Rūkymo sukeliamos ligos ir jų profilaktika

Tabaką iš Amerikos į Europą prieš 500 metų atvežė Kolumbas. Tik 19-ojo amžiaus antrojoje pusėje pradėta kalbėti, kad rūkymas žalingas žmogaus sveikatai. Dabar Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai vieningai teigia: „Rūkymas yra svarbiausias pavojus žmogaus sveikatai, kuris gali būti pašalintas”. Apie tai ir kitus su šia tema susijusius aspektus – pokalbis su Kauno medicinos universiteto Profilaktinės medicinos katedros lektoriumi gydytoju Aurelijumi VERYGA bei Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytoju docentu Kęstučiu MALAKAUSKU.
 

[klausimas]Rūko tik dalis gyventojų, bet jie tabako dūmais užterštu oru verčia kvėpuoti 2/3 nerūkančiųjų
Kaip žmogaus sveikatą veikia pasyvus rūkymas?[/klausimas]
K. M. Kvėpavimas prirūkytu oru pagreitina nuovargio atsiradimą, pablogina savijautą, mažina darbingumą, o jautriems ar ligotiems žmonėms suerzina akių, kvėpavimo takų gleivinę, gali sukelti migrenos, astmos, krūtinės anginos priepuolį, paūminti alergines ligas. Ilgalaikis pasyvus rūkymas gali būti ir sunkesnių ligų priežastis – nustatyta, kad namuose rūkančių vyrų žmonos beveik dvigubai dažniau serga plaučių vėžiu. Vaikų organizmas yra labai jautrus įvairių nuodų poveikiui. Jei namuose rūkoma, vaikai, ypač maži, blogiau auga ir vystosi, du kartus dažniau serga kvėpavimo takų ligomis, didesnis jų mirtingumas. Be to, nuolat matydami rūkančius tėvus ar kitus suaugusiuosius, jie ir patys užaugę dažniau rūko.
[klausimas]Teigiama, kad rūkantieji sutrumpina savo gyvenimą keleriais metais. Kokie yra statistiniai duomenys apie rūkančių žmonių mirtingumą?[/klausimas]
A.V. Apibendrinant įvairių šalių sveikatos rodiklius, galima teigti, kad nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet prieš laiką miršta daugiau kaip 4 900 000 žmonių, iš jų 1 200 000 Europos gyventojai, 7 000 – Lietuvos gyventojai.
Pastaraisiais metais daugelyje šalių atlikti tyrimai neabejotinai įrodė, kad rūkymas skatina įvairių ligų atsiradimą, greitina organizmo senėjimą. Rūkančiųjų mirtingumas didesnis negu nerūkančiųjų: surūkantieji po vieną pakelį per dieną gyvena 5,5 metų trumpiau, o surūkantieji po 2 pakelius ir daugiau – vidutiniškai 8–9 metais trumpiau už nerūkančius.
[klausimas]Žinoma, kad tabako dūmuose yra apie 4 000 cheminių junginių, apie 40 medžiagų priskiriama A grupės kancerogenams. Kokią įtaką tai turi žmogaus sveikatai?[/klausimas]
A.V. Nikotinas ir anglies viendeginis sukelia kraujagyslių spazmus, todėl blogėja širdies raumens aprūpinimas deguonimi, skatinamas aterosklerozės atsiradimas. Rūkantieji 3–5 kartus dažniau serga miokardo infarktu. Kuo anksčiau pradedama rūkyti ir kuo daugiau surūkoma cigarečių, tuo greičiau pasensta kraujagyslės, labiau pažeidžiama širdis.


Nikotinas, patenkantis į skrandį su seilėmis, dirgina jo gleivinę, didina rūgštingumą, skatina spazmus, dėl to rūkaliai dažniau serga skrandžio gleivinės uždegimu ir opalige.
Rūkymas kenkia ir lytinei funkcijai. Rūkančios moterys dažniau būna nevaisingos, joms vidutiniškai 2 metais anksčiau prasideda klimaksas. Rūkantieji vyrai taip pat dažniau būna nevaisingi. Nesaikingas rūkymas – viena lytinės impotencijos priežasčių. Rūkyti ypač pavojinga nėščioms moterims. Šiuo atveju didelė tikimybė, kad kūdikis gims negyvas arba neišnešiotas. Rūkančių motinų kūdikiai dažniau serga, blogiau vystosi.
[klausimas]Vis dėlto dažniausiai rūkymas asocijuojasi su kvėpavimo sistemos ligomis.[/klausimas]
K. M. Visiškai suprantama. Tabako dūmai tiesiogiai veikia kvėpavimo takus ir labiausiai juos pažeidžia. Dažniausia rūkalių liga – lėtinis bronchitas. Nustatyta, kad rūkantieji plaučių vėžiu serga keliolika kartų dažniau negu nerūkantieji. Lietuvoje kasmet šiuo vėžiu suserga apie 1 500 žmonių. Rūkymas susijęs ir su sergamumu kitų lokalizacijų vėžiu – lūpos, liežuvio, burnos ertmės, stemplės, ryklės, gerklų, šlapimo pūslės bei gimdos kaklelio.
K. M. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – viena dažniausių patologijų, pasitaikanti rūkaliams. Net 80–90 proc. ligonių, sergančių LOPL, yra rūkaliai.
[klausimas]Ką galima patarti žmonėms, norintiems
apsisaugoti nuo ligų, kurių viena pagrindinių priežasčių – rūkymas?[/klausimas]
K.M. Šiuo atveju svarbu paties paciento nusiteikimas. Kiekvienas žmogus turi teisę žinoti apie neigiamą tabako rūkymo poveikį sveikatai, kiekvienas, norėdamas mesti rūkyti, turi teisę gauti pagalbą. Įvairių tyrimų duomenys rodo, kad gydytojo vaidmuo metant rūkyti yra labai svarbus. Medikai turi būti suinteresuoti kiekvieno paciento paklausti, ar rūko, o jei žmogus rūko – per kiekvieną vizitą patarti mesti rūkyti bei padėti tai padaryti.
[klausimas]Kokią pagalbą galima suteikti pacientams, norintiems mesti rūkyti?[/klausimas]
A.V. Šiuo metu itin populiaru priklausomybę nuo tabako gydyti nikotino preparatais. Kai kurių autorių duomenimis, nikotino pakeičiamoji terapija du tris kartus padidina tikimybę mesti rūkyti.
Yra keletas terapijos būdų: kramtomoji guma, pleistras, pastilės, nosies aerozolis, nikotininis inhaliatorius, tabletės po liežuviu. Tiesa, Lietuvoje kol kas gydoma tik nikotinine kramtomąja guma bei nikotininiu pleistru.
Nikotino abstinencijos simptomams mažinti galima skirti farmakologinių preparatų, pvz., bupropiono, nortriptilino, raminamųjų vaistų.
Žinomi ir kiti pagalbos metantiems rūkyti metodai – hipnozė, akupunktūra (refleksoterapija), aversinė (sukelianti pasibjaurėjimą rūkymu) terapija ir kiti, tačiau jie retai taikomi, nes yra brangūs, o jų veiksmingumas nepakankamas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

rūkymo prie˛astis yra
2010-07-23 11:55
nereik chebryte rūkymo gydyt, jei norit efektyvaus rezultato. uztenka pašalint prie˛astį, kuri glūdi ˛mogaus psichikoje ir nereiks gydymu imituoti pagalbos ˛mogui.Rūkymo
Prie˛astį šiuo metu pasaulyje efektyviai pašalina tiktai Šičko metodika. Kaune pagalba norintiems atsisakyti savęs nuodijimo tabako nuodais www.laisvi.lt / 8 670 97959
KviCk
2009-09-29 14:28
Kokias sirdies ligas sukelia rukymas?
Montana
2009-01-28 22:26
Ble, as negaliu patiketi kaip zmones gydo tais nikotino pakaitalais, juk cia tas pats nikotinas kaip cigaretese kaip tada nuo jo atprasi jei vistiek i organizma leisi ta suda. Cia galima palyginti su heroino narkomanu kuris leidziasi i vena, jam nuo siol sakykit tu gal nebesileisk, o pradek rukyti heroina, tas pats ir cia, neberukyk to nikotino, o pradek kramtyti :D Juokas ima, kaip graziai pinigelius farmacininkai ir valstybe plauna :D
Juodavirga
2008-11-14 20:05
labai noriu mesti rukyti,ojau net 4paros be geriausios drauges --cigaretes,jauciu kaip labai as jos pasiilgau.Patarkite
Om
2008-09-12 13:39
Reikia valgyt daug saulegrazu
karaolina
2008-01-14 15:10
noreciau paklausti ka daryti jej dalyvauji projekte ir per savaite negali rukyti, o taip parukai.ka reikia daryti kad pries tikrinima (seiliu meginio emima) neatpazintu kad esi rukes.? buciau labai dekinga jei atrasytumete. :]
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai