Atsargiai – destruktyvios sektos šalia mūsų!

Manote, kad tai kažkas tolimo, kad jūsų neliečia? Deja, Lietuvoje yra apie 100 sektų. Tik dauguma jų linkusios veikti slaptai, ir joms priklauso nedidelis žmonių skaičius. Kai kurios – gana žinomos, viešumos nebijo. Sektoms priskiriami munistai, scientologijos bažnyčia, satanistai, mormonai, Jahovos liudytojai, Karloso Kastanedos pasekėjai. Ne visos sektos yra vienodai destruktyvios, bet negalima pamiršti, kad net po teismų sektos visada neigia savo nusikaltimus. Be to, nelegalios sektos gali prisidengti kitomis organizacijomis, pvz., labdaringomis, mokslinėmis, meditacinėmis, psichoterapinėmis, ir jų tikrieji tikslai ilgai gali likti neaiškūs.
 

Kuo sektos išsiskiria iš kitų organizacijų


Sektos terminas nevienareikšmis. Sektomis šiame straipsnyje vadinami destruktyvūs (dažniausiai religiniai) kultai, turintys neigiamą įtaką žmonių sąmonei. Paprastai tokie kultai turi garbinamą charizmatišką lyderį, kurio sprendimai yra beginčijami-. Jų nariai jaučiasi išskirtiniai likusios žmonijos atžvilgiu (pvz., tik jie išliks atėjus pasaulio pabaigai), artimus ryšius palaiko tik tarpusavyje, daug laiko skiria naujų narių ir lėšų paieškai (paprastai sektai paskiria ir visą savo asmeninį turtą). Sektos mąstymas pasižymi viso pasaulio suskaldymu į „mes“ ir „jie“, t.y. visas likusis pasaulis yra priešiškas jų atžvilgiu ir siekiantis jiems pakenkti. Sektose paprastai yra griežta hierarchija, kai naujas narys negali sužinoti daugelio sektos paslapčių, tam reikia pereiti daugelį iniciacijų. Taigi sektos centre yra tik lyderis ir keletas narių. Destruktyviomis sektos laikomos dėl tikinčiųjų išnaudojimo, turto prievartavimo, kriminalinės kovos prieš sektos priešus, poveikio narių psichikai. Kraštutiniai destruktyvumo pasireiškimai – tai teroro aktai ir sektos žudikės (rengiančios masines savo narių žudynes ar savižudybes).

 

Psichologinė prievarta – sąmonės kontrolė


Visiškas žmogaus asmenybės apvaldymas – tai vienas iš svarbiausių destruktyvių sektų veiklos rezultatų. Ankstesnė žmogaus asmenybė pasikeičia, nutrūksta ankstesni socialiniai ryšiai (deja, ne tik su draugais, bet ỹra šeimos, atsisakoma tėvų ir vaikų), išeinama iš darbo, vystosi priešiškumas visai visuomenei ir besąlygiškas lyderio garbinimas bei savo būklės nesuvokimas. Stebintiems tai panašu į ankstesnės asmenybės suirimą – degradaciją. Tačiau kaip protingas, mąstantis žmogus gali prieiti tokią būseną?
Sektos žmones patraukia paprastai ne savo idėjomis, bet kandidato į narius psichologinių poreikių patenkinimu.


Žmonės sektose ieško (ir randa):
– saugumą tvirtoje bei paslaugioje bendrijoje, pagalbą krizinėse situacijose;
– į šeimą panašias struktūras, kur noriai ir be pastangų yra priimamas bei globojamas. Tai panašu į tikrą ir besąlygišką meilę;
– nekintamą ir visa apimančią tiesą, gyvenimo prasmę ir dvasingumą;
– griežtą moralę (išnyksta varginantys svarstymai ir abejonės);
– tvirtą identitetą (tapatybės, aiškiai suvokto savo vaidmens jausmą);
– darbą ar užsiėmimą, reikalingumo, priklausymo grupei jausmą;
– užtikrintos šviesios ateities viziją.
Šie poreikiai pažįstami kiekvienam žmogui, ir tam tikrais gyvenimo periodais vieni ar kiti tampa labai aktualūs. Dažniau į sektas pakliūva žmonės po psichologinių traumų, netekčių, pažeminimo, nes sektose suteikiama pagalba išgyvenant dvasinį skausmą. Taip pat lengviau patraukti priklausomo tipo, stokojančius mąstymo kritiškumo ir įtarumo žmones, perdėtai pasitikinčius kitais, bet nepasitikinčius savimi. Tačiau bet kurio žmogaus psichika yra pažeidžiama, kai žmogus nesupranta, kas su juo vyksta konkrečioje gyvenimo situacijoje. O sektose manipuliuojama žmogaus sąmone sąmoningai ir profesionaliai. Sektos – tai lyg juodoji praktinės psichologijos pusė.
Manipuliacija priverčia žmogų veikti pagal manipuliatoriaus valią ir tenkinti jo poreikius. Manipuliatoriaus tikslai yra slepiami, bent jau kol auka patenka į tinklą. Privilioti aukai naudojamasi dviem būdais: tenkinami aukos psichologiniai poreikiai (saugumo, meilės, dėmesio), o iš kitos pusės pasinaudojama žmogaus baimėmis. Taip prievarta vykdoma ir rodant netikrą meilę (labiau pirmuose aukos įtraukimo etapuose), ir gąsdinant. Stengiamasi išgauti ypač asmeninę informaciją apie nario prasižengimus ir gėdingąsias puses, kuri bus panaudota, jei narys norės palikti grupę. Grupės ritualai naudojami tik jos narių dėmesiui atitraukti nuo tikrųjų lyderių tikslų. Visas laikas turi būti užimtas (kad nebūtų kada kritiškai mąstyti), dažnai dėl nepakankamo miego vargina lėtinis nuovargis. Naudojami transą sukeliantys metodai (pvz., meditacijos, monotoniškas giedojimas), ribojama išorinio pasaulio informacija ir ankstesni kontaktai. Taip slopinamas kritiškas mąstymas ir palaikomi naujai įteigti įsitikinimai, kol narys tampa įsitikinęs, kad dabar jo pažiūros visiškai teisingos!
 

Jei į sektą pakliuvo artimasis


Pirmiausia – stenkitės išlikti ramūs. Juk nieko nepataisomo dar neatsitiko. Dauguma į sektų įtaką pakliuvusių žmonių anksčiau ar vėliau jas palieka. Bet šis procesas nemaža dalimi priklauso ir nuo šeimos bei kitų artimų žmonių. Jei tai neįvyko per pirmas kelias pažinties su sekta savaites, tikėtina, kad jūsų pastangų prireiks keletą mėnesių ar net metų.
Kalbėkite apgalvotai. Jau pats pavadinimas „sekta“ sukels neigiamą jai priklausančio asmens reakciją. Geriau rinktis neutralų terminą, pvz., „organizacija“. Nesistenkite įtikinti žmogų sektos (o kartu ir jo) pažiūrų klaidingumu ir absurdiškumu, taip tik sugadinsite su juo santykius. O tai jau bus labai paranku sektos vadovams. Tikriausiai jūsų artimasis jau perspėtas, kad jo šeimos nariai „apvaldyti šėtono“ ar „pernelyg prisirišę prie materialaus pasaulio“, užtat visais būdais stengsis sulaikyti jį nuo „tiesos kelio“.
Iš kitos pusės, jokiu būdu neapsimeskite, kad pritariate jo pažiūroms: žmogus arba nebepasitikės jumis supratęs jūsų melą, arba tai dar sustiprins jo prisirišimą prie sektos. Tačiau tai nereiškia, kad negalite domėtis jo pažiūromis, tuo, ką jis veikia. Be to, labai patartina susirinkti visą įmanomą informaciją apie atitinkamą sektą (galbūt – slaptai nuo artimojo siekiant jo neerzinti). Stenkitės neįkyriai parodyti asmens žodžių ir elgesio prieštaravimą, neprašydami jokio paaiškinimo. Taip stiprinsite jo kritišką mąstymą, kurio lieka vis mažiau. Stenkitės išlaikyti bent minimalų asmens teigiamą ryšį su aplinka, su tuo, kas visiškai neliečia sektos (vaikai, giminės, draugai, pomėgiai ir t.t.). Būkite kantrūs ir atlaidūs. Nesijauskite viso ko centru – sektą artimasis tikrai pasirinko ne kaip kerštą jums, matyt, tai buvo vienintelė jo galimybė tuo metu, ir jam labai reikia jūsų pagalbos, nors jis to ir neprašo. Suteikite jam galimybę pasirinkti pačiam, kartu parodydami, kad jis jums svarbus kaip žmogus, nepaisant įsitikinimų. Prisiminkite kartu tuos praeities momentus, kai buvote laimingi ir jautėte tarpusavio ryšį. Emocinis ryšys labiau nei konkretūs argumentai padeda sugrįžti į šeimą. Tačiau kad ir labai suprasdami ir užjausdami artimąjį, neduokite jam pinigų – greičiausiai jie greit atsidurs sektoje.
Palikus sektą labai naudingos būna psichologinės reabilitacijos programos, darbas savitarpio pagalbos grupėse (t.y. su kitais išeiviais iš sektų) arba nors individualus psichologo konsultavimas. Ypač su didelėmis problemomis susiduria žmonės, kurie dėl sektų yra netekę darbo, šeimos, draugų, turto, gyvenamosios vietos ir net savarankiško gyvenimo įgūdžių, jiems be visuomenės pagalbos beveik neįmanoma grįžti į normalų gyvenimą. Todėl visiems, palikusiems sektas, naudinga ne tik prašyti buvusių draugų, artimųjų pagalbos, bet ir kreiptis į socialines ir psichologines tarnybas. Psichoterapija gali padėti ugdyti mąstymo kritiškumą, geriau susidoroti su neigiamomis emocijomis bei suvokti savo sprendimų motyvus. Kuo geriau suprasime, kas su mumis vyksta, tuo sunkiau pasiduosime svetimai įtakai.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

sektos-blogis
2015-06-08 17:18
Sutinku su FAUSTU....Ta sekta..atrodanti nekalta..kur skaitoma biblija ir tikima jezumkristu... yra pavojinga.Man artimas zmogus buvo iklimpes,tik laiku suprato,kad biblijoje yra daug melo....O tie garbintojai....paprasciausi sarlatanai,plaunantys zmoniu smegenis.
....
2014-12-05 21:24
saule ir vejas, ausros sauklys yra gan didele sekta
alikas
2013-12-14 13:55
sveiki pats dabar jauciu pakliuves kazkokion sekton bjauriausia kad nelabai suprantu kas vyksta tikiuosi kaip nors issikapstysiu truputi baisu
vitalijus
2013-03-20 14:39
nesu susidures su sektomis.yra pazystamas zmugus kuris dalyvauja su adventistu sekta,moka desimtines ir pamisusiai skaito biblijas.susitinka nariai sestadieniais.as noreciau kad kas man parasytu is patirties kas toliau ir prie ko tai prives..nes zmogus jau palauztas psichologiskai.aciu is anksto...
straipsnis
2011-07-12 14:08
vyrauja nuomone kad mormonai pavojingiausia sekta pasaulyje,sakramento susirinkimo metu nieko demonstratyviai nepastebesi nieko kas leistu abejoti ju nuosirdumu .Po keliu metu pastovaus lankymo teko isgirsti fraziu mano atzvilgiu kad liksiu be nieko ,uzuominas apie visiska sisidorojima.Palaipsniui mano gyvenimas tapo nepakenciamas vaikai pradejo sirgti sunkiomis ligomis pablogejo santykiai su zmona ,konfliktines situacijos pasiekia kulminacijas pradejus lankytis issiskyriau su pirma ,o siuo metu pastebiu pozymius kad ir antra santuoka byra.Ir tai yra ne kas kita kaip sios sektos idealogijos nesilaikymas ,bausme uz desimtines nemokejima ar nereguliaru lankyma.Jie motyvuoja tai kaip dievo isbandymus ,nuklydima nuo tiesos.O visa tai yra tik manipuliacija ir laipsniskas susidorojimas mano ir mano seimos atzvilgiu.Gaila oficialiai to as negaliu irodyti ,nes is pirmo zvilgsnio tai atrodo juokinga ir neitiketina.
realistas
2011-07-12 11:46
kas nors kiek orientuojasi nlp puikiausiai suvokia kad dievas ne kas kita kaip tik neurolingvistine abstrakcija,o sekta nekas kita kaip psichologine ir psichotronine ytaiga ivalde nusikalteliai kuo daugiau apgaules budu sukaupe pinigu tuo ken ksmingiau veikiantys esancius narius ir busimus ,o jeigu tai visuomene daleidzia reiskia tai yra naudiga skaldyti ir kirsiti ivairius visuomenes sluoksnius.
Faustai
2011-01-17 10:21
Is tavo pagalbos sauksmo susidaro ispudis kad tu pats be smegenu.Ka reiskia ateme,ka reiskia ji tiki i savo dieva?tai gal cia tu jos akimis esi pagalbos vertas.zmones reikia suprasti o ne prie saves derinti ir sauktis neaisku ko.ir dar smegenu isplauti neimanoma,tam reikia psihotropiniu medziagu,taip kad nesapaliokit kvailysciu.Jusu baime jusu priesas,tik baime zmoniu smegenis plauna.Sekmes Faustai
Liucija
2010-02-12 13:44
Kaip neturi savo proto tai pavojinga net ir pas psihiatra vaikscioti.Padaro is zmogaus toki zombi priklausoma nuo vaistu.Taip kad nereikia gasdinti sektom,ar kitokiais baubais.
Faustas
2010-01-30 16:59
Labai aktuali tema, sektų vis daugėja ir jos stiprėja. Mano sesuo jau smarkiai įklimpo į sektą, ji jau panaši į zombį be smegenų. Gal galėtumėt kas patarti kaip sugrąžinti ją į normalų gyvenimą, kur apie tai paskaityti, į ką kreiptis, nes su ja kaip su normaliu žmogumi kalbėtis jau nebeįmanoma - jai išplautos smegenys. Netgi iš viso beveik su niekuo nebebendrauja, išskyrus savo dievą. O iš pirmo žvilgsnio ši sekta labai pavojinga nepasirodė, nes tik tiki Jėzumi Kristumi ir skaito Bibliją, bet iš manęs atėmė seserį. Prašau padėkit man susigrąžinti seserį.
SAMANAS
2010-01-02 21:44
Seima-graiku kalboj-sekta,italu kalboj-mafija ir tt.zmones siu zodziu bijo,kodel,todel kad tosia seimosia yra tvarka.Pasiziurekim kokia musu seima,kas ja valdo ir ka mes turim.Jeigu lietuvos seimoja butu tokia tvarka kaip "SEKTOJ AR MAFIJOJ" tai Ponia gydytoja psichiatre liktu be darbo.Aciu.Sekmes!
aktualus straipsnis
2010-01-01 18:53
mes esam nukenteje nuo scientologu veiklos(dianetikos centro).kodel nera draudziama tokiu organizaciju veikla ?juk cia kiekvienam aisku,kad jie santazuoja,gazdina ir persekioja zmones.
Apie psichologine sekta
2009-10-03 15:55
Teko susidurti su akivaizdzia sekta, tik prisidengusia "bedrakeleiviai" vardu. Zinoma, gal dar neatejo laikas, bet sios sektos vadovemis p.kucinskaite, p. bieliauskaite ir p. daiva, kurios pavardes nezinau, butina pasidometi. Ten vargsams issiskyrusiems plaunami smegenys, ten priimami tik psichologiskai nestabilus asmenys, netvirti, tiesiog neturintys savo asmenybes identiteto. Nesinoretu isgirsti, kad daugiau tokiu sektu esama, bet sia tikrai vertetu pasidometi
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai