Ar tikrai viską žinote apie rūkymo žalą?

Net vaikas žino, kad nikotino lašas nužudo arklį. Tačiau rūkaliams šis faktas nėra įspūdingas: paguosdami save  mintimi, kad tiek daug cigarečių vienu metu nesurūkys, jie ir toliau lėtai žudo save, traukdami dūmą po dūmo. Tabako dūmų žalą sukelia ne tik nikotinas, jis sukelia priklausomybę, bet kiti komponentai savaip naikina organizmą.

Su cigarečių dūmais įkvepiamos medžiagos:

Arsenas. Šis nuodas sukelia nuolatines širdies ligas, provokuoja vėžį ir labai sunkiai pasišalina iš organizmo. Gal norite išbandyti grynos medžiagos skonį? Bet ne: kažkodėl niekas gryno arseno nevartoja, bet cigarečių sudėtyje – įkvepia mielai!

Formaldehidas. Šis toksinis cheminis junginys visų pirma veikia kvėpavimo sistemą. Pažymėtina, kad formaldehido pagrindu ruošiamas formalinas. Formaliną naudoja patologai numirėlių balzamavimui. Iš tiesų, kam laukti mirties- galima balzamuotis gyvam!

Polonis. Radiacinis fonas tapo šiuolaikine nelaime. Užteršimas radioaktyviosiomis medžiagomis  gąsdina žmones beveik iki drebulio, tačiau 40% gyventojų, priklausančių rūkaliams "su patirtimi", nuolat įkvėpia polonio dalelių . Tuo pačiu gauna "spinduliavimą" iš vidaus.

Benzolas. Ši organinė medžiaga yra pirmoji leukemijos ir kitų formų onkologijos priežastis.

Dervos. Cigarečių dūmas yra toli gražu ne dalelių suspensija, patenkanti į plaučius ir lengvai pasišalinanti iš jų. Dauguma cigarečių dervų kietųjų dalelių nusėda ant plaučių juoda danga. Laikui bėgant, šios "dulkės" užkemša bronchus, sumažina plaučių tūrį. Rezultate  organizmas pilnai neaprūpinamas deguonimi.

Šios medžiagos  toli gražu nėra vieninteliai nuodai, esantys tabako dūmuose. Klasikinių cigarečių standartinė cheminė analizė tvirtina: kiekvienas dūmų įtraukimas yra  toksiškų komponentų kokteilis,  kurį sudaro amoniakas, butanas, metanas, metanolis, azotas, vandenilio sulfidas, anglies monoksidas, acetonas, vandenilio cianido rūgštis (vandenilio cianidas), švinas, radis, cezis, fenolis, indolas, karbazolis, cinkas, stibis, aliuminis, kadmis, chromas. Nė vienas iš šių komponentų nėra saugus - kiekvienas iš jų vienaip ar kitaip naikina organizmą, atakuoja imuninę sistemą ir gadinti plaučius, patekęs į kraują,  slopina širdies, smegenų ir kitų organų veiklą, sukelia ląstelių mutaciją ir skatina vėžio vystymąsi.

Rūkymo žalos medicininė statistika

Rūkymo padarinių organizmui gali būti labai daug: cigarečių dūmai veikia beveik visus vidaus organus. Tačiau dažniausios šios priklausomybės komplikacijos yra šios:

-lėtinis bronchitas;

-kvėpavimo sistemos onkologinės ligos (trachėjos, gerklų, plaučių);

-širdies ir kraujagyslių patologijos (arterinė hipertenzija, kraujagyslių trombozė).

Jau seniai statistiškai patvirtintas faktas, kad 90 proc. plaučių vėžio atvejų pacientų anamnezėje pažymėtas rūkymas. Be to, mirtingumas nuo bronchito ir emfizemos 75% atvejų  yra susijęs su šia priklausomybe. Širdies ligos 25% rūkalių vystosi sunkesne forma ir anksti mirštama.

Nerūkantys kenčia nuo stenokardijos 13 kartų rečiau, 12 kartų rečiau įvyksta infarktas, 10 kartų rečiau kamuoja sudėtingos skrandžio opos. Vidutiniškai širdis plaka 650 dūžių per valandą daugiau nei nerūkančiųjų, ir net su tokia  apkrova širdis  neaprūpina per kraują organizmo reikiamu deguonies kiekiu. Pirma, jis patenka į plaučius daug mažesniu tūriu, ir, antra, anglies monoksidas iš cigarečių dūmų  daug lengviau susijungia su hemoglobinu, užimdamas deguonies vietą organizme. Dėl to pažeidžiami smegenys, kepenys, inkstai, šalinimo ir reprodukcinė sistema (moterys sunkiau pakelia dubens organų uždegiminius procesus, o vyrai - 1,5 kartus dažniau susipažįsta su impotencija),  ir atitinkamai mirtingumas išauga kelis kartus.

Rūkymo žala  moters organizmui

Moters organizmas reaguoja į tabaką daug ryškiau nei vyrų. Be pagrindinių ligų, žinomų beveik kiekvienam rūkaliui, dailiosios lyties atstovė dėl blogo įpročio rizikuoja prarasti  jaunystės, gaivumo ir grožio žavesį, bet pats blogiausias dalykas - gebėjimą tapti motina.

Nagai ir plaukai dėl rūkymo kenčia nuo deguonies bado, tampa blankūs ir trapūs, beveik neauga ir atrodo pilki ir išblukę. Dantys palaipsniui irsta nuo tabako dūmų, o nemalonus burnos kvapas neužmušamas jokia kramtomąja guma. Oda, trūkstant deguonies ir tinkamos mitybos iš kraujo, atrodo 10-15 metų vyresnė.

Tačiau visa tai yra  nereikšminga, palyginti su tuo, kad rūkanti moterys gali netapti motina. Tarp rūkančiųjų nevaisingumas pastebimas 42%. Dailiosios lyties atstovės, „nesusipažinusios“ su cigarete, negali pastoti dėl medicininių priežasčių tik 4% atvejų.

Rūkymo žala nėštumo metu: rūko viena – kenčia dviese

Kūdikis kenčia nuo savotiškos formos "pasyvaus" rūkymo dar prieš  gimstant. Juk jis negali pabėgti ir  nekvėpuoti šių nuodų, nes yra rūkančiosios gimdoje.

Apart vaikelio, kenčia ir būsimos mamos reprodukcinė sistema, pavirsdama iš jaukaus "lizdo" į pavojingą ir nepatogų kūdikiui "prieglobstį". Veikiant nikotinui, gimda nekontroliuojamai susilpnėja ir atsipalaiduoja, o deguonies kiekis kiekvieną dieną tampa mažesnis. Vietoj pakankamo deguonies kiekio su motinos krauju vaisius gauna  anglies monoksidą. Tai lemia visas galimas vaisiaus patologijas, svorio stoką, kūdikio silpnumą ir nervingumą. Ir ne kiekviena blogybė pasireiškia iš karto - daugelis iš jų pasireiškia  vaikai augant.

Taigi, ką sako statistika apie tai?

-96 proc. persileidimų yra susiję su cigaretėmis;

- nėštumo metu rūkančioms moterims gresia 1,3 karto didesnė rizika pagimdyti negyvą kūdikį;

-ankstyvieji kūdikiai, kurių kūno svoris yra mažas, rūkalėms gimsta 8 kartus dažniau;

- veido srities defektai ( "kiškio lūpa", "vilko gomurys") 2 kartus dažnesni;

-motinos rūkymas tiesiogiai nulemia vaikų hiperaktyvumą, nervinį sužadinimą ir protinį atsilikimą.

Pabaigai. Pasak negailestingos statistikos, reguliarus rūkymas atima vidutiniškai 10-15 gyvenimo metų. Ar verta pasiduoti priklausomybei? ..

Parengė: L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai