Nikotinas – ne žalingas įprotis, o priklausomybė

Statistiniais duomenimis, rūkyti pradedama vidutiniškai nuo 18 metų, o bent kartą gyvenime yra rūkę 65,8 proc. žmonių. Kasmet nuo ligų, kurias sukelia rūkymas, pasaulyje miršta 4 milijonai žmonių. Prognozuojama, kad iki 2020 metų tokių mirčių padaugės iki 10 mln. per metus.
 

Apie neigiamą rūkalų poveikį rašyta daug ir išsamiai. Tačiau net ir rūkaliams žalą sveikatai galima sumažinti arba panaikinti metant rūkyti. Tyrimų duomenimis, žmonių, kurie metė rūkyti jaunesni nei 30 metų amžiaus, gyvenimo trukmė beveik nesiskiria nuo tų, kurie niekada nerūkė.
Gydytojų nuomone, rūkymas yra labiausiai paplitusi buitinė narkomanija. Žmonės tampa priklausomi nuo rūkalų, kadangi cigaretėse esantis nikotinas didina dopamino ir norepinefrino kiekį smegenyse. Metus rūkyti, kai smegenyse mažėja šių medžiagų, pasireiškia abstinencijos sindromas. Pats vienas nikotinas nėra tiek pat žalingas kaip cigaretės. Derva, smalkės ir kiti nuodingi chemikalai tabake sukelia žalingus padarinius. Mesti rūkyti ir išvengti abstinencijos sindromo gali padėti farmakoterapija, paprasčiau sakant, tam skirtų vaistų vartojimas.
Pavojai metant rūkyti
Prieš pradedant vartoti preparatus, pirmiausia būtina pasitarti su gydytoju. Yra keli atvejai, kai pakeičiamąją nikotino terapiją reikia skirti atsargiai:
Nėštumas. Nustatyta, kad pakeičiamoji nikotino terapija nėščiosioms yra susijusi su mažu naujagimio svoriu. Tačiau rūkymas tiek nėščiajai, tiek jos kūdikiui yra pavojingesnis.
Širdies ligos. Neseniai patirtas širdies priepuolis, aritmija, krūtinės ląstos skausmas (angina) gali būti kontraindikacija.
Jaunesni negu 18 m. amžiaus asmenys. Rūkyti mesti padedantys preparatai išbandyti tiktai skiriant suaugusiesiems. Šalutiniai terapijos poveikiai jaunimui nėra žinomi.
Ir dar reikia prisiminti, kad staigus pakeičiamosios nikotino terapijos nutraukimas taip pat gali sukelti dalį to paties abstinencijos sindromo. Todėl ją galima nutraukti tik palaipsniui mažinant dozes.
Be to, jei asmuo ir rūko, ir vartoja nikotino pakeitimo produktus tuo pačiu metu, per didelė nikotino dozė gali sukelti galvos skausmus, pykinimą ir vėmimą.
Nepageidaujamų poveikių, palyginti su nikotino turinčiais produktais, daug mažiau turi preparatai su citozinu. Alkaloidas citozinas yra gamtinės kilmės – jis išskirtas iš paprastojo pupmedžio. Be to, šių preparatų labai geras veiksmingumo ir kainos santykis.
Kova nesibaigia
Rūkymo poveikiu sveikatai susirūpinta iškart po to, kai jis pradėjo plisti Europoje. Dar 1604 m. Anglijos karalius Jokūbas I išleido raštą „A Counterblaste to Tobacco“, kuriame smerkė rūkymą ir teigė, kad rūkymas kenksmingas smegenims ir plaučiams.
Šiais laikais daugelyje šalių rūkyti uždrausta viešosiose vietose, kavinėse ir restoranuose, nors tai ir kelia nerimą rūkalus gaminančioms kompanijoms. Jos daro viską, kad būtų sudėtingiau atsikratyti šio įpročio.
JAV prezidento nurodymu JAV Maisto ir vaistų administracija yra gavusi beprecedenčius įgaliojimus reguliuoti tabako produktų pardavimo tvarką. Ji galės uždrausti etiketes ant cigarečių, tokias kaip „mažas dervų kiekis“, taip pat drausti rinkodaros kampanijas, ypač nukreiptas į vaikus.
Pagal Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymą, draudžiama rūkyti (ir vartoti kitus tabako gaminius) švietimo įstaigose, sveikatos priežiūros įstaigose, interneto kavinėse, patalpose kur vyksta sporto renginiai; darbo vietose, bendro naudojimo patalpose, viešajame transporte ir kt.
Lietuvoje taip pat draudžiama (su keletu išimčių) tabako gaminių reklama, draudžiama juos parduoti nepilnamečiams iki 18 metų. Pagal ES teisės reikalavimus, tabako gaminiai ženklinami įspėjimais apie jų žalą sveikatai.


Tiems, kurie dar nespėjo mesti
Kol dar nepavyko atsisakyti savojo žalingo įpročio, naudinga sužinoti Kalifornijos Los Andželo universiteto mokslininkų tyrimų rezultatus. Jie nustatė, kad rūkaliai, kurie valgo mažiausiai tris porcijas vaisių ir daržovių per dieną ir geria žaliąją arbatą, gali apsisaugoti nuo plaučių vėžio. Taip yra todėl, kad šiuose maisto produktuose yra daug flavonoidų. Flavonoidai – tai vandenyje tirpūs augalų pigmentai, kurie veikia kaip antioksidantai ir turi uždegimą slopinančių savybių. Šios abi ypatybės geba neutralizuoti žalą audiniams.
Be abejo, geriausia kuo greičiau mesti rūkyti, bet, kol dar iki galo neatsikratėte savo įpročio, vertėtų įsiklausyti į tyrimo išvadas ir į savo dienos davinį įtraukti daugiau vaisių, daržovių bei žaliosios arbatos.
Įdomu
• Apie 1,3 milijardo planetos gyventojų rūko.
• 75 proc. rūkalių yra nesėkmingai bandę mesti rūkyti.
• Apie 50 proc. rūkalių, ištiktų infarkto, toliau rūko dar būdami ligoninėje, o dar didesnis skaičius išėję iš ligoninės.
• 40 proc. pacientų, kuriems dėl rūkymo buvo pašalintos balso stygos, nemeta rūkyti.
• Beveik 50 proc. tų, kuriems buvo operuotas plaučių vėžys, neatsisako šio žalingo įpročio.
• Nuo 70 proc. iki 90 proc. rūkalių yra priklausomi nuo nikotino.
Koks rūkalius esate jūs?
Norėdami mesti rūkyti, pirmiausia turite žinoti, kodėl rūkote. Šis testas padės tai padaryti. Taip pat padės surasti protingiausias strategijas, kaip šio žalingo įpročio atsisakyti.
Kokio amžiaus užsirūkėte pirmą kartą:
A. Paauglystėje.
B. Apie 20 m.
C. 30-ieji.
D. 40 m.
Kada labiausiai trokštate užsirūkyti:
A. Rytas.
B. Vakare.
C. Kai numanote neigiamą vadovo reakciją.
D. Kai sunku dėl ko nors apsispręsti
Be poveikio sveikatai, kuo jūsų įprotis labiausiai neramina:
A. Jūs žinote, kad tai sudegina nemažą sumą kas mėnesį.
B. Pirma laiko atsiranda raukšlių, ant dantų susidaro akmenys, dantys gelsta.
C. Gal jūs jaučiate gėdą? Niekas nenori stovėti aplink jūsų dūmų debesį.
D. Daugiau negu dukart tikėtina, kad vaikai, kurių tėvai rūko, pradės rūkyti tarp 13–21 metų amžiaus negu vaikai, kurių tėvai nerūko.
Kiek kartų bandėte mesti rūkyti:
A. Vien tik mintis apie metimą nervina.
B. Vis žadate atsisakyti šio įpročio kada nors po Naujųjų metų.
C. Apie tai pagalvojate kasdien.
D. Kiekvieną kartą, kai pamatote baisią antireklamą.
Koks jūsų gyvenimo variklis?
A. Valdžia. Jūs mėgstate laikyti vadeles.
B. Palaukimas pasroviui. Daug lengviau eiti srauto nešamam.
C. Pasisekimas. Ko žaisti žaidimą, jei nenugalėti?
D. Atkaklumas. Jūs neprieštaraujate atkakliai dirbti, jei gale laukia apdovanojimas.
Kiekvienam „A“ atsakymas yra 1 taškas; „B“ – du taškai; „C“ – 3 taškai; „D“ – 4 taškai.
O dabar tiesos minutė:
0–8 taškai. Rimtas rūkalius. Turite tai pripažinti.
Kaip mesti. Patartina pavartoti preparatų su citizinu. Jų struktūra panaši į nikotino, todėl ir poveikis panašus, o nepageidaujami poveikiai, palyginti su nikotinu, daug mažesni.
9–16: Socialinis rūkalius. Mėgstate patraukti dūmą su draugais.
Kaip mesti. Geriausias būdas jums – palaikymo grupės.
17–22: Streso ištiktas rūkalius. Užuot valdęs emocijas, griebiatės cigaretės.
Kaip mesti. Kiekvieną kartą, ištikus stresui, užuot griebęsi cigaretės, pakramtykite nikotino gumą – ji padės laikinai susilaikyti nuo rūkymo.
23 ir daugiau. Nuolatinis metikas.
Kaip mesti. Nė vienas metimo rūkyti būdas neatmeta atkryčio tikimybės. Pradėsite rūkyti ar nepradėsite, priklauso tik nuo jūsų. Net jeigu rūkymo pavyksta atsisakyti laikinai, džiaukitės savo pasiekimais – organizmas patirtą rūkymo žalą pradeda taisyti praėjus vos 20 minučių po paskutinės cigaretės! Nuolatiniam metikui gydytojai gali skirti citizino preparatą, kuris efektyviai mesti rūkyti, o, nesugebėjus išlikti nerūkančiam, saugu vartojimo kursą pakartoti jau po 2-3 mėnesių.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai