Lošimo ir pirkimo azartas: ar jau susirūpinti?

Žmogaus elgesį kiekvienu gyvenimo momentu veikia įvairūs potraukiai. Vieni jų yra paveldėti nuo pat žmonijos atsiradimo laikų – savisaugos, lytinis, mitybos. Kiti potraukiai žmogaus elgesį pradėjo veikti daug vėliau – tai, pavyzdžiui, potraukis pirkti, žaisti azartinius žaidimus, kurie gali tapti patologiniais. Tai yra vieni iš dažniausiai pasitaikančių potraukių sutrikimų, ir apie juos pastaruoju metu mes vis dažniau išgirstame.
 

Gal dar norma?


Tikriausiai ne vienam iš mūsų, parduotuvėse apstulbintam prekių kokybės ir gausos, teko pajusti nenumaldomą potraukį pirkti. Ypač sunku atsispirti tokiems potraukiams, jei tuo metu piniginėje ar banko kortelėje netrūksta pinigų. Tikriausiai teko ir pasigailėti dėl paskubėto, neapgalvoto pirkinio ar lošimų namuose išleistų sumų. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad jau reikia kreiptis į psichikos sveikatos specialistus. Nedažnas ir socialiai kontroliuojamas potraukis lošti būdingas iki 68 proc. žmonių.
 

Potraukių sutrikimai


Pirkimo potraukio sutrikimas, arba oniomanija, - tai psichikos sutrikimas, pasireiškiantis nenugalimu, nekontroliuojamu potraukiu ką nors pirkti. Liguistas potraukis žaisti azartinius žaidimus (ludomanija) yra psichikos sutrikimas, pasireiškiantis nenumaldomu potraukiu bei susidomėjimu lošti kortomis, lošimo automatais ir visa kita, ką siūlo kazino.
Sergančiųjų potraukių sutrikimais elgesys yra nekontroliuojamas - liguistas potraukis kyla staiga, atsiranda vidinė įtampa. Pasireiškus liguistam potraukiui, žmogus neabejoja dėl savo poelgio, nebūna motyvų kovos. Nors kai kada nuo potraukio kenčiantys asmenys ir bando jam šiek tiek priešintis, bet vis tiek negali atsispirti. Paprastai pradėjus lošti ar nusipirkus daiktą sumažėja kankinanti įtampa, kuri visada lydi potraukį. Kartais ir sveikam žmogui pasitaiko panašių potraukių epizodų, tačiau sergančiajam būdingas nuolatinis liguistas potraukis, jis negali sustoti lošti tol, kol turi pinigų. Dėl to nukenčia ir patys ligoniai, ir jų artimieji: sergantiesiems tenka užstatyti arba parduoti savo ir šeimos turtą, kad grąžintų pirkimui ar lošimui išleistas pinigų sumas, skelbti savo įstaigos bankrotą bei patirti kitų finansinių ir materialinių sunkumų. Dėl potraukių sutrikimų pasekmių kyla nesutarimų su artimaisiais bei šeimoje. Tokiems asmenims jau reikalinga psichiatro ar psichoterapeuto pagalba, kai kuriais atvejais - ir abiejų.


 

Kas nulemia liguistus potraukius?


JAV mokslininkai nustatė, kad liguisto pirkimo sutrikimu jų šalyje serga 1-6 proc. žmonių, moterys serga 9 kartus dažiau negu vyrai, liguistas potraukis į azartinius žaidimus pasireiškia 2-7 proc. suaugusių žmonių. Manoma, kad potraukių sutrikimus lemia tam tikros medžiagos - serotonino - apykaitos sutrikimas centrinėje nervų sistemoje. Nustatyta, kad šios medžiagos apykaita sutrinka ir sergant depresija. Tai leidžia spręsti apie tam tikrus bendrus depresijos ir potraukių sutrikimų kilmės mechanizmus. Sergantieji potraukių sutrikimais dažnai serga ar yra sirgę depresija, ir depresija bei stresas tokių ligonių būseną pablogina - sustiprina potraukius. Mokslinių tyrimų rezultatai parodė, kad iki 75 proc. pacientų, sergančių patologiniu potraukiu į azartinius žaidimus savo gyvenime yra sirgę depresija. Be to, sergančiuosius potraukių sutrikimais dažnai vargina ir kitos psichikos ligos - nerimo sutrikimai, psichikos sutrikimai dėl piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis, kelių greta esančių potraukių sutrikimai.
 

Ar galima padėti?


Pastaruoju metu vis daugiau pasirodo mokslininkų darbų, kur gydant patologinius potraukius tiriamas antidepresantų veiksmingumas. Daugiausia tyrimų atlikta gydant selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI) grupės antidepresantais, pasižyminčiais ne tik nuotaiką gerinančiu, bet ir stipriu nerimą mažinančiu poveikiu - jie padidina serotonino koncentraciją smegenyse. Vienas geriausiai šiuo požiūriu ištirtų antidepresantų yra fluvoksaminas, Lietuvoje žinomas Fevarin pavadinimu. Fevarin įregistruotas įvairiose pasaulio šalyse, jo plačiai skiriama depresijai ir nerimo sutrikimams gydyti. Vaisto veiksmingumas ir saugumas gydant patologinį potraukį į azartinius žaidimus yra įrodytas ne vieno tyrimo. Jų metu nustatyta, kad dauguma Fevarin gydytų pacientų prarado nenugalimą norą lošti, ir vaistas buvo gerai toleruojamas. Taip pat mokslininkai nustatė, kad vaistas veiksmingas ir esant patologiniam potraukiui pirkti, kai jis būna toks stiprus, jog įtampa sumažėja tik ką nors nusipirkus. Tyrimo duomenimis, Fevarin padeda daugumai tokių pacientų. Visų patologinių potraukių gydymas turi būti ilgas, kartais - nepertraukiamas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ruta
2015-02-18 23:12
man kazkas negerai pastarus 3 metus,labai daug perku,negaliu nustoti,nuimti to noro,man tu daiktu net nereikia,viskas prasidejo kai panorau atsiauginti plaukus,pradejau pirkti ivairias kapsules,brangius sampunus,aliejus,per 2 metus plaukai ataugo iki uzpakalio o buvo iki peciu,isleidau apie 3000litu vien sampunam ir kapsulem,poto laiko nebegaliu nustoti,vis perkuosi ivairius kremus veidui kurie kainuoja simtais,akiu kremus kurie taippat kainuoja beveik simta litu,lupu balzamus po 37litu,vis ieskau ka brangiau,ir tu kremu pas mane prisikaupia trim metam i prieky ir net zinodama kad turiu trim metam i prieky as toliau perku,poto baigiadi ju galiojimas juos ismetu,ir toliau perku...vyras eina is proto,ir as pati jauciuosi nenormali jau,ka man daryti,pas mane vonia ir miegamasis nukrauta kremais ir higienos ir prieziuros priemonemis,net dezese juos laikau nustumusi i kampa,net ir pamirstu ka turiu,o kai pamirstu prisiperku vel tu paciu dalyku....
Abies alba
2012-02-14 22:17
mano nuomone internetiniai losimu portalai kaip triobetas ar kt. yra viena is alternatyvu galinciu padet kontroliuot priklausomybe nuo azartiniu zaidmu
Karolis
2010-12-13 17:18
na, kolkas neesu pakvaises labai, bet kai triobet sekasi pokeris tai tada tuos papildomus islostus pinigus isleidziu kokiam naudingam buitiniui daiktui.
tadas
2010-11-22 15:13
na, zinai, pokeriste, zaidziant triobet, milijono gal ir nelaimesi, bet bent jau kazkiek pasipildyt saskaita tai tikrai imanoma. Ypac, jei dazniau apsilankau :)
pokeriste
2009-10-29 15:58
Na, milijono tai nesitikiu laimet, bet kazkiek zaidziant triobet zaidimus, tai tikrai laimiu. Ir dar gerai laika praleidziu,bloga nuotaika iskart dingsta:)
pritariu
2009-09-30 15:39
svarbu nesitiketi laimeti milijono, o einant laisvalaikiu pametyti smulkiu i automata visai smagu :) as beja irgi renkuosi Tete :)
titass
2009-08-11 19:32
ir tikrai, kai eini i tokius b kategorijos salonus losti, jokiu prasilosimu nebuna, juk ten zaidimas vyksta su smulkiais. O kadangi ten ir ribota viskas tai saikas visada atsiranda savaime.
losejas
2009-06-25 22:43
kartais nueinu, i tete dazniausiai, mat ten nera jokiu registraciju ir t.t. pasisedziu valandele, ir tikrai labai smagiai praleidziu laika
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai