimas.

Dažnai kosint nuo rūkymo, gali padėti su medumi sumaišytos bruknių, spanguolių ir kopūstų sultys.

Kitame numeryje skaitykite apie psichoaktyviąją medžiagą – alkoholį ir galimą pagalbą kovojant su šia priklausomybe.

 

 

agerström‘o testas priklausomybei nuo nikotino nustatyti

 

Klausimas                                                 

Atsakymas                                

                                     

Balai

1. Kada nubudę ryte surūkote pirmąją cigaretę?

Per 5 minutes

Po 6–30 minučių

Po 31–60 minučių

Po valandos

 

3

2

1

0

2. Ar nubudę per pirmąsias valandas jūs rūkote daugiau negu kitu dienos metu?

 

Taip

Ne

1

0

3. Kurios cigaretės jūs labiausiai nenorėtumėte atsisakyti?

Pirmosios rytinės

Bet kurios kitos

1

0

4. Kiek cigarečių surūkote per dieną?

 

31 ir daugiau

 

 

21–30

11–20

10 ir mažiau

 

3

 

 

2

1

0

5. Ar jūs rūkote, kai sergate ir didesniąją dienos dalį praleidžiate lovoje?

 

Taip

Ne

1

0

6. Ar jums sunku susilaikyti nuo rūkymo tose vietose, kuriose draudžiama rūkyti?

Taip

Ne

1

0

 

Testo įvertinimas:

8 balai ir daugiau reiškia didelę priklausomybę nuo nikotino; 4–7 – vidutinę, o mažiau negu 4 – menką fizinę, tačiau stiprią psichinę priklausomybę.

ir atgabeno tabaką į Europą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jonas
2014-11-25 10:27
mesk rūkyti, nes nikotinas siaurina kraujagysles ir kenkia kraujotakai. Kad ją suaktyvinti, galima vartoti vaistą Spedra.Jis veikia ilgiai nei 6 val, todėl vienos tabletės poveikį galima išnaudoti keletą kartų.(super)
Petras
2014-11-22 12:56
mano rūkymo stažas apie 20 metų. Pastebiu, kad man lytinio akto metu varpa suminkštėja ir negaliu patenkinti moters.Kokių priemonių galima būtų imtis?
Antanas
2013-10-25 11:04
Laba diena surukau iki 40 cigareciu per diena,noreciau mesti rukyti,kur jus butu galima rasti?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai