Iš narkomano lūpų

Vieni narkotikus, t.y. stimuliantus ir haliucinogenus, pradeda vartoti nesugebėdami tvarkytis su psichologinėmis problemomis, siekia atsipalaiduoti, užsimiršti, kiti neatsilaiko smalsumui paragauti šio “malonumo”. Pripratimas prie narkotikų gali išsivystyti po 2-3 narkotikų vartojimo dienų, kartais stipri priklausomybė atsiranda net nuo vienintelės narkotiko dozės. Po tam tikro laiko šis pripratimas jau tampa nebepagydoma liga, narkomanui būtinos vis didesnės narkotikų dozės. Tol, kol narkotikų užtenka, žmogus skiriasi nuo aplinkinių tik ypatinga apsvaigusia arba euforine būsena, tačiau gali užsiimti jam įprasta veikla. Pavojų kelia pinigų narkotikams “paieškos”, kurios dažnai būna susijusios su nusikalstama veikla. O ką jau kalbėti apie asmenybės žalojimą bei riziką užsikrėsti baisiomis ligomis!
Apie narkomaniją anksčiau girdėjome tik kaip apie užsienio šalių problemą. Deja, ji jau tampa ir mūsų nelaime. Vis daugiau jaunų žmonių Lietuvoje pradeda vartoti įvairių rūšių narkotikus, jie sparčiai plinta mokyklose, jaunimo susiėjimuose, diskotekose, asocialiose grupėse. Tenka girdėti, kad kai kuriose mokyklose “prekiautojai mirtimi” paaugliams narkotikus pradžioje duoda nemokamai arba daro spaudimą, versdami juos vartoti silpnesnius jaunuolius. Nors tai gali atrodyti nuobodu, tačiau, mūsų nuomone, apie įvairių psichotropinių medžiagų pavojų kalbama dar nepakankamai. Susiduriantieji su narkomanijos problema ir jų artimieji tikrai tam pritartų.
Kalbiname 25 metų Dimą, kuris pradėjo rūkyti “žolę” būdamas jau 17 metų, o 20-ies metų amžiuje narkotikus pradėjo švirkštis į veną. Dabar Dima jau 12 mėnesių narkotikų nebevartoja, gydosi Lietuvos AIDS centro narkomanų psichologinės socialinės reabilitacijos bendruomenėje, kurią jie vadina “namu”.

{banner-25}

 

Iš Dimos pasakojimo:


“Tai, kas pasakojama apie narkomaniją per masinės informacijos priemones, tiesa. Skirtumas tas, kad mes esame patyrę tai savo kailiu. Tik narkomanas žino, ką jaučia narkomanas. Medikai ar psichologai banaliai aiškina, kad narkotikai yra blogai. Jaunimui nusispjaut į jų šnekas, kai aplinkui draugai kalba, koks tai beprotiškas malonumas. Aš pats prisimenu, kai pas mus į mokyklą ateidavo medikai ir pasakodavo apie narkotikus. Bet man buvo neįdomu ir aš nesiklausiau. Aš įsitikinęs, kad poveikis tikrai didesnis, kai mokyklose lankomės ir pasakojame savo išgyvenimus mes, tikri narkomanai, kurie esame pradėję nuo lengvų narkotikų (“žolės”), perėję prie sunkiųjų (“badymosi”) ir dabar nebevartojantys jokių narkotikų.
Narkomanu išliekama visą gyvenimą. Pažeista centrinė nervų sistema nebeatsistato. Nors narkotikų ir nebevartojame, vis tiek save vadiname narkomanais. Tai tas pats kaip cukrinis diabetas. Mūsų “insulinas” - bendravimas su tokiais pačiais žmonėmis. Negalima nei sekundei pamiršti, kad esi narkomanas, nes gali vėl pakliūti į tą pačią kompaniją manydamas, kad esi jau stiprus ir gali dar sykį pabandyti. Tada viskas prasideda iš naujo. Tai nepagydoma liga. Galima tik iš naujo pertvarkyti visą psichologiją, keisti vertybes, požiūrį į gyvenimą, mokytis būti atsakingu už save ir savo poelgius. Tik terapija mus išmokė žiūrėti į viską naujai, blaiviomis akimis. Nebesusigrąžinsiu tų penkerių metų, kai vartojau narkotikus, tačiau dabar gyvenimo prasmę matau daugelyje kitų dalykų. Sugebu džiaugtis gyvenimu be narkotikų, be alkoholio. Tačiau negalima užsimiršti, kas esi. Tie, kurie giriasi, kad įveikė narkotikų problemą, dažniausiai vėl nugrimzta į tą patį liūną.
Kuo skiriasi normalus žmogus nuo narkomano, nebevartojančio narkotikų? Išoriškai esi žmogus kaip žmogus. Tačiau visam gyvenimui išlieka stipri psichologinė priklausomybė. Blogoji narkotikų pusė pasimiršta labai greitai, o patiriamas malonumas, “skraidantis kilimas”, nunešantis kur pageidauji, labai vilioja. Kai vartojau narkotikus, kasryt pabudęs pirmiausia galvodavau: iš kur šiandien gausiu narkotikų, kaip “pratempsiu”? Dabar pabudęs galvoju, kokia šiandien diena, ką reikia padaryti. Apsieinu be narkotikų jau metus, tuoj prasidės ketvirta gydymo fazė, turėsiu susirasti darbą, įsikurti. Jei bus galimybė, liksiu Lietuvos AIDS centre. Ryšį su “namu” palaikysiu ir pasibaigus gydymui, nes likti vienam labai sunku. Aš nebesusitinku su senais “kolegomis”, visi naujieji mano draugai gydosi kartu su manimi. Susitikus su nepažįstamais, nekyla bendravimo problemų, nesiskelbiu, jog esu narkomanas. Bet jei užsimezga pokalbis narkotikų tema, pasakau, kad turėjau su jais problemų, papasakoju jiems apie tai, kas juos domina. Dėl savo padėties dar neteko pasijausti nei atstumtam, nei ypatingam. Turiu merginą iš to pačio “namo”, draugauti mums labai paprasta. Jei mano draugė neturėtų supratimo apie narkotikus, būtų daug sunkiau jai išaiškinti, kas su manimi vyksta, ką aš jaučiu. Mano mergina supranta mane iš pusės žodžio.”
Tikimės, kad autentiškas narkomano pasakojimas suteiks dar papildomos informacijos apie vis labiau gresiančią mūsų žmonėms (ypač jaunimui) nelaimę, ir padės nugalėti smalsumą - atsisakyti narkotikų net bandyti.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ineta
2014-01-28 11:54
Sveiki, rašau bakalauro darbą, tema apie paauglystėje vartotus narkotikus. Ieškau asmenų, kurie dabar jau yra suaugę, ir nebevartoja narkotikų, gali būti nuo 18 metų bei sutiktų duoti man interviu. Konfidencialumas ir anonimiškumas garantuotas, tiesiog labai reikia pagalbos, nes noriu atlikti tyrimą. Jei kas norite pasikalbėti bei papasakoti apie savo paauglystės laikotarpį ir narkotikų vartojimą prašau atsiliepkite. Galite rašyti el paštu: tusikiukas@yahoo.com Labai lauksiu.
Moksleivis
2014-01-13 10:08
Saunuolis, stiprybes ateityje. Pats irgi vartojau ir tik po nauju supratau,kad esu priklausomas. 13d gyvenu nepilnaverti gyvenima, nesugebu atsistot ant koju, pats pradejau atokiau bendrauti su visais to nepastebedamas, nezinau kaip bus toliau, bandyt tikrai nebebandysiu,bet nezinau kaip tvarkytis su depresija ar pykciu
Mantas
2013-03-08 04:00
Pats buvau pasedes ant heroino dažniausia ji rukydavau ,bet būdavo jog ir uostidavau. (nei karto nesileidau) buvom trys bachurai kurie pradejo po truputi. is pradziu morkutes ant visu uztekdavo. paskui reikdavo morkutes ant galvos ,o veliau jau po 3-4 ant galvos per diena surulydavome. gerai jog laiku sustojau! kiti du "draugai" ant adatos perejo tai nezinau ,kaip ten jiems toliau baigesi
Paslaptis
2013-01-18 17:00
Pirmą kartą išbandžiau vadinamus "kristalus", vėliau amfos ir ratų... Ratai paliko gerą įspūdį, bet praėjus 2 savaitėm, aš vėl pagalvoju apie tai, kad faina buvo, bet labai noriu pamiršt visą tą š, nes nenoriu susigadint sau gyvenimo. Vakarais užeina kvaila baimė, kartais atrodo kad ir nervų neišlaikau, kai vaikas verkia nesustodamas, nora jų ir nejaučiu. Bet aš savim tikiu, kad daugiau nieko nebevartosiu, nes geriau gyventi ir be jų.
nesveikas O_o
2011-10-07 15:11
geras as pats vartojau amfa ekstazy zole ir t.t
pradejau 15 baigiau 17 :D
tada mire tevas susirgau depresija :D
tada gavau smegenu sutrenkima
o dar veliau atsirado priklausomybe kompiuteriuj :D
yog
2010-11-24 23:40
Jau geriau neprasideti su stimuliatoriais... Po 1 karto afmos dar nesibaigus taskymui jau masciau bl kaip afigenai butu dar karta, taip gerai jauties... NE! Nepradekit, geriau zoles parukykit, alaus atsigersit... Lyginu siuos 2 dalykus, nes kalbu is savo patirties... Jokiu budu nezenkit toliau, pasiimkit mdma(ratai,extazy) is geru patikimu ranku, kad butu kuo grynesnis ir pajausit daug geresni efekta, nei nuo amfos ir nebus lomkiu (bent 1 kart), tuomet pasversit ar verta ar ne... Sakau ne, nes tai isties uzkabliuoja, bet su sintetika nepazaisi, zole gali valdyti pats, savo galva, o amphetamine pradeda valdyti tavo galva po truputi, su keliom keistom mintim pakartoti, nes bijai to kas bus ryt be jo. Stai kur slidus takelis... Rinktis tau zmogau :) PEACE!
Karina
2010-08-26 11:02
as pati dabar kumarius namie,bet su degtine,kitaip negaliu.Jau 7metus vartoju opiuma.Buvau metus tik tada,kai neturejau pinigu ir buvau isvykus is salies,bet tai sunkus isbandymas kiekvienam.
o ko as cia uzsukau,taip,man truksta pasisneketi su tokiu paciu kaip ir as.Zinau,kad tai tik antra diena mano lomkiu,bet priesui nelinkiu to kas su manimi.Bijau,kad poto reikes man nuo degtines nusokineti,nors geriu ja per prievarta,tam kad islaikyciau iki vakaro ir nakti miegociau.
O Dima,molodec,taip ir toliau.Mes privalom irodyti sau ir kitiems,kad galim ir norim gyventi.
0+0
2010-06-03 18:48
Tie kurie svajoja apie skraidancius kilimus,naudodami visoki mesla,gali paskraidyt be kilimo ir be meslo,TRANSCENDENTINE MEDITACIJA,medituojant pasiekiama aukstesnio lygio busena,nei susibadzius venas,svarus protas,fizine jega,jokiu lomkiu ir nereikalauja pinigu.Belieka tik 20min pasedet ryte ir vakare.Medituojant organizmas pats pasigamina narkotines ir alkoholines medziagas tiek,kiek jam ju reikia.Siai meditacijai apsimokyt rekalingas mokytojas,jis yra Vilniuja.Jieskokit ir rasit.
=)
2010-03-24 00:01
linkiu tau ir toliau valios ir stiprybes,saunuolis!
Liudna
2010-02-14 15:09
Lenkiuosi pries sy zmogu ir linkiu jam dideles sekmes.Pati keturis metus gyvenu su narkomanu visi bandymai ji traukti beverciai,galiausiai pradedu suprast kad is to neiseinama...
Julka
2009-12-22 14:03
Šaunuolis, laikykis ir toliau, esam normalūs žmonės, aš švari jau 3 metus ir mano dabartinis gyvenimas nuostabus.
raimis
2009-06-12 09:34
jai nebut pinigu problemos as niekad netsisakyciau problema pinigaio narkotikai man gyvent nemaiso
nyt
2009-01-27 09:51
kaip gera zinoti, kad yra tokiu stipriu zmoniu
Giedre
2008-08-06 14:54
labai geras straipsnis, pati esu narkomane, po rebilitacijos programos nevartoju 2men, cia tikrai baisi liga.
VoD
2007-10-23 20:22
Idomu. :) geras straipsins.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai